|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 23:36:22   
Pepelaska *
Абе дечки , немојте толку напнато user posted image ,

мистициа има луѓе кои се крстени па немаат појма што значи всушност тоа, мислам прават се само не она што би го правел еден добар крстен во името божјо верник,
а има и некрстени луѓе ( најмногу од времето на комунизмот нели кога не смееле и забранувале ) па се како да кажам душа луѓе и веруваат во многу Божји работи,

Според мене крштевката е важна, јас верувам сакам и моето дете да го учам на која вера припаѓа, ама секој си има право на свој избор нели , а и за тие кои не се крстиле од било која причина а сакаат секогаш имаат можност да го направат тоа, никогаш не е доцна, сега има и групни крштевки и секакви можности.
А инаку да и јас се согласувам со тебе дека бебињата се најблиску до Бога, пошто нема поневино суштество од нив

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 23:44:15   
mami 3.
Se slozuvam so tebe Viktori, toa e slobodna volja, koj kako saka taka neka si praviuser posted image . Ali Isus nikade vo biblija ne spomnal deka bebe mora da se krsti, duri toj samiot se krstil na 32-33 god. Ali najveke se nerviram koga ke prasam zosto e krstevanjeto ? zosto se pravi toa? mnogu mi odgovaraat "adet-obicaj e toa" a mnogu lugje ne znaat praviot odgovor na toa prasanje, a ne samo sto ne go znaat tuku najtragicno e i sto ne gi interesira. Koga se pravi nesto mora i da se znae zosto go pravis toa.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 23:51:24   
Viktori
Мислам дека Исус е крстен на 30 години, а животот го дава на 33.

Инаку нема врска уствари, мене муабетот ми беше дека не треба одма да се караат тие што веруваат, размисуваат или живеат поинаку. Ако за некого е важни крштевањето на бебе, нека си го направи и со среќа нека му е. Ако на некого не му е, нека не го прави и готово. Кој дали забегал од која вера не е наше да судиме. На крај краева еден ден ќе се знае кој бил верник, а кој не!
и да не се осетат дискриминирани атеистит да додадам и дали воопшто имало зашто да се крстиме и да веруваме user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 0:02:33   
AnnaMolly RR
Луѓето си имаат право да (не) веруваат во што сакаат. Мислам дека нема потреба од дискусија, а камо ли расправија на темава.
Јас сум атеист, не верувам. Но мм си е верник и си ги тера обичаите. Се венчавме во црква зашто него тоа му значеше, а мислам дека немаше потреба да се дискутира на таа тема, па се сложив со тоа. Здравје планираме Филип да го крстиме на првиот роденден, по желба на мм. И тоа воопшто не ми пречи.
Кога ќе порасне може да одбере дали ќе биде христијанин, муслиман, будист или атеист, сеедно.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 0:16:30   
mami 3.
Vo pravo si Anna Molly ovaa strana ne e za sekakvi diskusii,i deka sekoj ima pravo da odbere samiot vo sto da veruva, toa i vo Biblijata pisuva. Ali zatoa sto ti ne veruvas vo Religijata me interesira vo sto veruvas ? Dali uopste veruvas vo nesto? Zatoa sto mnogu lugje vikaat "jas ne veruvam vo nisto".

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 0:20:12   
Viktori
во врска со религија дискусијата може да продолжи тука:
http://www.ringeraja.mk/forum/религија_што_е_тоа%3F/m_13764/tm.htm

мами и твојата порака ја префрлив на темата


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:22:03 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 0:21:02   
AnnaMolly RR
Мами 3. оваа тема е за крштевка. Не е за тоа кој во што и зашто верува или не верува. Да не забегуваме од темата. За дискусии во врска со религијата КЛИК ТУКА.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 15:09:59   
misticia
се што напишав на оваа тема се однесуваше на крштевката и на нејзината важност

