|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 16:29:35   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Popoleka gi sobiram dokumentite za invitro..Me interesira dali treba spermokultura za soprugot ili samo spermogram ?


спермокултура ви треба пред пункција, или кога ќе почнеш со боцкање за да сте сигурни дека нема бактерија, за ваше добро, а за ФЗо спермограм. Кога планирате ИВФ и каде?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 16:29:55   
Kvisko
Ние поминавме само со спермограм. Никаде не пишува дека треба спермокултура.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 16:32:34   
bambina34
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

Popoleka gi sobiram dokumentite za invitro..Me interesira dali treba spermokultura za soprugot ili samo spermogram ?


спермокултура ви треба пред пункција, или кога ќе почнеш со боцкање за да сте сигурни дека нема бактерија, за ваше добро, а за ФЗо спермограм. Кога планирате ИВФ и каде?user posted image

blagodaram Loveable
Imam uste edna inseminacija , ama planiram kaj Dimitrov vo Remedika da pravam

< Поракaта ја уредил bambina34 -- 24.3.2015 16:33:18 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 16:36:41   
Hopeful RR
bambina34, најдобро јави се во Фзо и прашај, нас ни бараа еден спермограм обичен, и уште еден со спермокултура. Со среќа и што поскоро да го добиеш ваучерот user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.3.2015 17:48:32   
vazna
Devojki tri nedeli do utre kako se odneseni dokumentite vo fondot i eve se uste nema nikakov odgovor, aj ako sakate da mi go pisete brojot od fondot da prasam do kae rabotava moze i vo privatna poraka pozzz i fala vi odnapred.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.3.2015 9:58:43   
Kvisko
Vazna на сајтот на ФЗо имаш баш кај Ин-витро четири броја на лекарите што се задолжени за постапката. Пишува дека информации се добиваат секој ден од 12:30 до 16:30 часот. Биди упорна и врти на сите броеви некој ќе ти се јави. Јас така правев ако ми требаа информации.
Еве ги броевите: 02 3289-053; 02 3289-012; 02 3289-011; 02 3289-010. Мене обично ми се јавуваа на третиот број.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.3.2015 16:10:55   
vazna
fala ti najlmnogu Kviskouser posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.3.2015 14:57:16   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

Devojki da ve prasam ima li nekoja dobieno vaucet za ivf so prethodno samo 2 inseminacii ,,ili Mora 4 Za da mi odobeat vaucer za ivf



ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Sibela прашањето не ти е за оваа тема ама за да добиеш ваучер со само 2 инсеминации ти требаат да бидат задоволени одредени критериуми најчесто поврзани со квалитетот на спермограмот или на пример да ти се отстранети или запушени јајцеводите. Отвори на сајтот на ФЗО таму убаво пишува во кои ситуации може да се добие ваучер со една, две инсеминации.



ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

Fala kvisko :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Информации за остварување на правото за И...
27.3.2015 9:41:11   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

Da ve prasam neso pred malku citnav ovde na forumov deka za neuspesno ivf 50% ti gi vrakaat parite I plus gratis ivf????


sibela, каде си го читнала тоа, ако одиш на приватно ИВФ си плаќаш цела сума, после ако е неуспешно, вториот обид во клиниките ти даваат попуст. А зошто ви се брза, не одите со четири инсеминации па преку фонд ИВФ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.3.2015 11:31:06   
sibela
Nemozam veke so inseminacii 2 imam samo,,da ve prasam tie obrasci za popolnuvanje se zemat od fond ili od maticen?vcera Bev kaj maticnata ona mi vika deka od fond se zemat obrascite I posledniot obrazec so site spremni dokumenti taa go popolnuva ?inace ona so preporaka ke mi pise,,,ne mi ceka 5 god.izgubiv so cekanje I frlanje pari de sistina de lozankovski da znaev tie pari sto gi iMav ke pravev ivf.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.3.2015 12:05:56   
Hopeful RR
sibela, неколку формулари се подиугнуваат од Фзо, и еден од нив треба да го потпише матичен, да. Ги има и на сајт за да се испринтаат, не мора да одиш до таму. Но можеш да ги собираш другите документи во меѓувреме, формуларите се споредни.
Инаку, без оглед на препораката од матичен, за да ти одобрат ивф со две инсеминации потребно е да има проблеми со спермограмот или тешки оштетувања на каналите, како што и стои на сајтот. Обиди се, но ако се е во ред, мислам дека ќе ти бараат уште две инсеминации. А ако е за пари, направи ги на Гак, неспоредливо поевтино е. Со среќа! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Информации за остварување на правото за И...
28.3.2015 14:34:10   
kapina
Malku se dve inseminacii napravi barem uste edna na nas so tri ni odobrija no spermogramot bese los mnogu

