|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
15.7.2014 13:11:24   
mesecina83
Ајде и овде да ја пишам мојата успешна приказна , после 10 години тешка борба со машки стерилитет се одлучивме да одиме со донор на сперма бидејќи само така ќе успееме да бидеме родители.Моето 2 ивф започна на 3 јуни во Ремедика кај др Петановски пункција на 27 јуни со 8 извадени јајце клетки од кои 1 празна и успеаа да се издвојат 4 супер ембриони.На ден 30 јуни ми беа вратени 3 ембриони ,трансферот го правеше др Хаџи Лега и потоа одмарање 2 недели. Секако со многу посветеност од мојот сопруг кои ме милуваше тие 2 недели ми готвеше и се грижеше околу домот а јас одмарав само .Негде 7 ден од трансферот бевме во црква се помоливме и запаливме свеќи за здравје и еден отец ни прочита молитва за да се задржат ембрионите.Сите тие 15 дена бев опуштена,смирена и позитивна и најмногу ми помогна љубовта на сопругот . И на 14 ја слушнавме долго очекуваната и најубава вест дека сум бремена и вредноста на бета 511.Мал совет до сите кои се во постапка на ивф да бидат смирени во тие 2 недели колку што можат да бидат смирени ,опуштени да мислат на убави работи и да и да си го галат мешко и да им зборат убави на ембрионите кои се во мешето.Ете јас така успеав ви поскаувам среќа на сите рр и да има се повеќе убави вести на форумовuser posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83 26.03.2015

Здраво драги рр еве ме и мене со моите најубави вести конечно станавме родители дојдоа на свет Петар и Павел.Во четвртокот на 26 во 23 и 30 часот ми пукна водењакот и отидовме на преглед на каде што се виде дека сум отворена 1 прст и веднаш со брза помош бев однесена за Скопје.Веднаш таму бев ставена на цтг каде што имав слаби контракции и ме оставија на патолошко одделение и каде што во петокот во 9 и 30 часот се породив царски со спинална .И бебињата се родија 2990 грама и 2810 грама и после една недела помината на гинекологја сега сме си дома.



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.3.2015 10:04:11 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
4.8.2014 16:03:03   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefanie

vo stranstvo....ova mi bese prvoto ICSI, pred toa imav tri neuspeni inseminacii, mm ima mal broj na spermatozoidi. Se stimulirav so gonal, na treti den mi vratija dva embrioni i uste dva zamrzanvme. Posle transferot stanav odma, nemase lezenje ni 5 min, prvite dva -tri dena odmarav, no pak niz doma stanuvav, malku rascistuvav i od cetvrti den pocnav normalno da pravam se, vklucuvajki i po skali kacuvanje, samo ne napreganje ili tesko krevanje.




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.8.2014 16:04:47 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
6.8.2014 12:05:36   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Ајде да ја завлечкам ногата па сите што очекуваат побрзо да добијаттuser posted image

Ова ми беше прво ИВФ, го правев во Плодност кај др, Таше. Почнавме со микрогинон па суперфакт по 0,5 потоа контрола на хормони и продолживме супер факт 0,25 и по 4 фостимон, Така 9 дена . Беа пунктирани 9 јајце клетки од кои 7 беа со добар квалитет, од нив 5 се оплодија.. на 5 ден имаше две прекрасни бластоцисти кои ми ги вратија.

Јас бев малку разочарана бидејќи си мислев дека ќе има за замрзнување но тоа беше, Докторот уште тогаш рече шансите за успех ни се 70%.

Скоро една недела лежев поинтезивно, гледав колку што можам да јадам повеќе овошје, зеленчук и протеини.
Со терапија продолжвам фолна, аспирин, утрогестан 3*1 и од циклопривинова само белите 3*1

Се надевам дека на некој ќе му помогнам.... Би благодарам на сите РР за подршката user posted image

_____________________________
5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен / 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 27.9.2014 14:08:55 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
6.8.2014 15:27:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla
Здраво девојки, и ние стигнавме до ивф, ке го правиме кај Димитров во Ремедика. ...... со Супрефакт о.5мл и 3 пурегона дневно мускулно во бут позади. Кај нас се работи досега за идиопатски стерилитет од веќе 4ипол години..... ....... пијам метформин 2х1 од 500, за недај боже хиперстимулација а после пункција Достинекс.....мноооогу вода и протеинска храна,чиа семе, пилешко мевце (на цекин бидејки тоа било најблиску до домашно), урда, лосос, морски плодови, наут, леќа, блитва итн... Така читав, дека така било добро......

висок пролактин немам, пролактинот ми е 5,9, сите хормони ми се во границите на нормала иако ТСХ ми е во погорните дозволени......по пункцијата, ми извадија 20 јк од кои 19 зрели а едната била со некој недостаток, од нив се оплодиле 12. Терапија ми дадоа еден куп, од доксицилин, естрофем, дексаметазон, аспирин, метформин па и достинекс ( бил многу добар за превенирање на хиперстимлација и заради тоа ми го даваат зш имало доста јк.) ....пијам електролити на Хумана. Електролитите се препорачуваат за кога има дисбаланс на минерали, како во случајот со сега извадени јајце клетки, па сега тие се полнеле пак со некоја течност, како и да е, во странство препорачуваат спортски пијалоци (исоспорт), пијам и алкавит фолна киселина.... трансферот беше на 5ти ден, ми вратија два бластоциста....... правеве бета на 13ден ми е 1100

Ви посакувам на сите да се почувствувате така среќни како јасuser posted image user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
19.8.2014 8:46:42   
sanjaaaa!
Еве и јас да се пријавам тука со успешно ИВФ во 2009 година во Систина кај д-р Ивановски, сега се подготвувам за ИВФ за второ дете преку фондот исто кај д-р Ивановски!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
19.8.2014 11:11:04   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

Еве и јас да се пријавам тука со успешно ИВФ во 2009 година во Систина кај д-р Ивановски, сега се подготвувам за ИВФ за второ дете преку фондот исто кај д-р Ивановски!