темата е насловена крштевка - колку е важна?
а под крштевка некој подразбира јадење пиење во ресторан можда и музика, скапа облека и шминки, огромни подароци од и за кумот, вообичаено дупол трошок од оној што можеме да си го дозволиме реално, = цело ова ми е некаде 5% важно, и малку ме болеше што го немав, на крштевката од мартина ни панделка на свеќите немав, имав само искрени желби од срце од сите што беа присутни и доста беше за мене

под крштевка јас го подразбирам она што го напишав тој термин за мене е повеќе поврзан со вербата со верата со Бога отколку со ресторанот

сега ќе ве оставам, не ве осудувам тие што мислите поинаку зошто уште не сте ја сретнале вистината, ќе ве изненади некој ден :)
уште мислам дека ќе згрешите ако го оставите детето без оваа заштита, Бог не дал во разни вери од некоја причина, и ве благословил да бидете во вистинската да бидете Христијани - не е добро, не сте на добар пат...



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 16:01:16   
Viktori
сега ќе ве оставам, не ве осудувам тие што мислите поинаку зошто уште не сте ја сретнале вистината, ќе ве изненади некој ден :)
уште мислам дека ќе згрешите ако го оставите детето без оваа заштита, Бог не дал во разни вери од некоја причина, и ве благословил да бидете во вистинската да бидете Христијани - не е добро, не сте на добар пат...


фала ти што не просветли иако никој не побара од тебе.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Крштевка - колку е важна?
1.5.2011 16:13:56   
rina13
jas nema da go krstam svoeto dete ne deka ne veruvam vo Boga tuku za takva odluka ke si odluci koga ke bide dovolno vozrasna,a mnogu fajde od toa sto deteto ke mi vriska koga ke go vidi popot i sto ke zajduva a plus i kafani mafani pa trista gluposti i nema da imam,sum bila kuma na 3 decinja i postresno nesto za malo bebe ne sum videla namesto radost placki so saati duri se smirat...pa dodusa i kolku ateisti na svetov se krsteni kako mali taka da krstevkata spored mene e izlisna rabota.ako te krstat ne znaci i avtomatski deka koga ke porasnes ke bides vernik...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Крштевка - колку е важна?
2.5.2011 9:19:33   
podarok
Во саботата го крстивме Нестор, а вчера ја прима првата причест. На крштевката се изнаплака но вчера беше cool  и делеше насмевки на свештениците и останатите луѓе. 

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Крштевка - колку е важна?
2.5.2011 11:24:38   
AnnaMolly RR
Нека му е вечно името на Нестор! user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 11:28:43   
bebe82
Женски некако темава отишла во друг правец, а јас би сакала да знам како правите за крштевка + 1 роденден.
Значи читав низ темава ама не сфатив една работа.
Значи во црква се оди преку ден, а вечерта во кафана.
Е сега муабетот ми е каде одат луѓево во меѓувреме?

Нели во црква се најблиските, и кумовите, старосватите, ама сепак после каде? Секој по дома и пак се наоѓаме во кафана?

Малку ми е нелогично да ми доаѓаат дома, мислам ако сакам дома да славам и да спремам, нема да правам во кафана роденден така?

Може ли некое искуство да слушнам.

user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 11:40:07   
mamadeja
Јас му правев крштевка на моето дете кога наполни една година. Во црква сега не прават проблем крштеваат и попладне. Инаку јас го крштевав во 12 ч. тоа трае околу еден саат а после тоа ги однесов на ручек во ресторант не мора да е навечер па супер си поминавме. Е сега кај мене беа најблиските околу 15 луѓе па така да немав проблем да ги организирам а плус и ресторанот беше блиску до црквата.  

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 11:40:27   
bliznaci29
Zosto da ne pravis vo kafana zaedno i krstevka i rodenden zosto uste se malecki i ne se za vo igroteka ubavo e nie pravevme za kerka mi vo Oreov lad sabajle ja krstevme i potoa na rucek,a za prviot rodenden iznajmivme restorance zatoa sto bea mnogu vozrasni i nemozes vo igroteka , moe mislenje deka na 1 godinka nisto ne im znaci igrotekata.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 12:32:16   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Женски некако темава отишла во друг правец, а јас би сакала да знам како правите за крштевка + 1 роденден.
Значи читав низ темава ама не сфатив една работа.
Значи во црква се оди преку ден, а вечерта во кафана.
Е сега муабетот ми е каде одат луѓево во меѓувреме?

