|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 14:39:13   
bitolcanka82
Bambina 34 mislam deka treba ushte histeroskopija ili 4d exo i fotokopija od licna karta i zdravstvena legitimacija od soprugot mozebi gresham neka me ispravat ostanatite pozz i srekno

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 15:24:37   
LoveableMe RR
Бамбина34, крвна слика со седиментација и гликемија не гледам тука за тебе, а ќе ти треба, плус секако 4Д ехо треба да имаш, пошто немаш хистероскопија. Другото мислам ти е ок, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 16:02:57   
Hopeful RR
Бамбина34, мислам дека треба дватра спермограми да не бидат постари од 6 месеци, а да има минимум 1 месец растојание од еден до друг. Не разбрав дали вашите се такви, така што провери го тоа. Друго, како што ти пишаа девојките - крвна слика со седиментација, хистероскопија, 2Д ехо или 4Д ехо ако немаш хистероскопија. Со среќа!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2015 13:36:57   
Maic.
Мое мислење е дека мора 4Д, јас имав 3Д и ми вратија дека мора да им пуштам 4Д и на 4Д излезе дека мора и хистероскопија па кога направив хистеро дури тогаш ми стигна ваучерот, значи три пати ми враќаја дека фали документ, затоа скоцкајте ги сите потребни документи оти се губи на време ако ти вратат дека фали нешто...поздрав user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2015 13:38:53   
bambina34
Vi blagodaram na site ..Kaj da pravam 4d ?
Kaj maticnava moja 4d i e abdominalnata sonda , a vaginalnata 2d..

(Одговор на членот Maic.)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2015 15:36:58   
lara36
bambina na gak mozes jas vcera tamu pravev samo da ti zakaze maticnata

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.4.2015 23:53:23   
SOLE
decki da ve prasam nesto, pap testot mi e praven lani na 23ti maj denes bev kaj maticniot za da napravam nov posto eve resiv poleka pak da spremam dokumenti za vo fondot no maticniot mi vika ovoj uste ti vazi I sega nemoze da napravis nov treba da pomine edna godina od koga sum go pravela pa togas nov a jas si mislev ako uspeam I drugite ispituvanja da gi napravam dir da cekam rezultat od pap I ako sve e vo red sredina na maj da podnesam, e sega dali ke moze so toj pap lanskiot posto seuste ke mi vazi da podnesam?

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.4.2015 8:10:56   
Bea
Sole, ПАП тестот не треба да биде постар од една година за да биде валиден, така да доколку ја комплетираш документацијата и аплицираш пред 23-ти Мај би требало да е во ред.
Друга опција е да направиш нов ПАП приватно.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.4.2015 10:58:04   
LoveableMe RR
SOLE, направи си нов, пошто во клиниката каде што ќе правиш хистероскопија/ИВФ ќе ти бараат нов пап, таман една годиан отсега да бидеш раат, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.4.2015 12:06:45   
SOLE
Da, arno si vikas em da ne mu ja mislam user posted image pozdravce

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Информации за остварување на правото за И...
16.4.2015 12:16:25   
Kvisko
И јас имав иста ситуација како твојата со ПАП тестот и матичната без проблем ми направи нов. Ама веќе со матичниве.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.4.2015 13:27:13   
SOLE
vistina li e deka vo fondot barale obavezno I AMH da imas ispitano? jas ni prviot pat koga aplicirav nemav a i uste go nemam ova ispituvano, demek vrakale za I ova da se napravi user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.4.2015 13:43:21   
Bea
Јас мислам не. Во наведената документација нема никаде наведено дека се бара AMH, и според искуствава на форумов не сретнав дека некого вратиле за тоа.
Можеби некому побарале дополнително, доколку била во прашање возраст или индикации за намалена јајна резерва, но обавезно сигурно не е.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.4.2015 16:15:42   
LoveableMe RR
SOLE, АМХ се прави само ако има индикатори според хормонскиот статус (висок ФСХ, ЛХ или естрадиол на 3-ти ден од циклус) и годините на пациентката, инаку не треба, но сепак тоа матичниот гинеколог треба да ти го каже ако има некои поместувања во хормонскиот статус.

Еве една новина за сите што ќе аплицираат за ИВФ преку Фонд:

" ФЗОМ – Барањата за Ин витро по електронски пат

Фондот за здравствено осигурување на Македонија воведува нова електронска услуга која се однесува на осигурените лица кои сакаат да остварат право на Биомедицинско потпомогнато оплодување, односно ин-витро. Со оваа новина што ја воведува Фондот, од понеделник 20 април 2015 година, матичните гинеколози ќе можат да се логираат на порталот на Фондот и преку специјално дизајнирана алатка електронски да го пополнат и достават барањето за остварување на ова право за нивните осигуреници.

Новина исто така е што овој начин на поднесување на барање ќе им овозможи на матичните гинеколози и осигурените лица да имаат увид во статусот на нивниот предмет во секое време, преку порталот на Фондот, со што ќе влијаеме на поголема информираност на осигурените лица за нивното барање.

Матичниот гинеколог и осигуреникот ќе можат да имаат увид во статусот на обработката на барањето за ин витро (дали е примено во системот, статус на предметот, какво е решението на барањето и кога е донесено решението).

Барањето за ин витро, отсега ќе може во електронска форма да го достави само матичниот гинеколог, а за осигуреното лице да го оствари правото на ин витро, мора да има избрано матичен гинеколог. Да напоменеме дека останува обврската осигуреното лице, поради формата и спецификата на медицинската документација, истата да ја достави во оригинал во подрачната служба на Фондот.

Системот на Фондот, со оваа нова алатка ќе има точен увид во реално време, на поднесените барања за ин витро во сите 30 подрачни служби.

