|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лек за кашлица
7.12.2013 23:12:14   
zzaa
Еве овој сируп на нас ни помогна на природна баzа е и е околу 450 ден.
user posted image
го пиеше 5 дена и сега е супер, а истовремено ја мачкав секоја нок со овој баласам
user posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: лек за кашлица
7.12.2013 23:12:27   
Snowhite RR
Па, салепот не би требало да е штетен, значи ако нема корист не може да има ни штета, особено ако има за деца, јас до сега не сум сретнала и што ти вика Михаела прашај си во аптека, тие мора да знаат.
Инаку последниот пат докторката ни даде сируп од Исландски лишај и за 2-3 дена му помина кашлицата. Пред тоа пробав и со Проспан и со Мукоплант и не му поминуваше, а со овој веднаш помина

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 8.12.2013 0:12:58 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: лек за кашлица
22.1.2014 9:01:58   
Mihaela 2010
Mihaela pocna nekolku veceri po red da mi potkasluvauser posted image
Znaci primetiv duri vo ist cas kasla,na primer vo 5 saat sabajle ke se nakasla nekolku pati i si prodolzuva so spienje
Pa neznam sto da pravam,vaka si e super,nitu zatnata,nitu i tece nos,vesela e si jade ubavo,amaaaa navecer ete kasla,pa si mislev vikam da ne e od suviot vozduh.od grealkava,sekoj den i spricam od toa sprejceto direktno vo grloto,pie sirupce za imunitet i obavezno po 2 c vitamincinja
Arno ama se se mislam da prevzemam na vreme nesto da ne ispadne poloso
Se mislam na Mukoplantot dali da i zemam ,citam i za Zmajacot ama nemozam da se odlucam,da probam da i davam bar pred spienje,posto preku den ne se zakasluva nitu ednasuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: лек за кашлица
22.1.2014 9:26:29   
Tanjat7880
Mihaela,mislam deka e od suvosta na vozduhot,neshto ja iritira I bash togash se raskashluva za potoa da pomine.Aj pred da davash hemii probaj vo sobata kade shto spie I kade shto e grejnoto telo da stavish sad so voda I vnatre kamilica.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: лек за кашлица
22.1.2014 9:28:02   
Палешка РР
Велат дека кашлицата во спиење е на алергиска база. Да не случајно сушите алишта во собата каде спие? Или нешто друго да сте ставиле што досега не било во собата? На пример нешто волнено.
Јас би и дала пола лажиче Цетиризин во таков случај, чисто за да пробам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: лек за кашлица
22.1.2014 11:09:22   
Mihaela 2010
Uff alista ni pod razno ne susam kaj sto spieme a ni vo dnevna,a i nemame nesto novo staveno taka da i ja se si mislam deka e od suviot vozduh,se greeme na panelki,pa i jas mislev da stavam voda ama nekako tenka mi e grealkava pa da ne mi padne vodatauser posted image ama denes bas ke se potrudam da stavam pa ke vidam reakcija
fala na sovetiteuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: лек за кашлица
23.1.2014 10:32:09   
Mihaela 2010
Inaku da pisam deka sinojka staiv lonce so voda i kamilica....i iiiii dete nitu ednas ne zakasla
dali bese slucajno ili ne neznam,ke vidime i vecer
daj boze da e od suviot vozduh

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: лек за кашлица
23.1.2014 10:35:59   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Inaku da pisam deka sinojka staiv lonce so voda i kamilica....i iiiii dete nitu ednas ne zakasla
dali bese slucajno ili ne neznam,ke vidime i vecer
daj boze da e od suviot vozduh

Jas na seto ova dodavam I krupna morska sol,znaci voda,kamilica I sol

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: лек за кашлица
3.2.2014 11:34:18   
Annet
Sakam da prasam: detevo veke 3 dena pie Hikoncil,ne kaslase,i po 3 dena pocnuva da kasla... I davam islandski lisaj,cedeni sokovi,ama baska antibiotik pie,imase crveno grlo i temperatura ni go prepisaa,ama neli ne treba da pocne da kasla ako pie antibiotik.Ic ne svakam...Takam i pomina T i Grlovo mislev e super,sega kasla....???Da ne treba da se smeni antibiotikov??

