|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.2.2013 21:54:39   
kapina
dokumentite za ivf gi podnesov na 6 februari i se uste nemam odgovor neznam zosto

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.3.2013 10:43:57   
Bogdancanka
има време капина кај и да е ќе добиеш одговор,обично се чека еден месец

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.3.2013 20:30:35   
skopjance
Kapina ne se sekiraj kaj i da e ke dobies odgovor.
Spored mojot vaucer se sostanale na 5 Feb. pa zatoa ti mozebi ke pocekas do sledniot sostanak.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.3.2013 20:55:16   
cacisk
Denes se javiv povtorno vo fondot, komisijata ne bila sostanata 2 nedeli. Mi rekoa da se javam kon krajot na drugata nedela ce mi kazat dali se sostanalauser posted image . Jas gi podnesov na 1 Februari

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.3.2013 21:24:46   
Bogdancanka
не се секирај душо сигурна сум дека набрзо ќе добиеш позитивен одговорuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.3.2013 16:45:22   
menada
Me interesira dali so HSG loso, so neproodni kanali e potrebno laparoskopija, se plasam od pomislata da mi go pravat toa si mislam deka ke imam traumi cel zivot. Sakam da gi pratam dokumentite samo so hsg no kakvi se sansite za pozitiven odgovor dali znae nekoj, ima li nekoj takvo iskustvo

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.3.2013 21:54:19   
Melanija RR
menada незнам ама и не верувам дека фондот ќе ти дозволи само со ХСГ и тоа лошо.Те молам незнам кој што ти кажам ама од лапараскопија и хистероскопија никој нема трауми.Јас лично пак и според доста гинеколози да се прави ИФВ без лапаро и хистеро нема смисла зошто од тоа може да влијае и успешноста.Ако се во лоша состојба и се препорачува кај некој затварање ако има можност да влијае на успешноста.
Тема за лапараскопија има ТУКА па само процени и консултирај се со гинеколог за тоа дали е потребно или не.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.3.2013 23:25:10   
kapina
na mene veke nekoj od dokumentite mi se veke isteceni so poveke od 6 meseci dali ke me nateraat da pravam novi ispituvanja sto ke bide vo vrska so toa neznam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.3.2013 21:08:58   
skopjance
Kapina vazno e koga si gi podnela dokumentite da bide zapazen rokot. Ako ti se malku isteceni ne bi trebalo da ti pravat problem ali so niv nikogas ne se znae.
Drzam palci za vaucerot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.3.2013 21:22:47   
virgo
Pozzz devojki
Pri karj sme so sobiranje na dokumentite za BPO me interesira nekoja da mi kaze kade ima praveno HSG.
Denes bev vo drzavna i mi se chini deka me proshetaa nasekade i nikade ne uspeav da najdam kade tochno se pravi HSG-to.
Ginekologot mi dade bolnichki upat pa me interesira kade treba da odoam zoshto tamu navistina se tolku neljubezni i voopshto nemozam da se snajdam.
Do krajot na mesecot treba samo ushte spermogramot da ni bide gotov i ako uspeam da napravam HSG se nadevam na pochetokot na april ke gi predademe dokumentite.
Vi blagodaram user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.3.2013 21:34:11   
cacisk
Virgo jas pravev hsg no privatno kaj Toloski pozadi Ramstor i cinese 4000 den, a za vo drzavna ne znam sigurno ima nekoja ringerajka sto pravela pa ce moze da ti pomogne

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.3.2013 21:58:30   
@bebe
virgo, jas pravev hsg vo 2010 god na klinika i cini 700 denari no togas bese starata ginekologija i mi pravea na radilogija vo taa zgrada (taa e vednas odnosno karsi do starata ginekologija) i mi pravese d-r Vladimir Trajkovski, no sega e veke nova ginekologija mozebi ne gi preprakaat tamu pacientite, izgleda bi trebalo se da e na edno mesto, postapkata traese 5 minitu, ti vbrizguvaat plava tecnost vo dvata kanala, snimaat i vednas te pustaat, ti davaat potoa sto da pies nekoi antibiotici, mislam vibramicin i toa, otprilika ti kazuvaat vednas kakva e sostojbata na kanalite, no sekako dobivas rezulatati za 10 dena koga ke go dobies otpusnoto pismo, HSG mi pravea na 10 den od ciklus, kanalite mi bea proodni, istoto se pokaza i na lapraskopija, daj boze i kaj tebe se da bide vo red user posted image user posted image user posted image , HSG MORAS DA IMAS za IVF, fondot bara zadolzitelno za vaucer

