|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 12:27:42   
Палешка РР
Марио е гимназијалец user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 12:47:21   
Martins mom
Со среќа нека му еuser posted image user posted image user posted image
Значи Палешка, пак на твоето излезе...желбата ти е исполнетаuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 13:13:45   
majka 79
BRAVO ZA GIMNAZIJALECOT!!!!!!!!!!!!!!!
mozebi prilepskata gimnazija ne e toa sto bese, no sepak gimnazija si e gimnazija.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 14:08:27   
mama26
uf paleska znam kako ti bilo.duri sega procitav postov.dete odd 14 god.stvarno neznae sto saka.tvoe e da mu predlozis a ne da go prisilis normalno.zasto cel zivot posle ke ti bide kazano ako go ubeduvas.neznae covek kako.inaku spored mene nekako poveke informatika mi se sviga otkolku gimnazija.a i za dvete treba fakultet.pogotovo za gimnazija.u sekoj slucaj negovata zelba pred se e najvaznaa.cestitki i od mene i se 5ki da rediuser posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 17:04:28   
Палешка РР
Благодарам user posted image

Ете без никакво притисок, буквално без ниту еден збор од моја страна сам сфати во каква средина влезе и побара да го преместиме. Дури и тогаш го прашав неколку пати дали навистина сака и откако се префрли му кажав дека сега вистински сум задоволна од неговиот избор.
Ако се мали, подобро е некои работи да ги увидат сами user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Упис во средно училиште
3.9.2010 18:18:17   
Тања РР
Браво за изборот на Мариоuser posted image
Гледаш Палешка, понекогаш коцките сами си се наредуваат. Подобро што излезе така, ако се запишеше веднаш во гимназија цело време ќе се прашуваше дали го направил вистинскиот избор.

Со среќа нека му е и нему и на сите рингерајци што влегоа во училишните клупи.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Упис во средно училиште
14.9.2010 9:43:10   
molivce
Bravgo za Mario

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Упис во средно училиште
14.9.2010 10:48:30   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Марио е гимназијалец user posted image  user posted image  user posted image



Draga,pak izleze po tvoeto user posted image


Mnoogu uspeh mu posakuvam na Mario i da bide najdobar


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Упис во средно училиште
14.9.2010 11:51:12   
Anushka
Браво Палешка user posted image . Честито Марио! Се радости од школо дома да носиш!
Да ви се пофалам Рингерајки: јас дома имам еден Матурант! Како мисирче се дујам кога го испраќам...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Упис во средно училиште
14.9.2010 19:00:18   
ananikol
 


  Eve i jas da se pofalam user posted image ;Sin mi ovaa godina ke bide maturant i toa edna godina porano od generacijata so koj trgna na skolouser posted image user posted image user posted image

Na 17 ke zavrsi sredno i ke zapisi fakultet(mnogu sum gorda)

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Упис во средно училиште
14.9.2010 19:55:52   
mama26
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image e ova stvarno e za castenje vo barot....prmnogu soliden ucenik samo moze porano da zavrsi.bravo...so isto tempo da prodolzi i ponataka za mama da neznae od radost sto da praviuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 12:14:55   
Felly RR
Денес и вчера беа уписите за во средно училиште. Имаме ли некој мамичка која што нареднава учебна година ќе има средношколец???

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 12:58:12   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

 


  Eve i jas da se pofalam user posted image ;Sin mi ovaa godina ke bide maturant i toa edna godina porano od generacijata so koj trgna na skolouser posted image user posted image user posted image

Na 17 ke zavrsi sredno i ke zapisi fakultet(mnogu sum gorda)

I jas kako sinceto tvoe - zavrsizv na 17 pa vo avgust napolniv 18 user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:14:14   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

 


  Eve i jas da se pofalam user posted image ;Sin mi ovaa godina ke bide maturant i toa edna godina porano od generacijata so koj trgna na skolouser posted image user posted image user posted image

Na 17 ke zavrsi sredno i ke zapisi fakultet(mnogu sum gorda)