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Лек за кашлица
20.10.2014 10:52:28   
Felly RR
Никако не можеме да се ослободиме од оваа кашлица. Пред неколку дена го допи сирупот Панцеф, имаше гнојна ангина, и еве сега пак кашла. И направив еден сируп од жалфија и ловоров лист, па ќе видиме колку ќе биде ефикасен. АКо имате некој друг рецепт на природна база, пишувајте!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Лек за кашлица
23.10.2014 17:30:30   
Felly RR
Кашлањето преку ден се намали, но навечер сеуште многу кашла. Не знам колку помогна сирупот но еве да го пишам цел рецепт, ако на некој му затреба.
200 мл вода и 200 гр шеќер се ставаат да зовријат. Откако ќе провријат се додава една рака жалфија и 5-6 ловорови листа. Се остава да врие уште некоја минута, па се остава да се излади и се процедува. Се дава по една лажичка за дете, 3 пати во денот, а за возрасен една супена лажица 3 пати.
Исто направив и еден друг - за искашлување, а исто е добар и за имунитет.
250 мл вода, 250 гр шеќер, 5 гр рузмарин и 3 лимони убаво измиени и исечени на резанки се ставаат на тивко да се варат додека не се преполови течноста. Треба да добие кафенкаста боја. Се остава даа се излади па се процедува преку газа. Се зема по 1 лажиче на ден.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Лек за кашлица
17.12.2014 8:41:17   
AnnaMolly RR
Ве молам испробан природен лек за сува кашлица за дете. Филип ноќеска почна малку да поткашлува суво, а бидејќи првпат во овие 4,5 годин има сува кашлица, поим немам што да му дадам user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Лек за кашлица
17.12.2014 15:47:55   
Defne90 RR
И ние кашламе и баш синоќа кажувајќи му на еден пријател за тоа тој ми кажа еден природен лек за кашлица.Не знам може и знаете де.Значи ставаш една кафена лажица шеќер да се карамелизира во еден сад.После тоА додаваш ладно млеко и го држиш на оган и мешаш додека не зоврие.Откако ќе ја тргнеш смесата од оган ставаш една кафена лажичка маргарин.Истото тоа јас го имам правено само со вода и плус сум додавала и цимет.Не сме го пробале уште ова со млекото ама вечер сигурно ќе пробаме и ние веќе три дена кашламе и ниту сируп ни помогна ниту ништо.Како и да е нема никаква штета.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Лек за кашлица
17.12.2014 22:24:43   
Defne90 RR
Исто знам уште еден природен лек,свеки ми го кажа.Значи се ставаат две до три парчиња од орев не јатките туку оние тенките листови внатре што се наоѓаат помеѓу нив во 200 мл вода и се остава да преврие неколку минути.Откако ќе поврие се остава да се олади и се пие.И ова помагало многу исто така.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Лек за кашлица
17.12.2014 22:36:50   
kapina
Jas sega bas bev zatnata imav glavobolka i se napiv oreovka rakija nekolku goltki i do tamu po skoro deluva i od analgin

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Лек за кашлица
14.3.2016 15:15:06   
lolla RR
Од вчера сабајле Л почна да кашла ко куче (суво). Вчера се закашла едно десетина пати, а ноќеска крена и тт, од 37 до 38 му варираше. Сабајле бевме на матичен и крвна слика и според нив нема ништо, само да го следиме. Му го правев гореспомнатиот чај, не сака да го мирисне, по некоја лажичка само. Да не врти некој вирус? Или пак настинато е бебево, ама и ја сум крива, секој ден го изнесувам по секакво време, и го мкнам секаде со мене.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Лек за кашлица
15.3.2016 12:16:17   
Hopeful RR
Ах бре Lolla RR, времево ич не е за шетање, премногу е променливо, а и дува... може и да е до вирус некој, штом КС е ок. Ништо, седете дома на топло, проветрувајте често и ајде нека поминува поскоро user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Лек за кашлица
15.3.2016 12:46:30   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla RR

Од вчера сабајле Л почна да кашла ко куче (суво). Вчера се закашла едно десетина пати, а ноќеска крена и тт, од 37 до 38 му варираше. Сабајле бевме на матичен и крвна слика и според нив нема ништо, само да го следиме. Му го правев гореспомнатиот чај, не сака да го мирисне, по некоја лажичка само. Да не врти некој вирус? Или пак настинато е бебево, ама и ја сум крива, секој ден го изнесувам по секакво време, и го мкнам секаде со мене.

