|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 10:38:30   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrin



i uste nesto ne mi e jasno... na rabota mojot kolega i jas imame isti obvrski, stresovi, krajni rokovi... i moite zadolzenija ne se ni pomalku ni poveke od negovite, zosto togas toj koga si odi doma ne zeme da ja pusti masinata za alista, pa po nea taa za sadovi, pa da usisa i da go izbrise podot, vo meguvreme edno rucece i koga ke rucaat so soprugata da gi pruzi alistata?!




zosto sigurno ima zena koja toa od nego ne bara i sigurno imal majka koja ne go vospitala toa da go pravi





_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 10:46:08   
sandrin
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrin



i uste nesto ne mi e jasno... na rabota mojot kolega i jas imame isti obvrski, stresovi, krajni rokovi... i moite zadolzenija ne se ni pomalku ni poveke od negovite, zosto togas toj koga si odi doma ne zeme da ja pusti masinata za alista, pa po nea taa za sadovi, pa da usisa i da go izbrise podot, vo meguvreme edno rucece i koga ke rucaat so soprugata da gi pruzi alistata?!




zosto sigurno ima zena koja toa od nego ne bara i sigurno imal majka koja ne go vospitala toa da go pravi







znaci doagame do korenot na problemot... tocno deka ne se vinovni mazite, vinovni se site zeni koi mislat deka ovaa rabota bioloski im e predodredena i deka logicno e i se ocekuva od niv da ja zavrsat bez pogovor (i dopolnitelno toa nikoj da ne go zabelezi ili da go ednaci so ''nisto ne si naopravila de, si zacistila po doma'')!!!


< Поракaта ја уредил sandrin -- 26.4.2012 10:47:01 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 10:53:06   
niki
Logicno e i se ocekuva od zenata domasnite obvrski da gi izvrsi ako ne raboti i ako e cel den doma.
No ako raboti i zenata niti e logicno niti se ocekuva samo od nea, no od nea najmnogu zavisi dali toj ke i pomogne ili ne.




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 12:10:09   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrin


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Може едно прашање/дилема како поттема на темава?
Дали жените се свесни за професијата домаќинка?




интересно... само зависи во која насока оди размислувањето, дали во смисла на тоа дека го преценуваат овој труд или во смисла дека повеќе работат како машини и не многу размислуваат на тематаuser posted image

За жал, повеќе второто. Прашај некоја невработена жена, особено во мала средина, што работи, а таа во 99,99% случаи ќе ти одговори: „Ништо. Домаќинка сум.“, небаре е окружена со домашна послуга како султанија!


Precenet e trudot na denesnata domakinka, ili mozebi jas ne sum domakinka pa neznam sto e tolku strasno. Site doma imame masini za perenje, se pocesto i za sadovi, usisivaci, parocistaci, ne mesime leb, ne sadime bavci, ne molzeme kravi za da napravime kiselo mleko, se resavame so edno odenje na pazar i vo super market. Edno gotvenje i cistenje vo denot, pa neznam kolku da e obemno cel den ne odzema. E sega ako domakinkite vo red na obvrski gi vbrojuvaat i kafenisuvanjata po komsii, gledanjeto na turski serii i sedenjeto na kompjuter e tuka stvarno mozam da gi poddrzam ne stiga vremetouser posted image



niki ne e bas taka sekako ima peralni ama  i ne se site alista za vo peralna taa peralna ne gi sama zema vo nea ne gi sama postila i sl.Kako na pr.za mene ke kazam kako pocnuva mojot den i kako zavrsuva bez da sednam (nasabajle staneme  ja sreduvam prvo M  se sto treba  ako i e kef ke sede so babai i ako ne ke i pusatm miki maus i ke gleda a ako i toa ne go saka ke ja drzam vo edna raka i ke rabotam a ako ne  e mozno samo ismukam so pravosmukalkata duri koga ke zaspie vo 13h  jas pocnuvam da mijam sadovi od nasabajle od fildzani od gezvinja od sabajleto od mm i svekor mi,nejzini sisinja, preku nokta ako nesto  e iskaskano od sveki i svekor mi bidejki posle 22h ne vleguvaat vo dnevna,potoa gi peram nejzinite alista na raka, potoa i pravam nejze rucek,pa rucek za nas poveketo prave sveki ama nekogas i ne,vo meguvreme peglam nejzini alista na M i taa stane nekade okolu 15h mnogu retko 16  nekogas duri i ne se zavrsi se a taa stane ja sreduvam pak nejze i dovaga mm  od rabota rucame i pak jovo na novo masa da namestes,da raskrenes,sadovi da izmies ne jademe site zaedno imam pameten svekor sto jade duri vo 19 20 h  pak mijam sadovi ako ne sme izlezeni ako sme izlezeni koga ke si dojdam gi mijam vo 22 h  i pak sreduvanje na M i duri vo 00h  go fatam krevetot i toa ako mi dozvole M ako ne se dumkame cela vecer,i koga e moeto sednuvanje duri posle nikogas e samo sednuvam koga sme izlezeni a toa e ednska ili dvapati vo nedelata i toa preku nedela ti zboruvam a za vo nedela da ne zboruvame smukanje sekoe kose apsolutno sekoe,brisenje prasina,brisenje plocki,brisenje laminat,toa go pravam dodeka spie  a se drugo koga ke stane i peram i sl  i ajde koga ke sednes vo meguvreme sto sednam 2min na rr  bidejki sum zavisna i toa e nikogas ne mozes da sednes

