|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фобии кај децата
29.11.2012 17:38:52   
Maca25
Н. исто така многу се плаши од јаки звуци, кога ѕвони ѕвончето или пак кога тропа некој на врата. Одма трча и се крие во куќичката. Со мм секој ден и обајснуваме дека нема од што да се плаши, ама некако тешко ни оди.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Фобии кај децата
30.11.2012 11:22:45   
Mihaela 2010
I M eden period bese takva,duri zvonceto na vrata koga ke zazvonese taa se strekase,ili koga ke otidevme vo kujna se tutkase uz mene i vikase mamo digni me.....faza bese sega e se ok

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 10:50:30   
vezilka RR
Детево дефинитивно има фобија од ракавици. Неутешно вришти. Нема шанси да облече, вришти, па кај тој не облекува, и никој во негова близина не смее да носи ракавици оти сеплаши. Стварно не знам од каде ова. Пре некој ден бевме на гости, и тој со душа го чекаше чичко му да дојде да си играат и штом се отвори вратата шпринт натаму, и за секунда шпринт назад, чичо имал ракавици.
Има фобија и од маски, од оние што се ставаат на лице за маскембали и сл. Ау, од далеку да види, вреска ли вреска..

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 11:00:07   
Mihaela 2010
Nie u posledno vreme borba vodime so banjanje...detevo ne saka ni da se soblece ,histericno place,vekje neznam sto da pravam....koga ja stavam vo kada histericno bara da ja krenam vo race....ajde staviv koritce vo kadata vikam da ne e do kadata,ama ne saka ni taka,za na kraj da pocne niz plac da mi kazuva kako se plasi da ne otide niz dupceto kade sto pominuvala vodata....uff
vcera u dnevna vo korito edvaj ja izbanjav,izgleda i od vodata se plasi...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 12:14:43   
Calypso
Син ми од лифтови се плаши... си мислам да не е клаустрофобичен од мал?
Ние во куќа живееме, ама кога одиме на гости кај брат ми на пример, или кај некој друг кој живее во зграда со лифт, ако можеме одиме по скали, бидејќи детево се губи од плачење во лифтот, хистерично вреска, кубе, гребе, стиска, се само да излезе од лифтот. Нема шанси да влезе сам.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 12:26:15   
Andriance
Моето дете се истрауматизира дефинитивно од болница, ординација и тетка во бело...знам дека кај многу деца е присутен тој страв..ама кај моево тоа се манифестира од последната дешаванка кога го шиеја на живо, и му вадеа конци...детево ми се преплаши...веќе два дена диши ептен забрзано..се мислев ќе се смири кога ќе заспие...јок.нема дури ни потреба да ја ставам раката на срцето..до толку му се слуша дека работи 300 на саат..вчера само што му реков " ќе идеме кај докторка на диши диши"..детево збесна..

вчера само што се паркиравме пред ординација за упат...вришти пишти..нема шанса да го внесам..


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 12:30:23   
Mihaela 2010
Моето дете се истрауматизира дефинитивно од болница, ординација и тетка во бело...знам дека кај многу деца е присутен тој страв..ама кај моево тоа се манифестира од последната дешаванка кога го шиеја на живо, и му вадеа конци...детево ми се преплаши...веќе два дена диши ептен забрзано..се мислев ќе се смири кога ќе заспие...јок.нема дури ни потреба да ја ставам раката на срцето..до толку му се слуша дека работи 300 на саат..вчера само што му реков " ќе идеме кај докторка на диши диши"..детево збесна..

вчера само што се паркиравме пред ординација за упат...вришти пишти..нема шанса да го внесам..



Momentalno mu e..i nie lani koga lezevme u kozle 7 dena tolku se istraumatizira sto i koga idevme kaj Nabil po nekoja recepta uste pred vrata placese...sega pa edvaj ceka da vleze odma si bara stapcinja za da gi pregleduva kuklite...ke mu pomine

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Фобии кај децата
10.1.2013 12:53:47   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Син ми од лифтови се плаши... си мислам да не е клаустрофобичен од мал?
Ние во куќа живееме, ама кога одиме на гости кај брат ми на пример, или кај некој друг кој живее во зграда со лифт, ако можеме одиме по скали, бидејќи детево се губи од плачење во лифтот, хистерично вреска, кубе, гребе, стиска, се само да излезе од лифтот. Нема шанси да влезе сам.

