|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 19:01:58   
kapina
Super sonce stom se dve I za tebe tea isto super stom se dve vie imavte li zapek vi se slucuvase li takvo nesto jas se ispaniciv I na ginekologot go prasav da ne napraviv nekoja belja od napreganjeto I mi vika ne se plasi ne e nisto strasno ne vlijae na implantacijata

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 20:37:34   
Hopeful RR
Теа88 и сонце79, браво за user posted image user posted image , само нека си растат и нека напредуваат! user posted image

Капина, запекот нема врска со имплантација, но може да предизвика хематом, така што не се напнувај, чекај само да дојде user posted image


Се испожалив user posted image Извинете, малце немам осет пошто по цели денови седам во куќен притвор user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:14:36 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 10:06:41   
tea 88
Hopeful da te prasam zasto vo ista situacija sme dvete.vcera koga bev kaj dr.Tase mi napravi krvna slika i hemostaza i se bese vo red i mi gi prekina aspirinot zaradi hematomot koj sega e 7mm.mi rece da odmaram ama ne bas celo vreme da lezam.koga si dojdov doma otidov do kaj maticnata i mi rece da ispitam vo Skopje d dimeri i factori na hemostaza zaradi sto sum primala utrogestan i progesteron depo.dali i ti gi ispituvase ovie parametri znam deka i tebe ti go ukinaa aspirinot.neznam zosto mi dade da ispituvam koga e se vo red i kakva e povrzanosta?postaviv prasanje vo temata kleksan inekcii ama nekako zamrznata e i cela ja isvitav ama gledam odgovor i po 1nedela se ceka.pozz

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 13:01:09   
Hopeful RR
Теа88, искрено не знам каква е поврзаноста, овие параметри ги немам испитувано, никој досега не ми рекол дека треба. Може ти ги дале превентивно, да не се зголеми хематомот...

Кај мене дојде до крварење и тогаш тек се утврди хематомот, кој прво беше 42мм, па се намали на 35, мислам, и затоа лежењето. Аспиринот ми го прекинаа за да не се зголеми крварењето, и ми дадоа Дабростон 10 дена, кој е форма на прогестерон, иако имам и Кринон и Прогестерон депо на секои 4 дена. Сега продолжувам со Кринон и Прогестерон, плус дупли дози од витЦ и Е, Фемибион, и Хемовит и магнезиум.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:16:06 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 14:18:39   
sonce79
user posted image user posted image
Леле Hopeful, па ти не седиш од мрза дома, или без причина.. Ај издржи уште 2 недели, после нема седнување user posted image . Башка, како што зборевме, рачунај го како одмор пред да напраднат бебињата.. Тогаш ке бараме да седиме дома без ништо да се прави

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 19:00:08   
Hopeful RR
Море само нека излезе се ок со бебињата, ич не е проблем да не седнам на гс кога ќе се родат user posted image Слатки маки ќе бидат тие!

Сега за сега, мислам на кратки стази и се радувам на секој нов ден и на секој следен чекор. Наредно е да дојде фамозната 12 недела за да им се оформат постелки, да нема големо крварење до 18 ноември, до тогаш да биде уште намален хематомот (мада докторот ни кажа дека често пати остануваат во тек на цела бременост и излегуваат во текот на самото породување) и да бидат ок резултатите од приската. Не барам многу, нели? user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 20:08:03   
tea 88
Hopeful i jas taka znam deka do 12 ned se povlekuvale hematomite, a ako ne posle ne pretstavuvale nikakov problem.uzivaj si eve kade e 18 :-).tuku da ve prasam dali ima nekoj cisteno zaben kamen vo prvoto tromesecie i dali e preporaclivo ili da si pocekam posle 3 mesec?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.11.2014 22:31:09   
Hopeful RR
Теа88, чистење забен камен обично се прави без анестезија, или евентуално со малце новокаин спрејче локално, ако ептен имаш осетливи непца. Ако одиш без анестезија мислам дека немаш проблем. Секако кажи дека си бремена, да си знаат user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
5.11.2014 9:51:13   
blond
А бе жени, ја сум нешто прирпостичка изгледа user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Сега сум со дијагноза анаксиозност user posted image , така земав 15 дена боледување user posted image да помине прво тромесечие и ќе барам на комисија да ме прати матичниот, секако сум со ризик за спонтан (ниско го носам, плацента превиа, претходен спонтан, патувам вк. 150км до работа и назад и така.

