|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 19 [20] 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
15.7.2013 13:50:13   
elenak
Денес прв пат го наполнивме нокширотuser posted image И толку беше умна бубица моја, си седна без проблем, си гледаше цртан филм и си се искака. Ептен ме израдува, се надевам дека ќе продолжиме успешноuser posted image

Уште нешто, за прв пат денес пиеше од чаша со цевка. Додека маки мачев да ја научам, покажував, стискав она само ја џвакаше цевката. Сабајлево сама без никаква помош почна да влече. Во чудо си останав.

Абе денес имаме ден за паметење, е ова е за пофалба user posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
19.8.2013 10:20:53   
Bethany
Да го пофалам каква меморија има. Значи се памти. Ако поминеме некаде по пат и му покажам нешто или направиме нешто , тоа следниот пат мора да се повтори, исто онака како правевме првиот пат.
Се во куќата знае каде што стои, и кога раскревам , пример садови, му давам и тој сите ги става каде што стои. Се мора да биде во својот ред, се знае на кое столче седи мама, на кое тато и така. user posted image Кога одиме на спиење, играчките сите ги става на свое место. Едноставно сака ред дечкото. user posted image

Веќе сега приметувам дека е многу детален, запажа ситници и сите детали, ќе биде многу организирана личност.
Исто така вчера ги диплам алиштата и тој буквално секое парче облека, и чорапи и долен веш хееххе, знае чие е што. Можеби всушност ово и не е чудно, не знам како другите на неговата возраст, ама ете мене ми беше чудно и интересно.

Многу сака да реди пазлс, ги погодува и ги реди сам веќе извесно време тие форми (коцка, ромб, круг и сите други), по бои, сложувалки, сака такви логички игри.
Интересно ми е што веќе на оваа возраст можам да му ја забалежам некоја силна страна.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
19.8.2013 10:23:42   
Mihaela 2010
Oooo bravo bravo,pogotovo mi se bendisa delot okolu sreduvanjeto na igrackite pred spienjeuser posted image
ke pocnam da razmisluva za zet da si go zemamuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
19.8.2013 13:45:51   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ke pocnam da razmisluva za zet da si go zemamuser posted image

Хаха, па може, тие баш ќе си бидат економични, пари на храна ич нема да трошат user posted image user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
21.8.2013 11:42:21   
Yummy Mammy
Moram da ja pofalam moja M (22 meseci) sama plivase so golema guma i vo more i vo bazen. A osobeno se nervirase ako i ja drzis gumata od strana (za da ne ja odvleckaat struite neli) i se derese "Puci jama, puci jama!" (pusti sama) user posted image Sama se djitkase vo moreto, gnjurese, se davese... se so red! Sestra i i na 4,5 god si ostana korkac, de ladno i e, de ja bocka pesokot, de dojdi ti so mene... i ona pliva so muskuli sama vo dlabokoto, ama stavot i e poinakov. user posted image Ova malovo, opsta opasnost - toa gumata siroka, propagja niz nea, ali nema gajle, ke si fati pozicija so racinjata i pliva li pliva. Proba i so muskuli, propaga, se davi, ama ne! Puci jama! Puci jama!user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 21.8.2013 11:43:51 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
4.9.2013 22:49:24   
tnade
mojata mala umnica od prviot den vo nova gradinka sedese od 08-15 casot bez nikakov problem, ne saka da cue da ja zemam porano, ke nanala, ke ruckala posle ke dosla doma user posted image ....ucitelkite za ovie tri dena se fakaat za glava vakvo dete nemalo oddamna, mirna, tivka, kako da ne cuvas dete-mi vika edna od niv, a doma e prgava, se buntuva, ne deka e nekoja banditka ama vo gradinka e bubalka, doma ima poveke sloboda dedo, baba, tato znae da go sarmira na momenti, na mama i gi znae slabite tocki i toa e toa, diplomat znae da se snajde user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
23.10.2013 13:37:27   
Snowhite RR
Е мора да го пофалам денеска беше многу мирен си се заигра со играчки и глас не му слушнавме, ама сум донесла цел куп играчки, коцки, сложувалки, животни, со кои одмана немаше играно и се заигра, в соба немаше кај нога да ставиш, ама барем мирно, тивко беше

