|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Генитални брадавици
16.6.2009 13:44:33   
Еца
Гениталните брадавици за кои почесто се користи терминот кондиломи кај женската полулација се појавуват најчесто на надворешните полни органи, околу анусот, вагината и вратот на материцата. Кај мажите се појавуват на полниот орган-пенисот. Брадавиците јасно зборуваат за видлива ХПВ инфекција со ниско ризични вируси и тоа тип 6 и тип 11. Овие така наречени ниско ризични ХПВ вируси најчесто се безопасни. За ниво лекување постојат избор од многу лекарства и методи. Малите успешно се лекуваат со премачкување со медикаменти или масти. Поголемите и поагресивните се лекуват со електрокоагулација, ласер, хирушко отстрануваање или течен мраз.

Дали некој имал искуство со овие генитални брадавици?


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Генитални брадавици
16.6.2009 14:19:09   
Iva
   Пред се морам да Ви кажам едно големо БРАВО за форумот, за оние кои го креираат и за сите оние кои допринесуваат со своето присуство да биде едно место каде лугето без разлика на полот и возраста пред се ке се дружат, а воедно ке добијат и корисни и поучни информации.

Во врска со темата за гениталните брадавици, сакам да Ви го кажам моето искуство. Инаку мажена сум, мајка на две синчиња 3 год. и бебенце 4 и пол месеци. За време на втората бременост во пределот околу  надворешниот дел на анусот и вагината, се појави една брадавичка. Најпрвин беше мала, но потоа почна да расте и почнаа да се појавуваат уште. Се проширија скоро до препоните. Поради големината на стомакот не бев баш во можност да видам колку станале, па после породувањето станале 7. На гинеколог ми кажаа дека се кондиломи, што многу ме исплаши и гинекологот ме испрати кај специјалист за кожни и венерични болести. Тука пак ми кажаа дека тоа не биле кондиломи туку обична вирусна инфекција, која воопшто не е поврзана со гинеколошки проблем. Односно не е ништо сексуално преносливо. Во исто време правев ПАП тест, вчера ги земав резултатите, нема никакви промени на грлото од матката, се е во ред. За санирање на брадавиците еднаш неделно одам на горење со течен азот. Самата постапка трае 5 мин. не е воопшто болна. Отприлика за 4-5 третмани брадавицитетреба да се исушат и да паднат.



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Генитални брадавици
21.7.2013 22:19:23   
Gabriela V
Драги жени.. денес сум во невиден шок. Според гинекологот сум 25 неделаод утре во 26-та! Како за бељата да биде поголема ми се појавија кондиломи! Гинекологот ме прати да ги средам со течен азот и не ми даде да користам ништо за вагиналниот исцедок! Брисевите се чисти и на нив нема ништо, но овие чудовишта се тука. Но течниот азот не помогна и повторно едно е останато! Ми препорачуваат ласер... дали некој има искуство по ова прашање! Ве молам за одговор... мн сум исплашена!!!user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Генитални брадавици
4.8.2013 18:59:46   
vezilka RR
Јас имам генитална брадавица веќе долго време. Се до породување беше со иста големина и не ја третирав со ништо. Гинекологот ми рече дека може да е симптом на ХПВ нискоризично, сега не се сеќавам кој, но бидејќи брисеви и ПАП секогаш имав уредни, не ја третиравме. После породувањето како да порасна, па јас се уплашив, но бидејќи брисеви и ПАП повторно ми се уредни, гинекологот само ми препорача да појачам имунитет и контроли на 6 месеци, а не како предходно на година.

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Генитални брадавици
5.8.2013 14:05:06   
BILE.F

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gabriela V

Драги жени.. денес сум во невиден шок. Според гинекологот сум 25 неделаод утре во 26-та! Како за бељата да биде поголема ми се појавија кондиломи! Гинекологот ме прати да ги средам со течен азот и не ми даде да користам ништо за вагиналниот исцедок! Брисевите се чисти и на нив нема ништо, но овие чудовишта се тука. Но течниот азот не помогна и повторно едно е останато! Ми препорачуваат ласер... дали некој има искуство по ова прашање! Ве молам за одговор... мн сум исплашена!!!user posted image



Eve i ovde da pisam! Jas gi gorev so azot, od prv pat uspesno , sega za sega posle skoro 2god! Odam na kontrola na 6eseci, i od togas navamu se e ok! Ginekologot mi rece ako ne uspeeme od prv pat ke ideme povtorno!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Генитални брадавици
5.8.2013 18:31:10   
Utce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

   Пред се морам да Ви кажам едно големо БРАВО за форумот, за оние кои го креираат и за сите оние кои допринесуваат со своето присуство да биде едно место каде лугето без разлика на полот и возраста пред се ке се дружат, а воедно ке добијат и корисни и поучни информации.

Во врска со темата за гениталните брадавици, сакам да Ви го кажам моето искуство. Инаку мажена сум, мајка на две синчиња 3 год. и бебенце 4 и пол месеци. За време на втората бременост во пределот околу  надворешниот дел на анусот и вагината, се појави една брадавичка. Најпрвин беше мала, но потоа почна да расте и почнаа да се појавуваат уште. Се проширија скоро до препоните. Поради големината на стомакот не бев баш во можност да видам колку станале, па после породувањето станале 7. На гинеколог ми кажаа дека се кондиломи, што многу ме исплаши и гинекологот ме испрати кај специјалист за кожни и венерични болести. Тука пак ми кажаа дека тоа не биле кондиломи туку обична вирусна инфекција, која воопшто не е поврзана со гинеколошки проблем. Односно не е ништо сексуално преносливо. Во исто време правев ПАП тест, вчера ги земав резултатите, нема никакви промени на грлото од матката, се е во ред. За санирање на брадавиците еднаш неделно одам на горење со течен азот. Самата постапка трае 5 мин. не е воопшто болна. Отприлика за 4-5 третмани брадавицитетреба да се исушат и да паднат.




ави


Srcka moze da mi kazes kade odis da gi goris so tecen azot i kolku cini toa cudo i mene ginekologot mi preporaca da odam da gi goram mi kaza i kade ama nekako skapicko mi e:((ali ako nemam izbor ke odam...

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?