|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
19.8.2015 16:48:27   
gina
kako da mu go iscistam noseto na bebisko od 1 ipol mesec kako da hrckase i koga cicase namozese ubavo da dise dr. ni rece da mu stavam soleni kapki i za pumpica deka seuste bilo malo i jas samo mu stavam od kapkite ama kako da istrgam neznam a mozebi i nema potreba negledam mrsulcinja nesto i kiva od prviot den ama mi rece deka normolno bilo si vikam da ne gresam nesto

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Затнато носе
19.8.2015 17:24:12   
Milicka 30
Gina кај мене на малата и се затнува носето накај 3 сабајле веќе 2 недели, ја носев на педијатар ни дадоа аква марис бебе да и ставам и ако има нешто во носето со чепкалки за уши и ги вадам . Имам аспиратор ама со него ништо не и вадам.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Затнато носе
19.8.2015 17:44:24   
lukajana RR
Гина за бебе е нормално да има затнато носе тоа не е знак за настинка сигурно ,ставај му солен раствор одвреме навреме ине се секирај така е кај сите бебиња

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Затнато носе
19.8.2015 17:56:04   
Hopeful RR
gina, не е мал за спреј со пумпица, нас во Систина ни го препорачаа Марисол со пумпица. Одма после тоа киваат силно и излегува се.
За она што не излегува, а се гледа, ни рекоа со чепкалка за уши, а за се друго аспиратор кој вшмукува се, само треба силно да се повлече. Кога го користиме него, прво прскаме со солен раствор а по некоја минута влечеме. Да те предупредам, плачки големи се со аспираторот, ама кога мора, мора! user posted image

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 19.8.2015 17:57:45 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Затнато носе
19.8.2015 20:18:11   
gina
so pupicatata trgate ako se gleda nesto oti koga go gledam nema nisto vo noset_o


< Поракaта ја уредил gina -- 19.8.2015 20:20:57 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Затнато носе
19.8.2015 21:52:48   
Hopeful RR
Нашиот аспиратор не е како обична рачна пумпица, него едниот крај се става во носе, другиот во уста и така се влече... Чистиме и кога не гледаме ништо, затоа што слушаме дека тешко дишат или дека има нешто. Кога се гледа мрсулче, и ако е блиску до отворот, тогаш може нежно да се извади со стапче за уши.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Затнато носе
22.9.2015 12:33:41   
Milicka 30
Мамички ќерка ми е со затнато носе подолго време, и ставам марисол капли и и го чистам носето со аспиратор , е сега од денес почна и да поткашлува и после чистењето на носето пак тешко дише. Ве молам за совет

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Затнато носе
22.9.2015 13:22:03   
sandriana RR
Milicka30, ако е подолго време присутен секрет во носето, не е на одмет да проверите брис. Во меѓувреме ставете исечкана главица кромид во сад близу до главата на бебето во тек на ноќта. Тоа би требало да има ефект во одзатнување на носето. Ако имате инхалатор, направете и неколку инхалации со физиолошки раствор.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Затнато носе
22.9.2015 21:01:29   
Milicka 30
Фала ти Сандриана, ќе провам со кромид да видам дали ќе има ефект. Бевме на педијатар, не советуваше инхалации ,и да пробам во млекото за тело да додадам мукоплант балзам ама малку , дека е сеуште мала а балзамот се употребувал над 6 маесеци.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Затнато носе
23.9.2015 10:31:25   
Felly RR
И ние сме со затнато носе, и прво стававме само физиолошки раствор, и мрсулчињата сами излегуваа, ама сега еве два дена некако како повеќе секрет да му се собира, и почнавме со синомарин - по препорака на матичната, и влечиме со аспиратор, ама некогаш и ништо не излегува а се слуша дека има. Се мислев и јас синоќа за кромид да му ставам, ама дека ептен мало е не бев сигурна дали смеам.
Сега ставив во тенџере камилица да испарува во собата, а вечер да му ставам и кромид - што велите?
3 недели има user posted image
Најмногу ме плаши што и сестра му е настинатаuser posted image а нон стоп е до него.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Затнато носе
23.9.2015 22:18:10   
sandriana RR
Од кромид нема зијан, ако е малечок К. Покрај тоа времево е многу променливо, тие се малечки, а освен тоа повеќето бебиња новороденчиња имаат проблем со носето затнато. Тоа е резултат и од разликата во влажноста на средината во која биле и надворешнава средина.
Исто така бабин лек за нос е и малку свинска маст на отворот од ноздрите да се намачка, тоа ја омекнува слузокожата и го разводнува секретот.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Затнато носе
28.9.2015 9:37:43   
Milicka 30
Мамички ај ве молам советувајте ме, знам дека сите сте поминале низ исто.
Сакам да ве прашам ќерками е со затнато носе подолго време ,најчесто и беше навечер затнато па со марисол капки го регулиравме тоа. Сега веќе 10 дена ем е зо затнато носд, наутро кивка и поткашлува. И го чистам носето со аспиратор, и вадам стално бел секрет, ама пак и е носето затнато. По препорака на матичната , која ја прегледува ќерка ми на 3 дена, ја мачкам со мукоплант балсам помешан со млеко за тело сооднос 1:1, ја мачкам со топла ракија и една лажичка свинска маст, пра име инхалации со физ. Раствор, и пак не помага.
Незнам веќе со што да ја мачкам, во собата стално ставам да испарува камилица, за да не биде сув воздухот дека се грееме на клима овој период , температурата ни е секаде 25 степени, мислам дека не е наоблечена само по боди без ракавчиња и панталонки и блузичка на долги.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Затнато носе
28.9.2015 12:24:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Мамички ај ве молам советувајте ме, знам дека сите сте поминале низ исто.
Сакам да ве прашам ќерками е со затнато носе подолго време ,најчесто и беше навечер затнато па со марисол капки го регулиравме тоа. Сега веќе 10 дена ем е зо затнато носд, наутро кивка и поткашлува. И го чистам носето со аспиратор, и вадам стално бел секрет, ама пак и е носето затнато. По препорака на матичната , која ја прегледува ќерка ми на 3 дена, ја мачкам со мукоплант балсам помешан со млеко за тело сооднос 1:1, ја мачкам со топла ракија и една лажичка свинска маст, пра име инхалации со физ. Раствор, и пак не помага.
Незнам веќе со што да ја мачкам, во собата стално ставам да испарува камилица, за да не биде сув воздухот дека се грееме на клима овој период , температурата ни е секаде 25 степени, мислам дека не е наоблечена само по боди без ракавчиња и панталонки и блузичка на долги.

