|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 12:51:36   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gari68

Едно големо user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image за сите жени кој прават дома да биде се како што треба,и мора да признаеме ние мажите дека жената е столбот на семејството ао таа падне паѓа и цело семејство



Секоја жена треба да се гордее со ваков маж, а и секој маж со таква жена. Мора да признаеме дека поретко се среќаваат вакви парови - взаемно да си помагаат и да се почитуваат и ценат еден со друг, но user posted image за сите нив. Среќа е да се биде од тие - помалубројните user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 16:23:59   
vezilka RR
..во контекст на муабетов морам нешто да ви кажам..откако останав бремена и нели ми забранија да се движам и било што да работам скоро сите домашни обврски (бидејќи свеки ни е невидено „мрзле“) ги презема мажле. Ништо не рекол заради ситуацијата, само понекогаш се мршти, ама интересна ми е промената што ја приметив кај него..на пример ако има трошка на подот веднаш ја собира за да не мора нон стоп да укључува правосмукалка, една чаша да има у мијалник ја мие за да не висел со саати после пред да иде да пазари по сто пати проверува што фали за да не се враќа..мислам дека стана свесен за професијата домаќинка..user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 16:30:17   
matushka
Golemo bravo za mt Vezilka, i sestra mi imase patoloshka bremenost od pocetok do kraj i maz i gi prevzema totalno site obvrski po doma, samo da go iznosi bebenceto zivo i zdravo do kraj i uspeaa. Bravo za takvite maziuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 16:31:01   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

..во контекст на муабетов морам нешто да ви кажам..откако останав бремена и нели ми забранија да се движам и било што да работам скоро сите домашни обврски (бидејќи свеки ни е невидено „мрзле“) ги презема мажле. Ништо не рекол заради ситуацијата, само понекогаш се мршти, ама интересна ми е промената што ја приметив кај него..на пример ако има трошка на подот веднаш ја собира за да не мора нон стоп да укључува правосмукалка, една чаша да има у мијалник ја мие за да не висел со саати после пред да иде да пазари по сто пати проверува што фали за да не се враќа..мислам дека стана свесен за професијата домаќинка..user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image  за маж ти. Станал вистинска домаќинкаuser posted image user posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 16:33:17   
vezilka RR
Мажинка-домаќинка..user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 16:46:54   
Maca25
Кај мене јас правам се. Чистење. перење, доручек, ручек, вечера....се е на мене. И плус детето - нарани, пресоблечи, успиј....се правам јас. Многу се нервирам!!! додека бев бремена мм се ми помагаше, заедно чистевме, тој пружаше алишта, миеше садови, заедно готвевме, ама не знам кога почна да бега од обврските во домот. Се грижи за нина, ама јас треба да му кажам што да прави. Нина додека беше бебе тој ја успиваше секоја вечер, тој и спремаше млекце, ама како почна да расте се повеќе ме бараше мене и тогаш мм се повлече. И сега испаѓа дека јас сум крива за тоа, тој сакал да ми помогне ама јас сум се поставила на прво место во грижата околу детето.
Еве на пр. денес морав да излезам рано од дома, и тој ниту ја пресоблекол, ниту кашичка и направил, јаделе кекс и банана и кога дојдов дома што ќе видам - лом, насекаде повраќано, нина расплакана, играчки, алишта, марамчиња низ станот, тој си се спреми и си отиде на работа, а јас СЛУГИНКАТА со детето во раце се фатив за средување. е да  пукнеш!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 23:26:45   
Maria
еве сум и јас во клубот домакинкиuser posted image .За жал не од оние среќните кои имаат помош ос својот мажuser posted image .Но кај мене оправдано.Мм оди на работа се враќа, па на тренинг.По цел ден е отсутен.Но како и да е тој е секогаш изморен и секогаш вели еее од што си ти уморна,ја уклучи пералната,направи јадење....е голема работа.user posted image МАЖИИИИ...user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2010 23:33:58   
Bogdancanka
иста приказна и кај мене Мариа мм цел ден е излезен работи,се врака уморен....а јас што сум сработила дома ех тоа не било ништоuser posted image се согласувам МАЖИИuser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
9.7.2010 22:57:59   
Martins mom
Е ми иде да си пукнам од макаuser posted image Ете и јас денес начекав коментар колку ми било мене лесно, по цели денови сум си била домаuser posted image user posted image
Уфнав два- три пати дека сум уморна и овој мојот збесна...Сум се излежавала по цел ден, а се жалам...Тој бил за жалење.
Ама планирам еден ден ништо да не раскревам, се да оставам така за да му текне малце што зборуваuser posted image
Можам да му ја замислам фацата кога ќе се врати од работа и нема јадење, ќе си побара алишта за облекување - неперени, кревет растурен како што го оставил, да не може да најде измиена чаша, да нема купено кафе да се напие...ЕЕеее многу го сакам, ама греши душа за ова...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
9.7.2010 23:09:27   
mama26
koj maz pa e zadovolen neznam.osven nadvor sto si ja fali zenata.a doma?ti ova neznaes ona neznaes.isto e segde.gresi dusa da.ama ti sto go slusas?staj si tamponiuser posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
9.7.2010 23:11:57   
mama26
jas sto da kazam?mazmi e kuvar a doma nefaka nisto.navecer sendvici samo.i ne e toa sekoj den.a zamisli koga gotvam?pa dali ke go bendisa,pobrz e od mene.mene 3 saati mi treba za rucek.pa vika vika pa prekina.neznam zasto?isto gotvam,moze malku podobro.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
9.7.2010 23:45:53   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Е ми иде да си пукнам од макаuser posted image Ете и јас денес начекав коментар колку ми било мене лесно, по цели денови сум си била домаuser posted image user posted image
Уфнав два- три пати дека сум уморна и овој мојот збесна...Сум се излежавала по цел ден, а се жалам...Тој бил за жалење.
Ама планирам еден ден ништо да не раскревам, се да оставам така за да му текне малце што зборуваuser posted image
Можам да му ја замислам фацата кога ќе се врати од работа и нема јадење, ќе си побара алишта за облекување - неперени, кревет растурен како што го оставил, да не може да најде измиена чаша, да нема купено кафе да се напие...ЕЕеее многу го сакам, ама греши душа за ова...



