|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 0:12:48   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Планираме во септември да правиме крштевка на user posted image ,па сакам да ве прашам што се купувава на кумовците за крштевката user posted image .Ќе правиме во кафана,уште не сме одлучиле дали поголема или само најблиските,ама незнам дали треба и торта да нарачувам за крштевката user posted image .Сигурно ќе имам и други нејаснотии со текот на времето,ќе си прашам не се остручавамuser posted image user posted image user posted image



Еве ја одма ќе ти улетам со моето искуство user posted image   Пошто моите кумови не сакаа ништо, на кумот му поклонив новчаник, а на кумата марама, торта си порачав,ручек кај Злате, најблиски и толку

< Поракaта ја уредил Џесика -- 14.7.2011 0:13:09 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 9:05:10   
mila mama
На кумот му подаривме кошула, вратоврска, чорапи и оогромен пешкир, кума сеуште си немаме. Торта не сакав да носам во кафана, зашто времето беше топло, да не ми се расипе, ама старосватицата ни донесе, другите блага си ги нарачавме во кафаната.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 9:10:00   
Felly RR
Ние на кумовите им купивме мини шпорет. А и покрај тоа што многу од гостите носеа торти, имав и јас порачано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 9:18:57   
Mihaela 2010
Крштевка правевме на годинка заедно со роденден..прво нели крштевката ја истеравме,Михаела мнооогу плачесе,душиче,не запре..не ми дозволија да ја држам јас,а во други цркви дозволуваат ама нејсе...После тоа славевме роденден во игротека,така се договоривме со мм пошто имаме многу пријатели со деца,сепак е нејзин ден и роденден..Супер помина и тоа...А свеќите ни рекоа да ги однесеме наредната недела бидејки беше Велигден,ја причестија и ги оставивме да догорат ..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 9:28:27   
AnnaMolly RR
Јас им купив на кумовите по една бањарка, пижами, голем и мал пешкир и колекција. Мислам дека кумот треба да донесе торта, ама јас на моите им реков да не купуваат зашто и така имавме роденденска торта зашто славевме роденденќкрштевка 2 во 1 user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 11:39:14   
Natuska85
Фала ви на одговорите,мене глупо ми е да им зимам апарат некој за домаќинство,сакам да има земам исто бањарка,пижами,пешкир,колекција и на кумот кошула,на кумата блузиче некое.За торта ќе си се договорам со кумата,срцка ми е ептенuser posted image .Туку имам уште време до септември,ама јас се со време си планирам user posted image .Инаку ваква некоја тората сакам многу ми е цакана

user posted image



< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 14.7.2011 11:41:08 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 11:52:39   
arh_diz
Natuska85 najdobro prasaj si gi kumovite sto sakaat
Torta nie dobivme od restoranot kade sto pravevme krstevka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Крштевка - колку е важна?
15.7.2011 1:26:32   
mami2
Натушка два пати го мислев ова, дури и како проблем ми изгледаше.
За првата крштевка им купив постелнини од Тач. Една сатенска дупла за кумовите и по една за двете деца.
За втората крштевка купив две слики. Ова ми беше како семеен подарок, па не му ја мислев поединечно за сите. Се договорив во галеријата да ги заменат за други слики ако не им се допаднат.
Инаку сликите чинеа поефтино од постелнините.

Торта за првата крштевка купив јас, а за втората имаше од ресторанот. Кумовите на двете крштевки донесоа торта, ама на втората келнерите „заборавија“ да ја исечат, па дури после два часа откога се вративме дома нас ни текна да одиме и да ја побараме од таму. Торта имавме цел месец во замрзнувач.


< Поракaта ја уредил mami2 -- 15.7.2011 1:31:49 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Крштевка - колку е важна?
15.7.2011 12:49:51   
bebe82
 
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Фала ви на одговорите,мене глупо ми е да им зимам апарат некој за домаќинство,сакам да има земам исто бањарка,пижами,пешкир,колекција и на кумот кошула,на кумата блузиче некое.За торта ќе си се договорам со кумата,срцка ми е ептенuser posted image .Туку имам уште време до септември,ама јас се со време си планирам user posted image .Инаку ваква некоја тората сакам многу ми е цакана