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
29.10.2013 14:08:23   
Mihaela 2010
Aj da ja pofalam mojata malecka...za edna nedela naucila od gradinka dve pesnicki,i po cel den si gi potpevnuva doma...a isto vekje od poodamna sum mnogu zadovolna kako boi, precizno i tocno ne iskaca od liniite....sega vekje boenkite zalicija na nesto,bas onaka simpaticno i ubavouser posted image user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
7.11.2013 13:56:43   
Bethany
И јас да го пофалам син ми за денес.
Бевме кај матичната на преглед, носето му е затнато веќе одамна, никако не поминува, те се одзатне,те пак затне, па да го прегледа докторката.
Дома му објаснував дека одиме на доктор и таа таму ќе го слуша со едно апаратче, и тој ќе треба да прави диши-диши, и му покажував како, и тој вежбаше дишењето, отидовме на доктор и тој се повтори како што вежбавме. user posted image
Друго, отидовме да вади крв, да ја провериме крвната слика, и тој цело време гледаше смирено, човекот го боцна, тој не одреагира, малку се потоа намурти и се време додека му собираше крв во таа малата епруветка, тој гледаше, не плачеше, јас се зачудив.
Сестрата му викаше браво, па мајка ти се плаши повеќе , ти ич не се плашиш (дека се сеќава на мене какви фаци сложувам кога јас се боцкам). Јунакот на мама user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
8.11.2013 11:22:24   
AnnaMolly RR
МОРАМ и јас да си го пофалам детулево. Завчера имаа приредба во градинка и тој имаше „главна“ улога со уште едно другарче, ни рекоа Добар ден драги родители, денес е голем ден, денес славиме роденден на нашиот град Скопје и на нашата градинка“.
Се стопи мама од среќа и гордост!
Тоа им беше генерална проба пред патронатот во среда, ќе го кажуваат тоа и на главната приредба.

Ееее, колку малку треба само да ни приредат нашите милички за да не расположат!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
8.11.2013 13:37:37   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image Браво за Филип, глумец се стори.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
9.11.2013 8:12:31   
deluxe
Пред некој ден направив мала контрола на училиште кај ќеркатаuser posted image Да проверам како е успехот,гледајќи ја по дома колку е {не}заинтересирана,ај си викам да видам и таму дали е истатаuser posted image И јас очекувам критика,кога наеднаш слушам најголеми пофалби,едноставно таа била најдобра во одделение.user posted image user posted image user posted image user posted image Останав без зборови,збунета и пресреќнаuser posted image user posted image Горда сум на мојата принцезаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 9.11.2013 8:17:31 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
5.12.2013 9:48:17   
Mihaela 2010
vekje nekolku dena sama si gi oblekuva pizamkite...bez nikakva pomos od mene,si gi soblekuva alistata i si gi oblekuva pizamkiteuser posted image
ne saka vekje ni da i pomagam pri jadenje,se sama pravi,duri preubavo si gi dipli i alistata


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
5.12.2013 13:47:49   
elenak
Ајде да ја пофалам и јас мојата паметница. Веќе некое време кажува кога и се кака и чека да донесам нокшир, вчера беше зафатено купатилото и викам ,,какај во пеленото, не можеме да го земе сега нокширот,, ама таа си чекаше, не сме имале каки во пелено веќе долго време. Уште мочкањето ни остана да го научиме ама до лето сигурно ќе биде и тоа.
И уште нешто веќе неколку дена се повеќе го збогатува фондот на зборови, почнавме да се разбираме веќе, алелуја.user posted image

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 5.12.2013 13:49:49 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
5.12.2013 23:04:39   
niki
Vcera profesorot na teatarskata sekcija mi ja ispofali kerka mi
Ima dve grupi ednata e za deca od prvo do treto odd a drugata od cetvrto od sesto, no nam terminot na malata grupa ne ni odgovarase i ja nosam so golemite
profesorot mi rece deka treba da sum gorda i srekna majka so takvo dete, iznenaden e sto e tolku pomala od niv a ima kapacitet na nivno nivo
da gi razbere aktivnostite sto gi imaat za vreme na casot, deka so osobena lagodnost i lesnotija ucestvuva vo se, ulogite koi i gi dava gi glumi verodostojno bez voopsto da se koleba, stega ili srami, obrnuvajki vnimanie na detalite i karakteristikite na likovite
se stopiv i mnogu mi e drago sto ni se ukaza sansa da ja pratime na vakva aktivnost, prvicna cel ni bese da i pomogneme da si ja nadmine sramezlivosta a taa rastura tamu, epten sum srekna i goooooorda

