|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.6.2015 10:26:31   
LoveableMe RR
Pinky30, треба извештај за последното ИВФ да доставиш, што ти го дадоа во болницата во оригинал, за тебе направи си копија, а ако поднесеш порано таму ќе ти стојат документите дури не ти дојде терминот, најдобро средина на јули да поднесеш, таман до август ќе го имаш.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.6.2015 10:30:07   
kapina
Pinky racunaj od transfer 6 meseci ne od koga si dobila vaucer

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.6.2015 22:30:12   
Pinky30
aaa da znaci fevruari mi pravea transfer znaci septemvri me sledi drug vaucer taka? znaci sredina juli pocetok avgust da si gi pustam pa do pocetok na septemvri da si go imam da se nadevam deka ke mi odobrat...a imam exo i 4 d od Remedika slika da ja podnesam li i taa? da znam deka site treba da se originali samo na kopiite pecati ni stavija za prvoto ivf vo socijalno kaj crven krst vo Skopje no sega direktno kaj Majka Tereza ke gi odneseme...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.6.2015 23:11:28   
kapina
Ne posle 6 meseci od et imas pravo na nov vaucer racunaj znaci od februari do avgust ke dojde togas ke mozes da i podneses dokumentite ednostavno presmetaj si6 meseci koga mu doaga i posle pusti gi dokumentite neznam zosto bi brzala tolku ti si znaes no i da ti stojat tamu isto ke e

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.6.2015 9:29:14   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
.... fevruari mi pravea transfer znaci septemvri me sledi drug vaucer taka?.....
...a imam exo i 4 d od Remedika slika da ja podnesam li i taa?........
..... prvoto ivf vo socijalno kaj crven krst vo Skopje no sega direktno kaj Majka Tereza ke gi odneseme...


Pinky30, можеш крај на јули почеток на август да поднесеш, зошто и Комисијата има одмори, па таман до крај на август да добиеш ваучер. 4Д ехо треба да доставиш со документите за ИВФ, а поднесувањето на документацијата е кај Црвен крст, а не кај Мајка Тереза. кај Мајка Тереза е ФЗО на РМ и таму одлучуваат само за ИВФ, не примаат документи.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 10:19:34   
Libra88
Zenicki, da ve prasam nesto..

Kaj mene klomifenot ima mnogu slaba reakcija, sledniot ciklus maticniot ke mi ja zgolemi dozata, no sto ako ne reagiram i na taa doza?? Povtorno nema da mozam da pravam inseminacija :( A inekcii ne dava maticniot, veli deka tie gi davaat samo za IVF.
Dali ke mozam da podnesam dokumenti za vaucer ako nemozam da gi napravam inseminaciite zaradi nemoznosta za sozrevanje na folikulite?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 13:55:43   
Kvisko
Libra јави се прашај во Фондот иако мислам дека нема да ти дозволат ашто пишува дека овулаторни недостатоци не се апсолутна индикација за ваучер. Види со матичниот да те препрати барем на ГАК зашто таму може да стимулираат и со други лекови не само со кломифен.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 14:00:49   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Zenicki, da ve prasam nesto..

Kaj mene klomifenot ima mnogu slaba reakcija, sledniot ciklus maticniot ke mi ja zgolemi dozata, no sto ako ne reagiram i na taa doza?? Povtorno nema da mozam da pravam inseminacija :( A inekcii ne dava maticniot, veli deka tie gi davaat samo za IVF.
Dali ke mozam da podnesam dokumenti za vaucer ako nemozam da gi napravam inseminaciite zaradi nemoznosta za sozrevanje na folikulite?


Јас би те советувала да направиш ради реда 2 инсеминации без стимулација и потоа да аплицираш за ИВФ, бидејќи не ти созреваат фоликулите и за џабе да не си ги трошиш јајниците, да си ги чуваш за ИВФ. Во ФЗО мислам нема да ти дозволат веднаш ИВФ, но сепак јави се и прашај.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 14:26:54   
Libra88
Edna veke imam napraveno vo fevruari, trebase sega vo maj, no ne deluvase klomifenot ovoj pat.
Eve uste mi nema dojdeno, 50 den od ciklus mi e (a obicno dolzina na ciklus mi e od 50-60 den) i ic ne mi se ceka tolku dolgo, zasto treba preku eden ciklus inseminaciite da se pravat. Ako ne dojde do nedela ke odam vo ponedelnik da vidi maticniot do kade e rabotava ako nema aber da ja isprovocirame i od treti den da pocnam so zgolemenata doza na klomifen. Da se nadevam deka so ova ke izreagiram, no sekogas postoi prasanjeto "sto ako ne"