user posted image




Леле Натушка тортава !!!!!!!!! Уф и јас сакам ваква да им текне на моите кумови да купат за крштевка. Прекрасна е. Кај има вакви торти, јас да купам за нашто кумашинче user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Крштевка - колку е важна?
20.7.2011 15:38:29   
elenaanamarija
Nie si ja napravivme krstevkata na nepolni 2 meseci(uste nemame 2 meseci sega) da nerecam ni mesec i pol, ;)))40 i 3-4 dena nekoi. Super pominavme, kompletno,...vo crkva bevme mirnicki so slabo kenkanje, posle kaj Zlate(najbliskite i kumot), pa doma vecerta si cekavme gosti posto na dada(prvoto detence) i bese rodenden.i taka...ni se pogodi pekolno topol den , ama izdrzavme i bitno se bese vo red.A so dada krstevkata ja napravivme pred da napolni godinka pa zatoa ona se utepa od placenje i dur peese popot neli treba kumot da ja drzi...ja drzev jas, ama i togas pominavme ubavo.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Крштевка - колку е важна?
20.7.2011 15:47:05   
elenaanamarija
A za toa kolku e vazna krstevkata? Pa za nas, ustvari za mene iskreno e vazna, prekrasen cin so koj go stavame deteto vo verata...itn, samo sto ne mi se dopagjase onaa taksa za krstevkata, mislam deka treba da se poraboti malce na tie taksi koi gi ima crkvata....da ne navleguvam mnogu ...pa i ne davaat fiskalna...;)))) znaci sala na strana, ama navistina vo nasava drzava ima lugje koi od tie pricini(finansiski) ne se vo moznost da si gi krstat decata, a navistina sakaat.

(Одговор на членот elenaanamarija)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Крштевка - колку е важна?
22.8.2011 0:42:03   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Натушка два пати го мислев ова, дури и како проблем ми изгледаше.
За првата крштевка им купив постелнини од Тач. Една сатенска дупла за кумовите и по една за двете деца.
За втората крштевка купив две слики. Ова ми беше како семеен подарок, па не му ја мислев поединечно за сите. Се договорив во галеријата да ги заменат за други слики ако не им се допаднат.
Инаку сликите чинеа поефтино од постелнините.

Торта за првата крштевка купив јас, а за втората имаше од ресторанот. Кумовите на двете крштевки донесоа торта, ама на втората келнерите „заборавија“ да ја исечат, па дури после два часа откога се вративме дома нас ни текна да одиме и да ја побараме од таму. Торта имавме цел месец во замрзнувач.



Мами да ти кажам супер идеа ми даде.И јас се решив да им земам постелнина на Тач и комплет бањарки,2 големи пешкири и 2 мали исто на Тач,прекрасни се.Инаку се решивме ќе правиме крштевка на 25 септември,на иста дата на која и се венчавме.Нема да ја правиме голема само најблиските и кумовците.Црква па ресторан на ручече и тоа е тоа.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Крштевка - колку е важна?
22.8.2011 8:27:29   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaanamarija

A za toa kolku e vazna krstevkata? Pa za nas, ustvari za mene iskreno e vazna, prekrasen cin so koj go stavame deteto vo verata...itn, samo sto ne mi se dopagjase onaa taksa za krstevkata, mislam deka treba da se poraboti malce na tie taksi koi gi ima crkvata....da ne navleguvam mnogu ...pa i ne davaat fiskalna...;)))) znaci sala na strana, ama navistina vo nasava drzava ima lugje koi od tie pricini(finansiski) ne se vo moznost da si gi krstat decata, a navistina sakaat.

Nie go krstevme user posted image vo Belgrad tamu vo crkva nema nikakva taksa, popot rece kolku sakame da dademe nie i kumot, isto e i za vencanje.Tuka isto nema taksa isto koj kolku saka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот elenaanamarija)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Крштевка - колку е важна?
26.8.2011 18:25:36   
dzigimigi
Na nasite kumovi ne im kupivme nisto no i ne sakavme da se trosat,im rekovme samo najbitno za nas e da dojdat i taka i bidna,cel trosok sto trebase da go imaat oni si go napravivme nie a tie mu dadoja poklon super ispadna site zadovolni 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Крштевка - колку е важна?
26.8.2011 18:27:52   
dzigimigi
da se nadovrzam na Крштевка - колку е важна?........mi e vazna no sega znam za drugoto user posted image zdravje ako dade gospod ne pravam golemi rab ke odam ke si go krstam i tolku ni rodnini ni prijateli ni pokloni ni trosoci

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Крштевка - колку е важна?
26.8.2011 18:58:51   
lilicka
Denes pravime 40dena bevme vo crkva i si zakazavme na 25 septemvi ke ja krstevame nasata kuklicka...edvaj cekam da ja krstevame da ja stavime vo vera sto se veli:)