Би те замолила да напишеш дали беше првд обид, што проблем имавте, како одеше постапката со боцкање кои инекции колку ембриони имаше и сл. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
19.8.2014 11:49:32   
sanjaaaa!
Моето ИВФ беше успешно од првиот обид. Имавме проблем со машки стерилитет, т.е. олигоспермиа. Немаме правено инсеминација. Од извадени 7 јајце клетки само 2 оплодени, ЕТ на 2 ембриона, задрано само 1 ембрион и едно здраво родено бебе (женско). Целата поцедура си ја запишував и еве сега ке ви ја пратам.
07.04.09 dobiv menstruacija vo 22.00
08.04.09 se javiv vo Sistina da zakazam za Superfact za 24.04.2009Petok
10.04.09 prvo isipiena tableta yasmin
11.04.09 vtoro isipiena tableta yasmin
12.04.09 treto isipiena tableta yasmin
13.04.09 cetvrto isipiena tableta yasmin
14.04.09 peto isipiena tableta yasmin
15.04.09 sesto isipiena tableta yasmin
16.04.09 sedmo isipiena tableta yasmin
17.04.09 osmo isipiena tableta yasmin
18.04.09 deveto isipiena tableta yasmin
19.04.09 deset_o isipiena tableta yasmin
20.04.09 edinaeset_a isipiena tableta yasmin
21.04.09 dvanaeset_a isipiena tableta yasmin
22.04.09 trinaeset_o isipiena tableta yasmin
23.04.09 cetirinaeset_o isipiena tableta yasmin
24.04.09 petnaeset_o isipiena tableta yasmin i primena prva inekcija Suprefact vo 15.10 casot;
25.04.09 shesnaeset_o isipiena tableta yasmin i primena vtora inekcija Suprefact;
26.04.09 sedumnaeset_o isipiena tableta yasmin i primena treta inekcija Suprefact;
27.04.09 osumnaesteo isipiena tableta yasmin i primena cetvrata inekcija Suprefact;
28.04.09 devetnaeset_o isipiena tableta yasmin i primena petta inekcija Suprefact;
29.04.09 dvaeset_o isipiena tableta yasmin i primena sesta inekcija Superfact;
30.04.09 dvaeset_ i prvo isipiena tableta yasmin i zavrsuvam so yasminot; primena sedma inekcija Suprefact;
01.05.09 osma primena inekcija Suprefact 0,5;
02.05.09 deveta primena inekcija Suprefact 0,5;
03.05.09 deset_a primena inekcija Suprefact 0,5;
04.05.09 edinaeset_a primena inekcija 0,5 Suprefact, dobiv menstruacija;
05.05.09 dvanaeset_a primena inekcija Suprefact 0,5;
06.05.09 13 primena inekcija Suprefact 0,5 i pocnav so fostimon, primena 1 Fostimon(2 vo 1) inekcii;
07.05.09 14 primena inekcija Suprefact 0,5 i 2 fostimon(2 vo 1) inekcija;
08.05.09 15 primena inekcija Suprefact 0,5 i 3 fostimon (dve vo 1)inekcija;
09.05.09 16 primena inekcija Suprefact no 0,4 i 4 fostimon ( 2 vo 1)inekcija;
10.05.09 17 primena inekcija Suprefact 0,4 i 5 fostimon (2 vo 1) inekcija;
11.05.09 pregled na eho na 8 den od ciklus (endometrium 4m) primena 18 inekcija Suprefact 0,3 i 6 inekcija fostimon (3 vo 1);
12.05.09 19 primena inekcija Suprefact 0,3 i i 7 fostimon (3 vo 1)inekcii;
13.05.09 20 primena inekcija Suprefact 0,3 i 1 menopur (3 vo 1) inekcii;
14.05.09 21 primena inekcija Suprefact 0,3 i 2 menopur (3vo1) inekcii;
15.05.09 Treba da ispitam estradiol i da me vidi doktorot na eho...(estradiol 1220 ama prodolzena terapija uste dva dena) primena 22 inekcija
Suprefact 0,3 i 3 menopur (4 vo 1);
16.05.09 23 primena inekcija suprefact 0,3 i 4 menopur inekcija (4 vo 1);
17.05.09 24 primena inekcija suprefact 0,2 i posledna (ispitav estradiol 2990, folikuli dovolno i postignati uslovi za stop inekcija, koja ja primiv vo 1h po polnok, suprefact 0,2 vo 15h);
18.05.09 sloboden den bez terapi so pomalku hrana;
19.05.09 PUNKCIJA rezultat: 7 izvadeni jajce kletki (mi dadoa terapija za slednite 14 -15 dena Utrogestan(vaginaletki),tifol,aspirin 100)
20.05.09 mi se javija i mi kazaa deka imam dve oplodeni jajce kletki i mi zakazaa za embriotransfer na 21.05.09;
21.05.09 napraven embriotransfer na 2 embrion i veke prodolzuvam so odmor i primanje na utrogestan, tifol i aspirin 100
03.06.09 napraven test za bremenost od krv = POZITIVEN


< Поракaта ја уредил sanjaaaa! -- 19.8.2014 11:52:34 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
30.8.2014 21:22:36   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bube10

....jas so zamrznati embrioni od tret den na razvoj ostanav bremena. Ivf pravev vo Remedika kaj Petanovski I zamrznatite embrioni mi bea od tret den na razvoj - osumkletocni embrioni.

Obicno gi vrakaat na petti den od razvoj - blastocisti, no kaj mene bea od treti den zamrznati (obicno na 5-ti I na 3-ti den zamrznuvaat embrioni, dokolku neli imas poveke izvadeno), bidejki prvoto ivf mi bese neuspesno odma posle toa gi iskoristiv zamrznatite I imam zdravje za ponataka da probam uste ednas. Gi cuvaat 5 godini I mislam deka ke te cini okolu 500 evra, si potpisuvas dogovor so bolnicata i mozes ponataka da si gi iskoristis za da ne se maltletiras da se klukas so hormoni i da ja pominuvas istata procedura. ....

pravevme ivf na priroden ciklus so zamrznatite embrioni, ovoj pat bez nikakvi terapii, hormoni, inekcii...po transfer so zamrznatite embrioni mi ja dadoa istata sema na apcinja kako posle punkcija - od vcera pocnav da stavam crinone gel, aspirin, estrofem, folna kiselina, dexamethason i vitamin d3. Mi vratija dve embrioncinja (embrionote sto mi bea zamrznati se od tret den, megutoa vo odlicna sostojba).

".....sega si lezam i si odmaram. Me nervira malku spienjeto, jas spijam obicno na stomak i sega pazam celo vreme i nemozam da spijam kako sto treba, no ke se izdrzi. Mi ostanuva sega da si cekam, se nadevam na famoznite user posted image user posted image ...Devojki i mene vcera vecerta me bolea jajnicite mnogu, kako da me gorat so nesto na niv i toplina nekoja mi doagase a vcera mi bese vtor den od transfer. Mnogu se plasam da ne bide kako minatiot pat user posted image Inace za jadenje poveke sum na tecna hrana, ovosje, ripce, pilesko, telesko, mleko, vo cokolino se davam i neznam dali e dobro no mnogu me tera na blago - kolaci i torti user posted image .....Najmili moi RR vcera mi bese 30-ti den od mojata posledna menstruacija i 10 den od transver i bidejki imav samo nekoi blagi bolki vo jajnicite se resiv popladneto da napravam test na koj vtorata crticka bese bleda megutoa se gledase user posted image Deneska na 11 den od transver pak napraviv test i mi se pojavija dvete user posted image user posted image od koi ednata bese pojaka od taa vcera . Vo sreda treba da napravam test preku krv, no bidejki sum nestrpliva utre ke odam vo Remedika da si ja zavrsam taa rabota i da si se raduvam. Nemozam da vi opisam kolku sum vozbudena user posted image user posted image user posted image
Pozz do site user posted image ....... Samo sto se vrativ od Remedika i na 12 den od transver (so zamrznati embrioni) betata mi e 204 user posted image user posted image i tek doprva treba da raste. Prvata kontrola mi e zakazana za 31 Dekemvri pa da vidime dali e fateno ednoto ili dvete user posted image user posted image . Mnogu sum radosna user posted image

.....Devojkiiiiii presrekna sum i vozbudena user posted image Sega samo sto se vrativme od prviot pregled, edno se fatilo i mu go slusnavme i srcenceto i nemozam da vi opisam kolku neznaev kade se naogam :)"

