|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
8.3.2013 10:58:09   
Mihaela 2010
Pa neli nabavi inhalator....so fizioloski inhalirajte ke i se opusti noseto

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Затнато носе
8.3.2013 11:06:27   
miana
Da imam inhalator ama neznam kako ke ja dodrzam
Diva e mnogu ,tesko meneuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Затнато носе
8.3.2013 11:08:35   
Mihaela 2010
I M na pocetokot bese diva,pa ja zimav maskata za vozrasni i ja stavav demek ete i ja inhaliram,pustii crtani so nesto zainteresiraj ja,sega M sama si drzi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Затнато носе
8.3.2013 11:14:09   
miana
Ne be ke si dojdam pai da izginam user posted image user posted image user posted image user posted image
Ke bide li problem da dojde uste edna RR-ka so mene vecer ama ne e aktivna na forumot tuku e samoclen- ke ja aktivirame...Moze li da se najde uste edno mesto ?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Затнато носе
8.3.2013 13:43:03   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ne be ke si dojdam pai da izginam user posted image user posted image user posted image user posted image
Ke bide li problem da dojde uste edna RR-ka so mene vecer ama ne e aktivna na forumot tuku e samoclen- ke ja aktivirame...Moze li da se najde uste edno mesto ?


Миана да не ја згреши случајно тематаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Затнато носе
15.3.2013 19:31:19   
Фиданче
Mamichki da ve prasam :) Moja bebushka e 2ipol mes. podolgo vreme kako da i e zatnato noseto a dise na nos, ja slusam kako krchi koga cica i posle toa uste malku, inaku mirno spie. I stavav fizioloski rastvor i chistam so stapche zosto samo malku ima mrsulchinja sto se belichki i gi vadam. Neznam dali moze da se chisti uste organizmot, zosto chitav negde do 3 meseci mozelo taka da se chisti. A imam i navlaznuvach vo soba.
Pozdrav pa pisete user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Затнато носе
15.3.2013 22:10:52   
mila28
Fidance zasto koristis stapcinja a ne aspirator??

Inace da normalno e da se slusa hrcenje i do 3-4 meseci, duri kaj nekoi bebinja mozes i pod raka da osetis hrcenje, sto ne znaci deka e od pluka. Kanalot pomegu nosnata suplina i grloto e seuste mnogu kratok pa zatoa..taka da ponekogas majkite bez potreba se panicat. Inace jas koristev aspirator i fizioloski, ke spricnam po ednas i za 2-3 minuti izvlekuvav se od noseto..so bibo stapce nemozes da iscistis isto kako so aspirator, pogotovo koga e vodest sekret.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Затнато носе
16.3.2013 14:15:19   
Фиданче
Jas ochekuvam da ima sekret a vaka samo ke vidam nekoi mali mrsulchinja i so stapche gi vadam, negledam da ima mrsulchinja za aspiratoruser posted image Aj najverojatno e toa chistenjeto, iako vo vtrornik odam za vakcina pa prvo pregled ke i napravat.
Fala mnogu ke probam i so aspiratorot user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Затнато носе
16.3.2013 15:51:53   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebuskaa

Мамички ајде кажете некој лек за настинка носето и е затнато дури хрчи,и ставав капки аква марис до вчера и течеше и докторката ни рече дека ако тече нема потреба да ставаме од капките,но еве од денеска почна и да хрчи не дише преку нос има и малку грло за грлото ни препишаа сируп Алицеф незнам што друго да и дадам..



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Затнато носе
16.3.2013 15:54:28   
Pepelaska *
А за настинка
ТУКА

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Затнато носе
2.9.2013 16:40:02   
anailisav
mamicki ajde ve molam eden sovet ako imate da mi dadete za moevo bebuv4e,imame 3 i pol meseci,i veke cel mesec sme so mrsolcinja,cistime so akva maris i aspirator nosefrida,megutoa nema rezulta,tna pocetok vadevme prozirno-beli mrsoli sega mnogu retko izleguvaat mrsolcinja,na lekar bevme nekolku pati,nema grlo,gradite i se cisti a sepak hrci na momenti deteto i vo nekoi polozbi,a posebno nautro.bebeto si spie navecer mirno no sepak se slusa hrcenjeto,ne znam sto drugo da probam.
se nadevam ke se najde nekoj da mi odgovori.
pozdrav i ubav den sovasite soncinja

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Затнато носе
2.9.2013 17:49:34   
Bethany
anailisav ако се е чисто, нема потреба од грижа. И син ми на таа возраст и покасно, па дури и сега (а има две години скоро) има некогаш како затнато носе, ама ниту мрсули ниту ништо. Некогаш и на уста дише, како да не може да дише на нос, ама тоа се на кратко да речам.
Некогаш се затнуваат од запчињата кога се во процесот на излегување, едноставно натеченост во непцата доведуваа да потекнува и носната слузница и иако се е во ред, носето е затнато. Ама навистина нема потреба од грижи, ако и спие мирно, и се друго е ок. Кратко да речам, вообичаената е појава кај бебиња и мали деца. А па посебно наутро е нормално да е затнато носе и од воздухот и од лежењето, едноставно се слива слуз и се собира во текот на спиењето.
И прочитај погоре коментарите, има и постови кои можат да ти дадат одговор.