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 16:32:53   
Pinky30
RR-ki za sledno ivf vi baraa li nov PAP TEST? na fzo pisuva ne postar od 1 godina...dali podnesuvavte nov ili..? ve molam za odgovor utre odam na brisevi a ginekologot mi kaza deka samo da ne e postar papot od 1 god.i na fzo taka isto pisuva pa neznam sto da pravam

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.6.2015 18:06:28   
kapina
da treba da e ne postar od 1 god pap testot

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.6.2015 10:03:15   
Pinky30
Mojot duri oktomvri godina ke pravi i zatoa vcera ginekologot rece nema potreba da zimame pak ... jas avgust ke poddava dokumenti i mm se slusnal so doktor od komisijata i mu kazal deka e ok ako e do oktomvri ....mi zemaa vcera samo za mikrobioloskite i za hepatiti B,C i sida no vo javno zdravje nemaat za sida pa ke pocekam...a drugovo go pustiv...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.6.2015 15:57:56   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: evoksi

Здраво девојки,

...... За некој ден ми поминуваат 6 месеци од транфер, па мислам да почнам да собирам документи за во фонд. Затоа сакав да прашам дали кога се поднесуваат документи по втор пат треба повторно да се поднесат сите документи или само оние на кои им е поминат рокот?


Evoksi, добредојде назад, треба да поднесеш документи како ПАП не постар од година, брисеви, тест за хепатит Б,Ц, СИДА, крвна слика со седиментација и гликемија, хормони на 3-ти ден, еден спермограм не постар од 6 месеци. Друго би требало да имаат од тебе во документација.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.6.2015 15:59:52 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.6.2015 10:18:55   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Da ve prasam pravev mikrobioloski i pap test ama na pap testot pokaza kandida, maticnata mi rece ne treba nikakvi vaginaleti, dali za vo Fondot treba pak da go povtoram pap testot, dali mora da bide skroz ureden ?

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov
Jas mislam deka ne treba i mene mi izleze i maticnata mi rece daeka ekoja vtora zena ima kandida nisto opasno,dali mi dade terapija ne se secavam a od fondot mi go odobrija.

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34
I jas imav kandida na papot i mi odobrija od fondot , taka da ne se sekiraj

ИЗВОРНА ПОРАКА: evoksi
Јас да кажам, денес маж ми ги поднесе документите во фонд. Малку ми беше чудно зошто таа на шалтер го прашала зошто нема венчаница и копија од лични карти и тој и рекол дека еднаш веќе имаме доставено. Јас колку што разбрав по втор пат се поднесуваат само документите врзани со временски рок. Вие како поднесувавте?

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
I toa go podnesovme isto i vencanica pak treba

ИЗВОРНА ПОРАКА: evoksi
Фала ти kapina, тогаш за нас ќе треба и извод од првото дете, и тоа доставивме прошлиот пат. Не знам дали да се обидам утре да ги доставиме за да не чекаме да ни ги вратат.

Кандидата е габичка, а не бактерија и затоа не прават проблем во ФЗО за одобрување на ваучер за ИВФ. Доколку сакате повеќе информации за кандида и лечење, клик ТУКА. За венчаница што бараат секогаш и во случаи на претходно добиени ваучери и иако имаат претходно досие на пациентите, е веројатно да не се развеле партнерите во меѓувремеuser posted image , што за мене стварно нема значење, би требало да даваат и на невенчани....

За ИВФ за второ дете, треба извод од раѓање на првото дете.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.6.2015 10:20:15 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.7.2015 18:00:56   
mimidjon
На некoј му прaвеa ли прoблем зa пoзитивнa уреaплaзмa?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.7.2015 23:36:30   
kapina
jas ja srediv pred ivf taka da neznam najdobro e da ja izlecis ureoplazmata pred ivf

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.7.2015 9:47:31   
Kvisko
Таа бактерија мора да ја снема пред ИВФ зашто е опасна во бременост. Така што не знам дали со неа ќе добиеш ваучер.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.7.2015 10:03:39   
Bea
Јас истото го поминав пред да поднесам за фонд.
Не за ваучерот, пред се заради себе пожелно е да ја средиш. Кај мене по терапија, се среди и потоа аплицирав.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.7.2015 13:33:30   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimidjon

На некoј му прaвеa ли прoблем зa пoзитивнa уреaплaзмa?