.....Zenski samo da ve izvestam deka na 13.08.2014 vo ranite utrinski casovi na svet go donesov moeto prekrasno since i od vozbuda zavboraviv da ve izvestam. Pozz

Pozz
_____________________________________________
obidi = 3 godini, 2013= 1 inseminacija = / , 1-vo ivf = neuspesno, 2-ro ivf so zamrznati embrioni = uspesno ; terapija - crinone gel, aspirin, estrofen 2x2, folna, dexamethason, vitamin c, cink, magnezium i kalcium i vitamin D3




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.1.2015 14:16:11 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
24.9.2014 11:43:26   
mili4kask
Еве како што ви ветив вчера да ја написам и јас мојата успешна ИВФ постапка која ја правев пред 4 години. Мојата дијагноза беше ендомедриоза воочена и оперирана на мојата 21 година. По 3 години повторно се врати и тоа и на двата јајника, и Ивановски се одлуци за Ин-витро. Јас започнав малку поразлична процедура. Прво ме боцкаа еднас месецно во период од 3 месеци со Zoladex инекција која предизвикува вештачка менопауза. Потоа на 1 ден од циклус продолжив со Gonal F по 3, и потоа бидејки ендометриумот слабо се здебелуваше ми дадоа некои инекции кои не ги покривасе фонодт и ги плаќав по 3500ден. една, да ви кажам сум заборавила како се викаа но можам да проверам и да ви кажам. Имав 5 извадени јајце клетки од нив 3 се оплодија и 3 ми вратија. Се фати едно user posted image
Сега ќерка ми има 4 години, и почнуваме процедура за 2 инвитро преку фонд. Се надевма се ќе биде во ред user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
27.9.2014 14:24:00   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Karma

здраво рингерајки,
да Ви се приклучам и јас, од денес почнувам со терапијата (контрацепција микрогинон) ако добро ги пишавuser posted image
се одлучивме за во Систина кај Д-р Митко Ивановски...се надеваме на успех...прегледот ни е закажан за на 30.12...
Ајде 2014 нека ни донесе многу многу бебулија на сите близначиња за да ја осетиме радоста и да доживееме мајчинство.
Ве гушкам сите борбени идни мамички. До заеднички успеси user posted image ......
ете ме и мене да се пријавам user posted image денес бев на преглед и од 10.01 почнувам со суперфактот...со докторот се договоривме за криопрезервација на примерокот од мм, со цел да бидеме сигурни дека на денот на пукцијата сме обебзедени. ....ме боцкаа со фостимон 4 и суперфакт 0,3......извадија доволно дури 4 квалитетни јајце клетки за кои ми јавија дека се веќе одлични емриони и утре ќе ми ги вратат.........od koi tri se oplodija no do et preziveaa samo dve
...imav uspesno prvo if. ..sega sum 36ta nedela cekame dve princezi :) samo pozitivno se ke bide vo najdobar red..
Sekako i na ostanatite vo postpkata vi posakuvam uspeh...neka uspesnite primeri vi bidat vodilka za cekor do vasiot son...

Mili moi, vcera vo 08:40-43 se rodija moite bliznacki :)
Bebencata se dobri se rodija so tezina 2030 gr I 1800 gr, visna 46 i 44 cm, I imaa dobri apgar ocena I 9/10 I 8 / 9.
Denes se vo inkubatorce zaradi malku pokaceno crp I im stavaat infuzija ama ke bidat dobri. ..
Pozdravce do site vas i sekoj da ja dozivee ovaa radost i sreka...gushka
_____________________________
2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 29.12.2014 15:29:06 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
12.1.2015 9:51:37   
LoveableMe RR
Драги рингерајки, се надевам на што поголем успех кај сите кои се/биле/ќе бидат во постапка за ИВФ. Затоа ги охрабруваме сите ИВФ успешни рингерајки, да го споделат своето искуство за терапијата и за обидите за ИВФ кои вродиле со успешно забременување/добивање дете. Позз


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image

2008
blue_blueuser posted image


2009
Gorde Juser posted image ole2004user posted image maleckauser posted image caci8 user posted image Bejbuser posted image enaa user posted image


2010

zoranauser posted image lilitauser posted image kik@user posted image malata mouser posted image bozinuser posted image Leona01user posted image Eli201user posted image stankauser posted image ole2004user posted image bebence1user posted image cocouser posted image narcisauser posted image
maj25user posted image kik@user posted image little girluser posted image martice user posted image mila81 user posted image britania user posted image
medveduser posted image ena1user posted image kapinceuser posted image mytwinsuser posted image


2011

jana81user posted image Katerina81user posted image Vargauser posted image vodickatauser posted image zmej1user posted image mikiminiuser posted image evcetouser posted image nadbetuser posted image nenicka.nenkauser posted image Cooperuser posted image cleouser posted image milikauser posted image fanicka user posted image bile_ruser posted image simona811user posted image brankovicuser posted image puzeuser posted image cleouser posted image GAGA19user posted image bebe7user posted image


2012година

Lozauser posted image Ole2004 user posted image sandra 984user posted image devojceuser posted image Nate76user posted image minajuser posted image ivivuser posted image lina123user posted image foksiuser posted image LUBAuser posted image Gladysuser posted image


2013 година

Ema$user posted image nadezdauser posted image bebus1user posted image beblak user posted image menadauser posted image belliuser posted image marijana81user posted image caciskuser posted image laticauser posted image Stefanija Stefi user posted image Gondola!19user posted image nate76 user posted image maceeeuser posted image tina09 user posted image bube 10user posted image


2014 година

nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image sonce79 user posted image tea88user posted image Nestrpliva28 user posted image Мilicka 30user posted image profe user posted image gina user posted image NovaN user posted image orchid7user posted image bebususer posted image nadez vera ljubov user posted image martina88 user posted image



2015 година

nadeshuser posted image mery user posted image srekna2user posted image rozevauser posted image Kvisko user posted image Beauser posted image bitolcanka82user posted image cosmauser posted image Strelauser posted image Ninicka2user posted image lanicka30user posted image SOLEuser posted image evoksiuser posted image didi28user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 21.12.2015 10:50:52 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
2.2.2015 9:06:32   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nina.darko

Dragi idni mamicki :).... I jas ja pominav istata golgota sto ja pominuvate sega vie... Posle dve neuspesni ivf od koi vtoroto zavrsi so spontan vo 19 nedela tretoto ivf izleze uspesno i sega si go imam mojot sin koj sto e smislata na mojot zivot... Se zacleniv za da vi dadam podrska da istraete do kraj, da veruvate vo sebe ...

Tezok e ovoj pat..znam.. ama vredi se sto sme pretrpele koga ke si go zememe bebus vo race... trite ivf gi pravev kaj dr. Popovic vo Sistina.. Prekrasen i mnogu pozitiven doktor koj se zalagase mnogu za mojot slucaj i za toa sum mu mnogu blagodarna.. Bev so slicna terapija kako poveketo od vas - Mikroginon, Suprefakt i posle po edna inekcija na den Fostimon.. Na punkcija mi izvadija 5 jajce kletki od koi tri bea dobri, dve mi vratija a se fati samo edno.