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 15:39:22   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Precenet e trudot na denesnata domakinka, ili mozebi jas ne sum domakinka pa neznam sto e tolku strasno. Site doma imame masini za perenje, se pocesto i za sadovi, usisivaci, parocistaci, ne mesime leb, ne sadime bavci, ne molzeme kravi za da napravime kiselo mleko, se resavame so edno odenje na pazar i vo super market. Edno gotvenje i cistenje vo denot, pa neznam kolku da e obemno cel den ne odzema. E sega ako domakinkite vo red na obvrski gi vbrojuvaat i kafenisuvanjata po komsii, gledanjeto na turski serii i sedenjeto na kompjuter e tuka stvarno mozam da gi poddrzam ne stiga vremetouser posted image

Не би сакала да влезам во конфронтација, но напишаново не го доживувам како духовито, повеќе како кратковидо и тесноградо. Мислам, светот не завршува кај врвот од носот, таму почнува!
Голем број од жените со статус домаќинки, барем во нашава држава, ги немаат сите удобности на современата техника при рака. Семејството во кои само сопругот работи најчесто мораат да живеат доста скромно. Во таква ситуација, потребите на жената, која, еве, дури и според некои жени, не работи ништо!!!! се секојпат на дното од листата со приоритети. А таа тоа и го прифаќа, бидејќи, нели, не работи. Значи, најголем дел од македонските домаќинки не живеат по сценариото на „Очајни домаќинки“, а голем дел од нив живеат во рурални, или урбано- рурални околности!



tokmu taka mamicki

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 15:41:03   
mamicka77
a za masina za sadovi nemam ni pa imam zelba da imam bidejki toa za mene e glupa rabota ke zastanam jas ke odmija fildzani  tendzerinja mrsni pa potoa ke gi stavam da se mijat epa zosto ke gi stavam vo masina koga pola ke gi izmijam vaka si zastanam i si mijam toa za mene e luksuz kumot ne molese da ni kupil za svadbata mu rekov ne kume jas imam drugi raboti sto mi falat a masina ne mi fali jas sum masinatauser posted image
Ne mi e tesko rabotam se i takov tip sum sto sakam se da e pod konec  ama toa me nervira koga svekormi ili mm ke recat e sto sraboti denes od sedenje li se umori mm poretko znaes da go izusti a svekormi non stop i se vika epa a da odes na rabota kako ke zavrses epa jas zatoa ne odam bidejki doma sakam da mi e se tip top   a ne koe deka padnalo i ne stanalo  mm e zadolzen za da vnesuva pari doma a jas sum zadolzena da ja odrzuvam kukata i gi opomenav vcera vo letnata kujna da si zberat sto e ne potrebno za mene a za niv da bidejki  se fakam vo akcija   naredniot vi8kend i se ke elta vo gubre nepotrebni raboti a  toa e motika dzizmi  kutii prazni kesinja sto ne i e mestoto vo letnata kujn a motikite i dzizmite ne se za tamu


< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 26.4.2012 15:44:43 >

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 16:03:54   
niki
Niti peram sekoj den, niti brisam prasina sekoj den, niti usisuvam sekoj den, niti peglam sekoj den, znam da zgotvam grav za dva dena i polneti piperki za dva dena i ic ne mi e krivo koga nekoj ke mi rece au cel den doma si sedela zosto i si sedam koga mi se sedi, nikoj ne moze da me natera da rabotam ako ne mi se raboti zosto sum si doma i sama si odreduvam sto i koga i kako. taka da i jas ne sum svesna sto e toa profesija domakinka


