|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Полипи на матката
20.7.2012 14:10:13   
Melanija RR
Исто за др.Трајковски по лапаро и хистеро утре дента ми кажа 6 месеци надеж ама мора 4 инсеминации ,многу искрен и директен не како други да ти трошат време

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Полипи на матката
10.7.2013 10:20:08   
dacem
zdravo Melanija jas eve pak na forumot go srediv polipot na 3 mart rezultatite mi bea super otidov na lekar kaj drzavniot lekar toj mi rece deka mi se policistcn jajnicite mi rece pak da pijam primulutnor apccinja a pak imam privaten doktor toj mi rece da probam da ostanam bremena za da mi se procisi krvta ama jas eve uste nemozam da ostanam .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Полипи на матката
10.7.2013 10:58:15   
mommy_angels RR
дацем при полицистични јајници ,за бременост лекарите препорачуваат море,песок ,сонце,многу мои блиски,меѓу кои и јас,со овој проблем отидовме на море по двајца,а се вративме тројца user posted image

(Одговор на членот dacem)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Полипи на матката
10.7.2013 12:49:51   
baby77
od problem vo problem .. posle 3 IUI mi otkri maticniot polip vo matkata 8mm.. A pocnav da sobiram dokumenti za IVF. poradi letni odmori laparo histeroskopijata mi ja odlozija za vo septemvri na GAK.. uzas..ama mora da se ceka.. Se dogovoriv so dr.Trajkovski se nadevam ke zavrsi dobra rabota ..

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Полипи на матката
10.7.2013 14:35:25   
Melanija RR
Мене др.Трајковски ми заврши работа колку можеше со каналите и оп после 8 месеци природно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Полипи на матката
16.7.2013 17:09:04   
dacem
falati za soveto mommy-angels ke probame i taka user posted image . Posle 2 avgust odime na letuvanje pa ke pisam kako ke bide se nadevam deka ke mi pomogne posto jas ne sum izlozena mnogu na sonce rabotam vo market pa ke vidime dali more ke ni pomogne user posted image . poz.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Полипи на матката
26.10.2013 20:32:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nena987
na kolposkopskiot pregled mi najdoa polip na grloto na matkata koj ne bi trebalo da pravi problemi i najverojatno ke ispadnel pri poragaj
dali nekoja od vas imala slicno iskustvo so polip na grlo na matka molam za sovet user posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Полипи на матката
27.10.2013 12:10:16   
nena987
Zdravo na site jas sum nova na forumov i me interesira dali nekoja od vas imala polip na grlo na matka i toa vo bremenost
jas sum 23 nedela i mi e otkrien polip uste vo 16 nedela poradi sto imam kafeav iscedok odvreme na vreme
me interesiraat vasite iskustva cekam odgovor fala odnapred user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Полипи на матката
11.11.2013 16:15:35   
niki
denes bev na ginekolog i se sokirav, stom me pogledna mi veli imas polip na grloto na matkata, Da go izvadime?
demek mozelo i vo ordinacija tuka odma da mi go izvadi
rekov deka ne sakam bez da mi objasni sto kako i se dogovorivme vo dekemvri vo Atina vo bolnicki uslovi da go otstrani
sega malku citkav ovde i na net i taka malku mi slegna
ama seuste sum onaka malku potresena
i odma si go povrzav ova so godinite, ko da mi pominala garancija pa sega edno po edno ke otkazuva
koga mu kazav na mm mi vika aj ke odis ke go izvadis pa da pravime bebe
i sega ne znam dali me utesi ili me dotolci taa negova izjava

inaku me interesira dali imate informacija kolku cini operacijata na Ginekologija vo Skopje privatno da si ja platis i kolku porano treba da se zakaze, cisto da si sporedam ceni i da razmislam kaj da si go baram careto?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nena987)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 9:32:29   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: leti

Zdravo i od mene jas sum nova na forumot i imam problemuser posted image veke 2 godini se obiduvame za user posted image ama nikako da ni uspee.Gi napraviv site ispituvanja i sega na poslednoto kog pravev HSG mi kazaa deka imam polipoidi na kavum utrei dali ima nekoj so slicna dijagnoza ili pa nekoj da znae dali toa moze da pretstavuva problem za da dobieme bebe

