|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.7.2015 12:17:30   
весник
девојки јас документите за ивф ги поддадов тука во мојот град на 23.06.2015 е сега немам сеуште никаков одговор...имате ли поим кај да прашам што се случи со мојот ваучер????

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.7.2015 12:28:58   
LoveableMe RR
весник, твоето прашање е префрлено во Стерилитет кај мажот.

Јави се во ФЗО на РМ и прашај ги за тоа до каде ти е предметот, мислам наскоро ќе добиеш одговор. Кога почнуваш со терапија?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Информации за остварување на правото за И...
14.7.2015 17:16:13   
весник
се јавив денеска и ми рекоа дека денес комисијата ќе се состанела па ќе имам деновиве одговор...а за почеток со терапија верувај ми поим немам...некако не ми се брза ...наредниве два месеци секако нема нисшто да почнувам...ќе ви пишам секако кога ќе почнам...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.7.2015 13:24:21   
evoksi
Здраво на сите,

Сакам да дадам една информација за сите кои поднесуваат документи по втор (трет) пат.

Јас денес се јавив и ми рекоа дека документите ми се вратени заради тоа што ми фалело 2D и 4D ехо со детален опис (тоа го имав поднесено првиот пат и нема рок на траење, но ете пак го бараат) и исто така поднесов копија од пап тест правен во ноември бидејќи нели важи една година, а оригиналот е кај нив од првиот пат, но не го признале.

Не ми спомнаа ништо за венчаница или извод но ете, да си знаете, овие два документи морало нови


(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.7.2015 9:15:09   
SOLE
zdravo devojki, jas vcera go dobiv vaucerot, podnesov na 02.07 a na 21.07 mi stasa na domasna adresa gledam na pecatot data 15.07 znaci togas go odobrile. A sto se odnesuva do exoto sega nemav dostaveno samo prviot pat 4D. Pozdrav do site pa naskoro I vam da vi stasa pozitivno!

(Одговор на членот evoksi)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.7.2015 9:54:47   
Libra88
Ajde SOLE, sto pobrgu da go iskoristis i da se razbereme, da ti bide posleden!!! user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Информации за остварување на правото за И...
22.7.2015 15:18:18   
LoveableMe RR
SOLE, те чекаме на таа тема поактивно од септемвриuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2015 9:10:08   
Pinky30
yeeeeee SOLEEEEEE so srekja za ubavo ovoj pat da bide od se srce ti posakuvam i da nemas vekje potreba od podnesuvanje dokumentacija za vaucer :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.7.2015 17:14:37   
SOLE
Daj Boze Pinky, ova neka bide posledno user posted image site da si nacekame user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.7.2015 9:31:16   
bibi ribi
Девојки здраво,
дали некоја знае дали мора да има 3 неуспешни инсеминации за да одобрат ваучер за ИВФ од фондот?
Прашувам конкретно за дијагноза непроодни канали, бидејки нема логика да се прават инсеминации со непроодни канали...
Фала ви, позз

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.7.2015 11:13:41   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Девојки здраво, дали некоја знае дали мора да има 3 неуспешни инсеминации за да одобрат ваучер за ИВФ од фондот?Прашувам конкретно за дијагноза непроодни канали, бидејки нема логика да се прават инсеминации со непроодни канали...Фала ви, позз


bibi ribi, во правилникот на ФЗО пишува дека право за ИВФ има, покрај другите наведени случаи, исто така и во случаи кога има "перзистентна обструкција на тубите, било проксимална или дистална и после реконструктувна хирургија на тубите."

Според она што го имаш претходно пишанo тебе еден ти е непрооден, така што не верувам дека ќе ти одобрат ИВФ без 4 инсеминации.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 29.7.2015 11:15:28 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.7.2015 11:58:24   
bibi ribi
Според докторот во Систина еден е непрооден, а другиот прооден.
Но според други двајца доктори (едниот гинеколог, едниот ренгенолог) другиот е само делумно прооден односно е инсуфициентен (а плус и многу искривен надолу), што според нив е недоволно за да настане бременост приридно или со инсеминација,

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.7.2015 13:57:13   
kapina
Napravi si laparoihisteroskopija i ke znaes najsigurno na sto si

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.7.2015 23:00:06   
bibi ribi
Da toa mi e vo plan.
Me interesirase samo dokolku ima nekoj iskustvo so neproodni kanali sto pravel IVF preku fond, dali se preskoknuvaat inseminaciite...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.7.2015 10:15:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Според докторот во Систина еден е непрооден, а другиот прооден.Но според други двајца доктори (едниот гинеколог, едниот ренгенолог) другиот е само делумно прооден односно е инсуфициентен (а плус и многу искривен надолу), што според нив е недоволно за да настане бременост приридно или со инсеминација,