потписсссссссссс
и јас сакам да му покажам како би било без моето раскревување по дома ама неможам да го гледам сиот тој неред user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
10.7.2010 13:16:39   
Martins mom
е да, тоа е проблемот...тој валка многу, а и јас признавам дека сум малку "болна" по чистењеuser posted image нема да можам да гледам, ќе се пореметамuser posted image user posted image
Ама ќе стегнам заби еден денuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
30.7.2010 15:32:35   
anedespo
Јас доаѓам од семејство каде мајка ми и татко ми ги делеа сите обврски и јас сум научена на машка помош. Меѓутоа она што највеќе ме боли е што маж ми и свекор ми го исмејуваат татко ми, дека мајка ми го командала и тој се плашел од неа и работел по дома. Глупости. Ај ќе ги разберам овие двајца, мажи ги мрзи да работат па измислуваат се и сешто, ама кога свекрва ми почна да го напаѓа татко ми што работел Тоа не можам да го сфатам. што она добила што цел живот му била слугинка на еден човек што и ден денес не ја цени, ја навредува кај и да стигне, а сум слушнала и физички ја малтретирал во младоста. 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
30.7.2010 17:45:44   
elle
Можам само да кажам дека жените кои што имаат помош од мажот дома се благословени од Бога.БЛАЗЕ СИ ИМ.
Само не ми е јасно дали некаде пишува дека МОРА жената да готви , МОРА жената да мие садови, МОРА жената да пере и пегла,МОРА жената да чисте и дека е срамота сето тоа или барем нешто од тоа да го сработи ценетиот маж.Се фалат дека цепеле дрва и тоа била машка работа а овде каде што живеам секојдневие е да се види како тоа го прават жените, мене ми претставува задоволство да му помогнам на мм кога ги реди дрвата, но очекувам помош и од него. Значи не е срамота жената да цепе дрва, а срамота е мажот да мие садови на пример.
Сметам дека родителите не треба да ги разгалуваат машките деца  туку да им покажат како треба да се работи за да не патат после нивните жени. Во овој случај мм не го обвинувам воопшто туку неговите родители, па во кој век живееме, да го гледаме мажот како да е цар, а жената негов роб

< Поракaта ја уредил elle -- 30.7.2010 17:50:39 >


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
14.8.2010 1:11:07   
suzeto
svesni se ali sepak ne priznavaat
evo primer bev bolna dva dena i nisto ne fativ a ne fati ni toj otkako ozdraviv se si iscistif, a nego ne mu smetase taka rastureno da bide deka toj ce trebese da spastri,odma otkako ozdraviv cistev grasak i imase nazemi zrnca od grasok padnale i odma prokomentira pa mu rekov kako sega ti smetaat dve zrna a dodeka bev bolna bese kako bomba da e padnata i ne ti smetase i na kraj ke vikas pa sto pravis ti doma samo uzivas,aj sto ne pomagaat nego treba i dajmi pa nati itn.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
27.8.2010 12:05:15   
Палешка РР
ММ вчера стана свесен за професијата домаќинка user posted image
Бидејќи не ми беше добро и лежев, дома беше благо речено се превртено, немаше ручек и испеглани алишта. Па кога почна да се распрашува, дали е вака секој ден, дали ова мора да се прави секој ден, па кога зедовме двајцата да расчистуваме, му се виде тешко user posted image

Применете и вие ваква стратегија ако не ви веруваат user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2011 18:49:20   
Viktori
Тоа не можам да го сфатам. што она добила што цел живот му била слугинка на еден човек што и ден денес не ја цени, ја навредува кај и да стигне, а сум слушнала и физички ја малтретирал во младоста.