Нели во црква се најблиските, и кумовите, старосватите, ама сепак после каде? Секој по дома и пак се наоѓаме во кафана?

Малку ми е нелогично да ми доаѓаат дома, мислам ако сакам дома да славам и да спремам, нема да правам во кафана роденден така?

Може ли некое искуство да слушнам.

user posted image



jas sabajleto go krstiv lukas tocno na prviot rodenden.
na pokanata napisav vo kolku satot ke se odi v kafana,a kaj nas veke poznato v crkva si idi koj saka,koj saka si prasuva vo kolku e krstevanjeto,najbliskite veke si znaat deka ke idat,vo 11h vednas posle ceremonijata otidovme site v kafana i si proslavivme i krstevka i rodenden...mislam deka me sfati 2 vo edno...hehehe..pozzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 13:48:03   
bebe82
Значи колку што сфатив сите правевте крштевка па ручек, а не вечера. Добро тоа е пологично и заради тоа сакав да прашам.
Фала на брзите одговори user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2011 13:54:47   
lukas
i mene poveke mi odgovarase vecerta ama,malku e glupavo lugeto ke se sredat se za vo crkva pa ajde doma pa posle jovo na novo aj pak spremaj se za vecerta v kafana...malku e bezveza..me razbiras!!!pozzz se najubavo

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2011 10:40:20   
AnnaMolly RR
И ние прво ќе одиме во црква во 10:30, па во 12 во ресторан на ручек. Многу ми е без врска сега гостите од црква да си одат дома, па вечер пак да доаѓаат. Но клучно во одлуката да одиме на ручек беше дека поубаво ми е Филип да ја пропушти попладневната дремка, што и не е толку страшно, а сепак вечер на време да си легне. Не планирам да го малтретирам детето до 12 навечер во кафана, научен си е во 21 да си заспива.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.6.2011 17:06:58   
AnnaMolly RR
Во недела на 12 ќе правиме крштевка + прв роденден на Филип. На 13 му е роденден, ама се паѓа понеделник и вака поубаво е во недела.
Прво планиравме дома, ама многу гости се собраа и решивме дека поубаво е во ресторан да правиме. Маж ми овие неколку недели е на пат од работа, па јас сама трчам по слаткарници, фото студија и слично, по подароци за кумовите, а ресторанот од пред некој месец го резервиравме. Едвај чекам! Не ми се верува колку брзо помина една година!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.6.2011 15:46:13   
mila mama
Vcera ja krstivme Elena. Dusicka ic ne zaplakauser posted image Mirna si bese vo racete na kumot celo vreme user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.6.2011 16:23:55   
Pepelaska *
Честитки мила мама , вечно да и е името, ние денес го крстивме Мартин , како да знаеше се разбуди од 7 преспа едно 20 мин и во 9 и пол заминавме, паѓаше за спиење се откорна од плачење, цело време ги подаваше рачињата кон мене , дури и јас ќе заплачев никогаш не плачел толку ама не беше убаво наспан. Сепак убаво се чувствувам сега преспа и беше посвеж сега пак си нана, плус запчињата го мачат срце мое мало,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.6.2011 17:26:06   
mila mama
Neka mu e vecno imeto na Martinuser posted image user posted image user posted image Srcinja maliuser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Крштевка - колку е важна?
20.6.2011 12:48:39   
Martins mom
Честито крштевки на Елена и Мартин!!!user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.7.2011 0:01:30   
Natuska85
Планираме во септември да правиме крштевка на user posted image ,па сакам да ве прашам што се купувава на кумовците за крштевката user posted image .Ќе правиме во кафана,уште не сме одлучиле дали поголема или само најблиските,ама незнам дали треба и торта да нарачувам за крштевката user posted image .Сигурно ќе имам и други нејаснотии со текот на времето,ќе си прашам не се остручавамuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?