|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 9:19:05   
LoveableMe RR
Vcera ja staviv prvata inekcija demek sama ke ja stavam, koga mi se svrte ke se onesvestev, imav uplav od igli i krv porano, izgleda uste imam, mm pocna da se smee vika od tebe drogirash ne biduvauser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 11:00:48   
gina
LoveableMe user posted image toa e ama ce se navikneme na se mene mm be bocka momentalno se bockam vo stomak mi rekoa uste ovaj mesec mozam da teram vo stomak za da gi odmoram racete oti posle samo tamu ce se bockam i jas se najdov vo sutuacija sto sama trebase da se bocnam bevme na gosti ama ne kaj tolku bliski lugje pa za da kazam i tuka da me bocka mm ja zedov tasnata vo wc pojdov i sega si vikam sto ce pravam se prekrstiv stisnav zabite i vo stomak se bocnav racete mi se tresea ama se bocnav i posle nemozev da si poveruvam deka sama go storiv toa ama koga ce se mora nestoto se pravi jas po tolki ivf pominati nitu ednas ne pomisliv sama da se bockam si vikav se ce napravam ama ova ne ama eve i toa se desi ama pak rabotata si e tera mm

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 12:52:54   
tea 88
LoveableMe prvata e sekogas najteskauser posted image . Ama naednas iglata stavi ja i posle lekot pobavno. Ke se naviknes ne e tesko voopsto. Jas da mozam i muskulnive sama ke gi stavam samo ne me pustaat da ne sum povredela nerv pa da ne vlezam vo krven sad pa pak ke treba da se bockam i taka. Mene mn me nervira odenjeto na inekcija a znam treba da lezam.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 13:19:14   
Hopeful RR
Какви џанаци сме сите, значи user posted image И мене ми е интересно боцкањето и радо би сама мускулните да си ги ставам, ама пусто не ме оставаат. Мада сестрата толку ми ја стави лошо последната, што си викам не може јас па полошо! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 13:20:22   
blue_blue
Loveable, ајт нека бидне сега - трета среќа. Двете нек се вгнездат па да се префрлиш што побрзо на темиве за деца чување. Што одлучи со лежење/седење дома? Него, ако не те мрзи и имаш време ќе може ли да пишеш зошто ти препишале клексани? Што се смета дека се подобрува со тоа. Може да им помогне на женскиве овде пошто мене на пример ова ми е новина а знам дека твојов случај е малку специфичен па баш ме заинтересира во кој контекст овие инекцииве се воведуваат после трансферот.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 19:11:28   
LoveableMe RR
Мaтичниoв му oтвoрил дневник нa мм, aмa мoрaлo тaму дa oдaм секoј ден дa се бoцкaм, a дoмa сестрa дa дoјде се нaплaќa бaјaги и сегa aкo oдaм тaму, врие oд бoлни сo вируси требa дa чекaм и плус сo кoлa дo тaму, не се исплaти мислaм чoвек дa oди зa пoтoa дa ми рефундирaaт средствauser posted image . Не сaкaле дa чујaт дa не oдaм, дoмa дa се бoцкaм и дa ми признaaт.