од љубомора зборат. Да знаат дека ти помага мт ќе пукнат! user posted image
Имам јас чуено ваков коментар "Леле син ти непамтамшопраел" И јас така кога одам стално нешто узпут спомнувам, ова правеше, она. Тоа нема врска, ама ете фор д рекорд да си кажам user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2011 18:51:16   
Pepelaska *
не се сите свесни,живеам со тројца мажи,маж, девер и свекор:Освен мм другиве двајца се научени само на дај,ако нема ставено на маса не земаат да јадат макар и да умрат од глад, ама кој е крив, свеки така си ги научила.Е сега мм живеел 10 години сам ( студент и средно ) и не е баш таков.Свеки кога гледа дека јас не трчам и не се потресувам по неговите потреби ,гледам и таа пробува да го научи мажот и сам да се справи со обична работа ( земање леб) ама џабе касно е

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 12.5.2011 18:54:45 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2011 18:59:47   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ма турците се криви за сеuser posted image


море не е толку далеку. Од едно време пред 50 години е, кога беше срамота да не си работник. Дури во Уставот на СФРЈ не беа граѓаните туку радни људи....Домаќинка се знае, демек не ја бива за ништо, затоа и останало да не се цени. Не е толку далеку.







_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
12.5.2011 20:04:33   
sandrin
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ма турците се криви за сеuser posted image


море не е толку далеку. Од едно време пред 50 години е, кога беше срамота да не си работник. Дури во Уставот на СФРЈ не беа граѓаните туку радни људи....Домаќинка се знае, демек не ја бива за ништо, затоа и останало да не се цени. Не е толку далеку.








duri i poblisku od toa, viktori
ziveeme vo vreme koga parite go vrtat svetot, onoj koj ne e vreden vo domot da donese pari- bezvreden e! user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
13.5.2011 1:15:19   
Viktori
сандрин не се согласувам со тебе ама у 1 ипол не ми се пишува за брак-мрак, парите во него и не знам што....Време за уживанција со нес кафе у тишина ми еuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 13.5.2011 1:22:57 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
13.5.2011 2:32:03   
velikadepolovska
mozam da si kazam slobodno oti i mm i na mene mi pomaga vo cistenjeto nokoga moze i koga saka i koga jas nemozam od  nekoi pricini da si gi zavrsam site obvrski niz domane se soglasuvam so toa deka domakinka e zena sto ne ja biduva za nisto bidejki jas sum sega za sega domakinka i poradi  odredeni pricini nemozam da odam na rabota i ne znaci oti ne sum sposobna za nisto isto taka ne se soglasuvam so toa oti toj sto nosi pari vo domot e vreden a toj sto ne nosi e bezvreden bidejki toa e individualno i zavisi koj kako gleda na nekoi raboti


< Поракaта ја уредил velikadepolovska -- 13.5.2011 2:40:03 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
13.5.2011 8:49:01   
Viktori
velikadepolovska ili vecka ti prativ i PP. Ne moze dva juzera da imas. izberi si eden. Kaza vecka, ama ti pak si pisala so velikadepolovska. So praime?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот velikadepolovska)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали мажите се свесни за професијата дома...
13.5.2011 11:12:59   
zapce
Дали знаете да разликувате дама од вистинска жена? Дали е тоа став или во прашање е карактер? На кратко, според следните совети, видете каде вие се пронаоѓате.
1.
Домаќинки – Ако случајно го пресолите јадењето додека се готви, додадете еден излупен компир и тој ќе ја впие солта која е вишок.  - Вистинска жена – Ако го пресолите јадењето додека готвите, тоа е навистина лошо. Ве молиме повторувајте по нас: „Јас тоа го готвев, и ти има да го јадеш и ич не ме интересира колку е лошо на вкус!“ 2. Домаќинки – Лек за главоболка. Земете лимон, преполовете го на пола и втријте го во челото. Пулсирањето ќе престане. -  Вистински жени – Земете лимон, помешајте го со текила, малку сол и напијте се. Можеби ќе имате уште поголема главоболка, но кој му се секира? 3. Домаќинки – На дното на корнетот ставете салвета за да се спречи течењето на сладоледот.  - Вистински жени – Едноставно исшмукајте го сладоледот одоздола. И онака најверојатно јадете пред телевизор, седнати на кауч. 4. Домаќинки – За да го спречите ркулците на компирите, додадете едно јаболко во вреќата со компири. - Вистински жени – Купете готово пире и нема да мора да се грижите за израстоците на компирите. 5. Домаќинки – Кога рецептот за колачи бара истурање брашно со калап, употребете малку посува смеса за колачот за да не останат траги од брашното по колачот. - Вистински жени – Одете во слаткарница. Таму дури и ќе ви го украсат. 6. Домаќинки – Ако имате проблем со отворање на тегла, пробајте со гумени ракавици за миење садови. - Вистинска жена – Одете и замолете го згодниот комшија да го направи тоа за вас. 7. Домаќинки – Немојте да ги фрлате остатоците од вино. Замрзнете ги во вид на коцки мраз за следна употреба при готвење. - Вистински жени – Остатоци од вино???

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?