|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
4.1.2012 18:05:47   
Bubba
Ние секој ден еднаш до два пати го чистиме носето со аспираторче и еве денес пв пат зелени мрсулчиња од левото. Дали значи тоа настинка или?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Затнато носе
5.1.2012 16:18:43   
Yummy Mammy
Majki da vi kazam edna babina devetina koja ja probav i navistina deluva.
Za zatnato nose kaj bebe se stava parce kromid vo krevetceto. Jas staviv malo parce na 10tina cm od glavceto, za da moze direktno da go disi, i navistina ubavo spiese vecerta, bez zatnuvanje. Za mirizbata ne se sekirajte, ke izluftitrate za 10 min. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Затнато носе
5.1.2012 22:11:33   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Ние секој ден еднаш до два пати го чистиме носето со аспираторче и еве денес пв пат зелени мрсулчиња од левото. Дали значи тоа настинка или?


исто икајнас зелени золтимешани амамислам декани е заб нанас....амасамо од едното што ќе да е и обравлето е малку црвеноuser posted image


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Затнато носе
6.1.2012 12:08:41   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Majki da vi kazam edna babina devetina koja ja probav i navistina deluva.
Za zatnato nose kaj bebe se stava parce kromid vo krevetceto. Jas staviv malo parce na 10tina cm od glavceto, za da moze direktno da go disi, i navistina ubavo spiese vecerta, bez zatnuvanje. Za mirizbata ne se sekirajte, ke izluftitrate za 10 min. user posted image


Синоќа ставив user posted image ајде што да правам и даспиеше убаво синоќа дали од кромидот незнам ама вечер пак ке ставам user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Затнато носе
6.1.2012 14:57:09   
Anci 84
Imam dvomesecno bebe,i sinoka zaprimetiv kako krci so noseto ,so aspiratorce i gi izvadiv beli ligavi mrsulcinja,pa spiese i ne krcese .Eve sega pak krci so noseto i se nervira.Dali da odam na lekar ili sto da prevzemam.Neznam ova nastinata li e...user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Затнато носе
8.1.2012 8:23:47   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anci 84

Imam dvomesecno bebe,i sinoka zaprimetiv kako krci so noseto ,so aspiratorce i gi izvadiv beli ligavi mrsulcinja,pa spiese i ne krcese .Eve sega pak krci so noseto i se nervira.Dali da odam na lekar ili sto da prevzemam.Neznam ova nastinata li e...user posted image



оди најубавонека гопрегледа па кетикажи што да правиш

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Затнато носе
8.1.2012 10:15:18   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anci 84

Imam dvomesecno bebe,i sinoka zaprimetiv kako krci so noseto ,so aspiratorce i gi izvadiv beli ligavi mrsulcinja,pa spiese i ne krcese .Eve sega pak krci so noseto i se nervira.Dali da odam na lekar ili sto da prevzemam.Neznam ova nastinata li e...user posted image


Za mali bebinja najubavo e da gi vidi doktor, zatoa sto kaj niv sostojbata moze mnogu brzo da se menuva.
Jas kako majka na 2 deca mozam da ti kazam deka vo princip se dodeka mrsulcinjata se prozirni kako vodicka ili beli kako mleko - toa ne e nisto strasno, moze da e obicna nastinka, a moze da se zatnuva i od bljucnuvanjeto sto mu odi vo noseto. Moevo vtoro bebe ke napravi 3 meseci, a veke 2 od niv e zatnato vo noseto. Na dr mi rekoa nisto drugo osven Aqua Maris (i toa ne non stop, samo pred spienje da receme za da si nanka mirno), majcino mleko, topli banji i mnoooogu setanje na ladno za da se susi sekretot i da ne go maci. Ne se plasi od ladnoto, ubavo obleci go i samo noseto i ustata ne pokrieni so sal za da disi laden vozduh. Nie vcera se iznasetavme vo Nerezi, imase dosta sneg, cist laden vozduh i dvete deca se vcrvija vo obrazite kako selsko rumenilo i posle toa si speja bez problem.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Затнато носе
8.1.2012 19:01:15   
kikicka
вака денес ми кажаа за капките што се за мрсолчињата да не се лепат на градите кога се спуштаат надоле се викаат БИСОЛ ВОН има ли некој искуствосонив.Внук ми ги пиели ситее мрсоли когакакал како слузница му испаднале значи се исфрлил.утре ке побарам за да и дадам на user posted image Л. кашлаи ги голта иникако да испаднат