Блу блу, ќе oдмaрaм три денa, тaкa ми кaжa дoктoрт, пoтoa пoлесни aктивнoсти, aмa не oдaм нa рaбoтa пo лaднoвo и сo вируси. Клексaнoт гo дaвaле зa пoдoбрa циркулaцијa вo мaткaтa, кaј прoблеми сo имплaнтaцијa и сличнo. Јaс не пијaм aспирин, ми пречи, пa oвa местo негo. Читaв вo стрaнствo некaде дo трaнсфер им дaвaле aспирин, a пo трaнсфер сaмo клексaн. Штo ќе кaжaт, тoa ќе прaвиме.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 20:04:53   
tea 88
Sram da mu e na maticniot. Pa kaj nas i mat. ginekolog i mat. opst gi davaat za doma. Na tvojot strav mu e inspekcija da ne mu dojde vo istiot moment koga ti ke treba da stavas inekcija. Ami ako mora da lezis primer so hematom ili nesto drugo. Zasramota. Kaj nas i na bolnica da otides te prasuvaat ako sakas da ti gi dademe za doma. Ajde neka bide uspesno samo ifv pa kako treba taka.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 22:29:20   
kapina
jas piev i toa i toa i aspirin i fraksiparin primiv a okolu toa vrakanjeto na parite od fondot ne se zamarav ne gi ni podnesov dokumentite plan mi bese posle ako treba uste no koga pocnav da krvaram lazarevski rece odma da prekinam a odev kaj maticniot ginekolog mi gi stavase oti mi e blisku za 5 min sum tamu inace i mojot maticen ginekolog pred nekojden me iznervira mi vika onaka gordelivo sto ti rekoa ovie vo sistina oti ke dobies ciklus epa nema da dobies vo slednite dve nedeli jas ne gledam oti ke dobies i inatot go fati i ne mi dade boleduvanje

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 22:37:15   
gina
LoveableMe RR jas doma se bockam maticnata i nalog mi dade sopecati i datumi pred vreme deka tamu gi prima boze boze od doktorive pa i vo apteka i maticnive sami ni vikaat bockajte se doma

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.2.2015 23:09:23   
Melanija RR
LoveableMe RR а неможе како што вика gina ,да ти даде налог мекој извештај дека си примала а ти дома стави си .Така да ти ги рефундираат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2015 10:01:59   
LoveableMe RR
Нaлoг ми дaдoa, нo нa тoј нaлoг или дневник, имa грaфa зa сестрa и јaс дa се пoтпишувaме секoј ден, инaку немa дa ми признaaт. Безoбрaзлук невиден, дa се мaлтретирaм сегa пo aмбулaнти секoј ден пo лaднoвo, е пa не oдaм, рекoвме сo мм aкo требa пoнaтaкa ќе oдиме, сегa не.

Вчерa мм ме бoцнa вo рaкa, нo пaк ме печеше, крaткoтрaјнo, нo сепaк нелaгoднo е чувствoтo, a мoдринки немaм зaсегa.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.2.2015 10:02:50 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2015 12:47:28   
Melanija RR
Срамота наместо да излезат во пресрет тие обратно,ах таа заклетва на многу ама ич ништо не им значи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2015 12:58:22   
gina
LoveableMe mene toj nalogot mi go davat maticnata koga odam po recepta i mi go dava so datumi od koga primam do koga do naredno odenje so pecati i potpisi na sekoj datum pa posle jas si se potpisuvam na sekoj datum i me rece da ne odam poveke jad da odi samo mm ce mu dade se sto treba deka ima mnogu bolni so virusi da ne zakacam nesto
boze ko da od svoj gjeb ce gi dadat parite za refundiranje sramota

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2015 13:45:57   
LoveableMe RR
Дa Џинa, нo имa грaфa дo негoвиoт пoтпис зa сестрa дa се пoтпише и плус местo јaс дa се пoтпишaм, тaкa штo не верувaм декa ќе мoжaт без пoтпис нa сестрa дa ми рефундирaaт пaри.

Тoa е дoбрa вoлјa нa дoктoрoт дa пoмoгне, мoјoт oчигледнo јa немa.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.2.2015 13:46:23 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.2.2015 18:24:12   
gina
pa sestrata sto raboti tuka neka se potpise tolku i e tesko

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.2.2015 23:03:30   
gina
baram pomos od fraxiparinot racete uzasno mi potekoa imam golemi otoci i bolat mnoguuser posted image v stomak mi e strav da ce bocnam da ne mi se napravi i tamu se mackam so hepatrombin ama neznam sto da pravam normalno li e ova nemam mesto kade da se bocnam ami do juli sto ce pravam