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Крштевка - колку е важна?
26.8.2011 19:14:46   
Natuska85
Лиличка и ние ќе правиме крштевка на 25 септемвриuser posted image user posted image user posted image ,во која црква вие?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Крштевка - колку е важна?
28.8.2011 11:10:09   
DuffytheDuck
Здраво РР. Ми треба мал совет од вас. За скоро време сме на крштевка и прв роденден кај детенцето на пријатели каде сме старосватови. Мамички, ајде од искуство предложете некој подарок - што се носи? Само да напоменам дека не сум во можност да давам мн пари. Фала user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Крштевка - колку е важна?
20.9.2011 16:15:38   
majmunce
nie so mm se dogovorivme da pravime krstevka uste matej nemase eden mesec. Nie pominavme do 6 nedeli mnog tesko i za se edno mu se molevme na gospod da bide se vo red. Nie dvajcata sme krsteni znaci hristijani sme i sega normalno, barem spored mene i deteto da bide hristijanin, jas sum roditel sto mislam deka treba da go vovedam vo religijata sto treba da mu kazuvam nasite predci nasite obicai, znaci koga bi prasalo za negovite da se pocustvuva del od niv. Samiot cin na krstevanje za mene e mnogu vazen poradi toa sto deteto se klava na red duhovno se smiruva, imam iskustvo deka ponatamu e pomirno ne placi tolku mnogu i ednostavno mene mi e mirna dusata. Spored mene gospod Isus hristos vo koj veruvam bara od vernicite da ja sirat verata i da gi sakaat i ljubat najbliskite.
Zatoa mnogu mi ebitno deteto da mi e klaeno na red. A inku drugite RR so imaat mislenje koga ke porasni samo da odluci dali ke se krsti ili ne. Smetam deka ne e ispravno kako bi rastelo edno dete i kako ke se custvuva koga bi prisustvuvalo na bozik, na veligden, i site drugi praznici kako bi slavelo ili ne bi slavelo nikako ke go ostavime v soba i nie sami ke slavime oti sme hristijani a toa ne e. ili koga ke treba da se odi v crkva toa ke ne ceka nadvor nie ke vlezeme.... ne logicno..........

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Крштевка - колку е важна?
20.9.2011 16:23:54   
majmunce
Krstevkata na matej ke bide na 2 oktomvri 2011vo retoran, ke imame 35 gosti, znaci zakonitite kum starosvat dever babite cickovcite na matej i tolku.Ke imame i muzika i kamera. Ne go pravam ova bidejki neznam so da im praam na parite tuku ednostavno mi e merak, so mnogu placenje i nervozi gi pominav veridbata i svadbata poradi roditelite na mm i zatoa sega za da puknat od maka deka sme posilni i pohrabri od niv ke mu napravime na naseto soncence onaka kako sto zasluzuva deteto, pa i toa ke bide ponatamu rodendenite ke bidat vo pomal krug i gotovo. Ne planiram da poracuvam torta bidejki site bliskite ke donesat. Na kumovcite mu kupiv set za rucanje vagani, set so lazici viluski, set casi za vino i set filzani taka se dogovorivme so niv i na detenceto nivno koe ima 5 godini mu kupv prekrivac za vo krevetce pernice i trenerki i site gi aranzirav. Presrekna sum i odvaj cekam da pominime na redo .
Ocekuvajte slikicki.............user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 14:32:38   
Natuska85
Женски а кај да им го дадам поклонот на кумовцитеuser posted image user posted image user posted image .После црква кога ќе излеземе или во кафаната да го носимеuser posted image user posted image user posted image .Пологично ми е од црква кога ќе излеземе ........

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 14:40:50   
Annet
o lele se dava li na kum poklon,prva pat slusam neznam kaj nas kako e....... neznam sto da pravime popot rece da ne cekame 1 godina,deka dodeka e pomalo deteto najubavo bilo....... pa zdravje moze i nie vo oktomvri da ja krstime,ama samo domasnite i kumovite....neznam kako ke bide...se mislam....

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 21:29:18   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски а кај да им го дадам поклонот на кумовцитеuser posted image user posted image user posted image .После црква кога ќе излеземе или во кафаната да го носимеuser posted image user posted image user posted image .Пологично ми е од црква кога ќе излеземе ........


Ние го дадовме кога кумот го  каневме за крштевката user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 21:46:33   
lilicka
Ние утре правиме крштевка и сум многу среќнаа.......јас на мојата кума и купив Адидас тренерки и колекција Нивеа ке и го дадам подарокот во ресторан....

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 22:09:42   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски а кај да им го дадам поклонот на кумовцитеuser posted image user posted image user posted image .После црква кога ќе излеземе или во кафаната да го носимеuser posted image user posted image user posted image .Пологично ми е од црква кога ќе излеземе ........

Можеш и во црква после крштевката, а можеш и во ресторан после, нема правила, јас во црквата им ги дадов поклоните, така неофицијално, да не ги ставам во незгодно пошто они ништо не му купија на син ми, да нема сликање и дрн-дрн user posted image Можеш на моментот на честитањето, кога ќе ти го предадат Кристијан крстен, тогаш.

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 24.9.2011 22:10:33 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?