Доколку на наодот така ти пишува, тогаш обрати се во ФЗО и ќе видиш што ќе ти кажат, јас би ти препорачала да одиш кај Мајка Тереза и да се видиш со докторите што работат во Комисијата, тие најдобро ќе ти кажат, да не луташ ваму-таму и да не губиш време, ако веќе треба да почнеш веднаш со ИВФ.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.7.2015 11:13:05   
bibi ribi
LoveableMe, само што се враќам од фондот кај Мајка Тереза, и го читам ова што си ми го пишала.
Им кажав дека ми требаат информации и дека имам прашања за ИВФ, ме прашаа дали е по прв пат, реков да, и ми кажаа дека треба да одам кај Црвен крст, таму ке ми кажеле се.
Се изнервирав пошто знам дека ке ме препраќаат и ќе трчам ваму-таму user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.7.2015 11:34:35   
LoveableMe RR
Бараше да се видиш со докторите за ИВФ? Зошто кај Црвен крст нема доктори, кој ќе ти даде совет за твојата ситуација? Да не мислеле бараш информации за формулари и што треба да поднесеш, што те препратиле во Црвен крст?


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.7.2015 12:06:31   
Libra88

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

LoveableMe, само што се враќам од фондот кај Мајка Тереза, и го читам ова што си ми го пишала.
Им кажав дека ми требаат информации и дека имам прашања за ИВФ, ме прашаа дали е по прв пат, реков да, и ми кажаа дека треба да одам кај Црвен крст, таму ке ми кажеле се.
Се изнервирав пошто знам дека ке ме препраќаат и ќе трчам ваму-таму user posted image


bibi ribi, a namesto da se shetash neli e podobro da si se javish na tel, i se ke ti objasnat shto ke si prashash... Jas vrtev na ovie broevi, mi dadoa info za toa shto me interesirashe.

- Д-р Ана Митевска 02 3289-053
- Д-р Сандра Пецева 02 3289-012
- Д-р Жаклина Крстевска 02 3289-011
- Д-р Љубомир Ѓеоргиевски 02 3289-010

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.7.2015 12:59:45   
bibi ribi
Јас им кажав дека сакам да разговарам со некој дека имам некои нејасни прашања, и ми кажаа оди кај Црвен крст... можно е да не сме се разбрале.
Сабајле вртев на првите 3 телефони неколку пати и никој не се јави, затоа и отидов таму.
Ке бидам поупорна ке вртам пак, а ако не добијам никој ке одам пак и ке барам да се видам со доктор.
Фала ви девојки user posted image

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2015 15:04:03   
bibi ribi
Здраво, денес ги добив во фондот на третиот телефонски број user posted image
Ми кажаа дека со мојата дијагноза - една туба непроодна, другата инсуфициентна со адхезии - не само што не се потребни инсеминации, туку и воопшто не се препорачливи.
Дури ми предложија, пред да правам било што да направам операција за отстранување на тубите, бидејќи има ризик за вонматерична бременост (дури и со ИВФ).
И сега сум така малку преплашена... user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.7.2015 15:51:56   
LoveableMe RR
bibi ribi, си го доби одговорот, најдобро консултирај лекар специјалист Димитров - Ремедика, Трајковски - ГАК или некој друг и направи што треба и потоа спремајте документи за ИВФ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2015 9:49:32   
Biba818
Девојки ,здраво,можеби веќе има одговор на моево прашање ама јас не успеав да најдам,Ве молам за инфо
Првиот ваучер за ивф ми е добиен на 05.03.2015 ,дали за втор ваучер мора да поминат 6 месеци па да се аплицира или веќе можам да поднесам документи

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2015 9:56:20   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Biba818

Девојки, здраво, можеби веќе има одговор на моево прашање ама јас не успеав да најдам,Ве молам за инфо. Првиот ваучер за ивф ми е добиен на 05.03.2015 ,дали за втор ваучер мора да поминат 6 месеци па да се аплицира или веќе можам да поднесам документи


Biba818, за повторно да добиеш ваучер треба да изброиш 6 месеци од денот на ембрио трансферот при ИВФ, а не кога ти е добиен ваучерот. Каде правеше претходно и каде сакаш сега да правиш ИВФ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Biba818)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2015 12:15:59   
Biba818
Ти благодарам LoveableMe за одговорот ,правев две ивф во систина кај др.Лазаревски ,сеуште размислувам каде овој пат ама мислам дека нема да менувам user posted image

Те прашував во лична порака за сугестии за доктори, имаме таква тема ? поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.8.2015 12:56:02   
LoveableMe RR
Biba818, имаме тема Кој доктор за ИВФ, има разни искуства за докторите, на вас останува кого ќе изберете.

Пиши ни во темата Вештачко оплодување за што е проблемот кај вас со сопругот, ќе ви дадеме наше мислење, совет, искуство...., па може ќе помогнеме да го изберете правиот докторuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Biba818)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?