< Поракaта ја уредил @bebe -- 15.3.2013 22:11:56 >

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.3.2013 23:01:04   
Didi80
Devojki dali nekoja od vas vo poslednive mesec dena dobi vaucer za ivf od fond?Me interesira zatoa sto imaa eden period od fondot koga im zakoci malku rabotata.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.3.2013 11:18:53   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe
HSG MORAS DA IMAS za IVF, fondot bara zadolzitelno za vaucer


Da seto toa e vo red i e vistina, no vchera doznav deka poradi toa shto spermogramot na mm e navistina slab mozam da pominam i so 4D eho na matkata jajnicite i kanalite.

Vo drzavna teshko deka za skoro vreme ke go popravat aparatot, no isto mi rekoa ako sakam mozam da prasham i vo klinikite vo Kumanovo i Tetovo dali imaat aparat i dali im raboti i matichnite mozat da izdadat upat i za tie kliniki.

Pozzz i blagodaram za informaciite

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.3.2013 13:58:12   
Kolachence
Da Virgo, tokmu taka. So slab spremogram ne baraat HSG. Jas go dobiv vaucerot bez HSG, samo so 4D.
Ti posakuvam srekja i sto pobrzo da si go dobies vaucerot!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.3.2013 23:15:55   
Melanija RR
virgo можеби ќе ти дадат ваучер но ако недај боже не биде успешно секако ќе треба да правиш лапаро и хистеро,значи за твое добро е да ги отстраниш сите сомнежи и на раат да се спремаш за ИФВ.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.3.2013 23:40:27   
Didi80
virgo vo Kumanovo do pred nova godina aparatot za hsg ne rabotese,znam zasto moja drugarka trebase da pravi i rekle deka ne raboti nekoj del od aparatot im bil pokvaren a nemozele da najdat nov .Kakva e sega situacijata neznam ama ako sakas mozam da se rasprasam.

pozz i se izvinuvam sto pisuvam na nesoodvetna tema ama sakav da i pomognam na virgo

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.3.2013 10:47:59   
virgo
Blagodaram devojki no kako i da e sepak ke probam so 4D pa ke vidime shto ke bide

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2013 20:08:07   
nataly86
Zdravo me intersira dali vo dokumentite za in vitro preku fond treba negativen bris za ureoplazma??? bidejki na stranicata na FZO pisuva mikrobioloski brisevi i klamidija...dali gi dostavuvate i ovaj bris ili ne... epten mi znaci vasiot odgovor bidejki veke 8 meseci se macam so ureoplazma i veke vtor pat gi spremam dokumentite. pozz

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2013 22:41:11   
Anonimen
zdravo sakam da prasam koi dokumenti se potrebni dokolku problemot e vo zenata zapuseni kanali user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nataly86)
  Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2013 23:14:00   
Melanija RR
Истите документи се потребни за било која дијагноза,а по чиста логика штом се каналите непроодни нормално дека треба тоа да е докажано со лапараскопија само ХСГ не е сигурна дијагноза.

nataly86 микробиолошки брисеви се токму уреоплазма,микроплазна,брис од цервикс и вагина и кламидија,така што тоа спаѓа во микробиолошки.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.3.2013 23:24:31 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.3.2013 13:16:18   
Lina*

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Zdravo me intersira dali vo dokumentite za in vitro preku fond treba negativen bris za ureoplazma??? bidejki na stranicata na FZO pisuva mikrobioloski brisevi i klamidija...dali gi dostavuvate i ovaj bris ili ne... epten mi znaci vasiot odgovor bidejki veke 8 meseci se macam so ureoplazma i veke vtor pat gi spremam dokumentite. pozz


