|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
9.10.2013 10:19:16   
sandriana RR
И да не го заборавиме стариот лек - кромид ситно сечкан, во сад, во близина на детето (преку ноќ). Ем природно, ем ефтино. Јас почнав прво оваа варијанта, а ако не успее, тогаш спрејот од диво оригано врши работа.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Затнато носе
9.10.2013 10:30:04   
AnnaMolly RR
Ова со кромидот е ептен добро, сум пробала.
Ние денес сме со Оперил, оти носот му е ненормално затнат. Наизменично оперил и спреј миралис.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Затнато носе
9.10.2013 10:32:37   
Mihaela 2010
Zeni kupete si inhalator,ednas go plakjate ama e spas

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Затнато носе
9.10.2013 11:09:55   
Lady_D
И ние сме со затнато носе 3-4 дена веке ама имаме зелени густи мрсулки, вакви не сме имале до сега, секогаш се бели и течни а сега баш зелени, што значат тие? Бевме на лекар рекоа настинка е зашто нема нити грлце ни температура, 2 дена не одеше во градинка еве сабајлево ја однесов зашто ми рекоа дека може да оди,штознам, ме страв да не се влоши повеке зашто и поткашлува по малку...user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Затнато носе
9.10.2013 12:10:59   
sandriana RR
Зелен и густ секрет е обично бактериска инфекција. Би требало да направите брис за да сте сигурни - дали се работи за бактерија или пак во подобар случај е обична настинка.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Затнато носе
9.10.2013 15:04:11   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Zeni kupete si inhalator,ednas go plakjate ama e spas


Potpis,
inhalatorot bogami e spas vredi da se ima, ja otkako go kupiv neznaeme za zatnato nose.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Затнато носе
29.10.2013 21:55:46   
Bethany
Е значи син ми последни два дена беше толку затнат, дури ми се чинеше носот дека му е потечен од што е полн.
И првпат во овие две години имам видено да му тече носето.
Ама затоа комбинација преку ден диво оригано спрејче и навечер (две вечери по ред) цел крумид исечен, до неговиот кревет и си спиеше цееела ноќ , без будење ( една вечер пред тоа толку пати се има пробудено, ни ко бебе се не будеше толку често)
Денес го гледам целосно одзатнат, ни мрсули ни ништо. Дури се прашувам кај ги снема, дека пред два дена само дури се давеше од нив додека јадеше и повраќаше по малку од што му сметаа при голтање. user posted image
Како и да е, нека не се враќат.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Затнато носе
15.11.2013 16:24:02   
Бранка
МОето бебче е 2 месеци и прашав во аптека за спрејот од диво оригано и ми рекоа дека моче да се става и на новороденчиња. Кога се вратив дома му ставив во носето и мегутоа пред тоа прочитав во упатството дека не се препорачува за деца под 6 месеци без совет од лекар :/ и сега малку сум испаничена страв ми е да не му се случи нешто Ч/. Ако има некој вакво искуство да му има ставено на бебе помало од 6 месеца од овој спреј нека ми пише.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Затнато носе
15.11.2013 17:38:40   
Yummy Mammy
Branka, ne se sekiraj, nisto ne mu e. I jas ja imav potpuno potpuno istata situacija. Koga maloto imase 2 meseca dr mi kaza da go zemam toj sprej, i jas i go stavav iako procitav vo upatstvoto deka e nad 6 meseci. Sepak, otkako probav na mene resiv veke da ne go koristam za decata, ako probas ke vidis deka e mnooogu ljuto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Бранка)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Затнато носе
15.11.2013 17:48:37   
sandriana RR
За толку мало бебе, за затнато носе сепак е најдобро да се користи физиолошки раствор или Аквамарис/Синомарин. Од една употреба нема ништо да му биде на бебето сигурно, нема место за грижа.
Спрејчето од диво оригано јас го употребив прв пат дури после годинка, иако пишува за над 6 месеци.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Бранка

МОето бебче е 2 месеци и прашав во аптека за спрејот од диво оригано и ми рекоа дека моче да се става и на новороденчиња. Кога се вратив дома му ставив во носето и мегутоа пред тоа прочитав во упатството дека не се препорачува за деца под 6 месеци без совет од лекар :/ и сега малку сум испаничена страв ми е да не му се случи нешто Ч/. Ако има некој вакво искуство да му има ставено на бебе помало од 6 месеца од овој спреј нека ми пише.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Бранка)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Затнато носе
16.11.2013 1:10:47   
Felly RR
Бранка, да не се повторувам, го делам мислињето со другите, само ќе ти посакам убава дружба на рингераја! Добредојде!!! user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Затнато носе
16.11.2013 1:15:06   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ај некоја да дојде да проба на Лука да му се доближи до носето, а не да му го исчисти или па да му капне растворuser posted image user posted image user posted image user posted image нема шанси...и зошто секое утро му ставате раствор? цело време му е запушено носето? Ние не сме имале проблем досега со носот, ако има мрсулче ке го нервира цел ден и на бањање ке испадне, ама да даде некому да му чепка во нос, нема шанси. Купивме пумпица и ене ја фака прашина, еднаш дали му имам извадено нешто со неа

e od takvo "necepkanje" nie fativme akuten bronhitis.uste od ko ke se rodi mu se stavaat soleni kapki se dodeka ne se iscisti ubavo sekretot i toa ne sekoj den tuku 3-4 pati.i nie imavme maki so toa kapnuvanje i cistenje so pumpica pa ete zavrsivme na inhalacija na 8 mesecna vozrast user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Затнато носе
6.1.2014 16:06:10   
Martins mom
Дечки, ај кажете нешто за затнато носе. На Ана од вчера и гргори носот, и ставам Носал капки и по некоја минута со пумпица, онаа со влечење ја имам, и го чистам и излегува мнооогу секрет, белузлав, проѕирен? Од што и е вака? Нон стоп е дома, како е можно да настине, ако е настинка воопшто. И ме чуди тоа што има мнооогу мрсули. Некој друг предлог да ми дадете?


