|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Малолетничка бременост
26.9.2013 21:26:08   
Палешка РР
Тешка и болна тема.
Многу често во последно време слушаме дека малолетни девојчиња станале мајки, статистиките покажуваат дека се почести се абортусите пред наполнети 18 години и се почесто слушаме за бракови склучени на мала возраст...
И јас сум мајка на женско дете и се ужаснувам дури и од самата помисла на вакво нешто. На својата ќерка би и пружила какво-такво сексално воспитание соодветно за возраста, би ја советувала, би и ги предочила опасностите, но не можам да бидам 24 часа над неа кога ќе порасне...

Што би направиле кога би се нашле во ваква ситуација?
Дали мислите дека трите солуции (брак, вонбрачно дете, абортус) се подеднакво опасни?
user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Малолетничка бременост
26.9.2013 22:22:59   
masa
Немам конкретен став на темата особено околу изборот на трите опции и мислам дека се зависи од ситуацијата,возраст на двајцата партнери пред се,како и многу други работи.Мене мајка ми ми даде некоја сексуална подлога,не бевме нешто претерано блиски и не разговарав баш за се отворено,но од време на време разговаравме на оваа тема,онака површно,но мислам ми беше доволно.Сепак јас планирам со ќерката да бидам поблиска,а и со синот исто така.Сексуално активна станав на 17 години,некој месец пред полнолетство,но со партнер со кој бев подолго,му верував и никогаш не се посомневав дека сум бремена.Кога имав 19 во друштвото една девојка остана бремена,па стапија во брак.Кога почна да се разширува веста наоколу некој погрешно сватил,па се пушти верзија дека јас сум бремената,и знаете не ми беше баш драго,малку подразмислив што би било да сум на нејзино место,но во тоа време брак не ми паѓаше на памет иако бевме во долга врска.Бременоста на пријателката не беше малолетничка, но сепак 19 и не е баш возраст за брак и деца.На почеток повеќе родителите им беа во брак отколку тие сами,имаше кавги за се и сешто,детето го гледаше најмногу бабата,мајка на девојката и таа некако заврши факултет.Сепак бракот им опстоја,ќеркичката оди во училиште,а сега имаат и второ детенце.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Малолетничка бременост
30.9.2013 9:49:08   
AneLav RR
Темава е навистина деликатна, но со оглед на тоа дека денешниве деца стапуваат во сексуални односи многу рано не знам што е правилно а што не. Секако дека кога се малолетни не можат да ја сносат одговорноста за тоа во што се впуштаат, но мислам дека треба барем да бидат свесни за последиците од истото. Во врска со трите опции кои постојат како решение мислам дека одлуката треба да ја донесат самите тие и таа да биде целосно поддржана од најблиските. Глупаво би било некој друг да одлучува за нечиј живот во случајот веќе се работи за повеже животи. Кога сами ќе си ја донесат одлуката понатака во животот не би можеле никого да обвинуваат за успехот или неуспехот. Да, целата случка не е пријатна за најблиското семејство но мислам дека треба да се поддржи одлуката на тие што се впуштиле во такво нешто. Значи мој став е штом веќе се впушташ во нешто одговорноста си ја сносиш сам и така планирам да ги воспитувам и моите деца.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Малолетничка бременост
30.9.2013 11:28:38   
Maria
Искрено незнам што би правела во таква ситуација,сите три опции:брак,абортус,вонбрачно дете ми се опасни,за некој на таа возраст...
Една moja соученичка остана бремена во втора година,на 16 години,а роди на 17.user posted image Сега има 31 година,ќерката и е 14 години и има уште две деца.user posted image Тогаш,а и сега кога размислувам,не би сакала да сум на нејзино место.Тие се одлучија на брак,а таа средното го заврши вонредно.user posted image .

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Малолетничка бременост
30.9.2013 11:38:14   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Искрено незнам што би правела во таква ситуација,сите три опции:брак,абортус,вонбрачно дете ми се опасни,за некој на таа возраст...
Една moja соученичка остана бремена во втора година,на 16 години,а роди на 17.user posted image Сега има 31 година,ќерката и е 14 години и има уште две деца.user posted image Тогаш,а и сега кога размислувам,не би сакала да сум на нејзино место.Тие се одлучија на брак,а таа средното го заврши вонредно.user posted image .


