|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лек за кашлица
11.10.2012 11:01:13   
Felly RR
блонд, и да ги голтне не е страшно, зошто така ќе ги исфрли со каката. Ама мора и за носето нешто да му ставаш, пробај со синомарин спрејче.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: лек за кашлица
14.10.2012 15:07:32   
libra.n
И јас го пробав вчера леков ама мене усте повеке поцна да ми кашла. Цела нок кашлаше и еве цел ден исто. Тоа е нормално дејство на лекот или? и дадов околу 60-70 мл.Има 15 месеци.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: лек за кашлица
14.10.2012 17:08:42   
miana
I jaa go probav lekov i.kaj kerkami kako da ima kontraefekt :(
prvo mm me karase zosto sum.i davala buckurus,pa go ubeduvav deka mnogu pomaga ,i posle pak.me zeza
-mi vika: lekov tvoj gledam kolku pomogna :( inaku kerkami uma 9 ipol mesexi i super go pie,so sekerce. Denes vtor den pie,pa ke.vidime . Sorry za greskive ama.od mob pisuvam i se nerviram

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: лек за кашлица
14.10.2012 22:07:03   
kikicka
Миана уште некој ден нека пие ке помине.па ти ке го зезаш мтuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: лек за кашлица
14.10.2012 22:16:09   
Maca25
Имам приметено кај Н. дека кога почнува да го пие уште повеќе кашла, но искашлува. не и останува залепено на плуќа. за 2 дена се ќе искака. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: лек за кашлица
15.10.2012 12:10:47   
miana
Ama moevo dete kasla suvo ...user posted image
Mislam deka navecer ne kasla,podobra e ...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: лек за кашлица
15.10.2012 15:19:53   
libra.n
kaj nas e obratno, noke se razbuduva od kaslanje a preku denot retko.Ke odam odrucekva kaj maticnata da ja pregleda

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 11:38:24   
Annet
kolku e ovoj mukoplant ,pisete mi pp ili tuka.kerka mi po ispien antibiotik i prospan i bisolvon,denes poveke kasla,i sega da zemam mukoplant ili zmajac,nekoj sto ke ja smiri kaslicava.....ne kaslase vaka..........

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 11:47:44   
Mihaela 2010
jas za mene go kupiv mukoplanoto,sirup od tegavec,i epten me oprai,zanikade bev,kaslav kako nenormalna..odamna se nemav tolku razboleno...okolu 180 den e i go piev tocno 3 dena...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 12:09:47   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

kolku e ovoj mukoplant ,pisete mi pp ili tuka.kerka mi po ispien antibiotik i prospan i bisolvon,denes poveke kasla,i sega da zemam mukoplant ili zmajac,nekoj sto ke ja smiri kaslicava.....ne kaslase vaka..........

Srcka jas i davav na mojata kerka mukoplant i ne bev zadovolna nesto posebno.Doktortata mi go preporaca BRONLES za deca ,vkusen e ( mnogu ) i bese mnogu efikasen

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 12:12:55   
Annet
hmm neznam sega,dobro fala mnogu na svete.deteto ne kaslase eve go ispi antibiotikot i pocna da kasla...neznam veke,na lekar ne ja nosam,pie doma prospan ama nema efekt..................ke zemam nekoj od ovie 2

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 12:17:07   
Bethany
Anet, zosto ne vidis so Floradix, Alpen kraft cini mi se se vika sirupot za kasalj, ili bese iskasljuvanje. Na prirodna baza. Jas oti epten sum zadovolna od Floradix i so zelezo i kindervital, pa mislam i toj ke e dobar. Samo predlog, duri nisam sigurna ni dali moze za decata, ama pretpostavuvam deka moze stom e eden od trite nivni proizvodi, a dva se za deca user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 12:18:17   
AnnaMolly RR
Јас ти го препорачувам Змајац. Многу побрзо му сопре кашлањето отколку со Мукоплант.
А најдобро ти е да го свариш лекот на Маца, тој е поефикасен од овие сирупи и глупости.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 4.12.2012 12:19:04 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: лек за кашлица
4.12.2012 12:37:21   
Annet
lekot na Maca go napraviv vednas ama ne saka da go pie,vo nisto.Za floradiks sum da,pievme kindervital i denes planiram da zemam pak,oti ovoj dr wolz ne ne zastiti ic.Se mislam pomegU Zmajac i Mukoplant??

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: лек за кашлица
28.12.2012 15:22:07   
Pepelaska *
Вчера слушнав за сируп од бобици дека многу помагал.Има некој пробано?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: лек за кашлица
30.12.2012 0:46:23   
Natuska85
Ни змајац ни мукоплант,нас уште повеќе не тераше на кашлање.Имам ново откритие покрај лекот на Маца, сируп медогал на галафарм кој е сируп ПРОТИВ КАШЛИЦА, а НЕ ЗА ИСКАШЛУВАЊЕ како останатите.Го пиевме пред месец дена и ни помогна доста.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: лек за кашлица
10.3.2013 0:45:52   
lowen
Ima eden dosta efikasen domasen lek. Eden pogolem kromid sitno se secka i na nego se turaat 4 lazici seker. Se ostava taka se dodeka ne pusti sok. Po gustina ke dojde kako Sirup. Se cedi i se pie po nekolku lazicki na den. Kerka mi ima 2 godini i sekogas koga kasla i go pravam. Fala mu na Boga sekogas i e podobro.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: лек за кашлица
12.3.2013 12:53:05   
jasmina 25

ИЗВОРНА ПОРАКА: lowen

Ima eden dosta efikasen domasen lek. Eden pogolem kromid sitno se secka i na nego se turaat 4 lazici seker. Se ostava taka se dodeka ne pusti sok. Po gustina ke dojde kako Sirup. Se cedi i se pie po nekolku lazicki na den. Kerka mi ima 2 godini i sekogas koga kasla i go pravam. Fala mu na Boga sekogas i e podobro.


dobar e ovo lek stvarno pomaga no jas namesto seker med stavam mislam ima podobar efekt...