Od ona sto jas citav polipot moze da bide precka za bremenost, toj pretstavuva eden vid izraslina na grloto na matkata koja moze da bide precka za spermatozoidite
No lesno se vadi, ne mora vo bolnica, moze vo ginekoloska ordinacija so lokalnag anestezija, dvaesetina minuti trae zafatot, malku ke pocuvstvuvas neprijatnost, potoa imas nekolku dena slabo krvarenje, polipot go prakaat na ispituvanje i najcesto se dobiva rezultat deka e beningden, se na se nisto strasno i nereslivo
Konsultiraj si se so tvojot doktor i izvadi go


ИЗВОРНА ПОРАКА: Stefanija Stefi

И јас да се надоврзам за полипот на матка. Моја пријателка имаше и го отстрани во Плодност Бт. Речиси е безболно, а потоа заздрави само неколку дена имаше крварење, додека заздрави местото а сега веќе е мајка на прекрасно седум месечно бебенце.
Денешнава медицина е семоќна а докторите искусни, па најмногу зависи од нашиот став кон работите. Така да, со среќа и со позитивна мисла!



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 9:48:08   
vezilka RR
Е овде кај нас во ординација на матичниот не се вади полип, само болнички колку што сум запознаена. Ама постапката е рутинска и тре околку 15 минути. Во приватните уште истиот ден те пуштаат дома, а во државниве преноќуваш. На приватно кошта околу 20-30 илјадарки мислам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 14:56:28   
Kvisko
И јас колку што знам полип се вади со хистероскопија во тотална анестезија. На грлото на матката може да има ХПВ инфекција и кондиломи кои се вадат кај матичен лекар. Ама тоа воопшто не е исто со полип. Поли е во внатрешноста затоа и се гледа со ХСГ, не со голо око и некогаш не се гледа ни со ехо. Затоа се отсранува со хистероскопија.
Ама не е страшно се средува се.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 19:54:00   
niki
Zenski jas mojot polip go izvadiv vo skopje, vo edna privatna ordinacija, so lokalna anestezija, za cena od 4500 den vklucuvajki gi i analizite na polipot otkako bese izvaden
Inaku zavisi kade ke se pojavi i kolkav porasnal mojov bese vidliv i so golo oko i bukvalno visese niz grloto na matkata, doktorot mi go pokaza na ekran od kompjuter
Inaku bev kaj trojca ginekolozi, vo grcija, pa vo srbija pa vo skopje i site ista dijagnoza vostanovija pri obicen vaginalen pregled so golo okoa, no ne mi predlozija site ist tretman, srbinot mi rece deka trebalo celosna anestezija pa spomenuvase sienje pa nekolku dena vo bolnica oporavuvanje , a drugive dvajca mi rrkoa deka e rutinski i deka vo ordinacija go vadat, nikakvo sienje ne mi spomnaa nitu primenija
Bukvalno go secna, go pikna vo kutivce, mi napravi kiretaza na matkata bidejki veli moze korenot da mu e vo vnatresnosta na zidot od matkata mi stavi tampon mi prepisa antibiotik i kapki i me pusti doma
Krvarev uste nekolku dena i toa bese
Sega si dobiv i gledam promena ona krvarenje koe go imav vo poslednite nekolku meseci obilno so golemi parcinjs zasirena krv go snema, se vrativ vo normala