Jas gi podnesov bez tie ispituvanja,ne ni znaev deka treba,nikoj ne mi gi spomna a isto taka na moja prijatelka i odobrija a gi nemase tie ispituvanja.Posle dve nedeli dobiv odgovor deka treba da napravam ispituvanja za ureoplazma i mikroplazma i za sreka izlegoa negativni.
Znaci kako ke mu tekni,nekade baraat nekade ne,ama ako ti imas negativni rezultati dostavigi i niv,nisto ne gubis.So sreka da ti odobrat sto pobrzo!!!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Информации за остварување на правото за И...
5.4.2013 18:33:11   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Hi на сите.
Денеска се слушнав со докторот и ако ништо не биде овој месец, следниот циклус ќе правиме трета инсеминација. И си мислам со оглед на дијагнозата на мм астенотератозооспермија, да поднесам документи за ИВФ преку фонд со три инсеминации, па ако ни одобрат добро, ако не ќе направиме и четврта инсеминација ако ни побараат. Еве на братуцетка ми и одобрија со две, за секој различно.Ако е со двајцата се во ред тогаш бараат 4 изгледа.
Сакам да поднесам со три затоа што ќе ми истечат прегледите хормони и микробиолошки, до јуни ми се валидни. Папот е валиден една година, нели?
А како беше за спермограмите? Ова е офтопик, дали се валидни оние кои веќе ги имаме тие се пред скоро една година, или и нов треба?
Поззз

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

lindicka, vednas pusti gi dokumentite vo fondot, inseminaciite gi zemaat vo predvid zavisno od stepenot na plodnosta na soprugot 100 % e taka, isto taka vozrasta na zenata i drugi faktori, jas da sum na tvoe mesto ne bi razmisluvala voopsto, od fondot sekako ke pobaraat nesto, ama ke go dobies vaucerot bez gajle, oni vikaat se sto imate pustete pa posle ke vidime sto treba, pa ako treba uste edna inseminacija zdravje toa vednas ke se resi, barem da znaes sto te ocekuva i posle e polesno


Линдичка додека ги пуштиш во мај а ако разгледат во јуни на крај ќе ти бидат.Пологично ми е сега да пробаш па ако треба инсеминации тогаш секако ќе ти требаат пак нови документи.Спермограмот мислам дека треба да е до 6 месеци.Сигурен ваучер имаш со полош спермограм,години над 35, и со непроодни канали ,за се друго треба 4 инсеминации.
Дајбоже да нетреба да ги праќашuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.4.2013 12:44:30   
lindicka
Fala na site za informaciite.
I nie se slozuvame so vas, resivme da gi podneseme sega vo tekot na mesec april, mm saka da pravime IFV uste sega da pocneme, ne mu se jasni mnogu rabotite :) Misli koga kje gi podneseme dokumentite vednas pocnuvame :) Epten e nestrpliv za bebe, duri povekje i od mene.
Sakav da ve prasam Hepatit B i C i hiv, kade moze da ispitame na drzavno, osven na Infektivna?
Dali treba upat od opst maticen, ili dovolno e od maticen ginekolog?
Od dokumentite ni nedostatuvaat, spermokultura, markeri za Hepatit B, C i HIV, i za mene 4D eho na matka i uterus. I normalno od uste edna inseminacija.
Kako i da e, zdravje :). Kje bide nekogas :)
P.S. malku oftopik, Edni drugari nasi se trudea za bebe celi 5 godini, nie uste ne bevme zemeni so mm, znaci pred edno 3-4 godini, i bas pravea IFV, im izleze neuspesno, bea normalno razocarani, ama bas pozitivni togas i niz muabet rekoa- ,,kje pravime IFV se do 40 godini non stop, pa posle toa kje mu ja mislime, ako ne bide, zdravje" . I im uspea trudenjeto, sega imaat prekrasno 2 godisno detence.
Sekoj mesec koga kje dobijam mi teknuva na nivnata recenica, ete sega i nas ne snajde isto,
ama mora da bide nekogas :). user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.4.2013 19:15:49   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Gledav koi dokumenti ni trebaat, Hepatit BiC i HIV, sakam da gi napravam na drzavno, dali mozete da mi kazete kade se pravat? Na infektivna, taka? I upat od maticen ginekolog ili od opst maticen?
Fala na site, ubav dozdliv denuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Lindicka Hepatit C i B i HIV moze da se pravat na infektivno i gotovi se za edna nedela jas otidov so upat od maticen za dvajcata


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas site ispituvanja si gi pravev ovdevo strumica samo posto baraat dva spermograma od razlicni kliniki mm edniot go pravese na gak edniot ovde vo strumica upati ni davase maticniot ginekolog


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?