Калипсо, не верувам дека е клаустофобичен, туку едноставно не е навикнал. Кога се преселивме од куќа во зграда, син ми во почетокот плачеше во лифтот, ама после неколку пати се навикна. па и чудно му е сигурно: мал затворен простор, чувствува нешто се движи, и така реагира на непозната.

Мојот син плаче така кога влегуваме во непознато место, затворено, тивко, а ако е мрачно тогаш се заценува...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Фобии кај децата
13.1.2013 11:54:37   
AnnaMolly RR
Вчера бевме на роденден и имаше Спајдермен. Детево мое од памет се извади, почна да се тресе цел, да трепери, се пикна во еден ќош и не сакаше да мрдне за жива глава. Видовме-не видовме, си заминавме од роденденот.
Ама ова не му е првпат. Се плаши општо од маскирани луѓе. За неговиот роденден имаше Ноди, за 5 минути морав да и речам на девојчето што беше маскирано да се пресоблече. Кога има кловнови на роденден не ни одиме. Единствено кај Никола на Везилка не се исплаши многу, ама кловнот изгледаше баш пријателски, не беше ептен забеган :) Се плаши од буквално секој што носи маска.
И во градинка ми викаа дека кога имале куклени претстави тој не сакал да гледа, се плашел.
Пробував секако да му објаснам дека тоа се луѓе само облечени како тој лик, дека тие се пријатели на дечињата, дека ги сакаат.... Никако не ми успева да му ја тргнам оваа фобија.
Има ли некој икуство со вакво нешто?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Фобии кај децата
13.1.2013 12:00:31   
Bethany
Ние пред некој ден бевме во игротека и кога пуштија тоа апаратчето што излегуваат балончиња од сапуница, лелеее син ми дотрча кај мене, се расплака, ме гушка и се скри. Нејќеше да се сврти воопшто. После го изгасија и тој само натаму покажуваше со прстето, па пак кога го пуштија пак избега, се плашеше.
А дома јас му правев балончиња порано и се радуваше, не му пречеше, врискаше од среќа, а сега се плашеше user posted image
Работи што ги плашат за нас немат смисла, ама ете на дечиња нешто им пречи, кој знае каков филм во глава вртат user posted image И јас мислам во ред е тоа, може да му збориме да не се плаши, ама ако не сака- не сака, па не мора сите работи да ги сака. Ќе помине период и ќе се плаши од нешто друго, на тоа ќе заборави.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 13.1.2013 12:01:43 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Фобии кај децата
23.1.2013 14:19:28   
elenak
Ќерка ми во последно време се плаши од лаење на кучиња. Не само надвор, туку и од дома ако слушне лаење одма застанува што и да прави и со прст ми покажува демек ,,Слушај,,. И почнува да плаче и да се крие кај мене. Не знам што и е ова сегаuser posted image
А инаку имаме дефинитивно проблем со страв од непознати луѓе. Знам дека е нормално за деца на нејзина возраст ама ова не ми се допаѓа, не само од тотално непознати, туку од сите луѓе се плаши. Односно не знам дали е страв или што е ама не сака кај никого да оди. Еве денес девер ми ја зема да ја прошета, супер била цело време, шетале низ град кога на 5 мин од дома почнала да му вришти. Буквално вриштеше кога ја донесе, а тој кутриот жива вода од што брзал да стигнат поскоро. И додека не излезе тој не прекина да плаче, дури и повратиuser posted image А само после 5 мин откако се смири почна да пее.
Истово се случува и кога одиме во игротека, девојките што работат ја земаат кај децата, нема проблем, си игра некое време и после 10-тина минути почнува одеднаш да плаче. Само јас,мм, мајка ми, татко ми и една тетка на мм што доаѓа скоро секој ден откако е родена, никој друг не смее да ја земе ни да ја пипне. Не знам стварно како да го решиме ова, не сакам да биде толку ,,дива,,. Секако не би сакала и да оди кај било кого, и познати и непознати ама ова ептен не чини. Дали е само фаза или детево ми е размазено? Ако некој имал ваков проблем би сакала да ме посоветува.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Фобии кај децата
23.1.2013 14:36:37   
miana
I mojata e takva user posted image
Duri i od majkami bega..Ako ne ja vidi dva dena - veke naredno ne ja poznava i bega od nea. Posle polovina cas se opusta i pak se srami megutoa ne bega,ne se krie..Inaku mojava mnogu saka kucinja i koga ke gi slusne deka laat isto taka kreva prst i nesto pocnuva da zbori,da mi kazuva - ama ne place. Nekogas se slucuva od nekoi luge da vristi..Ete imav gosti na bozik ,koga gi vide od vrata - ne se smiri dodeka ne si otidoa lugevo.Nekoja posebna fobija nema...Se i e minlivo..Inaku Elena takvi se decata.Golemata moja kerka takva bese takva e i den denes. Ne e razmazenost tuku poveke bi rekla deka ne e naviknata da gleda razni faci.Eve vnukami uste kako malo bebe ,koj saka mozese da ja zeme i da si nema gajle,a moive se druga prikazna. Nekade gresime,ama kade i jas neznam,user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Фобии кај децата
5.3.2013 14:34:23   
Mihaela 2010
Leleee M u posledno vreme se plasi od mravki ,i sekakvi bubacinja...nokeska duri u son pocna da place i da vika,utepaj gi bubackite i kvici place..leleeee
Denes setale so majka mi i ne sakala da odi u race da ja krenela,posto se plasela od mravkite...bog da cuvauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Фобии кај децата
5.3.2013 14:59:40   
sandriana RR
Пак ми јави грешка при објавување на пораката....
Небитно, поентата ми беше дали фобијата од бубачки потекнува од градинка, пошто и ние се соочуваме со страв од бубачки во последниов период. Мислам дека таму ги плашат со БУБА, па и дома и ноќе приплакува од бубата. Се мислам дека е масло на тетките од градинка- треба да проверам.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Фобии кај децата
5.3.2013 16:02:29   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Детево дефинитивно има фобија од ракавици. Неутешно вришти. Нема шанси да облече, вришти, па кај тој не облекува, и никој во негова близина не смее да носи ракавици оти сеплаши. Стварно не знам од каде ова. Пре некој ден бевме на гости, и тој со душа го чекаше чичко му да дојде да си играат и штом се отвори вратата шпринт натаму, и за секунда шпринт назад, чичо имал ракавици.
Има фобија и од маски, од оние што се ставаат на лице за маскембали и сл. Ау, од далеку да види, вреска ли вреска..