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Затнато носе
6.1.2014 16:25:52   
Defne90 RR
I nie sme postojano doma pa obavezno fakame nekoj virus i op ete go i zatnatoto nose.I jas isto taka im stavam nosal vo noseto na decata i so pumpica go vadam sekretot,barem dva tri pati na den poveke ne se ni preporacuva zatoa sto ke i ja nadraznis sluzokozata,znaci dovolno e dva tri pati.Inaku ako nema temperatura ne se sekiraj ke i pomine za kratko vreme.Mene maticnata koga ke im se zatnat nosinjata me sovetuva samo nosal vo noseto i gotovo.Inaku koga ke spie stavi ja na povisoka pernica za da moze da dise polesno i duri da vidis noseto za dva tri dena ke se iscisti.A isto taka jas koga ke se so zatnati nosinja turam vo eden sad na ogan suv ili svez bosilek i taka go ostavam da provrie barem 15 do 20 minuti da go osvezuva vozduhot i taka im se procistuva i noseto.Posle nekoe vreme povtorno go pustam da vrie 15 minuti i taka dodeka se nastinati.Deluva navistina.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Затнато носе
19.2.2014 10:51:14   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: emilijamak

A i zaboraviv, nesto mi hrci so noseto, temperaturata doma ja odrzuvame do 24'C sekojdnevno a za banjanje 28-30'C, stavame fizioloki rastvor soleni kapki vo noseto no seuste od vreme na vreme hrci osobeno navecer




_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Затнато носе
28.4.2014 14:17:24   
Felly RR
Марчи твојот пост ќе го префрлам во темата за ИНхалатор, таму можеш да прочиташ и повеќе искуства. КЛИК

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Затнато носе
2.10.2014 17:36:00   
Felly RR
Ние сме цело време со затнато носе, и прскам синомарин и Оперил, ама како да не делува баш. Па се мислев дали може да и прскам по 2 пати, значи 3 пати во ден по 2 прскања. Немам упатство за да прочитам дали има пишано нешто за возраста - од кога може да се почне со две прскања?
И правам и инхалација со чај од камилица и неколку капки прополис, колку што може да стои над тенџере. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Затнато носе
2.10.2014 17:43:08   
nataly86
Незнам по колку прскања може но да пробаш со ситно сецкан кромид во чинија до креветче...ке се умирисате дома ама нареден ден капење бебе пресоблекување и луфтирањеuser posted image кај нас беше малку затнато и кромидот помогна исто така и солени капки и пумпица со аспиратор..

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Затнато носе
2.10.2014 18:09:18   
Felly RR
И ставам и тоа Натали, а за умирисување, мм така еднаш кога си дојде од трета смена, и на прво влегување во спална ми рече - Добро вие манџа да не правевте во спалнава? а тоа цела ноќ кромидот до нас си беше user posted image
Инаку моево бебе е големо „бебе“, па не користиме пумпица, само си дува носе, ама да се одзатне да има што да излезе.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Затнато носе
3.10.2014 19:42:54   
Dilina
Леле со ова затнато носе цела ноќ немаме спиено. А баш вчера бевме на преглед на педијатар и ништо не и беше. Чим ја легнав во 10 синоќа почна да крчи па да се буди и после плачки до сабајле... денес земав солен раствор и капнував два пати по две три капки во двете ноздри ама ништо.... еве сега спојува саат време спиење... се надевам во бањање ќе попушти ....user posted image user posted image user posted image
Купив и пумпица ама ништо. Ми се чини ништо не влече, а изгледа и покрупен е слузот па неможе да го исфрли... да пробам ли со чепкалче натопено во солен раствор?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Затнато носе
3.10.2014 19:59:55   
sandriana RR
Не сум забележала дали има ограничување на возраста, од која најмала возраст се користи, но аспиратор за носе е далеку поефикасен од пумпицата. Нас тоа не спаси за вадење мрсулчиња кај Тина, но го зедов кога имаше 6-7 месеци. А за Илина сега само чепкалики користам, се уште не сум ставила (немало потреба) солен раствор.
Обиди се Dilina со твојата верзија - чепкалче со солен раствор.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Затнато носе
3.10.2014 22:07:20   
Melanija RR
Аспираторов е одличен и препорачан од педијатрите,слободно прашај.Околу 500денБидејќи треба вшмукување јас не успевам само мм може а јас го држам.Пробај со кромид во близина на малото тоа делувало

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Затнато носе
3.10.2014 23:12:52   
Snowhite RR
I nie imame vakov aspirator i stvarno e efikasen jas go koristam od nekoi 4-5 meseci koga imase Jana i samo so nego uspevav da i go iscistam noseto ubavo da moze da disi.
A Fely zosto ne zemes kapki od divo origano za M, taa e golema i slobodno mozes so niv, se daleku poefikasni od Operil

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Затнато носе
4.10.2014 16:49:44   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

A Fely zosto ne zemes kapki od divo origano za M, taa e golema i slobodno mozes so niv, se daleku poefikasni od Operil


Тие капки не се препорачуваат за лица склони кон алергии. Затоа и не сме земале до сега од нив.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Затнато носе
4.10.2014 18:35:18   
Dilina
Вчера ја бањавме во вода со сол и иставам цело време капки, 3-4 пати по две.. и синоќа исфрли бааѓи а и сабајле... па ја прошетавме и си киваше па пак исфрли нешто и еве ја сега пак е затната user posted image едвај ја заспав, па ќе чекаме со бањање што ќе биде..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?