|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
21.4.2014 12:37:23   
Kvisko
Еве јас да јавам најново искуство од Лапароскопија на ГАК.
Ми ја правеа Трајанова и Трајковски заедно во сала (мене ме води Трајанова, ама за интервенцијата беа заедно во сала со Трајковски). Утредента за да не доаѓа мојата докторка дојде Трајковски да ме види и да ме упати што да очекувам. Никој никогаш ништо од мито не ми побарал. Условите се исто така многу коректни и односот на доктори и сестри е исто така добар.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Лапараскопија
21.4.2014 14:27:45   
kapina
Abe koj bi rizikuval veke za mito uslovite se mnogu postrogi odosto bea pred nekolku godini mene mito mi ima pobarano samo dr popovska slavjanka pred6godini nikoj drug

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Лапараскопија
21.4.2014 18:40:57   
butterfly1
Квиско како помина на лапаро-хистероскопија се ли е ок? Што ти рекоа докторите user posted image Се мислам и јас да направам една хистероскопија да ме зирнат внатре што се вели user posted image Па ако не ти е тешко да ми кажеш што ти бараа, како течеше постапката сакам и јас на Гак да правам финансиски не ми дозволува на приватно

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 7:00:56   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Abe koj bi rizikuval veke za mito uslovite se mnogu postrogi odosto bea pred nekolku godini mene mito mi ima pobarano samo dr popovska slavjanka pred6godini nikoj drug

Малку сум офтопик,ама мора да кажам кога и го прочитав името.Истото ми се случи и мене пред -7 години

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 10:38:08   
Kvisko
Добро поминав на лапаро-хистероскопијата. Претодно имам правено хистероскопија за отстранување на септум па сегашната хистероскопија беше само да се види каква е состојбата со матката и фала богу се е супер (Димитров претодно добро си ја завршил работата).
Лапароскопијата беше за да се види состојбата со каналите и тие беа отпушени (едниот претходно ми беше запушен па при ХСГ ми го отпушија).
Најголемито проблем секако ми беа јајниците и на нив им беше направен Ovarian Drilling. Докторката ми рече после тоа не сум видела толку нормална тежина и добри релесни пропорции (немам ниту вишок килограми ниту сало на стомак), а со толку полицистични јајници. Сега ми се избоцкани јајниците па со тоа би требало подобро да работат. Сега за сега одмарам дома и чекам вадење на конци па да си продолжам со нормални активности. Заради интеревнцијата пијам антибиотик десет дена. По интервенцијата преспав на Клиника и утредента ме пуштија дома (баш на Велики Петок ме пуштија).
Пак ќе кажам пријатно сум изненадена од односот, третманот и условите на ГАК. Да не тинтраат со сокчиња и слично како на пример во приватните, ама односото е коректен, чисто е и пристојно.
Кога лежев таму една жена ми кажа дека брзо после постапката природно останала бремена и си има едно детенце. Докторката ми рече сега за едно 6 месеци бебе па сега сум полна со надеж дека така и ќе се случи.

Од аспект на претходни испитувања ти треба ПАП тест не постар од 6 месеци и картонче или потврда за крвна група (јас го имав картончето што го извадив кога вадев возачка дозвола). Другите испитувања ги прават на ГАК (крвна слика и слично). Прво нормално се договараш со лекарот што ќе ти ја прави интервенцијата за да одреди дали ќе требаат контрацептиви да пиеш пред тоа или не. Потоа кога ќе добиеш циклус се јавуваш за да те стават на програма и ти кажуваат кога да одиш за да отвориш историја. Тој ден ти земаат крв за крва слика и се прават испитувањата што се потребни за анестезијата. Потоа се потврдува датумот за интервенцијата и толку од испитувања. На денот на интервенцијата се чежи малку во шок соба додека се освестиш од анестезија и потоа те префрлаат во соба. Се преспива една вечер и утредента се оди дома.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 22.4.2014 10:44:08 >

