|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 12:59:26   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: laki26

Dali nekoj ima iskustvo so bebe koe se plasi od stom ke izleze od doma? Moeto e 2 mes I imame strasen problem koga go vadime nadvor se plasi od drvq od koli od lugje bukvalno od se I pocnuva da place do zajduvanje. Neznam sto mu bidna I prethodno go vadevme ne se plasese ama ete sega oddednas place zajduva. Ima li nekoj takvo iskustvo I od koga vie gi vadevte vasite malecki na prosetki na glasni mesta po kafulinja I sl?



A da probas vo race, ili marama da go izneses, da te oseka deka e so tebe i da ne se plasi. Pa postepeno koga ke osetis deka e smireno, da go spustis vo kolicka (ili otkako ke ti zaspie na gradi). E sega ima opasnost da se nauci vo race da se seta namesto vo kolicka, ama vo sekoj slucaj na malite bebinja im treba sigurnost da znaat deka ne se sami.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:01:33   
vezilka RR
Секое дете си е различно и не сите деца сакаат галама. Па и ние како возрасни, некои од нас сакаат, некои не сакаат галама. Никола сакаше да седи во галама, и не му сметаше. Ама имаме едно комшиче, врсници се со моево, и кога беа бебиња кога ги шетавме заедно, не можевме да шетаме по главна улица оти тоа не сакаше галама и веднаш плачеше. И внука ми имаше фаза кога се плашеше од дрвата, не се сеќавам колку и траеше, ама помина. Тоа сега го спознава надворешниот свет. нему се му е непознато и треба да се навикне.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:06:16   
temjanuska75
М. кога беше бебе, кога се враќавме дома пред зградата гугаше задоволно од среќа што се враќа дома од шетање. Моментално има фобија од планина, кога ќе го види Водно вика панина пашиuser posted image . Ова му е од Велигденските празници бевме за пат беше ноќе многу врнеше и грмеше и околу планини. Но се ова е минливо и мислам дека не може да се категоризира како вистинска фобија.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:08:09   
laki26
Vo race malku e pomiren a kolickata nema opcija da se vrti nakaj mene, nisto ke probuvam vo race pa ako se smiri ke go stavam vo kolicka, se plasam da ne bide divo dete oti ne saka I drugi da go drzat samo kaj mene ili tatko mu, a od prv den go ucime vo galama so lugje po doma I ova bas me iznenadi...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:18:01   
vezilka RR
Хе, хе..па тие се умни. Ја разликуваат галамата од дома, со таа надвор. Таа дома веѓе му е позната, оваа другава тек треба да ја запознае.

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:20:24   
Bethany
Лаки26, моето дете како бебе воопшто не сакаше никој да го земе во раце освен нас, па дури некогаш некој и ако го погледнеше плачеше.
Тоа се се смени со тек на времето, сега и кого знае и кого не знае се смее, му приоѓа, многу е дружељубив. Ова за со возрасни зборувам.
Ете и твоето само ти кажува дека ве сака вас и има потреба од повеќе сигурност, пружи му го тоа тогаш.
Кога ќе се чувствува сигурно и кога ќе ја стекне таа доверба во вас, ќе се опушти. Кога тогаш. Сега нема потреба од друго освен од вас user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 18.6.2013 13:21:48 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 13:20:25   
Beatris
Одма знаев дека е до количката, пренападно му е на детето кога е свртено напред према непознати работи додека е мало (секако има и исклучоци) меѓутоа не за џабе се така направени количките за бебињата до кај 6 месеци да гледаат во мајката или друго познато лице