(Одговор на членот lowen)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: лек за кашлица
1.5.2013 11:54:32   
Annet
nie sega sme vo faza kaslanje,do nesvest,epten kaslame,i davam Tegavec Mukoplant,baska antibiotik,ama noke mnogu kasla,duri povraka slajmovi,da ne ne treba da i davam mukoplant leleee...denski potkasluva,ama noke-korne sto se veli

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: лек за кашлица
1.5.2013 18:51:20   
niki
Annet so ogled na toa deka veke pie lekovi probaj navecer koga ke dobie napad na kaslanje da dades topol caj, bilo kakov samo da bide topol, nasiot pedijatar ni preporacataka so objasnuvanje deka toploto ja smaluva iritacijata i go smiruva kaslanjeto, isto taka toj preporacuva koga decata kaslaat da spijat na visoki pernici, nosot i gradniot kos da im bidat podignati toa go olesnuvalo disenjeto, pridonesuvalo da ne dogaga do zatnuvanje na disnite patista i taka pomalku doaga do iritacija i kaslanje
posledniot pat koga kerka mi kaslase i stavav pokraj krevet tendjere so vrela voda i 2-3 kapki ulje od eukaliptus i toa ja smiruvase
naroden lek za kaslica e caj od jabolko i kromid (cela glavica sose luspa dobro izmiena)
ako ima bolka vo grlo koja tera na kaslanje mozes da davas isceden limon so malku med rastvoren vo topla voda

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: лек за кашлица
1.5.2013 21:37:18   
Annet
Благодарам Ники,јас применив неколку од овие работи,освен кромид....И тоа да пробам ако кашла пак вечерва многу,фалаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: лек за кашлица
1.5.2013 22:06:58   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Благодарам Ники,јас применив неколку од овие работи,освен кромид....И тоа да пробам ако кашла пак вечерва многу,фалаuser posted image


zaboraviv da napomenam deka nasiov pedijatar isto taka tvrdi deka koga se raboti za virus kaslanjeto trae dolgo kaj deca i negov sovet e sekogas da bideme trpelivi, da ne ocekuvame vednas da pomine, duri i koga ni prepisuva sirup za kaslanje toa e so napomena 7 dena da se dava sirupot i da se prekine iako kaslanjeto ne prestanalo, terapija prepisuva da potpomogne vo oporavuvanje a sepak ostava prostor organizmot da se bori sam


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: лек за кашлица
20.6.2013 8:34:49   
Annet
Da se prijavam deka pak kosmari prezivuvame.24 casa ne prestanavme da kaslame.Se pravam samo da ne ja nosam da i dademe antibiotik,ama nekako ovoj Mukoplant samo ja drazni,kasla uste poveke,znam,iskasluva,ama mislam deka grlovo i e partal od kaslanje.Dajte sovet do vecer (ke odime na homeopat)sto da i davam i pravam da ja namalime kaslicava.I pravev od domasnive lekovi,ne pominuva,uste poveke kasla.Znaci kasla vo sekoja sekunda.
Kakov sirup da zememe sto ke ja smiri kaslicava?????
da si procitam nagore po postovite nemozma ,mnogu sum vrzana so detevo,mnogu kasla,24 casa ne spie.ja odnesov na lekar ja inhaliraa ana nemas enekoj efekt,eve staviv tendere so vrela voda i kapki za inhaliranje bar vozduhov da ne e e suv,A veruvale ili ne,sinoka ja odnesovme na Ezetoro nase i za toj eden cas ni ednas ne se iskasla,samo sto vlegovme doma,pak odnovo..


< Поракaта ја уредил Annet -- 20.6.2013 8:37:31 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: лек за кашлица
20.6.2013 8:47:05   
sandriana RR
Анет, ние минатата недела имавме проблем со кашлање од 48 саати, без престан, и тоа без црвено грло, откако добивме потврда дека е здрава. И изгледа пак е алергија, а неам поим на што. Се смири кашлицата со Мукоплант - тегавец, Летизен сируп, плус чајот од кромид, јаболко и орев.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: лек за кашлица
20.6.2013 8:52:38   
Felly RR
Анет, може и тие против кашлица сирупите што и ги давате, не и одговараат. Нас ни рекоа (бидејќи М е алергична на многу природни влакна) дека не смееме ни сирупи за искашлување што се на природна база да даваме - зошто може и на некоја состојка од нив да е алергична. Па за секој случај да не ги даваме тие.

Еве и вие гледам нема позитивно искуство со ни еден - ни со Проспан, ни со Мукоплант, ни Хеделикс - мислам овие сите ги имаш давано.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.6.2013 8:54:54 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?