|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   лек за кашлица
14.4.2010 12:43:30   
majka 79
so moite dve deca imam vakvo iskustvo:
otkako odat vo gradinka samo kaslaat. kako kaslicata da e direktno povrzana so gradinkata.
znaci nos ne teci, grloto ne e vospaleno, belite drbovi se cisti, opstata zdravstvena sostojba e super...jadenje, spienje,igrane super, alergija nema.
a kaslicata e prisutna. sto mu davate na decata vo vakov slucaj

prednekoj den najdov na net vakov recept:
1 lazica med pomesana so 1/4 lazice cimet.
da se dava 3 dena , 3pati po 1 lazica.
samo me buni kolicinata na cimet za malo dete od dve godini. da ne nesto steti.
bidejki nebese naglaseno vo receptot koja doza za deca a koja za vozrasni.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: лек за кашлица
14.4.2010 13:42:04   
Tanja K.
Vnimavaj so medot.Obicno toj tera poveke na kaslanje.
Probaj so stavi vo edno tengerce da se vari:jabolko celo samo iseckajgo i luspi od orevi znaci i taa vnatre sto e luspata.Potoa precedi i neka pie kako sokce kolku saka.A jabolkata mozes i da si ja ispasiras i taka da se kasne.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: лек за кашлица
14.4.2010 14:39:27   
mis.
Ако детето подолг период кашла препорачливо е да се направи микробиолошки брис,посебно е препорачливоза деца кои одат во градинка.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: лек за кашлица
14.4.2010 14:45:53   
matushka
Spored mene najmnogu ni pomaga za kashlica surup od tegavec, nov e i epten smiruva. Se dava okolu pola lazicka na 8 h.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: лек за кашлица
14.4.2010 15:42:14   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Spored mene najmnogu ni pomaga za kashlica surup od tegavec, nov e i epten smiruva. Se dava okolu pola lazicka na 8 h.


koj sirup konkretno?

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: лек за кашлица
14.4.2010 15:49:56   
matushka
Ne mi teknuva sega, treba da procitam doma, da ne te izlazam. Go ima vo poveketo apteki na golemi posteri, pusava nov caj na baza na tegavec.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: лек за кашлица
15.4.2010 0:36:44   
Maca25
дај помагајте, кажете некој лек против кашлица. За мене!!! значи може да има и алкохол во лекот user posted image
не можам да спијам навечер, се искинав од кашлање.
не јадам мед - алергична сум, чај не пијам, не сакам апчиња, кажете нешто друго, нешто што брзо ќе ми ја смири кашлицава.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: лек за кашлица
15.4.2010 14:20:59   
mis.
Септолете,фитосепт прополки се одлични кога ќе се јават првите сиптом на кашлица.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: лек за кашлица
15.4.2010 14:45:31   
marinka80
CAJ OD LENENO SEME JA SIMIRUVA KASLICATA NE E STETEN MOZE DA PIE KOLKU SAKA I DURI AKO IMA SEKRET KE GO ISFLI BEZ NIKAKVI LEKARSTVA NIE DURI OD BRONHIT SE SPASIVME BEZ NIKAKVI LEKARSTVA SAMO CAJO KE GO VARITE NA PONISKA TEMPERATURA PODOLGO VREME DODEKA NE STANE KAKO BELKA OD JAJCE STO IZGLEDA KOGA KE SKRSIS JAJCE MOZE DA SE DAVA OD 6 MESECI

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: лек за кашлица
15.4.2010 15:56:58   
Maca25
Фала ви многу. user posted image
Дома најдов апчиња за лижење Аписепт на златна пчелка, па еве малце ми е подобро и грлото и кашлицата.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: лек за кашлица
15.4.2010 16:28:46   
April
на сите дома, вклучувајќи ја и Калија, ни помага Хербион user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 0:39:13   
Maca25
Од колку години може да се дава Хербион?

Нина ја фати некоја кашлица, еве ја цела ноќ кашла едвај може да спие, синоќа дури во сон почна да повраќа од што кашлаше многу? Носот и тече, ама минимално, грло нема црвено, само кашлица. Вчера поврати поголем дел секрет, ама денес ја приметив дека почнува да кашла суво, а не влажно. Денес пиеше 2 пати чај од бел слез, ама еве ја ноќва многу почна да кашла.

Утре изледа ќе мора на лекар.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 7:25:35   
Snowhite RR
Мукоплант сируп земи и, природен е и помага

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 9:28:01   
denim
Dali nekoj znae mucoplant od koja vozrast moze da se dava?