Nema da dobies vaucer, ako imas bakterija na brisevite, sredi ja pa pak pravi brisevi i odnesi chista dokumentacija vo FZO, pozdrav

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Информации за остварување на правото за И...
3.7.2015 23:26:00   
SOLE


Јас вчера подадов документи за второ ивф преку фондот и немав венцаница и копии од лични карти и ништо не ми рекоа за тоа, нели веке си ги имаат таму, а за кандида и мене на пап тестот ми излезе позитивна а на микробиолоските брисеви се е чисто, инаку она што ме загрижува сега е тоа што спермограмот за разлика од првиот пат кога беше само 1 милион и заради тоа со само 2 инсеминации ни одобрија ваучер сега е 18 милиони и ми е страв да не не одбијат, во мегувреме што ја правевме и третата инсеминација сега приложив документи и од неа па дај боже да биде се во ред и наскоро да ми пратат позитивно известивање.

< Поракaта ја уредил SOLE -- 3.7.2015 23:27:01 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2015 10:33:19   
virgo
Zdravo devojki,
Me interesira ako znaete dokolku imash 5 dena prekinuvanje vo osiguruvanjeto dali mozesh da podnesesh dokumenti za IVF preku fondot?
Jas minatiot pat imav prekin od 1 mesec no sepak mi odobrija IVf

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2015 10:34:40   
virgo
I dokolku bi bilo toa problem kako moze da se popolnat tie 5 dena?

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2015 16:21:23   
Pinky30
SOLEEEEE so gospod napred ke bide ke ti odobrat ti ja pustam cela srekja user posted image user posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.7.2015 16:25:14   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: virgo

Zdravo devojki,
Me interesira ako znaete dokolku imash 5 dena prekinuvanje vo osiguruvanjeto dali mozesh da podnesesh dokumenti za IVF preku fondot?
Jas minatiot pat imav prekin od 1 mesec no sepak mi odobrija IVf



Virgo mozes da podnese slobodno...jas za prvoto ivf mi go odobrija i za da mi go ispecatat za mm da odi da go zeme bas togas imav prekin vo osiguruvanjeto i cekav do sledno prijavuvanje za 5 dena pak me prijavija i mi go ispecatija inace nesto sistemski imaat zabrana i nemozat da ti go ispecatat...jas kaaj sto rabotev mi pravea sekoj mesec prijava-odjava i bas se pogodi toj period koga trebase da go podignam i na mm mu kazaa zasto nemoze da se ispecati..pa otkako me prijavija im projavilo tamu na sistem i bez problem mi go ispecatija i go zemav...taka da nema da ti e problem dodeka gi podnesuvas dokumentite...za posle pazi si zosto ete mene ova mi se desi...

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.7.2015 13:06:36   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
Virgo mozes da podnese slobodno...jas za prvoto ivf mi go odobrija i za da mi go ispecatat za mm da odi da go zeme bas togas imav prekin vo osiguruvanjeto i cekav do sledno prijavuvanje za 5 dena pak me prijavija i mi go ispecatija inace nesto sistemski imaat zabrana i nemozat da ti go ispecatat...jas kaaj sto rabotev mi pravea sekoj mesec prijava-odjava i bas se pogodi toj period koga trebase da go podignam i na mm mu kazaa zasto nemoze da se ispecati..pa otkako me prijavija im projavilo tamu na sistem i bez problem mi go ispecatija i go zemav...taka da nema da ti e problem dodeka gi podnesuvas dokumentite...za posle pazi si zosto ete mene ova mi se desi...


Fala za informacijata,
Za pechatenjeto znam prvoto odobrenie i mene nemozea da mi go ispechatat zosto od zdravstveno mi nemaa staveno pechat na knishkata iako bev veke 3 meseci prijavena a denes bev i do AVRM i mi rekoa da se prijavam za zdrastveno preku mm i nema da imam problem, pa koga ke me prijavat od novata firma povtorno se ke se sredi.

Kako i da e fala ushte ednash user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?