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Затнато носе
8.1.2012 23:21:12   
*viva*
bisolvonot najdobro e da ti go prepise
lekar bidjki dozata se dava sprema kilazata
na deteto.se koristi sedum dena redovno
na 8 saati se dava i site slajmovi se isfrlaat preku
kakata ili ako znae da se iskasluva detenceto ke
gi pluka istite.kerkata od ko trgna na gradinka ni edna
nok ne prespavme bez kaslenje samo bisolvonot ne spasi.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Затнато носе
9.1.2012 10:43:42   
kikicka
фала вива денес ке прашам,не бива се мачи ептен.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Затнато носе
14.1.2012 12:15:41   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: *viva*

bisolvonot najdobro e da ti go prepise
lekar bidjki dozata se dava sprema kilazata
na deteto.se koristi sedum dena redovno
na 8 saati se dava i site slajmovi se isfrlaat preku
kakata ili ako znae da se iskasluva detenceto ke
gi pluka istite.kerkata od ko trgna na gradinka ni edna
nok ne prespavme bez kaslenje samo bisolvonot ne spasi.






Вива,ова е антибиотик нешто или на природна базаuser posted image

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Затнато носе
14.1.2012 14:48:43   
kikicka
Јок природна база -состав- винска киселина,метилпарахидроксибензоат,вода пречистена и бромхексин хидрохлоридеве по Природни амин user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Затнато носе
14.1.2012 14:52:17   
kikicka
инаку од забни се затнал носотали пошто неможеше да дише од нос,дишеше од уста па така и добивме ларингит ама еве добра е сега и забот веќе се гледа ,секогаш кога вади горе заб е со тем ,затнат нос и сл.а доле кога ваде само носе затнато ништо др е ај сеа.....

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Затнато носе
14.1.2012 22:28:24   
*viva*
bububebe sega vidov da antibiotik e moze i bex
recept da go kupis ama najdobro da se sovetuvas
so lekar vo vrska so dozata

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Затнато носе
14.1.2012 23:59:17   
kikicka
Јас не се советував со док ,и дадов само два дена по 3 пати на ден т.е на 8 саати по 1 мл.и помина нема вече блгмчиња ,пишува дозирање и внатре али сепак твое е да си одлучиш.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Затнато носе
16.1.2012 22:39:34   
sweety girl
nie go pievme bisolvonot i mislam deka ne e antibiotik ili gresam?
a ste probale li so inhalator i koj ustvari e negovata funkcija dali znaete da mi objasnite gi susi mrsulite go odzatnuva li nosot sto pravi ustvari?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Затнато носе
16.1.2012 22:56:22   
Kockicka
Mamicki a da ve prasam dali ima nekoja granica kolku pati vo tekot na denot da se cisti zatnato nose so aspirator ?

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Затнато носе
19.1.2012 13:44:47   
Natasa981
Neznam i jas toa se prasuvam,ama sekako ne treba precesto da se koristi aspiratorce zasto moze da se unisti sluzta vo noseto..I nie vcera so ovoj problem.Bebevo frci so noseto, ne mu se gledaat mrsuli,ne mu tece nisto ama zatnato deluva, pogotovo koga ke se voznemiri -epten nemoze da dise. So aspiratorceto ne se vadat mrsulite,ko da e prazen nosot a sepak zatnat.Simptomi na bolest nemame.Doma e suv vozduhot od parnoto zasto prejako gree,mozda e od toa.Dosega vadevme beli mrsulcinja i tie ne bea vidlivi ama sepak gi vadevme-od denes kako da mi e poloso,nema mrsuli a nemoze da dise..Osven fizioloski rastvor, sto uste moze da deluva..?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Затнато носе
20.1.2012 13:15:45   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Doma e suv vozduhot od parnoto zasto prejako gree,mozda e od toa.