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 10:58:22   
Hopeful RR
Kvisko, баш ми е мило што се поминало ок и што добро се чувствуваш user posted image Дај боже ова да помогне и наскоро да си добиеш user posted image

user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 14:13:27   
Melanija RR
Kvisko user posted image сега е ред на тебе да се опуштиш user posted image
Сестра Борка е уште главна така?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 14:58:45   
LoveableMe RR
Kvisko, ај со лесно, за некој месец чекаме user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 15:03:56   
Dusanka
Kvisko bas mi e milo za tebe, ti posakuvam pobrzo i lesno oporavuvanje. jas sabajlevo bev na klinika prv pat kaj dr. Arta Vojnika imam na dvata jajnika cokoladni cisti i mi rece nareden mesec otkako ke mi zavrsi ciklusot vednas da odam da ja pobaram za da me pripremi za laparoskopija. E sega ve molam za vasa pomos nemam nikakvo iskustvo so doktorite na klinika, pa me interesira dali nekoj ima nekakvi iskustva so dr. Arta Vojnika ili da molam da me primi dr. Vladimir Trajkovski od koi site ste zadovolni. Ve molam za vase mislenje.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 15:20:05   
Kvisko
Dusanka Арта Војника не е на оддле за Ендокринологија и Брачна Неплодност. Јас имам искуство со тој оддел и конкретно сум ептен задоволна од д-р Трајанова. Најчесто во борба за бебе луѓето имаат искусктво со тој оддел зашто таму се специјализирани за такви проблеми. Иако и на други оддели има доктори што прават лапароскопија и се занимаваат со ендометриоза.
Во прицип ако ти се бендисал односот со докторката и ако си стекнала доверба во неа терај си со неа. Ако се двоумиш оди и барај второ мислење кај друг доктор.
Со среќа што и да одлучиш.

Ви благодарам на сите на убавите желби. MelanijaRR сега е главна сестра Зоре на тој оддел.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 22.4.2014 15:21:09 >

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Лапараскопија
22.4.2014 23:56:05   
suzeto
fala vi devojki na site...jas ne bev uklucena nekolku denovi pa denes se ukluciv......a za doktorkata sto e nacalnik kakvo mislenje imate edna moja tetka e operirala taa i zadovolna bese.....
stvarno se mnogu pari na privatno1200 evra....

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Лапараскопија
23.4.2014 0:01:44   
suzeto
i zosto tolku da se ceka kaj dr.trajkovski .. neli sega elektronski se zakazuva neli e polesno?????????????

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Лапараскопија
23.4.2014 10:54:05   
Kvisko
Suzeto за жал кај сите од Ендокринологија и Брачна Неплодност се чека по околу месец дена. Едноставно има премногу луѓе со маки како нашите и проблеми со хормони, миоми, полипи и слично.
Доброто е што ако на првиот преглед се договориш со лекарот за тек на постапката потоа одиш или со болнички или со приоритетни упати за да ги правиш испитувањата и интервенциите тогаш кога треба без да чекаш закажување преку Мој термин. Рачунај преку мој термин сите лекари имаат по околу два дена прегледи во амбуланти другите денови се на одделение, а кога ќе почнеш да одиш на прегледи и слично веројатно ќе одиш директно на одделение.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Лапараскопија
23.4.2014 15:50:33   
Dusanka
Jas denes bev kaj maticniot ginekolog za da mi zakaze kaj dr. Trajkovski, no nema nisto slobodno vo Maj, duri vo juni slobodni termini. Pa so konsiultacija so mojot maticen se odluciv sepak da odam kaj dr. Arta Vojnika, deka ako cekam na dr. Trajkovski prvin na pregled pa poslem sigurno i ke cekam da mi zakaze za laparoskopija. Na vcerasniot pregled kaj dr. Vojnika mi se vide dobra doktorkava, ubavo mi objasni za se sto me interesira a se rasprasav i po drugi ginekolozi imaat dobro mislenje za nejze, pa nareden mesec ako se bide vo red ke odam kaj nejze na laparoskopija.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Лапараскопија
23.4.2014 22:19:50   
andrijance90
Epten mi e milo Kvisko sto dobro si pominala. Uste nareden mesec da ni se pofalis so user posted image user posted image
Jas nema da ja pravam laparoskopijata, nema potreba si imav ovulacija ovoj mesec i toa ubava user posted image a ne go pijam metforminot edno 3 nedeli i poveke, endokrinologot mi rece da go prekinam bidejki pravev proverka na Insulin . A sigurna sum deka i minatite meseci imav samo sto ne otidov na eho da se potvrdi. Znaci pocnaa da mi se "budat" jajnicive sami po sebe user posted image