По добивање на позитивното решение од Фондот, осигуренито лице има право само да одбере во која здравствена установа со која Фондот има склучено договор за ин витро, ќе ја искористи здравствената услуга. Здравствените установи кои вршат БПО услуги а кои имаат склучено договор со Фондот во 2015 година се: Плодност од Битола, Систина, Ремедика, Ултрамедика, Моја болница (поранешна Свети Лазар), Др. Оргаџински, Клиника за гинекологија и акушерство, Гинеко медика од Битола и Инанна систем."

Целата информација може да ја прочитате ТУКА.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 17.4.2015 16:17:17 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.4.2015 18:07:16   
весник
девојки ај пишете ми каде можеме да го направиме вториот спермограм...едниот го направивме на гак и сега ми спомнаа дека сме можеле вториот да го направиме на институт за хистологија и ембриологија...е сега прашањево ми е кој треба да ни даде упат за таму...колку чини спермогранот таму и дали фзо го признава тој спермограм.знам дека разликата помеѓу двата треба да биде 1 месец па пишете ми ако можи вака да не плаќам на приватно.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.4.2015 10:34:36   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

девојки ај пишете ми каде можеме да го направиме вториот спермограм...едниот го направивме на гак и сега ми спомнаа дека сме можеле вториот да го направиме на институт за хистологија и ембриологија...е сега прашањево ми е кој треба да ни даде упат за таму...колку чини спермогранот таму и дали фзо го признава тој спермограм.знам дека разликата помеѓу двата треба да биде 1 месец па пишете ми ако можи вака да не плаќам на приватно.

Zdravo vesnik ...upatot se vadi od maticen lekar , bez termin ..Inaku se zakazuva na 023214294 .. Koga ke odite osven upat treba da nosite i test HIV i hepatit

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.4.2015 10:39:11   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

девојки ај пишете ми каде можеме да го направиме вториот спермограм...едниот го направивме на гак и сега ми спомнаа дека сме можеле вториот да го направиме на институт за хистологија и ембриологија...е сега прашањево ми е кој треба да ни даде упат за таму...колку чини спермогранот таму и дали фзо го признава тој спермограм.знам дека разликата помеѓу двата треба да биде 1 месец па пишете ми ако можи вака да не плаќам на приватно.


Весник, за втор обид потребно е копија од старите и плус еден нов спермограм, колку што се сеќавам ние само еден правевме, но сепак отиди до подрачната на ФЗо прашај, тоа два или повеќе спермограма беше за прв обид, веќе наредниот бидејќи ја чуваат документацијата, многу од испитувањата не треба да се прават повторно. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1017
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.4.2015 20:16:52   
весник
fala vi devojki...se javiv na histologija i si zakazav...uf ke spasam nekoj denar...fala vi sto mi pomognavte...Bog ova go gleda i ke ne nagradi site nie sto nesebicno si pomagame edna na druga...pozz do site!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1018
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.4.2015 23:05:04   
SOLE
Весник сопругот пред еден месец за првпат правеше спермиграм таму упат земавме од неговиот општ матичен лекар и кошташе 150 денари, инаку да ви кажам дека излезе многу подобрен и дури не ми се верува па сакам да го повтори ама на ГАК па кажете ми за на ГАК како е, со каков упат треба да иде? и колку кошта таму?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1019
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.4.2015 18:13:35   
lara36
ja sum pri kraj so dokumenti i sega citam baraat dokaz za zdravsveno osiguruvanje sto e toa oti jas sum preku mazot mi sto ustvari mi treba,zdravsvenata kniska vo original li da ja nosam i treba li nesto od ovie dokumenti od mazot mi

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1020
   RE: Информации за остварување на правото за И...
27.4.2015 22:12:41   
bambina34
Pri kraj sum sum dokumentite , ustvari ja cekam otpusnata lista od inseminacijata uste ..Sakav da prasam dali ima nekoj sto podnesuval dokumenti posle 20 april .Citav negde deka sega maticniot elektronski ja podnesuva aplikacijata za invitro ,a dokumenitete se dostavuvaat vo fond.. Prasanjeto mi bese prvo treba maticniot da aplicira pa ja da gi nosam dokumenitet ili obratno?

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 1021
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.4.2015 9:34:37   
scared RR
Читам нешто низ форумиве морало 3 години да си во брак па да аплицираш за ваучер? Од кај сега ова, мислам глупост, ако се исполнети сите услови чему чекање, нели даваа и на вонбрачни парови како што знам. Се надевам дека е дезинформација. user posted image

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1022
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.4.2015 10:38:05   
Kvisko
ПИшува дека треба 3 години лечење од неплодност не три години брак. Ама тоа е само како индикатор не е апсолутна вредност. Ако има апсолутна индикација или ако има 4 инсеминации анправено без успех тогаш даваат ваучер.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1023
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.4.2015 12:54:32   
lara36
bambina 34 jas vcera bev vo fondot i mi dadoa obrazec za kaj maticniot ne e moralno da se aplicira kompjuterski a kazete mi kaj se naoga vo skopje objektot kaj so se podnesuvaat dokumentite

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1024
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.4.2015 12:58:18   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: lara36

bambina 34 jas vcera bev vo fondot i mi dadoa obrazec za kaj maticniot ne e moralno da se aplicira kompjuterski a kazete mi kaj se naoga vo skopje objektot kaj so se podnesuvaat dokumentite

jas bev vo fondot vcera isto zemav dokumenti mi gi potpisa maticnata , samo uste se nerviram so otupsnata lista od ineminacijata ne e gotova....Se podnesuva na istiot salter kaj so si gi zemala obrascite , salter 3 i 4 vo fond za zdravstvo kaj Crven krst

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 1025
Страница:   <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?