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.3.2015 16:32:37   
vazna
Devojki mene mi stigna deneska vaucerot konecnoooo poslem eden mesec, sega da mi kazete sto treba da napravam, treba li kaj maticnata da odam?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.3.2015 17:19:08   
Bea
Vazna, cestitki za vaucerot!!!
Sega so vaucerot odis kaj maticniot ginekolog koj ke ti izdade specijalisticki upat do klinikata kade sto ke pravite ivf. Potoa na zakazana konsultacija kaj izbraniot lekar, pa vo procedura i na kraj user posted image ! Srekjno!

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.3.2015 17:42:04   
vazna
Fala Bea mnogu user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.4.2015 12:05:58   
lara36
dragi moi deneska malku pozitivno od fondot mi potvrdija deka na moi godini dovolni se dve inseminacii pa so gospod napred od ponedelnik so sobiranje na dokumentacija.poz do site

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.4.2015 20:20:55   
MILAR1R
Zdravo zenski jas sum nova na ovaa tema. Denes poddadov dokumenti za ivf i mi rekoa deka vorok od 7-10 dena ke mi stigni odgovor. E sega sakav da ve prasam jas i mojot soprugsmetotalno ispravni user posted image arno ama borbata za user posted image e veke 3 godini poddadov dokumenti bez iniminacii a petok prvata ke ja pravam pa sakav da mi kazete dali nekoj dosega dobil vaucer bez insiminacii. I kolkavi mi se sansite za vaucer?

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.4.2015 21:00:11   
scared RR
Да не те разочарувам ама мислам нема шанси да ти дадат без инсеминации, без инсеминации даваат само доколку има тежок машки стерилитет или оштетување на каналите или пак воопшто ги нема. Сте требале да покушате со инсеминации може нема да ви треба инвитроuser posted image

(Одговор на членот MILAR1R)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.4.2015 18:41:50   
lara36
devojki mi treba informacija sobiram dokumenti za ivf deneska pravev krvna slika i sedimantacijata mi e 15 ako ima nekoj sto znae dali bi mi pravele problem oti mi e visoka

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.4.2015 18:59:20   
LoveableMe RR
MilaR1R, ИВФ вaучер се дoбивa сo четири нaпрaвени инсеминaции, a без инсеминaции сaмo сo тежик мaшки стерилитет.

Лaрa, не се сеќaвaм пoд кoлку беше седиментaцијaтa, нo мoже дa ѕи нaпрaвaт прoблем, види сo мaтичниoт дa не требa дa испиеш aнтибиoтици.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Информации за остварување на правото за И...
7.4.2015 19:09:38   
lara36
Maticnata mi rece visoka ti e ama nisto ne mi dade zatoa me zacudi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 12:06:17   
bitolcanka82
RR denes dobiv odgovor od fondot i mi baraat da dostavam 4 AIH.Dali mi baraat inseminacii so otstraneti tubi?I sega kako ponatamu zalba, tuzba sho?

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 12:50:49   
Hopeful RR
bitolcanka82, ова е стварно чудно, мора да е некоја грешка. Најдобро јави се во Фзо и препрашај, да не направиле превид?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 14:24:36   
bambina34
Dragi moi , gi spremam dokumentite za invitro ..e sea od dokumenti imam za mene :
-HSG
-HIV, Hepatit B,C
-Pap , brisevi
- 4 AIH
-hormoni
za soprugot :
-spermogram nov i dva postari od 6 mesci
-spermokultura
HIV, Hepatit B,C

Izvod od vencani, fotokopija od EZK i licna karta..
piset__e mi dali mi fali uste nekoj dokument ..
Vi blagodaram

< Поракaта ја уредил bambina34 -- 9.4.2015 14:26:31 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Информации за остварување на правото за И...
9.4.2015 14:36:34   
bitolcanka82
Se javiv vo fondot pa sega da im ispratam novo baranje za povtorno da go razgledaat mojot predmet pa potoa ke mi odgovorat..Nemam nervi za ponatamu..

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?