|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
25.9.2009 14:22:13   
profesorica
И мене мајка ми ме миела со косилиuser posted image јас не сум го пробала за Дамјан ама еве сега ме потсети мисuser posted image , баш ќе го пробам.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:49:43 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Козметика за новороденче
26.9.2009 13:13:24   
mis.
Гледам mother 29си купила шампон косили па едно предупредување до мамичките
По продавниците сум сретнала многу копии на оригиналното косили од невена лесковац.Едното е од андрос охрид и едно од некоја скопска фирма.Имаат исто шишенце само пишува дека друг го произведува а не невена - лесковац.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:50:01 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Козметика за новороденче
26.9.2009 17:23:54   
nadica
од првиот ден ја користиме колекцијата на бекутан(пенливо, шампон, млеко за тело, крем за лице, витаминска крема, во летниот период и крма за сончање) и сапунчето на еуцерин и немаме никакви проблеми user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:50:19 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Козметика за новороденче
26.9.2009 20:37:01   
Весна
Хм, во врска со косили шампончето еве што и' се има случено на свекрва ми и тоа пред 20 години.
Додека ги бањала близнаците и' капнало од косили на килимот и откако ги стокмила малите, земала да го забрише капнатото место на килимот и што да види, цела бела дамка оставило!!!
А еве само што ми кажа дека мајка и' ги бањала со јајце, едно јајце кршеле во коритцето со вода, и само така, го миеле бебето и толку

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:50:42 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:32:33   
Sara
Кажете ми што стававте на лицето бидејќи на Матеј му се појавија црвени бубулички на лицето а јас до сега користев павловичева.
За препоните што се нафрлани од пелена ми рекоа да земам црвена вода и одма му се изгубија а за лицето?
Ја има ли некој користено Мустела кремата за лице и од кога може да се користи?
Исто така ми рекоа само 1 месец да го мачкам цело тело со павловичева/јекодерм и понатака не. Дали да земам некое млеко за тело и кое го препорачувате. Матеј има 33 дена да не е рано за тоа?

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:50:59 >

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:37:26   
profesorica
јас до 2 месеци Дамјан го мачкав со јекодерм и павловичева а таа црвената вода ако мислиш на Еуцерин јас само на телото го мачкав со таа.Но еве гледам други рингерајки користеле Еуцерин црвена и за лице па види прочешлај на првата страница од темава.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:51:38 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:39:03   
Sara
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

јас до 2 месеци Дамјан го мачкав со јекодерм и павловичева а таа црвената вода ако мислиш на Еуцерин јас само на телото го мачкав со таа.

Не е Еуцерин се вика Еозин и во болница го мачкаа со тоа од памперсот му се појави како алергија кај стомачето.
Ние кога го носевме на вакцина на 1 месец д-р ни рече да не го мачкаме веќе со павловичева да диши кожата.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:51:53 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:41:36   
mother 29
никако млеко за тело!само со јекодерм,а и не е препорачливо да го мачкаш секој ден,по цело тело...му се затвараат порите,не диши кожата!само на критичните места,газе,препони,онаму каде му е посува кожата!
еозин(црвената вода) може и на лице да ставаш!

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:52:17 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:44:53   
Sara
Мислиш воопшто да не го мачкам со млеко за тело или покасно да почнеме?
Сега не го мачкам веќе цело тело само на газето му ставам павловичева оригиналната, а за мустела се мислам дали да ја земам оваа кремата за лице би требало да е добра?!

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:52:43 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:46:14   
profesorica
Луѓе не зборам за еозин има енда црвена линија на козметика за новороденче од Еуцерин.Има и за тело и за лице.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:52:58 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:50:27   
mother 29
не мислам воопшто да не го мачкаш,само немој цело тело,секојдневно.

еве на пр. јас, Марко (така ми кажаа во ре-медика),2 пати во неделата го мачкав цело тело со јекодерм, а др. денови само критичните место за зацарвување што се!газето го мачкав и до ден денес го мачкаме со павличева со перу балсам(онаа црната)..така го третираа во ре-медика ,така јас продолжив!
а за млеко за тело е рано!има врема...сега нека му се исчисти кожата ,убаво!