Јас сум 11+3, во петок одам на 4д во Валандово. Едвааааааааај чекам

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.11.2014 10:19:41 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
5.11.2014 10:17:48   
Melanija RR
user posted image постовите и делови од нив во врска со боледување во бременоста ги префрлив во таа тема ТУКА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 14:35:28   
tea 88
Lele zenicki pomagajteuser posted image .denes mi se javi krvarenje.do vcera imav samo kafeavo i aj si mislev od hematomot taka i dr.mi rece.ama denes krv crvena na vloskata.duri lezam malku ama koga otidov vo wc sekavav kaj sto mi protece.lele sto da pravam neznam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 14:43:12   
Hopeful RR
Tea88, не се плаши, веројатно е од хематомот. Одма оди на лекар, не губи време.
Ајде, се ќе биде ок user posted image

Пиши ни!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 14:43:50   
LoveableMe RR
Tea88, јас би отишла на гинеколог веднаш, може ќе треба прогестерон инекции или нешто друго, зависи од проценката на докторот. Крварење не е секогаш страшно, една другарка така цела бременост истера, но сепак немој да оставаш на случајот, оди на лекар. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 16:56:02   
lolla RR
tea, што направи? Беше ли на лекар?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 18:40:53   
tea 88
Sega si dojdov.najprvo na dr Tase mu se javiv na mob.mi rece da miruvam i da stavam progesteron depo na 3dena.potoa otidov na maticen.me vide na eho,se bese vo red so plodovite a hematomot se zgolemil na 1.23 i pokraj utrogestanot 3x1,progest.depo na tri dena i mi dade i crinone gel navecer samo.ne mislite deka e mnogu nekako? A i sekako vkrevet celo vreme samo do wc.mmogu mi e strav za ponatamu sto ke bide. Mnogu krvarev denes.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 18:51:49   
kapina
Tea a na kontrola bese li za prolaktinot I tsh to ajde poleka ne se plasi iako I jas sega sum mnogu isplasena zaradi toa sto utre treba betahcg da ispitam

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 19:08:53   
tea 88
Bev vcera Skopje na endokrinolog i mi gi zgolemi eytirox od 50 na 75,a bromergonot postepeno da gi namaluvam.ispitav na transfuziologija i d dimerite mi se 1300 , a hemostazata e vo red,i mi prepisaa kleksan inekcii 28 od 40.Ne se plasi Kapina utre so Gospod napred ke se izraduvas i ke ni se pridruzis vo ovaa tema.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 19:19:02   
kapina
Daj boze jas vcera pogreska mesto edno apce eutirox od 50 se. napiv dve ednoto go ispiv sabajleto a drugoto vecerta se zbuniv oti povrakav I loso mi bese mnogu I pogreska mesto bromergon zemav eutirox no endokrinologot mi rece ne e strasno nisto ne se plasi no vnimavaj I denes ne se napiv eutirox sabajleto

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.11.2014 20:03:09   
Hopeful RR
Tea, не се секирај, иако е зголемен, сепак не е голем хематомот. Терапијата е таа, не е многу. Дали пиеш аспирин и дали искоментираа за тоа, да не треба да прекинеш?