Vo vrska so progesteronskata terapija stavav Utrogestan 200 mg 3*1 i na pocetokot na 5 dena Progesteron inekcija a posle pozitivniot test inekcija na 7 dena.Pozdrav do site




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 2.2.2015 9:07:14 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
26.2.2015 23:34:19   
mery
Zdravo na site. moze me pamtite od lani koga imav neuspesno IVF. I od togas ne bev aktivna vo forumov odmarav. Vecerva sakav da ja spodelam radosnata vest so vas. pred dve nedeli napraviv transfer so zamrznatiot embrion i denes na 13-tiot den od ET betata mi bese 546.

Kaj Klementina Kuzeska pravev transfer, eden embrion imav, i realno ne ni ocekuvav nekako si mislev toa e istiot embrion od tie sto ne se fatija prviot pat, i toa samo eden a prviot pat dva mi vratija. Ama eve sto ti e tvoe i pisano ne mozes da begas od toa. terapijata mi bese utrogestan 2x1, aspirin 1x1 i femibion 1x1. Plus si dodadov moja terapija sekoj den po dva jajca organski od selo gi jadev vareni, gi ima na bit pazar selanite gi prodavaat. Tolku sto veke ne mozam vareni jajaca da gledam user posted image

Ovaa post ET period vo razlika od lanskiot period od IVF, dve nedeli sum odmarala i od doma ne sum izlegla, bev po opustena zatoa ni forumov ne go otvarav ne sakav da se optovaram, i eve gospod sakase i mi ja ostvari zelbata. Vi posakuvam na site da vi se ostvari sonot. Znaci definitivno pozitivnost i ne se zamarajte mnogu so dopolnitelni informacii. zdrava hrana i odmor. toa vi go poracuvam. Ve pozdravuvam mnogu user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.3.2015 13:42:57 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
26.2.2015 23:41:26   
lukajana RR
Честитки имај убава и лесна бременост и живо и здраво бебенце

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
26.2.2015 23:57:39   
kapina
mery cestitkii

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
27.2.2015 0:15:35   
chery33
poveketo od ringerajkive na ovaa tema mi se poznati od ivf gi procitav site i bas mi e milo za site user posted image user posted image iako ne pripagams ega za sega vo ovaa tema :) milo mi za siteuser posted image pa mozebi naskoro i jas ke vi pisam tuka za moeto uspesno ivf ke probuvam po 6 patuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
23.3.2015 16:18:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

Dragi moi rr.
Jas sum edna od postarite clenovi na rr,redovno ve citam i zaedno so vas i se raduvam i se rastazuvam.

Pred 6 god. koga dr. ni kaza deka samo po vestacki pat mozam da dobijam dete kako siot moj svet da mi se srusi (poradi maska neplodnost).Posle tretiot obid ostanav bremena,sega sinceto ima 3 ipol godini i sakam pak so invitro da dobijam uste edno detence.
Zborot mi e deka nema pravila za uspeh vo invitroto,samo treba golema verba vo boga,poveke smeenje,luge sto ve sakaat I poddrzuvaat cello vreme okolu vas,mnogu pozitivni misli,da ne se misli dali ke se sluci bremenost ili ne,gledanje televizija ednostavno raduvajte mu se na zivotot bidejki e samo eden.Jas na site tri invitra lezev celo vreme,znaci satnuvav samo za wc i za jadenje,celi 14 dena.Tri pati mi vratija po 2 j.k. ama tretiot pat bilo pisano da se sluci bremenosta od dvete j.k. sto mi gi vratija samo edna ostana I eve sum so zdravo I zivo since.

... jas bev kaj dr.Popovic vo Sistina i sum mu prezablagodarna za ovaa sreka sto mi ja dade.

Mili moi nema razocaruvanje morate da bidete uporni i silni da ne se otkazuvate dodeka ne si go zemete detenceto vo race.Veruvajte mi se se zaborava vo prviot mig koga ke go zemete bebceto vo race. Ve guskam i vi posakuvam na site sto pobrzo da gi vidite user posted image . user posted image




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
24.3.2015 13:22:46   
srekna2
Здраво рингерајки :)

моето успешно инвитро беше во Ремедика кај др. Снеже Стојковска. Одевме со долг протокол , метода исци, извадија 12 ембриони од кој на крај останаа само 5 кои добро се развиваа. Од 5те ембриони 2 вративме, а останатите 3 ги замрзнавме. Инаку замрзнувањето поскапено малку во Ремедика 34.000 е сега. По 14 дена имав позитивен првин домашен тест а после и преку крв,позитивна бета. Сега чекаме да поминат 2 недели за да одиме за срцева акција. По високата бета мислиме дека се user posted image user posted image ,ама живи здрави пред време да не збориме. Инаку од симтоми претходно имав само по малку мачнини,и бев осетлива на мирис . Ви ја посакувам сета срека на сите оние кои се во исчекување и што поскоро да си ги видите user posted image .

Ова ми е 3 инвитро , и претходните две беа успешни но за жал завршија со спонтан. Се надевам дека 3 срека ке биде успешна за мене. Инаку бев стимулирана со фостимон. А ембрионите ми ги вратија на 3 ден како и во претходните случаеви

И уште нешто мора да бидете упорни и позитивни. Ако некој сака може и да ме праша нешто,тука сум за сите вас