Лола и мене детето не ми го пиеше тоа.Не знам дали почнавте со кравјо млеко.Ако е така спас за сува кашлица е млеко со прегорен шеќер и путер и Хербион за ублажување на сувата кашлица.Јас во вакви ситуации обавезно и инхалирам само со физиолошки.Сите овие во комбинација чуда прават user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Лек за кашлица
17.3.2016 19:56:12   
lolla RR
Да ажирирам статус (од што сум со него цело врме не видов ни совети ни бутур), уште кашла и носе му тече. Тт нема само една ноќ имаше. Секој ден го носиме да го слушаат. За кашлицата упорно ни викаат ништо, но јас купив некој сируп од исландски лишај од Хербион и мислам дека малку му помага. Инаку и брисеви правеше, чекаме резултати user posted image се надевам нема нешто сериозно.

Јас мислев за некој ден ке мине кашлањето, а др вика може и подолго да го држи.

Инаку инхалации со физиолошки добива три пати на ден со плачење и молење и лап топ и маша и сл.

Чудно ми е кашла само преку ден, навечер не.

Млеко нема пробано, а ни шеќер, тоа ке ми е крајно. Засега молам со чајчиња, лен, камилица и кромид со лимон и мед.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Лек за кашлица
19.3.2016 23:41:09   
marchi
Citav vo edna grupa na Facebook lek za kaslica za deca,da proveram ako najdam ke pisam, jas znam i deka caj od tegavec pomaga.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: лек за кашлица
18.9.2016 15:00:50   
dixi_mummy
zdravo majki,jas sum nova na forumot..imam since od 3 ipol godini i imame gooolem problem so kaslicata...user posted image edna ipol godina odi vo gradinka i non stop kasla znaci na dve -tri nedeli i non stop se povtoruva znaci na plukata nema nisto napravivme i snimka CISTA e krvnata slika petka super e grlo crveno ne no non stop kasla gi imame probano site sirupi ke mu pomine i po nekoe vreme pak se vraka ...vekje UFFF... sakam da mu napravam i alergo test pa ke vidime kazete gi vasite iskustva so kaslicata blagodaram user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: лек за кашлица
2.10.2016 2:09:59   
Melanija RR
dixi_mummy кај моето ( 3 год) сите кашлици му се од мрсули ,дали од разни плачки дали од промена на температура/астинка. И секогаш влече по 3 недели. Последно 4 дена инфалација прво со изотониен па хипертоничен. Не дадов сируп од типот АЦЦ ,ислански лишаи сум пробала го раскашлуваат и тие и инхалација. Овој пат не престана после 3 недели го носам,ми вика педијатарот нема спуштено но не убаво ми дише.Акутен бронхит. и Оп си добивме физиолошки и вентолин.Искашлува ама ете пак кашла.
Последно пред 1 год користевме физиолошки со атровент тој за 4 дена го смири. Наводоно вентолин е подобар но ете кај М не е исто.

Консултирај се со педијатар за решение преку инхалации

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dixi_mummy)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: лек за кашлица
2.1.2017 22:19:21   
marija23
Ringerajki zdravo. Neka ni e srekna novata godina, da ste mi zivi I zdravi srekni I beriketni sekoja zelba realnost da Vi bide.....
Sakav da Ve prasam Kerka mi Ima 4 ipol godini, cesti beonhopneumonii koi ne dovedoa do detska astma....pred dve nedeli Se razbole samo so noseto tecese, I malku crveno grlo na pocetokot na grloto.maticnata ni Dade koalmacin ama pocna da mi kasla vlazno.pocnav da I davam od sirupot so kromid,jabolko I orev ama samo eden den oti naredniot krena temper.vlaznoto kaslanje prodolzi I na 31.12 otidovme na detsko vo ve Kade ni rekoa Deka ima grubo disenje I da pravime inhalacii so deksametazon I fizioloski I so flexotide ( so babyhaler) Kako zastita. Kerka mi od Vcera porucek kasla Suva kaslica Se otepa od kaslanje detevo denes na kontrola nema grubo disenje no da prodolzime so inhalacii. Kaslanjeto I e Suvo ama na nekolku Pati ja primetuvam Kako da saka da iskasla nesto a nema sto Suvo e. Prasanjeto mi e kolku vreme treba da go davam cajot od kromid jabolko I orev?I sto bi preporacale sovet da davam drugo. Znam Deka sirupi kako bronles I herbion ne ni pomognale bidejki gi imam porano davao.Pozdrav
P.s. Izvinete za podolgiov post

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 198
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на: