|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 11:04:09   
mami
Мила, секое дете е различно, еве мојов на пр. страшно реагира на павловичевата. Во болница го мачкаа со неа и немаше гајле и после 10 ден почна да се исфрла па ја сменивме и еве до ден денес не сме ја вратиле. така да не се паничи, ке гледаш како реагира и ако нешто покажува знак на алергија менувај веднаш тоа што ти е ново користеноuser posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 11:06:53   
Палешка РР
Еве и јас да се пријавам со Миа моја..убава на мама, сета беше црвена user posted image  И добро вели мис, тоа се јавувало до 40 дена и се викало аланѓузи..јас баш и не верувам во бабини деветини, туку нејсе.
Ми препорачаа и мене Еозин, па ако не помине да сум мачкала со Pantexol. Ми беше сомнително Еозин на лице user posted image , па веднаш преминав на Pantexol. Откако убаво ќе и го исчистам лицето со стерилна газа и камилица ја мачкам и еве денес е подобро.
Инаку од козметика користам само Бекутан.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 11:10:35   
mami
Де бе луѓе, што стана со децава сите црвениuser posted image и немој Еозин на лице, јас знам дека не е убаво

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 11:11:01   
Еца
Искрено не знам кој ви препорачал еозин за лице, но мене и педијатарот и аптекарката кога купував еозин ми нагласи НА ЛИЦЕ ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ! 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 15:11:42   
mis.
Леле па на нас еозин ни препорача педијатарот па цели алишта црвени му ги направив па тоа пусто не излегуваuser posted image
Весна и кај нас онаа крема со цинк на бекутан не го лечи црвенилото туку напротив од него се јавува уште поголемо црвенило.Затоа за газето користам павловичева на бекутан.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 15:22:14   
mami
Еозин на тело да, но на лице никако, затоа што ја суши кожата па може уште поголема беља да стане

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 15:26:46   
bibabt
jas koristev od doktor tais krema taa e poveke za bebina cickova mislam deka se vikase i mnogu mi pomogna se mu se iscisti na maloto

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 15:30:26   
bibabt
ja kapam so bekutan a ja koristev kremata od doktor tais otiimase i malata moja egzema mnogu ni pomogna kremata mislam deka e nad trista denari ama e efikasna ni preporaca pedijatar

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Козметика за новороденче
28.1.2010 10:38:05   
dragana_vane
Od prviot den go banjam so Mustela, sapunce, a posle 3 mesec so Mustela gelot za kapenje. Prezadovolna sum, sega nesto eksperimentiram no, pak ke se vratam na Mustela, nezamenliva e!!!

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Козметика за новороденче
4.2.2010 19:36:06   
Тања РР
Jaс на Јана и купив Бекутан колекција за бањање, Павлодерм за газето кога менуваме пелена и Бупхен млекце за тело, но педијатарот рече да ја бањам само со вода во која ќе ставам чај од камилица бидејки нејзината кожичка е многу нежна.
Кога ја донесовме од болница газето и беше жар црвено, дури со пликови, но по само два пати мачкање со Павлодерм црвенилото исчезна.

П.С. Јас прв пат слушам дека Јекодерм се користи за бебињаuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:57:42 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Козметика за новороденче
4.2.2010 19:44:03   
ripce
П.С. Јас прв пат слушам дека Јекодерм се користи за бебињаuser posted image


Тања,
Од сопственото искуство можам да кажам дека според мене Јекодерм е најдобар за бебешката кожа... така јас пред да се породам потрошив неколку илјади денари за цела козметика на Мустела, од која само купката ја користиме. Во првите денови откако излеговме од болница на син ми му се беше јавил осип, во пределот кадешто се пелените, и по препорака на педијатар користевме само јекодерм. Дури пред 2-3 месеци (син ми уште 20тина дена ќе направи 1 година) го заменив јекодермот со Бекутан кремата.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:57:55 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Козметика за новороденче
4.2.2010 19:47:08   
ikipp
da i jas koristev jekoderm za decata i super e

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:58:10 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2010 10:50:33   
dragana_vane
Jas isto taka koristev jekoderm, super e , samo sto mirisaat alistata posle i belite stanuvaat zolti. Go koristev do 3 meseci, potoa preminav na pavlovikeva mast, i na kraj na Nivea. A za banjanje samo Mustela

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:58:25 >

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2010 10:53:03   
mami
samo sto mirisaat alistata posle i belite stanuvaat zolti.