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.3.2015 16:12:45 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
24.3.2015 13:41:07   
LoveableMe RR
srekna, ти пишав ОВДЕ, можеш да прочиташ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
5.5.2015 11:11:02   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: rozeva
Zdravo devojki ve citam non stop ama sega se priklucuvm jas sum vo proces na invitro i eve sega vo nedela me ceka punkcija…imam 6 folikuli znam deka se malku ama ajde se nadevam deka tie ke bidat ubavi i dobriuser posted image punkcijata ke mi bide so anestezija normalno bidejki sum epten plasliva duri barav i transferot da go pravam so anestezija ama me razubedi doktorot. Ke pravam kaj Organdjiski vo Stip, primav menopur 9 dena po 4 ampuli……. da ve izvestam deka mnogu sum razocarana imam izmesani cuvstva, vcera mi bese punkcija izvadija 5jk sega mi se javija deka 1 bila prazna 2 ne se oplodile a 2 se oplodeni mnogu mi e strav i tie dve da ne ne se delat kako treba….. za mojot doktor (odam kaj organdjiski vo stip) mnogu sum zadovolna od nego i negoviot tim se custvuvam kako da sme edno semejstvo tamu site se prijatni a doktorot ne se brza nigde i ubavo objasnuva i jas mu veruvam vo celost a neli toa e najvaznouser posted image ………..eve da ve izvestam deka dvete embrioncinja dobri bile i utre sum na transfer daj boze da se zavrsi dobro kaj site ovde user posted image ……….eve sum i jas na 8mi den od trasfer so menstrualnu bolki mislam deka vo sekoj moment ke dobijam lelelel mnogu sum nekako razocarana deneskauser posted image ……..denes 12 den od transfer i seuste me bodat jajnicite, da ve izvestam denes bev na merenje na beta i e 556 na 12 den pozitiven test jupiiuser posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
7.5.2015 11:32:51   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR
.....јас почнав со Микрогинон на втор ден, а со Супрефакт на 15ти, но имаше и други опции што ги разговаравме со доктор Ивановски, ова е она што го одбравме. .........Од време на време имам гадење и нагони за повраќање, болки кај срцето (тоа си го пишува како нуспојава на микрогиноног), и станата сум некако емотивна и плачлива, без некоја причина, дури сама на себе сум си смешна user posted image Ќе ме фати така меланхолија, и ќе си седам така, ко загреота user posted image Ајде, само да е за добро user posted image ...................Инаку девојки, денес мерев естрадиол, и добар беше - 7. Од денес почнувам и со Фостимон х 3 дневно, а во вторник на ехо за да видиме што понатаму. Држете ми среќа user posted image .................Девојки, само што бев на ехо. Има околу 7 фоликули на едниот и 4-5 на другиот јајник, сега се околу 9-10мм. Од денес почнав и со по 4 Фостимони, и во петок уште една проверка на естрадиол и ехо. Најверојатно пункцијата би била вторник или среда, па ќе видиме user posted image .......Девојки, бев на проверка на естрадиол и низок е како за после 9 дена стимулации - 515 е, а треба 1000 да фати. Докторот ми ја продолжи и зголеми стимулацијата денес и викендов, па во понеделник пак ќе мерам естрадиол.......Девојки, ми закажаа пункција во четврток user posted image Естрадиолот беше ок, 1583, а бидејќи ќе се боцкам и денес, до утре ќе биде накај 2000............Пункцијата помина ок, аспирираа 10 јајце клетки и примерокот од сопругот е ок, така што ептен сме задоволни. Ембриологот одлучи да се применат и двете методи, и IVF и ICSI, и утре чекаме повик user posted image Анестезијата лесно ја поднесов, единствено имам болка во јајниците и матката која не се смируваше, па бапнав еден кетонал, ми рекоа дека смеам. Од терапија ми дадоа Кринон гел, Декортин, Аспирин и Фемибион. Фала ви на сите за убавите зборови, ептен ми помогнаа user posted image ....................Инаку девојки, денес ми се јави ембриологот и ми кажа дека има одлични резултати и 6 ембриончиња! user posted image Утре сабајле во 8.10 треба да одам на трансфер user posted image ...................... Јухууу, еве ме и мене со две ембриончиња во мешето :) се помина ок, од 6 оплодени - 3 беа со одличен квалитет. Вративме 2, а за замрзнување ембриологот рече дека не се исплати само за 1, другите не се за замрзнување. Поседов таму, терапијата ми ја продолжија со плус прогестерон на секој 4ти ден по пола ампула. ...................Инаку јас сум ок, понекогаш ќе си ги осетам јајниците, ама тоа не е ни болка, како некое благо пецкање, веројатно од стимулациите. А да - градите ми пркнаа, примети мм user posted image јас општо се чувствувам некако дебела, што од подуеност, што од недвижење, ама ништо страшно user posted image ................Инаку јас сум ок, со тоа веќе неколку дена имам киселини во грлото, и што и да каснам одма ми се враќа. Плус, забележав и дека одма се задишувам (а до пред ова имав одлична кондиција, физички активна), стално сум жедна, а градите ми се толку осетливи и зголемени што сама кога ќе се допрам дури ме боли user posted image Си ги ишкам мислите од глава и се трудам да не си наоѓам симптоми, ама ајде де, посилно е од мене user posted image Уште викендов па што вика мм, во понеделник ќе видиме дали сме добиле 7ца на лото user posted image ....
.......................Девојки, сабајлево правев бета ХЦГ и излезе 1010! user posted image Вон себе сум од радост и ви го посакувам ова на сите!!! Откако се прибрав со плачење и цивкање на паркингот пред Систина user posted image , отидовме кај докторот и ни потврди дека сум трудничкаааа! Ни кажа и дека најверојатно се и двете, затоа што бетата е висока user posted image Ви праќам baby dust!!! user posted image user posted image user posted image ...............Еве ме и мене, само што се вратив од ехо user posted image Видовме две! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум
IUI x4
IVF успешно :)

На 05.05.2015 година Хопефул се породи со две машки близначиња!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
7.5.2015 12:28:08   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Srekno na site sto se vo postapka. i jas ke pravam ifv pijam ciklo proginova i na vtor den od ciklus treba da otidam na eho. ova mi e prvo ifv
kaj Dr Tase vo Plodnost..............pri pregled na eho mi rece deka sluznicata mi e tenka e sega toa znaci endometrium i moze da jadam ananas i cveklo?.... ne primav superfakt. edinstveno mi dade ciklo proginova za sluznicata oti mi bila tenka i mi rece na vtor den od ciklus da dojdes. i koga otidov denes vednas pocnavme so 2 fostimoni 5 dena pa vsreda pak na eho i hormoni ispituvanje.......... 2 prasaci od fostimonite mi gi rastvorija so dvete vodi kako sto se pakovani a sestrata vo Plodnost mi rece 2 prasaci so edna voda............samo sto si dojdov od PLODNOST i doktorot mi rece deka ke odime so kratok protokol (zasto sum imala PCOS i dobro sum reagirala na stimulacija)i odma uste denes da zapocnam so 2 fostimona 5 dena pa vsreda pak na eho i hormoni. ........................ mene deneska na eho me gledase doktorot ( 6 den od ciklus) i estradiolot e samo 77. mnogu malku i samo 3 ili 4 folikuli. i sega mi dade merional po 3 denes i utre i pak eho vpetok...... Jas denes bev na eho i mi prodolzi merional uste tri i cetrotide mislam se vikaa uste utre i sreda izgleda punkcija. Denes na eho mi kaza deka ke izvadi 7-8 sto znaci od merionalot i novi folikuli sozreale a jas kako bev isplasena deka ke bidat3-4 samo ama dobro e sega zasega.estradiolot denes mi bese 1600. utre sum povtorno na eho pa ke ve izvestam sto ke bide:-P ...........Denes bev na eho povtorno. estradiolot 2400 i vecer ja primiv stop inekcijata i sreda punkcija. sega odmaram pa kako ke bide taka............jas si dojdov od punkcija. mi izvadoa 7 jajce kletki, e sega ne mi kazaa nesto posebno dali cinat -ne cinat, dali se kvalitetni i mi dadoa eden kup apcinja.odvaj cekam utre da mi se javat da mi kazat dali se oplodile i kolku...............jas uste pred ifv si zemav magnezium. vit c i za imunitet edni tableti.a denes mi dade Aspirin 100 1x1,Proginova 3x1 belite samo,Decortin po sema, Folan 1x1, Vibramicin 2x1 i Utrogestan 3x1. vibramicin i decortin do transfer samo. Mislam deka otprilika standardna terapija e kaj site isto................sega samo sto mi javija deka ima 5 embrioni oplodeno. utre treba pak da se javam da mi kazat koga transfer.
.................sega mi javia utre transfer . imalo 2 odlicni embrioni a drugite 3 bile poslabi..............Samo sto zavrsi transferot.mi vratija 2 embrioncinja, osumkletocni embrioni . Sega ostanuva da cekam 2 nedeli i da lezam i da se nadevam na user posted image .pozz do site..........Jas cel den lezam samo za vo wc stanuvam i taka mi rekoa da odmaram barem5-6 dena a potoa po malku da stanuvam po doma i na kafe moze da otidam na kratko pa pak da odmaram. Inaku cel den nekako crevata mi krkorat i malku me pecka kaj jajnicite............... simptomi nemam osven poduenost na stomakot i blagi peckanja vo jajnicite.moze e seuste rano neznam ova mi e prvo ifv se nadevam posledno. .......... jas odmaram stanuvam za vo wc i za rucek i vecera i nesto ako mi treba ako sum sama. simptomi nemam nekoi. vcera imav vecerta peckanje malo vo jajnicite i denes koga se brisev so toaletna hartija imav 1-2 kapki svetla krv neznam od sto. rano e za impantacisko krvarenje............Lele zenski kazete dali treba da imam nekoi simptomi? denes mi e 5dt i osven tapa bolka vo desniot jajnik nisto drugo ne custvuvam.............denes na 14 den od punkcija napraviv 2 testa e se pokaza . ednata bese pobleda ama bitno se gledase. preku krv ispitav 159 betahcg. ne mozam uste da veruvam kako vo son mi e. na site vi posakuvam vaka da se raduvate sto poskoro.