Ова со ракавиците го надминавме, се уште нема шанси да стави ракавици ама не вришти кога ќе види некој со ракавици. Само да знаете како го надминавме, хе,хе. Детево мое обожава се што има врска со топка, и така гледавме безбол, нели таму чичковците носдат ракавица за да ја фатат топкаѕа, и веќе ракавиците не се страшни оти нели се фаќа топката со нив user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Фобии кај децата
11.3.2013 10:04:33   
Mihaela 2010
Vcera setavme vo park i lele zenski detevo edvaj u treva stapna....aman vise od tie bubacki,i mravki i sekakvi drugi bubacinja,mnogu se plasi,neznam so ke pravime...
onaka se buta u mene u race da ja krenam,vristi histericno....i zboram deka se mali deka ne jadat ama ne biva...uff se nadevam deka sega bidejki ke gi gleda pocesto ke se odplasiuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Фобии кај децата
11.3.2013 13:01:41   
Slagjana
Најголема фобија на ќерка ми е правосмукалката. Додека чистам таа се гушка со мм во другата соба. Нема шанси ако сме сами дома да исчистам. user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Фобии кај децата
11.3.2013 13:11:02   
dostickage
V se plasi od fen. Koga kje go vidi sam si vika nema pasam, mama tuka i se trese.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Фобии кај децата
2.4.2013 15:07:50   
ane23
A што е со стравот од стрижење?Не сака да чуе.Вришти,плаче,мава и на фризер и на бербер,каде не сме пошле.Има 2,4години.Дајте ми совет што да правам.Досега беше ок.Знаеше да кемка,ама вака екстремно не.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Фобии кај децата
2.4.2013 15:14:19   
deluxe
Dali mozes daa ja odnesis na frizer onaka da ti pravi drustvo dodeka se sreduvas ti?? ako e toa vozmozno odnesi j a,prviot pat neka te gleda,potoa otidete na gosti kaj frizerkata (neka se zblizat malku,ako obozava karmini nacrvete se,neka ja vrti na frizerskiot stol,kolku da se opusti) koga ke oset_i prijatelska i vesela atmosfera ke si se opusti.bidete veseli pred nea dodeka se strizi,ne pokazuvaj strav deka ete sega ke pisne ,nikako,samo neka ja oset_i prijatelskata atmosfera vo salonot,ti kazav na koj nacin,neka si stane drugarka so frizerkata i ke se sredi se.
nie stanavme drugarki so zabolekakata ,5-6 pati ja nosev A onaka na gosti kaj zabolekarkata,se vozese na stol,,si uvaa so toa za zabi ,itn.e tek posle toa se opusti da poprava zapce