Што вели матичната за проверка на брис? Чисто да исклучите присуство на бактерија...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Затнато носе
28.9.2015 12:32:37   
Milicka 30
Денес сме на контрола и мислев да и предложам да направиме брис. Фала ти Сандриана

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Затнато носе
19.1.2016 17:19:14   
marchi
moram da se priklucam vo temava.deteto ima 34 meseci i nekade okolu bozik imase zatnato nose potoa pocna da tece ,duvnuvavme vagjav so pumpica za cistenje na noseto.na lekar ni dadoa i antibiotik zasto bilo i grloto vospaleno.po edna nedela terapija imase podobruvanje i eve sega poslednive 2 dena pak e so zatnato nose.koristime sprej za nos isomar ama ne sum bas zadovolna,vie koi kapki/sprejcinja za nos koristite pri zatnato nose?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Затнато носе
19.1.2016 19:02:21   
sandriana RR
marchi, обидете се со ситно сецкан кромид во еден сад близу до главата навечер кога спие, има ефект кај затнато носе.
Јас користам најчесто спрејче од диво оригано, марисол капки и по потреба адрианол.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Затнато носе
19.1.2016 23:43:25   
Neurotoxin RR
За прочистување, солен раствор Septoaqua, сега овој го земав, и презадоволна сум. За одзатнување има од истиот Septanasal, само тој се користи кога е затнато носето и неможе да дише, ако е само секрет овој првиот е таман.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Затнато носе
20.1.2016 1:19:27   
lukajana RR
Ако е затнато а има и секрет прво прскам Синомарин за деца па чистиме со аспиратор и на крај Ефедрин капки а ако е само затнато најчесто Оперил ако е со вирус или Носал спреј ако е само носето проблем

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 20.1.2016 1:21:49 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Затнато носе
20.1.2016 9:04:56   
Felly RR
Neurotoxin секогаш со корисни информацииuser posted image
М последниве месеци беше со затнато носе, најверојатно како реакција на Бронховаксомот, 10тина дена кога ја почнуваше дозата. Ние го решававме со Септаназал,, ама сега ќе си набавиме и Септоаква.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Затнато носе
20.1.2016 16:10:27   
Neurotoxin RR
Фелли, Знам дека не е за тука,кога ќе помине сезоната би сакала да ми кажеш искуство со брохховаксомот, дали има ефект врз имунитетот. Сепак сум прва на удар од кој луѓето очекуваат одговот за ваквите работи, а немам големо искуство со овој препарат.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Затнато носе
20.1.2016 16:11:04   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

marchi, обидете се со ситно сецкан кромид во еден сад близу до главата навечер кога спие, има ефект кај затнато носе.
Јас користам најчесто спрејче од диво оригано, марисол капки и по потреба адрианол.