Tea88 сега е породена со близначиња, машко и женско! user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonce79

Јас освен Ц од 1000, ништо др не пијам user posted image Инаку од петокот до вчера ставав Суперфакт 0.5, од денес ми дадоа Цитротид 1/2 а од утре плус и Фостимон 300. Во понеделник сабајле сум на ехо па ке видиме за понатаму. user posted image .............Здраво девојки..Јас сабајлево бев на ехо.. Фоликули има, околу 8-9 и ако пораснат сите колку што треба супер...user posted image инаку продолжувам со фостимон и цетротид, имам плус и мерионил и вагиналети.. Во петок сум повторно на контрола, и на проверка на хормони и тогаш ке знам дали во сабота ке примам стоп инекција и во понеделник пункција.........Јас денес бев на проверка на хормони, па кај доктор Лазаревски со резултатите. Ми рече дека е рано уште за пункција, и нема да биде понеделник како што мислевме. Понеделник пак треба да одам да проверам само естрадиол, и на ехо па или среда или четврток пункција. Инаку има 10 фоликули, и докторот вика дека подобро поспоро да оди а повеке од нив да пораснат, и звучеше доста оптимистички, па ке видиме.user posted image
............ Во четврток ми е закажана пункцијата. Естрадиолот ми беше 1105. А со твојава новост сега и мене возбуда ме фати....... Еве ме и мене од пункцијаuser posted image извадија 10јајце клеткиuser posted image утре ќе ми се јават да ми кажат колку се оплодиле и кога трансферот.. Прво дојде дпкторот и ми рече дека е супер, дека 8 има сигурно а потоа ембриологот ми потврди дека 10 извадиле. Некои поголеми некои помали ама се било тоа нормално.Ептен сум среќна, се надевам дека ќе биде сега се во ред и понатака............само што ми се јави ембриологот, одлични вести.. 7 добри ембриони има.. во недела е трансферот.. Ќе ми се јават утре да ми кажат кога точно user posted image .........Девојки да ви се пријавам... Сабајлево во 7.30 ми беше трансферот, сега сум со 2 одлични емриончиња:))) Останаа 5, за кои ми рекоа дека сите се добри за замрзнување и така и направивме!.........Супер помина се, задоволни беа и докторот и емриологот, сега уште овие 2 недели да испаднат плодни user posted image ............ Еве јас да се пријавам, одмарам, шеткам до тераса и назадuser posted image и проаѓа времето некако. Непланирам да седам дома 2 недели, до петок сигурно потоа ќе излезам малку а од понеделник мислам дека ке се вратам во нормала. Со пазење нормално ама не вака само дома.
............posle 5 dena se javiv i prasav dali smeam da si otidam na rabota, posto nemam fizicki napor tamu.. mi rekoa slobodno, normalno da si pravam se, no da izbegnuvam napor, skali mnogu, fizicki aktivnosti i sl. I jas sabotava imav svadba.......... doktorot sam posle tranferot mi rece deka nema potreba site denov da lezam, a nitu 24/7 da sum nepokretna............ se banjam normalno, mi rekoa nikako lezenje vo kada, samo, ama toa ne deka sekoj den go pravam ionaka.user posted image Gore dole, se si pravam normalno, ama ne digam nisto ne se napregam.. Inaku primam aspirin 100, krinon gel, femibion i eristofen.I mene mi e prvo ivf. ..............Девојки, јас правев тест денес.. Бетата ми е 862
Тотално сум збунета и пресреќна.. Утре одам да се видам со докторот Девојки да се пријавам, вчера бев на ехо, и докторот виде 2.... Поголем шок ми беше ова искрено отколку кога ја направив бетата Не дека не знаев дека има огромни шанси, ама сепак.. Никогаш не сум се замислувала со близнаци, не сум ни сакала многу искрено.
Не ме сфаќајте погрешно, среќна сум ептен, ама малку извадена од памет.


Sonce79 е бремена со женски!user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nestrpliva28