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 16:20:32   
Mihaela 2010
Pa jas neznam kolku se svesni ili ne svesni,ama jas definitivno i da sakam nemozam da bidam domakinka,pred se nemam vreme,mi falat nekolku saati vo denotuser posted image
Ne sum od onoj tip da mi sveti po doma,ne sum bolesnik ,no sepak gledam da e cisto onolku kolku sto e potrebno.Okolu obvrskite sme si podeleni,koga sum umorna navecer on si ja cisti kujnata,mie sadovi i tn..ete vcera od pusti merak jas kosev treva,taka da se si se dogovarame,i nema tuka nisto strasno ako mm se fati da izmie sadovi,ili da pruzi alista..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 17:17:10   
Yummy Mammy
Nema da navleguvam vo temava zasto domakinskive temi se sekogas mnogu aktuelni, samo ke spodelam so vas sto mi kaza ednas mm, na pocetokot koga se zemavme i koga jas se ljutev zasto nisto ne pomaga niz doma. Jas mu vikam: jas ne dojdov vo kukava za tebe sluginka da ti bidam, po cel den da odam po tebe i samo gubrinja i alista da sobiram, i tebe da ti sluzam kafinja i ruceci, edna masa da si postavese ili raskrenese barem, ili da ne se soblakas kaj ke stignes... Jas ne se mazev za ova!
A on mene: slusaj ako ne ti se sviga, poveli odi si, ovde sekogas ke ima nekoja zena sto ke sreduva, ili majka mi, ili sestra mi, ili zena, ili svaleka, ili cistacka...
Jas vo momentov mu rekov, ok togas zivej si so cistackite, pa oni neka ti sreduvaat! Ama koga razmisliv sfativ deka taka e, mazi se, nema da se snajdat? Taka gi vospitale majkite, i sestrite, i zenite... I toa nema otkorenuvanje.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 17:42:34   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Niti peram sekoj den, niti brisam prasina sekoj den, niti usisuvam sekoj den, niti peglam sekoj den, znam da zgotvam grav za dva dena i polneti piperki za dva dena i ic ne mi e krivo koga nekoj ke mi rece au cel den doma si sedela zosto i si sedam koga mi se sedi, nikoj ne moze da me natera da rabotam ako ne mi se raboti zosto sum si doma i sama si odreduvam sto i koga i kako. taka da i jas ne sum svesna sto e toa profesija domakinka


pa dobro vie po dva dena jadete isto jadenje ?  kako prvo jas ne se povrakam na edno isto jadenje dva dena a ne pa mm ednska jademe i drugoto ako ostane v kanta odi ama ne ostanuva bidejki pravam kolku jademe a kako da ne metam sekoj den da gi gazam troskite i gubreto od drva se greeme na drva i se non stop vnasa gubre, peglanje za user posted image sakam nejkam mora sekoj  dnevno ako se suvi alistata,za nas sekako ne sekoj den  i sl ama sekoj si znae za sebe barem jas za mene zboruvam deka ne mozam da gledam na  rabotnata masa da ima casa bez potreba ne pa da stojat milion raboti ili da ima prasina i da se potpisuvam na nea M e sega vo taa faza sto faka sekade i ke fate na biroto pa rakata vo usta taka?
mozda ne sum svatliva i ke recete deka sum golema pedanterija ama ete taka sum ucena od doma nedela generalka obavezno i sekoj den metenje obavezno i prasina ne sakam

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 17:53:24   
Pepelaska *
Што има лошо во тоа да се јаде 2 дена истото? Ние сме 4 дома па ако остане пак јадеме.
За професијава за ова со жените јас сум свесна ама ако ми одговараuser posted image ,значи ако ми се работи ќе работам ако не не и не дозволувам никој да ми рече зошто не си направила ова или она.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 18:00:50   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Што има лошо во тоа да се јаде 2 дена истото? Ние сме 4 дома па ако остане пак јадеме.
За професијава за ова со жените јас сум свесна ама ако ми одговараuser posted image ,значи ако ми се работи ќе работам ако не не и не дозволувам никој да ми рече зошто не си направила ова или она.