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:53:14 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 12:58:52   
Sara
user posted image
Ок сфатив за Еуцерин дека зборуваш, ама јас мислев на Еозин дали смее да се користи на лице, бидејќи баш тоа е функцијата за третман на алергии и слично.
Еве за оваа крема мислев дали некој ја има користено за лице и како сте задоволни?

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:53:30 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:07:06   
profesorica
оваа ја користеше братучетка ми за малата ама најубаво да си се консултираш со педијатар.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:53:46 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:09:22   
mami
Еозин на Лице никако..тој има функција да суши и ако ја ставиш на лице каде кожата е сепак понежна можеш само да му ја воспалиш. Јас на лицето му мачкав по сосема малку јекодерм или сега му ставам од бекутан кремот, ама сосема малку, не мрсен слој, колку да добие влажност кожата

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:53:59 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:11:30   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29


еозин(црвената вода) може и на лице да ставаш!


јас не сум ставала на лице, мотхер 29 така ти препорачаа во ремедика или?

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:54:18 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:14:37   
mother 29
кај нас немаше потреба,ама цимерката од соба во ре-медика на бебето нејзино,да.
го мачкаа на тампонче малку од еозинот и на брумчињата од лицето....имаше малата некаква контактна алергија два дена , и 100 % сум сигурна дека ја мачкаа со еозин(незнам сега само колку промилен)

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:54:33 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:14:40   
mami
мене во чаир најстрого ми ја забранија за лице..му го мачкаа телото - тоа да, дека имаше некоја инфекција, иритација фатено таму ама за лицето ми рекоа никако ставање од тоа..може само да му го исушиш

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:54:48 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:17:02   
mother 29
сега пошто ,има различни искуства,да си пита педијатар,најдобро!
мегутоа и ги мазнуваа само брумчињата,не цело лице.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:55:02 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:24:58   
mis.
Вака сега кај Мартин после неколку дена од раѓањето на лицето му се појавија брунчиња и педијатарот ми препорача еозин.Ставав со памукче но не помина џабе му ги исфарбав само алиштата.Потоа патронажната сестра ми кажа во водата кај што го бањам да ставам хиперманган тоа е како средство за дезинфекција на кожата.Верувајте за еден ден му се исчисти кожата.А креми,лосиони за новороденче никако.После секое бањање само павличева на газето а јекодерм на вратчето,позади ушите,под пазувите таму кај е набрана кожата кај се собира нечистотија.Се друго е одвише ако се разбира немаш некој проблем дополнителен.

< Поракaта ја уредил mis. -- 5.2.2010 12:56:12 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 13:27:13   
mami
да, ама и со хиперманганот треба да се внимава со дозирањето, да не се направи некоја беља..незнам, не сум го користела и малку сум скептик во врска со неговото користењеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2009 14:33:41   
mis.
 Јас го користев и не видов некоја штета од него сако корист.А плус сите бебиа и немаат проблеми со сува кожа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Козметика за новороденче
19.10.2009 11:37:03   
Sara
Ние до сега се бањавме со Мерима сапунче и сега се мислам која купка да ја земам, дома имам од Бекутан пенливото ама знам дека имаше една купка и за глава и тело ама не ми текнува чија беше. Исто се мислам кое млеко за тело да го земам, кое го користите вие и од кога почнавте да ги користите?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Козметика за новороденче
19.10.2009 11:52:07   
mis.
Бекутан пенливото ти е доволно и за коса и за тело па твоето сара е малечко така да е супер избор.За млеко за тело почекај малку да порасне а до тогаш користи јекодерм.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Козметика за новороденче
19.10.2009 13:39:48   
STRUMFETA
ја користиме колекцијата не jonsons и сум презадоволна,посебно млекото за тело од лаванда.А сапун, мислам дека е најдобар Еуцерин.Кога се роди до 40, само со чиста вода  во која истурав сварен чај од  камилица.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Козметика за новороденче
22.10.2009 19:30:48   
Sara
Две мои другарки кои се породија во Систина ми рекоа дека д-рката таму им препорачала мачкање на телото на бебето со рибино масло - резултатите биле невидени, и тоа до 3 месец после може да се користи некоја колекција од бебешките.
Дали некој од вас има користено рибино масло?
А инаку за лицето што му беше нафрлано ми помогна крема Пантексол - пробајте нема да згрешите, тоа е наменета за нега на врат и лице на детската кожа.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?