_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 9:28:56   
AnnaMolly RR
Јас му давав од Змајац сирупот во зегин го купив и многу му помогна.
user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 23.5.2011 9:29:25 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 9:30:40   
AnnaMolly RR
Мене кумашинката (фармацевт) ми кажа дека може да му давам секаков сируп против кашлање што не содржи алкохол.
Овој Змајац е од природни состојки и веќе по еден ден забележително му ја намали кашлицата на Филип. А многу е евтин, околу 70-80 денари.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 14:56:50   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Dali nekoj znae mucoplant od koja vozrast moze da se dava?


Обично сирупите на природна база се даваат од 1 година без консултација со лекар, а за помало дете треба да одобри лекарот. Конкретно Мукоплант е погоден и за деца помали од 1 година, само јас не би дала без прашање.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: лек за кашлица
23.5.2011 15:08:43   
Maca25
Денес ја однесов на лекар нина и ни дадоа хеделикс сируп. Па сега ќе видиме како ќе делува. инаку нема ништо на плуќа, грлото и е минимално зацрвенето и нема Т. Се и е од пролетта user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: лек за кашлица
24.5.2011 19:27:06   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Dali nekoj znae mucoplant od koja vozrast moze da se dava?Јас Мукоплант му давав уште пред да направи година, мислам дека имаше некаде 8 или 9 месеци, природен и не е опасен да се пија, баш тогаш кога го однесов кај докторката оти поткашлуваше, не ја најдов и сестрата ми рече да земам Мукоплант од аптека, малку е скап овој сируп 180 ден е, а исто за кашлање има пиено и Слезогал, тој е поефтин околу 60-70 ден

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: лек за кашлица
25.5.2011 12:40:55   
Slagjana
Кажувајте некој народен лек за кашлица, ама да не содржи мед. Не смееме да пиеме ни антибиотик, ни сируп на природна база моментално заради алергија. Само малку да ја ублажам состојбава барем неколку дена додека е на диета. Веќе е стигната за антибиотик и ми е страв да не се искомплицира без него.user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: лек за кашлица
7.10.2011 10:09:55   
Felly RR
Јас на Матеа пред некој ден и купив сируп за кашлицата, зошто никако не и се смируваше. Овде на друга тема прочитав дека за сува кашлица е добар чај од тегавец, и во аптека поварав таков. Немаше, па аптекаркта ми препорача сируп (Хербион), ја прашав дали може да се дава на мало дете (кое уште нема 2 години), рече може 3 пати по едно лажиче. Ама кога си дојдов дома, го прочитав упатството и гледам тоа е за деца од 4-7 години. Ај некој што е постручен во темава, нека пише, дали да давам или не.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: лек за кашлица
7.10.2011 10:11:49   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Од колку години може да се дава Хербион?Маца, сега видов дека и ти си прашувала за истиот сируп. И даваше ли на Нина?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: лек за кашлица
7.10.2011 11:52:23   
JovanaJ
Mukoplantot spomnat pogore, e mnogu dobar sirup za kaslica. Mislam deka e najefikasen od site , kako sto ni objasni doktorkata, ne go tera deteto na intenzivno kaslanje (takov problem imav so Herbion i Hedelix), i plus ovozmozuva regeneracija na sluzokozata na mesta kade sto onaka boli koga podolgo kaslas.
Mnogu sum zadovolna od nego, ama ne sum sigurna od koja vozrast se dava. Nie go pocnavme sega znaci na 4, predhodno ne go znaev. A bas steta.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: лек за кашлица
7.10.2011 12:40:44   
Mihaela 2010
Jas da vi kazam pred nekolku dena mnogu kaslav,i vikam da ne odam na lekar prasav vo zegin da mi dadat nesto za ublazuvanje.i mi preporacaa sirup od bel slez,Slezogal se vika i da vi kazam epten efikasen e,za eden den nisto vekje ne mi bese.Pisuva deka e i za deca i toa za deca pod 2 god da pijat 3 pati na den po edna lazicka..Probajte...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: лек за кашлица
7.10.2011 13:01:33   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Од колку години може да се дава Хербион?Маца, сега видов дека и ти си прашувала за истиот сируп. И даваше ли на Нина?Не и дадов хербион, туку Хеделикс. Тој ми го препорача матичната и тој го пие. Супер е. Инаку јас кога кашла и правам едно лекче, како сирупче (варам кромид, јаболко и оревче скршено заедно во 1л. вода и малце шеќер). Леков и помага многу и последниов пат кога кашлаше само тоа и помогна.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Кое овошје ви е омилено?
Jana9

Кое овошје ви е омилено?

Праска (24%)

Банана (7%)

Цреша (24%)

Јагода (14%)

Грозје (3%)

Лубеница (28%)


Број на сите гласови: 29

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!