I jas kako sinceto tvoe - zavrsizv na 17 pa vo avgust napolniv 18 user posted image


Си зела 2 години во 1? Значи капацитет си миана!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:18:30   
vezilka RR
И кај нас во средно имаше две деца што завршија средно со 17 години. Беа запишани порано, со 5 години.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:20:06   
Mihaela 2010
Bre a jas bev najstara koga zavrsiv,na polni 19 god
demek ponavljavuser posted image user posted image
barem ne si kratev od detsvoto,u prvo odd trgnav na 7 god i 4 meseci,pa sto ...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:25:53   
rina13
Имам јас другарки кои се разлика скоро 2 години а завршија заедно иста година средно. Едната тргната на 7,5 другата на соро 6. Не сум информирана за одредбите во законите соодветни за оваа тема како иде процедурата за прескокнување на години. Знам за едно девојче кое полагаше испити за да заврши предвреме средно, но не прескокна година  туку полагаше испити.
Ако некоја РР има информации секако може да ги сподели.

< Поракaта ја уредил rina13 RR -- 25.6.2013 13:27:33 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:26:06   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

 


  Eve i jas da se pofalam user posted image ;Sin mi ovaa godina ke bide maturant i toa edna godina porano od generacijata so koj trgna na skolouser posted image user posted image user posted image

Na 17 ke zavrsi sredno i ke zapisi fakultet(mnogu sum gorda)


И јас завршив на 17, него тука муабетот е следен: edna godina porano od generacijata so koj trgna na skolo!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:34:17   
vezilka RR
Па да и тоа може, односно можеше во мое време, сега како стои законот не знам. Еден соученик, после трета година требаше да се иселиод државата и поднесе барање, четврта да ја полага вонреддно. И така летниот распуст и нешто после тоа ги полагаше вонредно испитите од четврта. И во октомври, заврши средно. Имаше и еден случај во генерација, каде девојчето го примија на еден Универзитет во странство, каде уписи имаше секоја втора година, и се аплицираше после втора година, и таа така направи, додека беше трета, напоредно полагаше и за четврта.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 13:57:20   
rina13
Се сложувам Ники со тебе нашиот образовен систем не им помага на талентираните деца. Генијалци или талентирани деца најчесто се многу добри во определена област или во некои определени случаи талентирани се на повеќе полиња. Еве еден прост пример за деструктивност на системот: детето  е извонредно  талентирано да речеме за математика, географија професорката ќе му лупне 3 или 2 и по автоматизам според наши квази стандарди тоа не е добар ученик зашто кај нас важи критериумот добар си ако ти се сите петки.
Кога неможат да се договорат околу учебници, што преостанува тогаш за образовните програми.(Мислам дека покрај сите проблеми за решаvање проблемот со талентираните деца им е последен на листа)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 14:00:30   
vezilka RR
Ве поканувам за напредни деца тука да продолжиме. Фала.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 14:19:43   
niki
uf ne znam dali nasiot obrazoven sistem ne im pomaga na talentiranite, ne sakav toa da kazam tuku deka e poinaku organiziran
ananikol cij sin porano zavrsil od svojata generacija ne zivee vo MK mislam deka stanuvase zbor za Holandija, a tamu rabotite se poinaku organizirani, postoi ponakov sistem na ocenuvanje i vrednuvanje na znaenje, kako i grupiranje na decata, poinakov vid na nastava, se e porazlicno od kaj nas, dijametralno porazlicno ne moze da se sporeduva so vonredno polaganje na godini za da se zavrsat 2 vo 1
nitu so porano ili podocna trgnuvanje na skolo


< Поракaта ја уредил niki -- 25.6.2013 14:20:41 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Упис во средно училиште
25.6.2013 14:22:33   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ве поканувам за напредни деца тука да продолжиме. Фала.


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Упис во средно училиште
27.8.2013 13:44:33   
Felly RR
Немаме ли некој мамичка на средношколец, па да ни се пофали на темаваuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 74
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?