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Лапараскопија
25.4.2014 20:44:39   
suzeto
dr.trajkovski vrsi i laparaskopija ili se bavi samo so neplodnost????????????????//

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Лапараскопија
28.4.2014 14:42:26   
Kvisko
Suzeto лапароскопијата е постапка која се користи во испитување на причини за неплодност и интервенции за отстранување на пречки при неплодност (пример отстранување различни работи, интервенции на канали, јајници и слично). Значи сите од Одделот за Ендокринологија и Брачна Неплодност се занимаваат со сите испитувања, вклучително и лапароскопија. Значи да Трајковски, Тофоски, Трајанова прават лапароскопии и хистероскопии, не знам за другите од одделот за овие тројца сум сигурна.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Лапараскопија
1.5.2014 15:03:41   
suzeto
vo koj den trajkovski e vo ambulanta ...i kako e site vo edna prostorija se sobleceni ili sekoj sam???????????


< Поракaта ја уредил suzeto -- 1.5.2014 15:17:19 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Лапараскопија
1.5.2014 17:46:48   
kapina
I jadranka georgievska prave laparoscopyi mene ona mi pravese histeroilaparoskopija no ne sum zadovolna ic od nea

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Лапараскопија
2.5.2014 13:26:23   
Kvisko
Suzeto за тоа кој ден е е во амбуланта конкретен лекар се проверува на мој термин и исто така и се закажува преглед преку матичниот гинеколог.
Инаку прегледите се нормално индивидуални, не групни. Моѓе да се случи додека тебе тепрегледува друга жена да се спрема во делот кај сестрата или во соблекувална, ама ако ти е за приватност нема да те види никој без гајле, има паравани.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Лапараскопија
3.5.2014 15:57:26   
Dusanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

I jadranka georgievska prave laparoscopyi mene ona mi pravese histeroilaparoskopija no ne sum zadovolna ic od nea




Капина те молам кажи од кои причини не си задоволна од др. Јадранка Георгиевска?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Лапараскопија
3.5.2014 16:11:54   
kapina
Oti mi pravese inseminacija so prolactin padnat na nula nikade go nenase a od toa mozelo da dojde do spontan abortus

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Лапараскопија
6.5.2014 21:27:11   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Suzeto за тоа кој ден е е во амбуланта конкретен лекар се проверува на мој термин и исто така и се закажува преглед преку матичниот гинеколог.
Инаку прегледите се нормално индивидуални, не групни. Моѓе да се случи додека тебе тепрегледува друга жена да се спрема во делот кај сестрата или во соблекувална, ама ако ти е за приватност нема да те види никој без гајле, има паравани.

jas sum bidena odamna vo skopje na pregled togas bese grupno........vo taa prostorija imase poveke kabini so zavesi........i kaj sto bev i jas imase poveke zeni a doktorot bese zad drugata zavesa

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Лапараскопија
8.5.2014 18:07:52   
Dusanka
Jas treba otprilika za 10 dena da odam na laparaskopija na GAK. Kvisko fala ti imas mnogu ubavo objasneto za cel proces. Koga se vidov so dr. malce bev vo panika pa neznam dali sum go svatila dobro. Mi rece na prv den od ciklus da otidam vo 7.30 i da nemam nisto jadeno, pa sega dali toj den ke mi otvaraat istorija? Ili ke treba poslem pak da odam samo za istorija.

Kvisko ti samo telefonski se javi na GAK, prv den od ciklus?

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Лапараскопија
8.5.2014 18:51:39   
suzeto
zakazav za kaj dr.trajkovski na 30 maj

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?