< Поракaта ја уредил deluxe -- 2.4.2013 15:15:57 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ane23)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Фобии кај децата
2.4.2013 15:59:52   
ane23
и тоа го направивме.секој ден сме по фризери.весел е,си прави муабет.кога ке дојде да седне не сака да чуе.и со стоење пробувавме,ништо

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Фобии кај децата
3.4.2013 9:44:35   
princessa
N ima fobija od banjanje i od doktor. Pocna da se plasi da se banja koga bevme vo mkd letovo i sega koga ja banjame mi e mnogu golem stre. Cela zgrada ja kreva vo vis, se dere, saka da izleze od koritceto i ednas dvapati go ima istureno celo korito so voda. Nemozeme da ja dodrzime zaedno so soprugot. Neznam sto da pravamuser posted image user posted image
Posledniot pat koga bevme na lekar a toa bese pred 2 nedeli mnogu golem stres mi napravi isto, toa bese derenje uste pred da vlezeme vo liftot za kaj doktorkata. Edvaj ja vnesov vo hodnik, pa vo ordinacija. Me prepoti i zatoa sega doktorkata i napisala deka ima fobija od lekar, znacii so tapija euser posted image . A ne se plasese porano, samo koga vakcina i stavaa ke pisnese i tolku a sega sto i bidna poima nemam.
Nekogas si mislam deka samo mojata e vakva zverka.

(Одговор на членот ane23)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 12:47:58   
laki26
Dali nekoj ima iskustvo so bebe koe se plasi od stom ke izleze od doma? Moeto e 2 mes I imame strasen problem koga go vadime nadvor se plasi od drvq od koli od lugje bukvalno od se I pocnuva da place do zajduvanje. Neznam sto mu bidna I prethodno go vadevme ne se plasese ama ete sega oddednas place zajduva. Ima li nekoj takvo iskustvo I od koga vie gi vadevte vasite malecki na prosetki na glasni mesta po kafulinja I sl?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 12:52:17   
Beatris
Претпоставувам дека го шеткате во количка, на која страна ви е завртена? Бебето треба да биде завртено накај родителот во првите месеци а не према надвор за да не се плаши и да има сигурност. Ако веќе така го возите јас би го носела што почесто за да се навикнува, постепено по малку... Ќерка ми е родена во мај, од прв ден сме надвор, во парк, во кафичи, немало проблем

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Фобии кај децата
18.6.2013 12:55:06   
Bethany
Јас моево многу рано го вадев надвор, и мислам дека убаво и здраво е тоа.

Е сега конкретно за твоево прашање, највероватно е некоја фаза, ќе помине, гледај извади го надвор некаде на помирно, во некоја мирна прошетка, да се опушти, па постепено ќе се навикнува и на повеќе галама. Можеби навистина му сметаше ако бевте на прегласно место. Не го форсирај на такви места ако плаче.
Во секој случај, мислам дека ќе надмине тоа бргу.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

razlika
alfa

koja e najdobrata razlika vo godinite izmedzu prvoto i vtoroto dete

1godina (6%)

2 godini (24%)

3 godini (37%)

4 godini (17%)

5 godini (5%)

ili nad 6 god (11%)


Број на сите гласови: 113

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!