|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
11.9.2009 16:58:01   
Tanja K.
Elena izvini ako povtorno te maltretiram!!!!!!!!!!!!!!!!!user posted image user posted image user posted image
Jas izvadiv se za vtoro dete i toa dosta brzo za 2dena se zavrsiv.Ama me interesira koga ti e Mila rodena?
Za pari od drzavata tie ednokratna 5000 mi rekoa vo socijalnoto deka gi davale do 10.07.2009-11.07.2009
Dali treba da im se veruva ili treba da se karame.Ne se mnogu pari,ama ako gi davaat a nekoj drug da gi zeme namesto tebe zosto?neli? te molam kazimi.I dali vi stignaa parite od opstina?

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Паричен надоместок
13.9.2009 23:04:03   
Tanja K.
Elena kazi mi  te molam koga podnese za parite od drzavata ednokratnata pomos?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Паричен надоместок
13.9.2009 23:13:02   
Еца
Тања точно не знам но отприлика 4 или 5 август, зошто? Има некаков проблем?



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 16:23:20   
Еца
Еве ми стигна писмо дека не ме следува еднократна помош од државата, промена на законот од 11.07.2009.

Од општината уште не сум ги зела парите, па нели чекам да ни се јават ќе не сликале за весникот.

И документите за второ дете ги поднесов и ги носат на врата, се земаат 9 месеци по 4800 денари.

Ако ве интересира уште нешто прашувајте.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 16:25:41   
Палешка РР
А причина навеле зошто не ти следува еднократна помош?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 16:40:35   
Еца
Новиот закон со кој ќе земаш 9 месеци по 4800

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 18:43:03   
pacuvce
Elena,dal i majcinata kniska e dovolna ili e potrebno uste nekakov dokaz od maticniot ginekolog???

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 21:51:41   
Mihaela
Ве читам и имате супер корисни информации,но јас пак не разбрав.Треба да се породам во Март 2010,дали законот за повеќекратна помош во случајов за второ дете важи само за 2009 или ќе важи и понатаму. поздрав

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 21:54:28   
Еца
Михаела мене тоа не ми е јасно а баш пред некој ден размислував, и дефинитивно деновиве ќе имам сигурна информација и ќе пишам

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Паричен надоместок
18.9.2009 22:29:36   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Elena,dal i majcinata kniska e dovolna ili e potrebno uste nekakov dokaz od maticniot ginekolog???


мајчината книшка е доволна во социјалното кај Нова железничка како доказ, а потоа во социјалното во општината каде поднесуваш документи потрбна е ПОТВРДА  од гинеколог дека редовно си одела н а префлед_(мене  поради тоа ме враќаа еднаш)


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 18:00:47   
sevdija
sakam da znam ke porodam vo 2010 i dali ke ima za prvo dete paricen nadomestok i kolku i za kolku pisete mi

< Поракaта ја уредил sevdija -- 24.9.2009 18:03:24 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 18:02:50   
sevdija
paleska sakam da znam dali za 2010 ke ima pari za prvo dete i kolku pari i za kolku pisi te molam

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 19:15:35   
Еца
За оваа информација ќе прашам и ќе ти пишам, како и за тоа дали законот за второ и трето дете важи и за децата родени  и во 2010 год.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот sevdija)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 19:36:06   
Mamickaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: sevdija

sakam da znam ke porodam vo 2010 i dali ke ima za prvo dete paricen nadomestok i kolku i za kolku pisete mi



Sevdija за првородено дете ти следува еднократно од државата по 5000 денари,а ова што сега моментално трае за второ,трето и четврто дете важи до март 2010...од Март само за трето ке важи...исто така и некои општини даваат еднократен паричен надомест за секое дете небитно дали е прво,второ,трето...аеродром на пр. дава 5000 ден,карпош знам 10 000ден,затоа распрашајте се и тоа,кога ви следува зашто да не си земете...user posted image

(Одговор на членот sevdija)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 19:39:59   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Браво мамичка за информацијатаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Паричен надоместок
24.9.2009 19:54:52   
Mamickaa
Со задоволство Еленче,што можам и знам од срце ќе помогнам...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Паричен надоместок
6.11.2009 11:31:01   
pacuvce
Lele luge sto ke se pravi.Pari od nigde ne stignuvaat,ova e haos.Ni od opstina,ni od drzavata za vtoro dete,ni od socijalno za porodilno.A segde imam sredeno dokumenti.Kaj vas kako e?

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Паричен надоместок
6.11.2009 11:39:45   
Anushka
Пацувче, провери си на трансакциона - би ребало пред 5 дена да си добила од социјално. А за дете се добиваат парите од Центарот за соц. грижи. Ако таму имаш врски, оди брзо. Од општина, уште се чека (Аеродром)

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Паричен надоместок
6.11.2009 11:43:15   
pacuvce
Opstina Aerodrom gi kontaktirav preku mail i dobiv odgovor vo koj dlaboko mi se izvinuvaatuser posted image user posted image user posted image za docnenjeto,ama imale nekoi problemi.Od Centarot dobiv resenie pred edna nedela,a pari uste nigde,a vo socijalno dokumentite se podneseni,sto e rabotava ne znam.

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Паричен надоместок
6.11.2009 11:47:49   
Anushka
провери на сметка. Јас и една колешка на 01ви земавме за 2 месеци. А од кога ги добив док. од Ценарот како тебе, после неколку дена ми дојде поштарот со парите!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Паричен надоместок
6.11.2009 11:53:36   
pacuvce
Anushka,thx.za informaciite.Se nadevam deka od ponedelnik ke bide se kako sto treba.Pozdrav.

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Паричен надоместок
7.11.2009 1:09:50   
Tanja K.
I jas da se pozalam deka stvarno pari od nikade nema.Mi stigna resenie za vtoro dete deka e odobreno ama samo resenie sega ke cekame cicko postar.Ovie pari stigaat na vrata.A od opstinite na transakciona.Dali imate zemeno od opst.Aerodrom koj ima se razbira za zimanje.Jas podnesov nekade do 5 septemvrii nikakov odgovor.Togas mi rekoa deka prvo treba da se javat da odime tamu so bebeto da ne slikale(mnogu golema rabota)so gradonacalnikot.Pa otkako toa ke bide za 2-3 dena ke gi pustele parite na smetka.Taka mene mi objasnija od opstinata Aerodrom.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Паричен надоместок
7.11.2009 1:14:51   
Еца
По цели три месеци и недела дена, ми стигнаа парите од социјално за трите месеци,чичко поштар ги носи. За породилно само 4200 за првите 10 дена од јули што останав на породилноuser posted image и тоа сега пред некој ден, а од општината исто како што и рекле на пацувче.Демек не не заборавиле, кој знае, јас веќе не ги ни чекам тие париuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Паричен надоместок
7.11.2009 1:22:15   
Tanja K.
Eca nemoj da bides pesimist,MORA za stignat parite.Sigurno.Mesec dena pred tvoja mila moja bratucetka e porodena i i imaat stignato parite.Taka da cekaj da ti se javat prvo tel.pa potoa parite na smetka.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Паричен надоместок
7.11.2009 1:23:24   
Tanja K.
A zosto od socijalno na vrata nosat.Pa neli treba na smetka.Mene na rabota mi baraa transakciona smetka zaradi toa.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?