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 22:48:15   
Felly RR
И мене ми најдоа полип на матката, докторката рече дека може и сам да се исчисти (5мм е) и нареден циклус на 2 - 5 ден да појдам да видиме дали се чисти. Полипот можел да предизвика и спонтан па затоа не се препорачува забременување. Уф, се надевам ќе го нема следниот месец.
А се средува ли тоа со некаква терапија или единствено со отстранување?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 23:11:40   
niki
mislam samo so otstranuvanje, mene nikoj nikakva druga terapija ne mi preporaca
ne mi rekoa ni da cekam sam da iscezne, ama mozebi bidejki jas imav veke nekolku meseci obilni menstrualni krvarenja so parcinja, mene toa mi bese pokazatel deka nesto ne cini
kaj tebe kako e, nekakva promena imas zabelezano ili na rutinski pregled ti go najdoa?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Полипи на матката
30.1.2014 23:20:20   
Felly RR
Немав никакви промени, баш и докторката ме праша дали имам обилни крварења, ама не сум имала. Го виде на ехо, кога бев на контрола, инаку немав никакви симптоми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Полипи на матката
31.1.2014 9:43:27   
LoveableMe RR
Felly, да видиш Херба Стојанови, имаат разни чаеви, не знам сега конкретно дали со нив целосно може да се отстрани, но сепак не е на одмет прашај. Јас знам дека и со зафат се отстрануваат, но сепак зависи од случај до случај, побарај добар доктор да ти даде точно мислење. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Полипи на матката
22.2.2014 12:59:17   
Felly RR
Јас бев повторно на контрола и полипот го има уште. Докторката ми ги кажа сите опции и јас да одлучам што ќе правам. Бидејќи планирам забременување, може да смета на бременоста (како што пишав и погоре) а може и да не смета. Па јас да одлучам дали ќе го отстранувам прво, па потоа ќе забременувам, или да пробам да забременам, и да се надевам дека полипот нема да смета на бременоста. Не знам што да мислам по ова прашање, ама некако не ми се ризикува.
А од друга страна, ми вели штом не ми смета, до сега сум немала ете никакви проблеми, не е баш ни за отстранување, кое би било со хистероскопија. Демек и порано многу жени имале полипи без да знаат, бидејќи и немало толку софистицирани апарати за да можат гинеколозите да ги забележат.
На крај се договоривме, овој месец да пијам контрацептиви, бидејќи полипите настануваат обично од хормонални пореметувања, па може со хормонска терапија ќе се намали (макар што не беше многу оптимистична дека ова ќе се случи). Па сега и јас многу не се надевам дека ќе се смени нешто другиот месец. Што ми советувате вие - прво отстранување, па забременување, или да пробам да забременам без да го отстранам претходно?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Полипи на матката
22.2.2014 16:14:14   
nataly86
Мене искрено не ми се ризикува за такво нешто...мислам прво отстрани па потоа бременост...некако посигурно е... и така после хистероскопија брзо можеш да планираш бременост..одлуката е сепак твоја.

Јас имав септум истото и мене ми го кажаа може да смета може и не ...јас одлучив да правам хистероскопија тоа беше август па еве сега сум 10 недела бремена

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Полипи на матката
22.2.2014 17:35:32   
Zoya
Felly и јас мислам да го отстраниш прво. И јас имав и го отстранив. Јас размислував на следниот начин, што доколку останам бремена и полипот направи проблем. Тек тогаш жива би се изела. Секако останува на тебе да одлучиш user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Полипи на матката
22.2.2014 18:21:45   
niki
Da planiram bremenost bi go otstranila
Ako ne planiram i ne mi pravi problem bi pocekala da vidam sto ke se slucuva

Eh kaj mene obilnite krvarenja so parcinja se vratija izgleda polipot ne gi predizvikuvase ke moram pak na lekar da vidam sto butur mi e
Imala nekoja slicen problem, sto bi mozelo da bide user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Полипи на матката
23.2.2014 10:42:00   
Felly RR
Ники, мене гинекологот ми кажа дека порано ги отстранувале со киретажа, ама сега веќе се избегнува таквиот метод, бидејќи гребиш по ендометриумот ама не гледаш презицно, и може да не го отстраниш целосно, некое делче да остане. Затоа сега го отстранувале со хистероскопија, бидејќи се гледа точно и презицно се отстранува. Кај тебе бил поголем, велиш дека се гледал со голо око, ама може сепак да е останато некое делче, па од тоа да ти се јавило пак обилно крварење.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Полипи на матката
23.2.2014 11:03:57   
niki
uf mozebi e i toa
najmnogu me nervira sto i ginekologov nema da moze nisto poveke da napravi ovde
ke moram da se akam do Atina duri ako e taka, koj gaol me terase da doagam vo nedojdijava da ziveam, edna bolnica da se nemalouser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Полипи на матката
23.2.2014 11:11:19   
bucko mal
Jas nesum mnogu zapoznaena na ovaa tema no sakam da kazam za drugarkami koja imase polip.Dokroraka i kaza deka mora da go otstrani bidejki planira bremenost.
Ona ne ja poslusa,ne go izvadi.Ne mozese da zabremeni tri godini,sega e vo pettiot mesec od bremenosta.Mi kazuva deka polipot zasega ne i napravil problem.
Sepak jas da sum ne bi rizikuvala,bi sakala da mi se izvadi.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Полипи на матката
23.2.2014 11:29:56   
niki
pa mozebi polipot i bil pricina sto ne zabremenila tolku dolgo
ovoj mojov izleguvase niz grloto na matkata i ko kapace go zatvarase
jas ne sum se obiduvala da zabremenam ama so polip ko mojov veruvam deka bi mozelo da bide tesko i problematicno
mehanicka bariera, dur se najde dovolno jak spermatozoid da se provlece pokraj nego i da oplodi jajce kletka


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?