mene doktorka za ova mi rece edno tendzerce so voda i malku sol na parnoto i ednas dvapati vo den da ispraskam so voda vo sobata...znachi obicna voda ne neshto mirizlivo

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Затнато носе
20.1.2012 17:52:41   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Mamicki a da ve prasam dali ima nekoja granica kolku pati vo tekot na denot da se cisti zatnato nose so aspirator ?



Нема граници...јас и ги собирам со пумпицата после 5 мин од кога ке ставам оперил или солена вода и таман испаѓа

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Затнато носе
20.1.2012 17:54:52   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl

nie go pievme bisolvonot i mislam deka ne e antibiotik ili gresam?
a ste probale li so inhalator i koj ustvari e negovata funkcija dali znaete da mi objasnite gi susi mrsulite go odzatnuva li nosot sto pravi ustvari?



е вака бисолвонот мене ми кажаа дека не дозволува мрсолите што одат надоле да се спууштат на градите .Значи си сврзувал некако и не дозволува да стојат на градите туку се какаат.Леона се искака и тоа по 2 дена давање .

< Поракaта ја уредил kikicka -- 20.1.2012 17:57:57 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Затнато носе
26.1.2012 8:36:33   
Annet
pomossss lelee sabajlevo e cela zatnata nemoze da disi ,kazete mi od koja vozrast se dava bisolvon,nesakam da i dadat ntibiotik,za da znam na lekar sto da si prasam??????? ima 5 ipol meseci i mi go falat mn bisolvonot nesakam na svoja raka da kupuvam,ama za da bidam poupatena,ve molam za odgovor

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Затнато носе
26.1.2012 9:02:31   
Felly RR
Annet, јас не знам за бисолвонот, ама еве погоре *вива* има пишано дека и тоа е антибиотик.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Затнато носе
26.1.2012 9:09:11   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

pomossss lelee sabajlevo e cela zatnata nemoze da disi ,kazete mi od koja vozrast se dava bisolvon,nesakam da i dadat ntibiotik,za da znam na lekar sto da si prasam??????? ima 5 ipol meseci i mi go falat mn bisolvonot nesakam na svoja raka da kupuvam,ama za da bidam poupatena,ve molam za odgovor

Јас лично од Бисолвонот не сум задоволна зашто кај нас иако го користевме по препорака на лекар пак ни се спушти на плуќа, така да Аннет би те советувала на своја рака никогаш ништо да не даваш на user posted image зашто сите не реагираат исто на лековити. Би те советувала главица кромид да ставиш исецкана на неколку парчиња во близина на главчето, верувај дека помага. И син ми беше цел затнат и хрчеше ама еве после два дена спиење со кромидот до глава му се одзатна носето а богами и мојот од мирисотuser posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 26.1.2012 9:12:14 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Затнато носе
26.1.2012 9:40:23   
dostickage
ubavo ti vika luci nemoj na svoja raka da davas bilo sto.
jas bi ti rekla da ne posegnuvas vednas po hemija ili da ja nosis na lekar.probaj ti sama so kromod do glavceto, so sinomarin , topli banji,inhalacija so voda so morska sol i sl da i pomognes.
znam deka nie majkite vo panika bi napravile se za deteto da ni dise megjutoa ako razmislis malku podlaboko zosto bez potreba na sekoe zatnato nose da se dava hemija.nema potreba neli.e sega ako navistina ima pricina togas da ama ne za sekoja sitnica.
se sto se stava hemoja vo noseto ja susi sluznicata vo noseto i posle koga navistina kje treba da se stavi nesto togas moze da ne deluva i moze da predizvika hronicni vospaluvanja vo kraen slucaj.
zatoa samo smireno i na prirodna baza.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?