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Фобии кај децата
15.1.2014 9:23:16   
vezilka RR
Во последно време Никола почна да кажува дека му е страв од темно. Порано никогаш не споменал такво нешто. Се прашувам дали навистина почна да му е страв од темното, или му е реакција од што ги слуша братучедите, кои се плашат навистина од темно и не одат во друга просторија ако е исклучено светлото. Тој на пример нема проблем да отиде во ходник иако нема уклучено светло, ама од време на време знае да спонме дека му е страв ако е темно. Како да го превенирам ова да не прерасне во вистински страв? Јас постојано му зборувам дека нема потреба да се плаши од темно оти тоа не е страшно и ништо не може да му се случи, но дали е тоа доволно? Дали можам уште нешто да направам?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Фобии кај децата
26.1.2014 19:59:16   
Mimi33
Можеби е сеуште мало за да се види од што има фобии а од што не но многу сега засега се плаши од тоа да плива во есеро...значи сака да се прска,да се шлапка но ако се остави само без држење многу плачи и трча...можеби покасно ќе му помини и сеуште е мало времето ќе покаже....user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Фобии кај децата
28.1.2014 12:42:31   
princessa
mojata kerka ima strav od se sto buci, znaci od pravosmukalka, od fen bega i vristi ko ludauser posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Фобии кај децата
27.2.2014 0:34:43   
Defne90 RR
Поголемото едно време се плашеше многу од бучавата од моторите и од оние малите култиватори.Така додека бил надвор секогаш кога и да слушнеше таков страшен звук за него веднаш трчаше да го земам па се случувало многу пати и да заплаче па после едвај да го смирам.Сега за среќа му помина фобијата и штознам можам да кажам дека се плаши сега пак от темница.Не сака да биде во темница и затоа секогаш свети малечка ламба.Помалото пак се плаши од фенот и од правосмукалката.Така кога ќе ги пуштам ако не дува на пример фенот во него туку го сушиме да речеме брат му не се плаши туку и бучи со устето,ама а го завртиме да го сушиме него бега како попарен.Исто и со правосмукалката,ако го држи некој настрана тој ќе си седи и ќе си бучи,ама ако ја запалам и него никој не го држи високо во раце тогаш веднаш почнува да плаче.А тој од темница ич не се плаши галје си нема,додека спиевме во одделни соби многу пати ми се случувало да не ја запалам столната ламба и тој така си седи во темница и кога ќе стане не се плаши ни ништо.Дури му е интересно да влезе во некоја темна соба и да седи таму и да се крие.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Фобии кај децата
27.2.2014 20:51:45   
princessa
od vcera se plasi i od muviteuser posted image . Otidov da ja zemam od gradinka i koga se oblekuvavme vo garderobata preleta edna muva i pocna da place i da me gushka i barase da si odime doma. I mi vika "mamo pupuutkite se ani, muvite se losi"user posted image user posted image user posted image user posted image . Peperutkite bile dobri, a muvite losiuser posted image user posted image user posted image .
Smeshki...

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Фобии кај децата
30.10.2015 20:13:36   
MamaKiki
малово мое ако го возам во количка се чуствува заштитено и не се плаши од бучава од коли ама а шетаме за раче и ако покрај нас помини кола тоа трчање и подрипнување и страв доведува до тоа да се обеси за мене и спремен да заплаче... а да исто не смее да ме изгуби од видик оти чуствува страв , а да и од лифт... хахахах сме имале доста стравови ама сите се манифестираат со бесење на мама и силно гушкање и нема спуштање некое време таа стоиме залепени user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Фобии кај децата
19.3.2016 23:48:04   
marchi
Stefan nema nekoj izrazen strav no ne saka da slusa bucenje na fen mikser blender... Ednostavno stanuva ti go iskluvuva od steker i.odgovara TI REKOV NE.BUCI a jas se sekjavam kako mala nemav tolku golem strav ama odkako podporasnav se plasev od nevreme.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 64
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Zensko ime?
remi

Glasajte za najdobro zensko ime od ponudenite :) Vi blagodaram!

Katja (34%)

Mateja (12%)

Mihaela (18%)

Melanija (11%)

Anastasija (25%)


Број на сите гласови: 110

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!