ne mi tekna na kromidot ic user posted image ama vredi da se proba,inaku kapki solen rastvor ne bilo loso za pocesta upotreba,soleniot rastvor neli go procistuva noseto i kaj bebinja.prethodno koristevme nozetal 0.05 so rastvorena kapsula ama ne bi trebalo da cekam da se zatne nosot pa da koristime nesto kao antibiotik vo kapki ili nekoj mesan rastvor.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Затнато носе
20.1.2016 17:04:43   
Neurotoxin RR
Еве вака стручно, многу лоша практика е растварањето на капсули или ампули антибиотик во физиолошки раствор, на едно предавање имав прилика да слушнам, доколку сето тоа имало ефект и било корисно, досега некоја фармацевтска компанија би направила готов таков прозвод и би правела пари со него. Тоа е една лоша практика на лекарите. Ефектот кој се појавува како позитивен од употреба на вакви препарати е самата промивка со растворот, антибиотикот тука нема ефект, го губи така растворен. Капките како форма, некаде веќе се исклучуваат од употреба, затоа што тешко е дозирањето, особено кај новороденче каде самата алвеола е помала од самата капка, па со аспирација на истата може да дојде до полнење на алвеолите со течност. Сегашните спрејчиња како форма се идеални, имаат точно определен систем за дозирање, механизам кој не овозможува контаминација на препаратот, притисокот е регулиран за да може да се користи од сам почеток. Така да слободно гњавете по аптеките, прашувајте за најкорисниот ефект, го имате вие тоа право па макар и да не купите ништо.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Затнато носе
20.1.2016 22:03:09   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Еве вака стручно, многу лоша практика е растварањето на капсули или ампули антибиотик во физиолошки раствор, на едно предавање имав прилика да слушнам, доколку сето тоа имало ефект и било корисно, досега некоја фармацевтска компанија би направила готов таков прозвод и би правела пари со него. Тоа е една лоша практика на лекарите. Ефектот кој се појавува како позитивен од употреба на вакви препарати е самата промивка со растворот, антибиотикот тука нема ефект, го губи така растворен. Капките како форма, некаде веќе се исклучуваат од употреба, затоа што тешко е дозирањето, особено кај новороденче каде самата алвеола е помала од самата капка, па со аспирација на истата може да дојде до полнење на алвеолите со течност. Сегашните спрејчиња како форма се идеални, имаат точно определен систем за дозирање, механизам кој не овозможува контаминација на препаратот, притисокот е регулиран за да може да се користи од сам почеток. Така да слободно гњавете по аптеките, прашувајте за најкорисниот ефект, го имате вие тоа право па макар и да не купите ништо.

neurotoxin postov me zamisli,i jas ucev medicina vo sredno ama toa bese od 2008 do 2008 god a sega literaturata i praktikata se menuvaat . se sekjavam n ie koga bevme mali sekogas koga ke ni stavaa kapki po nekoja ni odese vo grlo i ja goltnuvavme a neoi se zadrzuvaat vo sinusite i bas zatoa ne sakavme kpki,gorecele a sega so sprejcinjava mislam e poprakticno i bas se slozuvam so vaseto mislenje. vo vrska so rastvoranjeto na ampuli ili antibiotski orasok ne sum bas mnogu upatena i toa 2 pati ni se sluci da upotrebuvame.ama sepak sum za soleniot rastvor kako preventiva kako procistuvanje ...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Затнато носе
14.3.2016 10:56:21   
Bea
Еве не и нас на темава, два дена бебе е затнато, не може ни да спие нормално му смета. Ставам физиолошки и аква марис, пробав да аспирирам ама ништо не можам да извадам, а бебе крчи. Колку силно влечете со аспиратор- оној со уста што се влече на едната страна? Мене д-р ми рече да не го пикам многу во носето за да не се оштети слузницата, ама така ништо не вадам.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Затнато носе
14.3.2016 12:15:26   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Еве не и нас на темава, два дена бебе е затнато, не може ни да спие нормално му смета. Ставам физиолошки и аква марис, пробав да аспирирам ама ништо не можам да извадам, а бебе крчи. Колку силно влечете со аспиратор- оној со уста што се влече на едната страна? Мене д-р ми рече да не го пикам многу во носето за да не се оштети слузницата, ама така ништо не вадам.

noosi go na lekar,nie 3 godini sme pa uste upotrebuvame takov rastvor a koga ke krci nosam na lekar pa ispajga nekoe vospalenie uvo nos i grlo ili mi davaat kapki so nekoja ampula rastvorena vo niv.ne znam sto da ti recam.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?