Здраво девојки....јас сум нова на форумот и сакам да го споделам моето искуство доколку на некоја може да помогнам со моето досегашно искутво но секако да си размениме и по некој советuser posted image Јас сум моментално во фаза на 2 ден по ембриотрансфер.ова ми е прво ин витро преку фондот.кај мене се беше во ред но сопругот имаше слаб спермограм и затоа се одлучивме на ин витро. По препишаната терапија и боцкање во Систина кај д.р Ивановски, направена ми е пункција на 02.10 со извадени 12јајце клетки, 8се оплодени, 2ми вратија на 04.10 и 3 замрзнавме.сега сум во фаза на лежење, одмарање но секако и како кај другите и кај мене ме фаќа нестрпливоста и возбудата а посебно што сум тип хиперактивен 24часа. е сега како ќе издржам и како ќе се заврши само Господ знае.примам кринон гел, апирин, прегназон и декортин.тоа е терапија сто ми ја препишаа а да и на секој 4ден треба да се боцкам со прогестерон.................. сеуште чувствувам пецкање во стокот а понекогаш и мали болки.навечер ставам од кринон гелот па насабајле имам бел исцедок.леле дај Боже побрзо да ни минат деновите со позитивен исход ;)..............Inaku stanuvam za do wc,da jadam i eventualno nekoja casa da zamijam posto preku den sum sosema sama pa moram nesto i da napravam.za krevanje teski raboti i dr.fiz aktivnosti ne mi ni paga na pamet.....vo sabota pravat kumovite svadba i sega tolku sum so prasalnici dali da odam ili ne.............jas imam uste 4 dena do denot koga treba da naparavam test.mnogu ubavo se chuvstvuvam.odam na rabota, bez teskotii i napreganje,nemam nikakvi bolki osven poduenost na stomakot i gradi×2 :) Sega sto ke donese krajniot ishod,zdravje kje bidete izvesteni ;) ....Zenski jas da vi kazam od nestrplivost napraviv doma test :) I mi se pokaza 2rata crtka ama po bleda vo odnos na drugata(znaci rozevka) e sto znaci toa i dali e sigurno, seuste ne veruvam a i na nikogo ne kazav.Testot preku krv kje go pravam vo nedela pa togas kje bidam najsigurna :) ........Zenski eve koncno: testot e pozitiven :) ........inace da vi kazam za onie sto momentalno se vo faza na tie 2 nedeli: jas 1vata nedela odmarav ama ne mnoguuu.znaci stanuvav si zimav za jadenje,do wc,krevet ke si namestam,ke si sredam po doma i taka.na 7miot den bev na svadba celodnevna so cel den na noze so se vika a bogami i se iznaigrav poso mn bliska svadba mi bese :) 2rata nedela pocnav da odam na rabota,sekako bez mn fizicki napor i teskotii,ama sepak si vozam kola,odam kade sto treba da zavrsam rabota i taka....za spienjeto najveke spiev na strana i na grb a ednas ili dva pati se fativ kako spijam na stomak ama nesakajki se razbira.vo odnos na hranata nisto ne smeniv poso i onaka si nadam zeluncuk,ovosje i mnooogu sokovi....vo odnos na nekoi simptomi primetiv deka imav poduen stomak,gradi ×2,cesto mokrenje i pocesti glavobolki koi mi pominuvaa so blaga masaza.....vi prakam eden kup guskiii....
Devojki,mamickiii pozdrav do site i od mene...i cestitki za onie koi vidoa pozitiven rezultat...jas denes bev na eho,samo edno vidovme tochkiche no ne e bitno kolku se bitno da e zdravo i pravo sto se vika :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30
Мене ми дадоа микрогинон да пијам, пијам и Ге132, Ц, фолна и мед со матичен млеч и прополис.Она што ме зачуди во овие две години имам поминато 6 доктори по приватните болници и никој досега ми нема кажано дека имам мали јајници, а др Таше веднаш ми го кажа тоа.Испитував повторно хормони пролактин и т4 и тсх супер ми се, чекам резултати од анти мулериан хормон ... па од неговите резултати ке зависи и со каква терапија ќе почнам.Целата сум збунета како досега ниту еден др да нема приметено дека имам мали јајници или па само пари да ми земат да испитувам хормони?................Здраво девојки ! И јас денес почнав со супрефакт 0,05 на сабајле и навечер, а од утре и по 6 мерионала навечер, 6 дена ќе ги примам па после тоа хорм.статус. И покрај тоа што имам ниска вредност на Амх др. одлучи да одиме со максимална стимулација за да виде како ќе реагирам. Некако многу ми стојат ама се надевам дека се ќе биде во ред. Од витамини само да продолжам со ГЕ132 црвен, а јас си пијам и фолна, ц,цинк и јадам мед. Некако не ми е јасно како ќе оди целата процедура, некако многу информации наеднаш ми дојдоа. Одам на аеробик, др.ми рече да си продолжам слободно. Слободно советувајте ме јас цела тема ја исчитав и некако се ми е размешено во главата user posted image .............Мене ми препишаа терапија од супрефакт 0,05 сабајле во 08 и навечер во 20 часот, и 6 мерионали исто во 20.....Јас денес ептен се разочарав и покрај тоа што др.ми препиша терапија со максимален бр.инекции, примам 7 вечери по 6 мерионали и денес кога бев на контрола само 3 фоликули имам а естрадиолот ми е супер.................Ме чуди тоа што јас од кломифен имав повеќе фоликули а сега од мерионалите многу малку.............
Денес естрадиолот ми беше 1134 , кај мене се е некако бавно, кај мене проблем е што имам мали јајници и низок амх . Бев стимулирана со супрефакт0,05 насабајле и вечерта, и 6 мерионали секоја вечер вкупно 42 , повеќе и неможам да примам. Истите резултати ги имав и кога бев стимулирана само со кломифрн и 5 мерионали. Разочарана сум ама кога гледам колку возрасни луѓе се борат да станат родители , некако станувам пооптимист. Тоа е мора да се бориме, дај боже на сите цела мака да ни се исплати. Кој не одел по овој трнлив пат не знае како е. ..........Здраво девојки! Ми извадија 4 јајце клетки...сега одмарам имам болки во јајниците. Утре треба да се јавам да ми кажат дали се оплодиле. Господ нека ни е на помош. Инаку ми препишаа куп апчиња...утрогестан,аспирин,фолна,прогинова,медрол,вибрамицин и продолжувам со ге132. .................Драги рингејајки, само што се јавив ми кажаа дека од моите 4 ,3 јајце клетки се оплодиле е сега останува да видиме како ке се развиваат до утре ..........Помина трансферот, јас бев многу уплаена како ке издржам со полн мочен меур ама бидна и тоа. Докторот беше задоволен од трансферот, ми вратија еден осумклеточен а другиот четириклеточен. Ми кажаа одмарање претежно лежење првите неколку дена, без никаква физичка активност и секако позитивна мисла што е најбитно. Јас ќе си земам боледување 2 недели, ќе си читам книга некоја...слободно препорачете ми некоја.............Мене сопругот ми вика дека не се трпам, од расположена за глупост се изнервирувам , ама што да му правам ке си трае...нас па како ни е...и од ова лежењето човек да се мрдне, јас и така сум потемпераментна, ама има за што да издржиме. Болките се намалија..сега ептен малку................ најбитни се првите 4 дена по трансферот за тоа и се препорачува строго мирување, а наредните денови можеш помалку пешачење односно се што те релаксира. ......................Девојки се загрижив пред малку имав неколку капки светло кафеав исцедок, од што може да е? Инаку јас во четврток треба да правам дома тест, така ми кажаа, а зошто не преку крв??...............Девојки ви пишувам и си плачам, правев 2 теста од сабајле и двата се негативни. Стварно многу се надевав овојпат... ептен ми е тешко...........Фала ви девојки за подршката незнам што би правела без вашите совети ..............Се јавив и ја прашав сестрата ми вика да почекам уште 2 дена и пак да направам тест, не сум имала потреба да правам преку крв штом овој бил негативен...демек за 2 дена ке има промени!............Јас планирам преку крв да проверам,денес незнам дали работат ама затоа утре ќе одам. ................ денес како што ми кажа сестрата си направив не еден туку три теста и ми покажува позитивен !!! Незнам што ми се случува не ни очекував ,а баш се придржував кон упатството , а имам овие два дена неколку точки кафеав исцедок. Се јавив нема никој од инвитро сестрите на работа. Утре ке си направам преку крв. ...............Драги девојки денес си го земав резултатот од крвта, вредностна ми е 342 на 15 ден од трансфер. Многу сум возбудена, не ми се веруваа !! Докторот ми рече да си продолжам со терапијата и за две недели на ехо, дај боже се да биде во ред.Од срце на сите ви посакувам да си видите , мене може и затоа не ми се верува дека досега не сум ги видела.