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.2.2015 11:14:27   
Malecka23
Gina slucajno da ne ne gi stavas pravilno.Mislam deka ne smee da ti se pojavat otoci.Od toa sto ja razbrav maticnata toa bi znacelo deka ne se apsorbira tecnosta vo organizmot ko sto treba.Pojdi si na lekar neka te vidat i ubavo da ti obajsnat a i vo stomak veke od ona sto znam trudnici ne treba da se bockaat.Jas zavrsiv so 14clexsane se bockav vo race t.s m.m i super pominav imav nekoi sto mi bea mn bolni ama sepak nemav otoci na racete.Pak za sekoj slucaj odi preprasaj si ili nekoja sestra sot znae neka te bocne i ubavo da ti objasni kako.Inaku mozes i vo noze da se bockas ne e strasno

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.2.2015 11:48:16   
gina
i jas si vikam da ne ne gi bockame kako sto treba otprvin ne mi se pravea taka eve od skoro eden mesec pocna vaka ama vo sistina me vide Gersimova i mi rece mestoto od sto imas mnogu bockanja taka se pravi i maticnata koga me vide istoto mi go rece Petrovska mi rece deka uste ovaj mesec mozam vo stomak da se bockam posto bebeto uste e vo karlicata pa posle samo vo raka user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.2.2015 16:29:33   
martina88
zdravo jas sum nova na forumot veke sum 16 nedela i do sega primav inekcii fraxiparin.sakam da prasam nekoj dali znae dali vo fondot gi prifakaat izvestaite od dr.Lazarevski za refundiranje na sredstva ima li nekoj iskustvo so toa ili treba od drzavna bolnica da zemam izvestaj ?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.2.2015 17:23:29   
gina
dobredojde martina 88user posted image cestitki za bremenosta jas sum 17+4 bremena i jas se bockam so fraxiparin mene mi refundira so izvestai od kaj Lazareski i odsega ce pocnam da gi podavam so izvestaj od tranzfuziolog

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.2.2015 18:46:03   
martina88
Mene mi pisaa od fondot deka trebalo so izvestaj od nekoj sto sorabotuva so fondot i zatoa ne znam dali ke mi gi prifatat a nemam izvestaj od nikoj od klinika.ke treba da odam do fondot za da mi kazat sigurno ☺

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
10.2.2015 20:58:49   
Malecka23
Pred pola saat se vrativ od transfuziologija i sum mnogu zbuneta.D Dimerite mi se pokaceni i posle terapija pa tranfuziologot dr.Koco mi prepisa 15.No koga mu spomnav za izvestaj za vo fond deka ne vazi od maticen ginekolog bas se zacudi i mi vika pa ginekologot negovoto mislenje za bremeni treba user posted image poveke da se ceni toj te vodi i zapoznaen so se a jas samo gledam brojki.Sto e vo pravo totalno coekot si e na mesto.Mene me interesira eve i pokraj sto se rasprasav vo fond ajde kazete tie sto podnesuvavte dokumenti skoro sto vi baraa.I drugo me interesira kakov e toj nalog za bockanje??Jas takva rab nemam ginek.ne moze da mi dade posto ne rab sabota i nedela nema da bidam pokriena

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
10.2.2015 21:19:05   
kapina
malecka ti prativ pp

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2015 13:01:34   
martina88
mnogu me iznerviraa vo fondot nema da mi vratat ni denar za inekciite zatoa sto nemam izvestaj od transfuziolog od drzavna institucija a mene mi gi prepisa inekciite doktorot sto mi go pravese invitroto vo sistina ufff primiv 100 inekcii i dobro ke mi dojdea parite ama nisto .Se samo da ne dadat pari ne mi se veruva.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2015 13:05:42   
Melanija RR
martina88 така се функционира ,ако не се распрашаш ништо.Баш во темава пишуваше дека треба извештај но веројатно касно си видела. Мора сами да се информираме меѓу себе речиси за се

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?