|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
23.10.2009 15:27:50   
mis.
Рибино масло е исто како јекодерм.И ние го користевме но не му го мачкав цело тело туку само вратчето,под пазувите,позади ушите и на сите места каде кожичката е набрана и може да се набере вракненца од памук од облеката како и потенцијални места каде се собира нечистотија,недостапни места.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Козметика за новороденче
23.10.2009 22:42:01   
garfild
Првите два месеца користевме јекодерм,после тоа бекутан млеко за тело,за бањање бекутан сапунче (користевме и купка ама многу прави сапуница,подобро е со сапунче).За лицето користиме крема од HIPP,докторката ни ја препорача бидејќи бевме нафрлани,и ни помогна веднаш.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Козметика за новороденче
3.11.2009 19:06:41   
lidijas
Jas ja banjam so Mustela, pedijatarot rece da ne ja mackame so nisto po teloto ni so Jekoderm, no na liceto mi se isfrla pa vcera kupivme krema HIPP. Ako nekoj znae nesto poefikasno predlozete mi. Od koga upotrebuvate mleko ili losion za telo.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Козметика за новороденче
3.11.2009 19:16:10   
mis.
Па јас не ти препорачувам да ја мачкаш со Хипп,премногу се парфимирани и имаат многу додатоци,посебно не кога е исфрлена.Стави некоја витаминска маст,павловичева или пантексол.Креми и лосиони барем после 8-9 месеци.Ако имате толку сепак не засега додека е нафрлена.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Козметика за новороденче
3.11.2009 19:20:26   
Еца
и мој совет ти е подобро пантексол крема. Јас на Мила и ја ставам во комбинација со Еуцерин кремата.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Козметика за новороденче
3.11.2009 21:07:43   
Cacko
Sekoj so svoeto iskustvo.I mene na pocetokot mo rekoa prvite 2-3 meseci samo so jekoderm,ama pri kraj na prviot mesec se nafrla po celo telo so sitni brumcinja.Doktorkata mi rece deka od jekodermot i e,premnogu i bilo mrsno,pa sea samo 1-2 pati nedelno ja mackam so jekoderm a drugite denovi so bekutan mleko za telo,i se e super sega.Inace koristima sve od Bekutan i mislam deka se super

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Козметика за новороденче
4.11.2009 8:15:32   
mami
Секое дете различно реагира на препаратите, еве Лука на пр, не му прија Еуцеринот, изгледа се навикна на Бекутан, па си се вративме на него, сега чекам уште малку па да го пробам новото шампонче со камилица што го извадија

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Козметика за новороденче
23.11.2009 14:33:44   
tea
Sakam da ve prasam za mustelata... bidejki ima poveke proizvodi za banjanje,
koj tocno go kupuvate i otprilika koja cena e.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Козметика за новороденче
23.11.2009 14:38:13   
Mila na mama
Кога се појави атопичниот дерматит ( додуша во блага форма) земав Мустела Стелатопиа специјална за кожа со склоност кон атопичен. Мислам дека беше околу 800 ден се става по малку ама проблемот е решен ефикасно. Откако го надминавме атопичниот сега користиме купка за бебиња Мустела поголемо пакување цената е отприлика таа зависи од каде купуваш од 700-900 ден.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Козметика за новороденче
23.11.2009 20:42:36   
Sara
Пантексолот е закон! Матеј има ептен осетлива кожа и а го изнесеме надвор или да го допреш буквално - одма се сцрвенува по лиценцето со црвени точкички, чим му ставам пантексол - одма исечезнуваат уште истиот ден, како да ги брише хаха. Единствениот проблем сега е што му е посуво лиценцето - некогаш му се јавува како лупење ама мноооогу малку, пантексолот не е мрсна крема, незнам дали да ја земам таа на мустела стелатопиа - таа е за сува кожа?

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Козметика за новороденче
23.11.2009 23:37:40   
Mila na mama
Пантексол има и крема и маст. Ако му е сува кожата наместо крема користете маст посебно за зимски период.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Козметика за новороденче
24.11.2009 12:57:33   
Sara

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Пантексол има и крема и маст. Ако му е сува кожата наместо крема користете маст посебно за зимски период.
vo pravo si,kako samo ne se setiv na toa,ke kupam pa ke vi pisam dali ima podobruvanje,thx

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Козметика за новороденче
24.11.2009 13:03:30   
mami
ние на лицето му мачкаме Бекутан крема, т.е. сестра ми го шлака, она е по тие работиuser posted image user posted image user posted image се му вика- како не беше девојчеuser posted image user posted image user posted image и задолжително ако одиме на сонце, макар и зимно време лицето му го мачкаме со бекутан за сончање

