|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.9.2011 22:14:55   
majmunce
srekna krstevka lilicka i na natushka85 големи да растат и зиви здрави весели да бидат. Ајде сега после крстевката повеке сончче и спокој. Нашата е наредниот викент на 2 октомври па ке кажете искуство

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 25.9.2011 9:00:03 >


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 18:39:10   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

Daj kazete ideja sto im kupuvavte na kumovite za krstevka na bebeto?



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 18:43:49   
bebus.m
ej fala ti mnogu jas barav ama ne uspeav da najdamuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 18:45:36   
Natuska85
Бебуш.м има и во претходните страници на темата пишувано за поклони за кумовците,можеш да си прочиташ а еве и јас ќе ти одговорам за мене.Ние им купивме комплет бањарки и внатре имаше и по два пешкира,како и постелнина се на Тач,преубави беа.А да и рутер,пошто знаевме дека тоа им треба за домаuser posted image

Пс.Добредојде на форумот,имај пријатна дружбаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 18:55:27   
bebus.m
a da i uste nesto dali kupuvavte samo na kumovite ili i na starosvaticata?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 18:59:27   
Lidina
Na kumovite za krstevka im dadovme pari, a bidejki imaat dve devojcinja, na decata im kupivme po edno kompletce. Nemav vreme so bebeto da trcam po pokloni i da se zamaram dali im pogodiv ili ne, vaka ke si kupat sto si sakaat.
Natuska mi se dopadna idejata so postelnina na Tac, da te citnev porano mozebi ke ti ja ukradevuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 20:01:10   
lilicka
Јас на нашата кума пошто е млада и купив тренерки Адидас и колекција Нивеа....и супер и ги погодив за среќааuser posted image

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.10.2011 21:53:18   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

a da i uste nesto dali kupuvavte samo na kumovite ili i na starosvaticata?


Jas na kumot mu kupiv kosula, kravata i maramce (vo komplet), a na kumata lance od swarovski. Koga jas bev kuma pred tri god ni kupija isti banjarki, isti parfemi i edna postelnina.
A na starosvaticata nisto ne i se kupuva zatoa sto ona nema nikakva funkcija vo krstevkata. Ona e samo svedok na svadbata. Kolku i da ni e bliska drugarka, sepak mislam deka e glupavo da i se kupuva poklon po povod krstevka...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 9:04:31   
blue_blue
Маж ми кога го крстеше второто дете на куманшинивие ни подарија еден поклон (Еден ама вреден :) - крст од оние што се купуваат во продавнициве за македноски ракотворби врамен во преубава рамка, несто како ова на сликава. Поубав подарок не сме добиле - Никогаш не би ми паднало на ум да си купам такво нешто, а прекрасен детаљ за во ходник или некој дел од дневната е и постојано не потсетува на крштевката, а и секогаш ќе ни остане....Ептен оригинално и трајно 

user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 9:07:59   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Маж ми кога го крстеше второто дете на куманшинивие ни подарија еден поклон (Еден ама вреден :) - крст од оние што се купуваат во продавнициве за македноски ракотворби врамен во преубава рамка, несто како ова на сликава. Поубав подарок не сме добиле - Никогаш не би ми паднало на ум да си купам такво нешто, а прекрасен детаљ за во ходник или некој дел од дневната е и постојано не потсетува на крштевката, а и секогаш ќе ни остане....Ептен оригинално и трајно 
user posted image



LIKE, LIKE, LIKE... Prekrasen poklon... Mi dade ideja za vtorovo dete.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 9:54:06   
dostickage
poklonot e prekrasenuser posted image user posted image user posted image

nie so kumovite sme si mnou cool na temata davanje zemanje i sve si praime so dogovor.i stalno si vikame endi na drugi abe ajde niso ne si davame gluposti i na kraj stalno neso si davame ama onaka simbolicni raboti bez preteruvanje sekako kupeni od srce.pred se sme dobri drugari so kumovite taka da poise sme drugari nego kumovi :-)
inace nie za krstevkata na sin mi im kupivme kristalni casi za sampanj na bohemia a ideata bese da imame uste mnogu zaednicki priliki za slavenje i pienje sampanj.presrekjni bea. 

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 9:54:43   
miana
MMm nie kupuvavme mnogu,bidejki imame staro kumstvo i moravme da kupime za starite kumovi za sinot ( koj ni e nas kum) za bratmu i za devojkata na bratmu..Zamislete za svadbata si slusnav muabet deka sum trebala bovca ( pokraj niv site ) da i kupam i na devojkata na bratot na kumot ( za koja neznaev deka postoi) i zatoa i na krstevkata i na nea i kupiv za da ne mi se mrstat cela krstevka i da mi ja unistat...Inaku na starata kuma i kupiv svilena spavaca so ogrtac,marama i peskir golem...
Na stariot kum Kosula,kravata i peskir golem..Na bratot na kumot isto,na kumot -kosula,kravata,peskir,svileni pizami so ogrtac,i parfem...A na devojakat na bratot na kumot- peskir,obetki ( bizuterija normalno) ,i nekoja kolekcija ( kolku da ne  e bez ic)
I takauser posted image user posted image user posted image user posted image Sega gi menjam pa na noviot kum i negovata devojka so merak ke im kupam sto si sakaat...Barem im go znam vkusot user posted image


(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 12:11:32   
bebus.m
Dajte uste nekoe mislenje dali da i kupam nesto i na starosvaticata......zasto stavrno neznamuser posted image majka mi i tatko mi kade sto se starosvati pred nekoja godina go krstea deteto i ni kupiaj na site pokloniuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 12:57:41   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