Патем, добредојде на РР и дружи не почесто и на другите теми user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 2.9.2013 17:51:30 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Затнато носе
2.9.2013 23:48:24   
anailisav
fala duso za odovorot,se zamisliv bidejki veke mesec dena i poveke e isto bez promeni,ne i tecat mrsolcinja samo hrci,i toa me nervira mi se ide so pravo smukalka da gi izvadam(sekako nema taka da e )ama do tolku nekogas me nervirat.ajde belkim ke i pomine pa da mozeme da si bideme na raat.leka nok user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Затнато носе
11.9.2013 22:28:51   
anailisav
lele veke mira nemam od mrsoli,sega pocna i da kiva i da i tecat mrsolcinja ,gi vadam so aspirator nose frida i izleguvaat prozirni tecni mrsolcinja ,se izmaci detevo,daj kazete nesto sto ke pomigne.vi blagodaram

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Затнато носе
11.9.2013 23:13:56   
sandriana RR
Период е на вирози и настинки, па може да не ве заобиколиле и вас. Појди на уште една контрола, направете и брис од нос за секој случај, па ако е се негативно, ќе си го чистите носето пред спиење со физиолошки раствор и аспиратор.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Затнато носе
24.9.2013 13:03:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Што е овде толку мирно? Јас дремам, ќерка ми спие: Одвај ја заспав, цела ноќ не спиевме и се затна носето и не може да дише, срце малечко. Ми препорачаа капки од диво оригано, ама на мм му рекла некоја колешка дека многу биле лути. Ај ако може искуства, да не ја барам темата зашто во хаос сум.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Што е овде толку мирно? Јас дремам, ќерка ми спие: Одвај ја заспав, цела ноќ не спиевме и се затна носето и не може да дише, срце малечко. Ми препорачаа капки од диво оригано, ама на мм му рекла некоја колешка дека многу биле лути. Ај ако може искуства, да не ја барам темата зашто во хаос сум.

Хани ич не му ја мисли,земај ги веднаш,закон се за одзатнување,а патем и чистење на носето од несакани бактерии



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Затнато носе
24.9.2013 13:19:03   
MERUSHKA
jas imam inhalator,ama go koristam poveke koga imaat decata kaslica,i nemam problem so toa....A za zatnato nose eden babin lek sto go koristam i sto navistina deluva! Vo 50 ml zejtin(ne e bitno kakov ) se stava seckan luk(2-3 ceslinja),ke go zagreete malku,okolu 2-3 min,ke go ostavite da se izladi.Se stava vo noseto (jas so cepkalka za usi),po nekolku pati vo denot.A moze i da se kapnuva ako sakate.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Затнато носе
8.10.2013 10:22:25   
Bububebe
Моето најголемо откритие за затнато носе.После две недели затнат нос,пробани сите можни капки и спрејови,го најдов вистинскиот.За два дена помина.
Го препорачувам

user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Затнато носе
8.10.2013 10:26:53   
blue_blue
Bububebe, Meralys спреј не е морска вода и не се препорачува на деца за честа употреба. Може да се зема кај потешки облици на синусит и кај запаление на уво преизвикано од секрет од затнат нос. Дозата и времето на приманње треба да ја препише лекар. Да, помага, ама не е како Синомарин и слични спрееви кои може да се користат почесто. Овој може трајно да ја оштети слузницата на носот доколку се користи несоодветно. Јас не би го користела никогаш на своја рака, без консултација и точни назнаки за користење од педијатар и/или УРЛ специјалист.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Затнато носе
8.10.2013 10:42:51   
Bethany
Дефинитивно мојот избор. Два пати се има случувано син ми да пројавува симптоми на настинка, со затнато носе, засолзени очи, кијавица, и само еден ден, 3 пати на ден, му прскав од спрејчето и утредента е како нов.

user posted image

Специјално направен за бебиња над 6 месеци и деца за чистење на носните шуплини при настинки, грипови, алергии. Благодарејки на присуството на карвакролот од дивото оригано, спрејот поседува и антибактериски дејства, па е погодно за употреба ако се докаже присуство на определена бактерија.

Примена:
- За испирање на носните шуплини при дијагностицирање на бактериска инфекција во носот
- Настинки
- Алергии
- Грип
- При акутно воспаление на слузницата во носот
- При воспаление на синуси
- При проблеми со рчење

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Затнато носе
8.10.2013 15:14:46   
AneLav RR
Се сложувам со тебе Бетани исто и јас сум презадоволна од дивото оригано. За 3-4 дена се губат симптомите ептен помага.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Затнато носе
8.10.2013 16:40:28   
eli07
Sakam i jas da go zemam sprejov posto dosta go falat ama ne znam sostav i kolku vreme moze da se koristi neograniceno kako fizioloski ili ..?

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Затнато носе
8.10.2013 17:11:46   
Bethany
eli07, лично не гледам дека е нешто што може да штети, сепак ти се консултирај, ама ако го користиш по потреба не би требало да има проблем.
Еве ти го пишувам што пишува во упатството:

Состав: пречистена вода, морска сол, раствор од диво оригано, без конзерванси, без иритирачки гас.

Начин на дозирање: Три до четири пати на ден по едно до две прскања во двете ноздри, да се почека 5 – 10 минути и да се издува носот. Носниот апликатор да се измие со чиста вода после секоја употреба.

Предупредување: Да не се употребува кај бебиња помали од 6 месеци без лекарски совет и преосетливи на диво оригано.



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 8.10.2013 17:13:20 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Затнато носе
8.10.2013 17:35:00   
eli07
Fala user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Затнато носе
9.10.2013 8:51:21   
Mihaela 2010
Nie koga sme so zatnato nose samo inhalacija ni pomaga,so fizioloski rastvor dva dena i kako novi sme....znaci fala mu na boga retko go koristime ama mislam deka alal pari dadeni za inhalator

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?