На 22.05 2015 г. Milicka30 се породи со женско!user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

user posted image user posted image jas devojki pocnav od deneska so terapija e primiv prvata inekcija od 0,5 superfakt i dr.Lazarevski mi rece da pijam vitamin E i folna kiselina i Vitamin D koj moze i vo kapki e sega jas sum malku zbuneta zedov kapki vo apteka mi rekoa po 3 kapki ovie se Vigantol ama na niv pisuva vitamin D3 dali se tie inaku kako apcinja ili kapsuli nikade gi nemase a Skopje gi imase ama mi bea skapi okolu 1000den.......

deneska bev kaj Lazareski na kontroloa od histeroskopijata mi recee deka se e super i deka odma ce pocnime so terapija deka sega e praviot moment jas mu rekov da ne e rano deka samo dve nedeli pominaa od HSC bas zatoi mi rece deka e taze i mi rece do 5-ti da gi pijam cikloproginova i estrofem da se bockam so 0,5 superfakt i na vtor den od cuklis da pojdam ako slucanjo mi zakasni nekoj den da pojdam na 10 ubavezno deka ce mi e smeni terapijta deka nema da prodolzam so superfakt so drugi mi rece i posle so fostimoni i plus da gi pijam vitaminite pogore sto gi pisav.... jas zedov od TIFOL od krka , a pak sum zagrizena gi proset_____av site apteki barav vo kapsuli vitamin D ne najdov mi e ovi kapki jas sto gi zedov da ne se za deca vo apteka mi rekoa poubavo e da najs kapsuli (tableti)...............inaku i jas se vrativ od kaj lazareski od utre pocnuvam so po 2 fostimona i superfakt od 0,5 ama malku sum zagrizena dr. mi rece deka estradiolot mi e pokacen 34,99 me vide i na eho rece deka se e super za da bide pokacen se nadevam deka do kraj se ce bide ok ..... nemam policisticni jajnici i imam 32god. ama ne znam mi rece nema da te forsiram mnogu a i ja gledase semata od prvoto ivf i togas sum primala po 2 fostimona e sega prosliot pat mi rece ce e smenime terapijata trebase superfaktot da go prekinam nesto drugo trebase da primam ama sega mi rece ce prodolzime so superfakt............i jas devojki vo sreda sum na punkcija Lazareski bese zadovolen od se i rece vreme e................eveme i mene devojki mi izvadija 7jk se nadevam deka ce se oplodat inaku odmaram zatoa sto imav jaki bolki malku mi se posmirija me bocnaa so ketonal..........devojki mi se javija denes ima 5 super oplodeni jk utre transfer i mi rekoa da razmisla za zamrznuvanje ...........inaki vcera mene mi vratija dve dr. Lazareski bese zadovolen od se do sega zatoa sto sme tezok slucaj i nikogas ne se oplodile olku i so odlicen kvalitet i drigite 3 gi zamrznavme i jas sum prezadovolna uste da gi vidam se nadevam ce se usrekam ovaj pat po tolku maki i pari a terapijata mi e estrofem po dve tableti nautro i navecer gi ima na recepta od ginekolog 40 den. ,femibion, gel Crinone,Aspirin od 100 nautro i navecer inekcii od 0,4 Frahiparin razlika od 12 sati so aspirinot tie se primale za cirkulacija koga gi prasav taka mi rekoa 15 dena se primat ..........apirinot nautro nagladno li go piete, jas prvo jadev pa se napiv ama vo upatstvoto pisuvase pred jadenje inakiu samo lezam stanuvam do wc i za jadenje i cela se zdrviv grbot mnogu me boli i sega stanav da vi pisam kako ce se izdrzi, od lezenje mnogu me boli polovinata i dolniot del od stomakot me naboluva a utrinava mnogu mi se gadese a mozebi od mnogu apcinja...............neznam toa kaveavoto mi bese kako grutce gusto punkcijata mi bese na 22 a transfer na 24 sto znaci 11 den od punkcija mene mi e strav da ne dobijam vaka dosega nikogas ne mi bilo vo prethodnite ivf...............me bolat mnogu gradite nemozam da si gi dopram i mnogu mi se zgolemeni i nekogas osekam bolki vo dolniot del od stomakot i tie tri dena sti imav kako krv iscedok ponekogas mi se gadi ama jas si sum takva po priroda od se mi se gadi i zatoa neznam dali se nekoi siptomi .......eve me i mene devojki samo sto stignav doma BHCG mi e 548,8 konecno i jas po tolku godini borba za prvpat da se izraduvam user posted image user posted image user posted image user posted image uste ne mi se veruva user posted image od radost


Gina, после 4 или пет неуспешни ИВФ и по направена хистероскопија се породи со машкоuser posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.10.2015 9:57:46 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
2.6.2015 12:16:50   
gina
Da LoveableMe jas posle 5 neuspesni IVF posle sedum godini borba i napravena histeroskopija so 6 IVF kaj dr. Lazareski jas ostanav bremena so masko i eve pa sega sum 8 mesec od bremenosta izgurav nekako mi ostanuva uste malku iko mi bese malku stresno zatoa sto krvarev prvite 3 meseci 7 mesec pak prokrvarev teretno mi bese na sekoi dve nedeli samo patuvav vo Skopje maltretiranje vo tranzfuziologija sega malu pauza so frahiparin sum uste nemam poce kade da se bocnam ama se trpi i se izdrzuva se

bas sega se setiv i mojata Beta bese visoka 548,8 sto f]mislev deka se bliznaci ama ako pak su presrekna i sto edno se fati
pa ne mi teknalo da go prasam Lazareski za toa mozebi bile dve na pocetok[sm=zmeden.gi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
15.6.2015 11:28:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lanicka30

Ne sum vi pisala odamna ama redovno ve cita i mnogu mi pomagavte vo teskite mometi so vasite soveti i iskustva.sega jas sakam da gi ohrabram site sto gi cekaat famoznite dve crti.inaku i mojot pat bese dolg se macevme 6 godini se napravivme dve laparo histero otstranet septum ,hcg,4 insiminacii i uste mnogu propratni ispituvanja.Sega na 29maj pravev punkcija vo remedika kaj dr dimitrov a na treti juni na petiot den od punkcijata mi vratija dva blastocisti. Inace primam aspirin od 100, folna,estrogen,eurotiroks od 25,krinon gel ,I kleksan.

Periodot posle transverot go pominav vo miruvanje iako posle transverot me fati nekoja stomacna viroza so zacestena diare i mesto da lezam pogolem del go pominav vo toaletot...ama taka trebalo.vcera mi bese 11den od transverot i veke nemozev da izdrza vozbudata i psihata rastea iako nemav nikakvi simptomi osvem bolki vo gradite sabajleto stom stanav a nesto i nemozev da spjam vo 7 nautro napraviv tes i bese pozitiven srekata bese neizmerna a solzite radosnici neizbezni mas mi od pamet go izvadiv posto od vozbuda nemozev da mu soopstam samogo drzev testot vo raka nemozam da vi opisam sto znaci poslem tolku izgubeni bitki da ja dobies vojnata inaku napraviv i hcg to na 11 den mi iznesuvase 540...taka da gi ohrabruvam cite sto gi cekaat positivnite rezultati da imaat verb..jas ni vo eden moment ne pomisliv na nesto drugo osven na pozitiven rezultat duri i doktorot koga mi kaza za zamrznuvanje na jacekletkite posto ostnaa 4 mu rekov nema potreba jas znam deka ke ostanam bremena i taka ispadna....vi posakuvam Srekaaaa na si te mamicki sto cekaatuser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Имав успешна ИФВ постапка на забременувањ...
23.6.2015 12:53:59   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

......ova mi e 4 IVF uspesno. Prvoto vo Plodnost privatno, za zal i jas imav vpecatok deka samo pari gledaat da mi zemat. Vtoroto i tretoto vo Sistina neuspesno. Sega 4 IVF vo Remedika kaj Petanoski uspesno. Za 1 nedela vleguvam vo 8 mi mesec. Posle 13 godini brak i nasiot son ce se ostvari.

Pisuvam i placam luda nenormalna, taka da nema otkazuvanje sto e nase ce i dojde. Vi posakuvam na site sto poskoro da ostanete bremeni.pozzz



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.6.2015 12:54:34 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?