Крварењето е и ок, затоа што се дренира хематомот, битно е да не е нова крв, така што припази на тоа идниве денови, треба да е се потемна и потемна. Обавезно мирување, не дигај ништо и се ќе биде ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 2:03:21   
Roberta r
Zdravo ringerajki jas bev na doktor vo ponedelnikot i mi ja potvrdija bremenosta megutoa doktor ne me e pregledal,denes mi pravea nekoi ispituvanja preku krv i mokraca so ne znam ni za so se i za pregled odnosno exo mi vikat trebalo vo 12-13 nedela do togaj samo da sam pila folna kiselina.nogu sum zbuneta nisto ne razbiram. user posted image Ne znam ni koja nedela sum, osven po moeto rcunanje deka sum 5 nedela 1 den.ova mi e prva bremenost i ne znam taka li e ili ...?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 9:29:57   
Melanija RR
Roberta r бременоста е најубав период но и одговорен,секогаш прашувај се што те интересира или загрижува.Секој месец односно пред контрола прави си крвна слика како за трудница, а во однос на ехо контроли се прави на 4-5 недели. Но сега треба да те види на ехо и во 7-8 недела да се види и/или чуе срцева реакција. Значи треба пак да одиш какво чекање до 12 недела тоа е недозволиво. Јави се и прашај повторно ако ти каже исто со време барај си лекар кој ќе ти ја води бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 10:28:15   
tea 88
Uste vo poned.dr.mi gi prekina aspirinot togas samo kafeav iscedok imav.ama mene ova seto mi e Skopje sto se traskav vo sredata cel den na transfuziologija.eve denes koga bev vo wc imav pak malku krv ama temna nekako . I sega d dimerite mi se pokaceni i treba clexsan inekcii da primam, a krvaram abe ludilo.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 10:42:42   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

Zdravo ringerajki jas bev na doktor vo ponedelnikot i mi ja potvrdija bremenosta megutoa doktor ne me e pregledal,denes mi pravea nekoi ispituvanja preku krv i mokraca so ne znam ni za so se i za pregled odnosno exo mi vikat trebalo vo 12-13 nedela do togaj samo da sam pila folna kiselina.nogu sum zbuneta nisto ne razbiram. user posted image Ne znam ni koja nedela sum, osven po moeto rcunanje deka sum 5 nedela 1 den.ova mi e prva bremenost i ne znam taka li e ili ...?


Ti najverovatno ne zivees vo Makedonija, sigurno vo stranstvo nekade, neli?
Tamu e sosema normalno da nemaat eho pregled ako se izgleda ok, zenite imaat po dva eho pregledi vo tekot na cela bremenost.
So zemanjeto krv i urina ti proveruvat bukvalno se, i da li si zarazena so sifilis, hiv, i drugi detalni ispituvanja.

Jas da vi kazam deka od vcera navecer mi gi snema cuvstvoto na gadenje i ne povrakav, ama zatoa imunitetot mi e tolku padnat, i nikako ne mozam da se zgrejam i od vcera sum so ogromen herpes na usnata user posted image

Prvo se ispaniciv citajki po netov deka virusov se prenesuva na plodot, ama potoa doznav deka koga za prv pat go fatis virusot, togas nemas vo sebe antitela pa se prenesuva na bebe, a bidejki jas sum so herpes so godini, malku se potsmiriv.

Ne e dobro da se cita mnogu, definitivno ne e! user posted image

Se razmisluvam dali da pocnam so nekoi dodatni vitamini, osven folna. Jadam ovosje, salati, ama ete ocigledno ne e dovolno toa, pa da si kupam nekoi multivitamini najdobro ke bide.

Pozdrav user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 7.11.2014 10:44:55 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 12:52:25   
Roberta r
Melanija RR i Bethany vi blagodaram za odgovorite.Da jas ziveam vo Anglija i uste nemam giekolog mi zakzaa nekakvo si predavanje vo 7 nedela exo vo 12 nedela i vtoro exo vo 20-22 nedela.Testovite uste ne se gotovi trebalo 48 h.samo mi dadea eden list pisuva so se ispituva.(Krvna gr. i rh. Nekakvi antitela. anemia.Rubella.Syphilis.gonorea.Chlamidia.Urinarni infekcii.HIV.SICKLE screen nesto za krvta pojma nemam sto e .Jas custvuvam deka se e u red nema nogu problemi osven so imam zapek ama sekoj den pijam sok od modri slivi i si reguliram taka ama mislev deka treba da se pregleda sekoja bremena zena da se vidi dali plodot e na pravo mesto.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 13:00:11   
Hopeful RR
roberta r, прво честитки user posted image ти посакувам лесна и пријатна бременост!

Во однос на процедурите, се согласувам дека делува малку чудно тоа што не ти рекле преглед, но сигурна сум дека е се во склоп со нивните редовни постапки и процедури. Веројатно од испитувањата имаат доволно податоци за до 12 недела, а ако си ептен загрижена, сигурно може да побараш и ехо, се надевам нема да има проблем.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?