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Козметика за новороденче
24.11.2009 13:17:30   
mother 29
ние зимно време сме со нивеа cold protection!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Козметика за новороденче
24.11.2009 13:41:33   
profesorica
нивеа за лице и тело + јекодерм за лице кога ми е нешто црвен или исфрлан по обравчињата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Козметика за новороденче
29.11.2009 1:19:32   
Bile
Jas ja koristam kozmetika od linijata na Bubchen i sum zadovolna.
Na lice zasega ne stavam nisto. Teloto posle banjanje go mackam so mleko za telo. Kremata so zink za gaze i navistina nemame poveke crvenilo.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Козметика за новороденче
29.11.2009 3:40:49   
daniel
BEKUTANCE

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Козметика за новороденче
26.1.2010 19:22:19   
cevlice
Почитувани рингерајки како и да читам дека сите сме тука со слични проблеми.
Еве веке околу недела дена моето малечко по лицето има некое црвенило и ситни брумчина ,па по препорака на педијатар ни е препишано еозин со тоа што ако не помине повторно да се јавиме.Појавуването беше само на лицето и гушичката а еве сега гледам има некое и по телцето. Лицето му е суво а ефект од еозин и баш нема . Незнам дали е нормално ова појавуване загрижена сум и незнам дали да сменам нешто друго за мачкане . Имам прочитано дека кај новороденчината често се појавува ова а се губи за 1до2 недели . Многу ми е тешко кога го гледам тоа црвенило на неговото лице. Може некој совет од вас .
Однапред ви благодарам!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Козметика за новороденче
26.1.2010 19:29:21   
mis.
чевличе ја разбирам твојата вознемиреност бидејќи и кај мојот син имаше такви брунчиња кога имаше само 2 недели и ни дадоа за мачкање еозин.1 месец го мачкав и ништо не помогна.На крај ми даде една братучетка некоја маст на база на невен во кутија 1000 денара била и му помина за еден саат.Не знам еве погледни тука може ќе најдеш нешто слично со вашиот проблем.
Еве кликни и тука има нешто слично .

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Козметика за новороденче
26.1.2010 19:31:52   
mis.
Вакво нешто се јавувало ако некоја жена ти дошла дома а бебето немало 40 дена а претходно била со маж или имала добиена а не ти кажала.Или ако дошла по зајдисонце.Кај мене дојде една жена ноќ и после тоа се нафрли и верувам во тоа иако сум против вакви бабини деветини.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Козметика за новороденче
26.1.2010 23:53:05   
lidijas
Cevlice i mojata kerka imase takvo crvenilo, Eozinot ne pomagase pa ni preporacaa detska vitaminska krema so peru balsam(od apteka na galafarm ili fitofarm ne znam tocno) i za nekolku dena i pomina. Probaj so toa. Potoa pocnav da ja mackam so Chicco krema-hranliva i dosega nema nisto.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 9:02:56   
mami
Читам и се чудам, како ви дале Еозин за лицето?И Лука беше со брумчиња и срвен кога не пуштија од болница и на лекар едната ни даде Еозин само не предупреди- Никако на лицето, после и матичната кога го гледаше ни рече дека Еозинот помагал само во одредени ситуации но почесто без резултат и повторно повтори- Никако на лицето- премногу ја сушело кожата и не било убаво

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 10:45:19   
dragana_vane
Od kozmetika za novoridence, jas Vidan go banjav so sapunce vo prvite 3 meseci, a potoa so gelot za banjanje na Mustela. Sega se banjame so Nivea. Prezadovolna sum. sega za mala bebuska , ke go kupma pak sapunot na Mustela. prekrasen e , ne ja susi kozata voopsto.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 10:47:29   
arh_diz
Tuka bebinjata do nekade 6 mesec mislam gi banjaat so trevki . Taka mi imaat kazuvano koleskite sapuni samponi ne koristat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2010 10:58:47   
Весна
Чевличе, и на мојава Јана истото и’ се случи. Толку ја пазев и мазе, па кога наеднаш и’ ги видов тие брумки, црвенило и отокот на нејзините обравчиња се распаметив. Се јавив кај матичната и таа само ми советуваше облоги од камилица да и’ ставам. Така направив, а ја мачкав и со една помада од невен и еве лека полека и’ се исушија и се повлекува црвенилото.
Случајно купувајќи чај во билна аптека се најдов во муабет со аптекарката на оваа тема и таа ми рече дека не е ништо страшно, нити пак е некаква наша грешка, туку таквите брумчиња се јавувале околу 40-от ден и биле резултат на некаков си бебешки пубертет, ббббб.
Инаку, користам исклучиво бекутан козметика и сега за сега е супер. Единствено не ми се допадна кремата со цинк, демек специјална против црвено газе... е нацки, нема врска... откако и’ ставив неколку пати од неа целото газе и’ се вцрви, па фино лепо си земав павловиќева и за ден-два се повлече.

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?