Dajte uste nekoe mislenje dali da i kupam nesto i na starosvaticata......zasto stavrno neznamuser posted image majka mi i tatko mi kade sto se starosvati pred nekoja godina go krstea deteto i ni kupiaj na site pokloniuser posted image


Bebus i jas sum starosvatica vo NIS Srbija..Drugarkami me napna da mi kupi nesto,a jas znam deka nema potreba...
I rekov koga veke zapnala da mi kupi nesto simbolicno.Na kerkami i kupi puma baletakni a na mene i mm ni kupi postelnina za dvajcata...Posle toa razbrav deka nejzinite vo Srbija ( svekori svekrvai ) i rekle deka nema takov adet vo Srbija a nejzinite od MKD ( majkai tatkoi ) i rekle deka trebada ni kupi...Ako tolku veke ti e MERAK da kupis - kupi i ti nesto taka simbolicno ,a ako kupuvas deka trebalo - NE KUPUVAJ zosto navistina ne treba..Jas mislev deka na drugarkami i e MERAK za na kraj da razberam deka kupila bidejki i rekle deka taka trebalo..Bas mi bese maka da ti kazam iskreno...

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 13:04:42   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

Dajte uste nekoe mislenje dali da i kupam nesto i na starosvaticata......zasto stavrno neznamuser posted image majka mi i tatko mi kade sto se starosvati pred nekoja godina go krstea deteto i ni kupiaj na site pokloniuser posted image

Jas spored mislenjeto na moite trebalo da kupam nesto, pa taka i napraviv kupiv i za starosvaticata.
Kako cuvstvuvas taka napravi.
Mene nekako ne mi odese da ne kupam nisto za nea a na kumovite da im kupam pa kupiv i za nea...user posted image

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 15:16:41   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

Dajte uste nekoe mislenje dali da i kupam nesto i na starosvaticata......zasto stavrno neznamuser posted image majka mi i tatko mi kade sto se starosvati pred nekoja godina go krstea deteto i ni kupiaj na site pokloniuser posted image


Znaci oni bile starosvati na svadbata, a kumovi na krstevkata (ako go krstele deteto) i vo toj slucaj treba da se kupi nesto. A ako se samo starosvati, togas nemaat nikakva funkcija vo krstevkata. Zatoa i mislam deka ne treba nisto da im se kupuva.
Ako bas ti e sube, pa kupi nesto simbolicno...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2011 15:58:08   
Maca25
Ако старосватицата ти го красти детето, да, купи и . Ама јас мислам дека само на кумовите се купува поклон. Каква функција би имала старосватицата во крштевањето?!?! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.10.2011 9:56:18   
AnnaMolly RR
Јас не и купив ништо на старосватицата за крштевка. Мислам едноставно дека нема потреба, таа на никој начин не е вклучена како кумот, си доаѓа како обична гостинка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Крштевка - колку е важна?
14.10.2011 9:59:03   
majmunce
I JAS NISTO NE MU KUPIV NA STAROSVATITE MINATATA NEDELA PRAEVME KRSTEVKA NISTO NE KUPIV NE TREBA SAMO NA KUMOT BEZ GAJLE BIDI

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.10.2011 11:46:32   
kuklicka26
Zdravo i nie treba da pravime krstevka nemame uste zakazano,no i jas se mislev za poklon za kumovite,pa citav mi se dopadna idejata na Natuska za setot od Tac,pa dali mozes da mi kazes Natuske kolku cini odprilika toj set.Odnapred blagodaram.Pozzzzzz 

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Крштевка - колку е важна?
23.1.2012 15:01:59   
Annet
ние изгледа кога ќе се стопли ќе правиме крштевка..ладно е некако,се одложуваме .па решивме на летоuser posted image за поклони за кумови тука прв пат читам,ама која е логиката поим немам.мора ли да е толку скапо??????????????

< Поракaта ја уредил Annet -- 23.1.2012 15:02:26 >

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.2.2012 12:31:35   
jana81
i nie najverojatno da se stopli ke go krstime maloto, samo treba uste od sega da razmisluvam kako sto ke bide i da vi kazam panika me faka.Inaku razmisluvam da bide krstevanjeto ( a voedno i nasata vencavka )vo nekoj manastir vo priroda kako na pr. Sv. Joakim Osiogovski Kriva Palanka ama vo krugot da ima nekoe restorance da si sedneme na rucek.Ajde dragi rr davajte mi predlozi ako nekoj znae nekoe ubavo mestence so crkva.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.2.2012 16:46:15   
riba79
i nie mislevme i rodenden i krstevka zaedno ama posto rodendenot ni e na 10.02 a e mnogu ladno odlozivme za na prolet ili leto...

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.3.2012 15:15:20   
jana81
sigurno nekoj od vas bil vo park Ginovci, Rankovce, Kriva Palanka i znaete koja ubavina e tamu. E sega jas znam deka tamu ima edna crkva vednas do kompleksot i bi sakala tamu da se vencame i da go krstime maliot a posle da si sedneme na rucek so najbliskite vo restoranot-splav. ajde mamicki ako imate iskustvo ili nekoja informacija za toa dali vencavaat i krstevaat tamu ke mi bide od golema korist
Blagodaram odnapred:)))

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.3.2012 22:49:33   
mamicki
Уште од сега планирам што и како ќе купувам user posted image , небаре во тоа е поентата на крштевката, а планирам да правам и крштевка и да славам прв роденден... Бројам, бројам... куп гости ми се собираат, голема фамилија, а на кумовите се чудам што да им купувам, имаат две големи ќерки, девојки, а едната од нив ќе го крсти Климент, па некако логично ми е да и купам нејзе најголем дар, но што?

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?