Dokolku se uste e vo brak so toj covek,mozam da kazam deka imala srekja,no mene ne mi se dopadja toa koga ragja a ostanuva sama i nejzinite go cuvaat deteto..
Imam primer so moja koleska,ostanala trudna na 17 godini,pa 4 godina trudna ja minala vo skolo,ama bidejki togas moda bile siroki kosuli i garderoba,osven nekoi nejzini drugarki drugite ne znaele...ete se slucilo sto se slucilo,se zemale,tesko bilo na pocetokot,nevraboteni,postojano pritisoci od strana na negovite roditeli,no so zaednicki sili go pominale i toj tezok period...skratila od mnogu raboti,rodila uste edno dete,pa si nadoknadi na postari godini,sega ima 43 godini,pred izvesno vreme magistrirase,kerka ima 25 godisna,so maz i postojano sami so drustvo po odmori po zabavi...
Ne ja opravduvam vakvata bremenost,ke gledam na kerka mi da i gi objasnuvam site raboti sto mozat da i se slucat,no ima primeri koi na kraj sepak srekjno zavrsuvaat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Малолетничка бременост
30.9.2013 11:43:47   
vezilka RR
Малолетничка бременост не е само деликатна, туку многу сериозна работа. Проблем на кој треба да работи целото општество. Првенствено родителите дома, па сексуално образование интегрирано во образовните програми, па педагози и психолози во училиштата и така секој да даде свој удел да не се случуваат. Нам децата ни стануваат сексуално активни на многу рана возраст и се не подготвени за тоа. Ниту за заштита од не сакана бреност, нити за превенција од сексуално преносливи болести. Никој и ништо не работи на таа тема со децата. Како стојат работите сето тоа е препуштено само на нас родителите. И уште ако ние доа не си ги подготвиме децата, ќе ни се случуваат несакани работи. Јас иако немам женско дете (се уште user posted image ) планирам и мојот и син, и ако имам некогаш ќерка, исто да ги воспитувам по ова прашање. Прво од дома ќе добијат сексуално образование. А ако се случи, јас како родител, ќе ги советувам на абортус, оти на таа возраст, не се во состојба да станат родители.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Малолетничка бременост
30.9.2013 11:52:34   
Maria
Да,сеуште се заедно,а како им е само тие си знаат.user posted image Се сеќавам дека беше кога славевме матура и почна да плаче,тогаш ќерка и беше бебе,дека мора да си оди порано дома.Секако не беше спремна на таков живот и одговорности,но ете се случило,па барем не ја остави сама да го одгледува детето.user posted image

Јас имам две машки,немам девојче,но без разлика,секако ќе ги советувам во иднина,да не уништат нечиј живот,или да не направат некоја "грешка" со која ќе се каат до крајот на животот.Но за такви совети,сеуште сме многу мали,има време.user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Малолетничка бременост
11.10.2013 22:15:18   
Lacrymosa
Страшна работа... Мене на 25 години ми изгледаат преголеми обврските што ги носи бебето, а не на 17-18. Додуша до 19 не ни помислував на секс.
Да ве насмеам малку: Имав прилично опширно сексуално образование, знаев и за кондоми и контрацепција и за ден потоа и како се прават деца ама кога го фатив Првиот дечко некаде на 15 и нешто години ќе се шлогирав. Се бакнувавме и се гушкавме нормално ама ништо повеќе. Најинтимна работа што ја правевме беше држење за раце. и после првиот месец од кога се фативме ( додуша толку време и одевме) мене ми касни. Лелееее, одма на памет дека сум бремена. Јас знам како се прават деца ама најверојатно сум бремена. Нема што друго. Два дена со страв одев на секои 5 минути во тоалет да си проверам. Одма почнав да си размислувам од која зграда да се фрлам... Е после два дена каснење добив и се смирив... Ама бев доволно луда да помислам дека од држење за раце може да се забремени.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Малолетничка бременост
11.10.2013 23:53:51   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Малолетничка бременост не е само деликатна, туку многу сериозна работа. Проблем на кој треба да работи целото општество. Првенствено родителите дома, па сексуално образование интегрирано во образовните програми, па педагози и психолози во училиштата и така секој да даде свој удел да не се случуваат. Нам децата ни стануваат сексуално активни на многу рана возраст и се не подготвени за тоа. Ниту за заштита од не сакана бреност, нити за превенција од сексуално преносливи болести. Никој и ништо не работи на таа тема со децата. Како стојат работите сето тоа е препуштено само на нас родителите. И уште ако ние доа не си ги подготвиме децата, ќе ни се случуваат несакани работи. Јас иако немам женско дете (се уште user posted image ) планирам и мојот и син, и ако имам некогаш ќерка, исто да ги воспитувам по ова прашање. Прво од дома ќе добијат сексуално образование. А ако се случи, јас како родител, ќе ги советувам на абортус, оти на таа возраст, не се во состојба да станат родители.


jas imam zensko dete i vaka razmisluvam
so seksualno vospituvanje veke imam zapocnato taka sto odgovaram na sekakvi prasanja i ne postojat tabu temi od raganje do den denes
ako na siot trud se sluci greska ke sovetuvam abortus bidejki sum na stav deka za da bides roditel treba da si emocionalno, psihicki fizicki i finansiski zrela i nezavisna licnost, odgleduvanjeto na dete pretstavuva ogromna odgovornost za koja edna maloletna devojka ne e sposobna po mnogu osnovi
so abortusot i se dava moznost da dosozree, doobrazuva, da se ostvari profesionalno, da stekne iskustvo kako bi pronasla i soodveten partner za sebe so koj ke saka da sozdava potomstvo, nasproti raganjeto po greska stvoreno dete od neiskustvo, neznaenje nevnimanie so nekoja slucajna mladeska ljubov





_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?