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
6.12.2013 2:14:04   
Goddess*
user posted image user posted image user posted image bravo za kerka i na Niki,pametnica malauser posted image samo prodolzete takauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
6.12.2013 10:42:33   
sandriana RR
Е па Ники, навистина е за фалење и гордеење user posted image
Браво за сите умни дечиња. user posted image
Јас да ја пофалам дека многу сака да разгледува сликовници, да ги раскажува онака како ги доживува сликите, да прашува да и објаснам што не и е јасно, и да се радува бескрајно на Росицата user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
6.12.2013 15:55:12   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за сите наши рингерајчиња, и мали и големи!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
14.1.2014 11:15:56   
Defne90 RR
E deneska definitivno moram da go pofalam M.Uste otkako stana si sedna na krevetot mu si pusti crtani gledase nekoj pola cas potoa za cudo si se najade bez prigovori.Si igrase so igrackite i celo vreme si bese miren i vnimavase da ne go razbudi bratcenceto.Otkako stana i A od sienje.Vednas si zaigra so nego mu peese pesnicki go vozese na kiperot i ne mu zede nitu edna igracka i celo vreme go pazi da ne se povredi.Mnogu mi e milo koga e tolku raspolozen posebno zatoa sto pocna poleka da go zasakuva A i gledam deka pocna da uziva vo igrite so nego.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
14.1.2014 11:52:20   
princessa
i jas da si ja pofalam kerkickata. Veke dva meseci sama se oblekuva i soblekuva, sekja vecer pred da odi na spienje si zema cisti gaki, majca, hulahopki i corapi i si gi oblekuva. Bara redovno da si gi cetka zabite, da se cesla, da mie race. Toa znaci go pravi od dve ipol godini, a so cetkanjeto na zabite mnogu mnogu porano. Pee pesni, mnogu ja saka kvariigro od emina i mi veli pred nekoj den:"mamo, sakam emina da dojde kaj nas doma da pee, jas si soberam paricki vo kasickata za da mozam da i platam"user posted image user posted image user posted image user posted image . Raskazuva prikazni, koga spie sinceto znae da e tivka, ako place odi da go smiruva, ako kazam deka e pokakan ili pomockam vednas trca vo spalna i mi nosi pampers, vlazni maramici, krema. Ako odam da se tusiram bez razlika sto sum si zela se, i taa mi sprema obleka, a be ziv cirkus e.. Pocna da zbori i germanski i nekogas doma namesto na makedonski na germanski ni odgovarauser posted image . Toa posto se buni, deka na gradinka slusa od site.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
21.1.2014 18:24:11   
Bethany
Многу масни боички расфрлани секаде по дневна соба. Му кажувам на Ј: ајде сега да земеш и да ги собереш сите боички во чашка во која стојат, се договоривме ли? Тој одговара: Да.
- ок. ти знаеш дека мама кога нешто каже дека ќе направи тоа и го исполни, сега и ти треба така, важи?
- Да.

После неколку минути, додека го пресоблекував, го прашувам: и што сега ќе треба да направиш?
Тој одговара: бои (боички)

Заминувам во кујна и го оставам него да собира. После некое време доаѓа и ми покажува чашка со боички.
Навистина сите до една ги собрал! Мислев дека ќе заборави после две-три боички, ама тој ептен беше концентриран на работата.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
2.8.2014 10:27:22   
Snowhite RR
Одамна не сте ги пофалилте вашите дечиња тука, толку се неумни или сте заборавилеuser posted image
Ај јас да си ја пофалам Јана, еве неколку месеци сама заспива, топлиме млекце и го давам шишето и сама заминува в спална, ја легнувам, излегувам и ја затворам вратата и кога ќе го испие млекцето сама си заспиваuser posted image user posted image
Исто да ја пофалам дека откако почна во градинка да оди почна се да јади и супер си јади, мислам цело време да и давам нешто да јади, цело време ќе си јади

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
15.9.2014 13:52:29   
Felly RR
Да ја пофалам и јас М - викендот сама без да и речам, си се облече, си ги среди пижамите, се изми и се по ред. Инаку секогаш се тегни, чека по 100 пати да и речам, па се нешто не може, па измислува итн, и стварно заслужи пофалба овој пат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
15.9.2014 17:53:05   
Dilina
Да ја пофалам мојата прдла дека секогаш кога ќе стане ја гледа мама со насмевка од ѕво до уво... злато на мајка user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
19.9.2014 11:02:27   
Felly RR
Пишав во соодветната тема, како беше преуредна цела дневна соба за забавни потреби user posted image а јас имав работа на компјутер, и ја оставив М да си игра,ама реков кога ќе завршам со работа, се заедно ќе собереме. И доаѓа едно време, ми вели - Мамо, дојди имам изненадување за тебе во дневната. Кога одам, а таа се собрала сама.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 19 [20] 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 19 [20] 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?