ne znam sekoj si ima pravo ama jas ne jadam nitu pak i davam na mila vcerasno

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 22:42:56   
Tanjat7880
Auu mamicka77,jas se racunam bash za profesionalna domakinka i kako takva pravam jadenje(koe dozvoluva podgrevanje) ne za dvapati nego za tripati,eden del denes eden del vo frizider za utre i del vo zamrzivac za drugata nedela,deteto do 5godishna vozrast ne mu davav da jade od "bajatoto"no sega i on krka,pa mora da bideme prakticni domakinki!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 22:48:00   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Auu mamicka77,jas se racunam bash za profesionalna domakinka i kako takva pravam jadenje(koe dozvoluva podgrevanje) ne za dvapati nego za tripati,eden del denes eden del vo frizider za utre i del vo zamrzivac za drugata nedela,deteto do 5godishna vozrast ne mu davav da jade od "bajatoto"no sega i on krka,pa mora da bideme prakticni domakinki!!!


da  mnogu taka pravat ama ete jas ne mozam ne mi se sviga nekako a i mm  e principielen i ne jade taka pravam onolku kolku sto zna deka ke se potrosi

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
26.4.2012 23:14:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Auu mamicka77,jas se racunam bash za profesionalna domakinka i kako takva pravam jadenje(koe dozvoluva podgrevanje) ne za dvapati nego za tripati,eden del denes eden del vo frizider za utre i del vo zamrzivac za drugata nedela,deteto do 5godishna vozrast ne mu davav da jade od "bajatoto"no sega i on krka,pa mora da bideme prakticni domakinki!!!


user posted image
prakticna domakinka = zadovolna zena = ceneta sopruga

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
15.4.2014 11:33:04   
Mila mamicka
Маж ми е свесен за професијата домаќинка и знае колку труд е потребен за домот да ни биде постојано чист и уреден. Од него досега, (3 и пол години во брак) никогаш не сум го слушнала изразот - е од што си ти уморна? Напротив ако речам јас се уморив од чистење, ми вели не мора се денес да се среди, остави нешто и за утре. Од друга страна, пак, тој никогаш, кога ќе се врати од работа, не вели, уморен сум, и не легнува пред телевизор да одмара, туку секогаш е спремен да ми помогне (секако морам да му кажам што да направи, сам не му текнува што треба да помогне). Мене најголема помош, а и радост, ми е да помине време насамо со син ми, ем јас ќе си средам, ем тие ќе си имаат заеднички поминато време како татко и син.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
16.4.2014 0:05:40   
Defne90 RR
Не,мојот не е свесен.Ете си кажувам јасно и гласно.Тој секогаш ми вели дека работата по дома што ја имам не може да се мери со неговата работа и дека не може да бидам никако уморна.И така секогаш си се препираме околу тоа ама тоа си е неговиот став и никако нема да го смени.Е сега не можам да кажам дека не ми помага по дома,ќа ги оставиме децата на некоја баба да ги чува и ние двајцата заедно ќе ја исчистиме цела куќа и ќе направиме генералка.А пак ако нема кој да ги чува децата тој ги чува нив а јас средувам по дома.Затоа пак и не му се замарам на коментарите од типот работата по дома е гола вода и нема полесно нешто.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
19.6.2014 16:24:11   
princessa
Па сите мажи се тука некаде во размислувањетоuser posted image user posted image user posted image , секој си плаче над својот гроб. Домаќинка е најтешко и најмизерно да бидеш, ем не си платен ем стаж не ти течеuser posted image . Мм ништо не приметува, треба да му кажам дека сум исчистила за да примети. Не дека не ми помага, многу ми помага, ми мие некогаш садови а и усисува. Ама не е целосно свесен за тежината на домаќинската работа. Мисли дека се е релаксирано и дека работата е за уживање. Ама тоа е тато носи мама меси се вика работата. Се согласувам дека и ним не им е лесно по цел ден на работа кој има психички притисоци кој има физичка работа ама да не се тие нема да можеме да го одржаваме домаќинството.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
20.6.2014 11:11:36   
LoveableMe RR
Кога правев ИВФ, тогаш лежев и мм мораше се буквално да работи по дома и да спрема за јадење....е тогаш мислам убаво разбра колку е тешка домашната работа, кгоа се на тебе се чека и почна да заспива во 21.00 пред ТВ и веќе престана да ме зафркава кога мене тоа ми се случува....user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 94
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?