кај мене не беше така. Ниедо парталче не смени боја или мирис, си мираа на омекнувачот. е кога јатрва ми ми ги врати некои од бенкичките кои и ги имав дадено мирисаа на рибино масло иако беа испрани. Они го мачкаа со оргинал рибино масло па мирисаше а кај нас од јекодермот немаше никаква промена. Јас и ден денес си го користам ако нешто му се зацрвени кожичката

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:58:41 >

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Козметика за новороденче
6.2.2010 20:36:47   
Тања РР
Денес мм го пратив да ми купи Јекодерм и ја намачкав малата после бањање по целото тело.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Козметика за новороденче
6.2.2010 20:41:55   
srnicka
Ja banjam so Chicco kupka, a ja mackam so jekoderm posle banjanje, a koga i ja menuvam pelenata co Bekutan krema so cink-oksid, a liceto posle mienje so Becutan vitaminska :)

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Козметика за новороденче
22.2.2010 13:31:53   
Adrijana
Bekutance od sekakov viduser posted image , i kupka i samponce, i mleko i ulje, i sastitna krema, samo sapunceto ne go koristime, zasto mnogu i ja susi kozata.

_____________________________



(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Козметика за новороденче
22.2.2010 23:00:20   
mami
Бекутанче, ама не она новото од камилица- некако многу јако ми мириса...А најубаво ми е кога ке го исбањаме и таков мирисен целиот ке се залепи за мене и така заспива..колку бебешко ми мириса тогаш што ми доаѓа да го изгрицкам целотоuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Козметика за новороденче
24.2.2010 23:20:39   
Cacko
sto mi se sluci,na Elena i s zacrveni gazeto denoive posto napravila belja noke i ne sme ja setile,pa taka.i i go mackam so pavloviceva neli normalno,ali gleam nesto cudna mi e(inace od kako e rodena i stavam od galenius happy kids baby cream)ko so voda mesana,ama aj si vikam od vlaznite maramici so e brisenauser posted image koa utredenta ne se smirue ko so treba nego pocrveno i e,sestra mi mi vika aj probaj so jekoderm,nisto i so toa dzabe,i na kraj mi tekna so bebe pudra ,eve denes veke i e super.a inace za kremata ne vi dokazavuser posted image ,gleam na nea nema rok na traenjeuser posted image kako moze,mm ke gi prijavi posto ne smee nesto bez rok da se prodava.vi se veruva li be,za bebeski raboti,sramota

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Козметика за новороденче
24.2.2010 23:24:50   
Tanja K.
Cacko za crveni gazinja,stavaj od bekutan  taa sto e so cink oksid.Jas na moja Eva ednas mi se desi istoto i i staviv,mislam deka od vtoroto mackanje nemase nisto.Veruvaj isprobano

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Козметика за новороденче
24.2.2010 23:26:19   
Cacko
fala za sovetot,eve i so becutan bebe pudra i se sredi,da ja potrosam pa moze da zemam takvakrema

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Козметика за новороденче
24.2.2010 23:33:30   
mis.
Цацко кликни тука имаме тема проблеми со црвено газе.се надевам искуствата и советите на другите мамички ќе ти се најдат

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Козметика за новороденче
1.3.2010 15:33:50   
Snowhite RR
Јас го капам со Мерима сапунче, павлодерм за газето и јекодерм за телото

А што се случува ако се стави Еозин на лице? Јас не знаев, па му се појавија брумчина на лицето и јас го намачкав со Еозин, ама не му помина, сега со Јекодерм го мачкам, ама пак не му поминаа

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Козметика за новороденче
1.3.2010 15:39:05   
mami
Кога ке ставиш еозин на лице ја суши многу кожата и не е убаво...мислам во принцип тоа е средство за да ги исуши брумчињата ама за на лице не е убаво да се става...а го носевте на лекар да видите од што мус е брумчињата? да ви дадат соодветна терапија..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Козметика за новороденче
2.3.2010 0:08:53   
baby mama
Јас уште пред да се породам ја купив целата колекција на Бекутан, но на Јана не и одговараше, се нафрла по телцето. Бидејќи лицето и беше нафрлано, докторката ни рече да ја мачкам со Mustela stelatopia(dermo-pediatrie). Користиме Chicco купка, а шампонче и млеко за телце на Bubchen.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?