|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
8.5.2014 19:03:55   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dusanka

Jas treba otprilika za 10 dena da odam na laparaskopija na GAK. Kvisko fala ti imas mnogu ubavo objasneto za cel proces. Koga se vidov so dr. malce bev vo panika pa neznam dali sum go svatila dobro. Mi rece na prv den od ciklus da otidam vo 7.30 i da nemam nisto jadeno, pa sega dali toj den ke mi otvaraat istorija? Ili ke treba poslem pak da odam samo za istorija.

Kvisko ti samo telefonski se javi na GAK, prv den od ciklus?

dan treba da se javis na prv den od ciklus ????????

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Лапараскопија
8.5.2014 21:28:06   
Kvisko
Вака значи се јавуваш на прв ден од циклус за да те запишат во програма. Е сега јас се јавив само на телефон на прв ден од циклус а отидов подоцна за отварање историја бидејќи требапе да пијам микрогинон одреде период заради интервенцијата на јајниците.
Ако докторот рекол да одиш на ГАК на првиот ден тогаш веројатно ќе ти одредат ден и ќе ти отворат историја. На тој ден кога одиш за отварање на историја треба да си гладна и жедна бидејќи ти земаат крв за лабраториски испитувања за потребите на анестезијата и интервенцијата. Потоа одиш да јадеш и да шетнеш малку па после 11 треба пак да одиш на одделение ти ги даваат резултатите и одиш да се видиш со анестезиолог. Таму ти мерат притисок те мерат те прашуваат за алергии и потоа пак ја враќаш историјата на одделение. Значи тој ден ќе се шеташ малку горе долу по ГАК. Кога ја враќаш историјата ќе ти објаснат како да се подготвиш за самата интервенција. Потоа ти се јавуваат по телефон за потврда на датумот.

Се надевам ова е доволно како објаснување.
Dusanka со среќа брзо да се опоравиш од интервенцијата. и

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Лапараскопија
9.5.2014 0:53:21   
Dusanka
Kvisko epten ubavo mi objasni, mnogu ti blagodaram.

Suzeto so lesno neka e i ti posakuvam pobrzo zakrepnuvanje. Isto i mene ke me pravi dr. Trajkovski zaedno so dr. Vojnika.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Лапараскопија
17.5.2014 21:48:12   
suzeto
dusanka za koga imas zakazano

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Лапараскопија
17.5.2014 22:23:35   
Dusanka
Denes duri dobiv (cela nedela mi kasnese) pa vo ponedelnik ke odam sabajle vo 7.30 gladna, zedna, se nadevam deka togas ke mi otvorat istorija.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Лапараскопија
19.5.2014 20:14:25   
Dusanka
Denes vo GAK mi izvadija istorija i sega cekam za termin da me izvestat za laparaskopija. Za kolku vreme otprilika se javuvaat?

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Лапараскопија
19.5.2014 22:09:44   
Melanija RR
Лапараскопија се прави до 11 ден од циклус.Ако ти дале лист со информации за исхрана и налин на прочистување ќе ти се јават до 2 дена пред интервенцијата

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 20.5.2014 12:20:15 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Лапараскопија
20.5.2014 14:48:33   
Dusanka
da mi dadoa lista za podgotovka,ti blagodaram Melanija.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Лапараскопија
20.5.2014 19:49:43   
Kvisko
Лекарот штом ќе одреди термин ќе ти се јават. Ако правиш заедно и хистероскопија и лапароскопија тогаш може и пред 11 ден. Мене на спонтан циклус ми ги праве утредента штом ми заврши циклусот. Ако е само лапаро ќе почекаат до кај 11 ден. Секако ќе ти се јават два дена пред тоа зад а ти кажат утредента да се подготвиш.

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Лапараскопија
4.6.2014 20:17:12   
suzeto
i jas se vidov so dr.trajkoski i laparaskopija mi predlozi mi zede broj za da mi se javat da mi kazat koga............sto treba za da ti otvorat istorija toa ne moze po telefon.............

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Лапараскопија
4.6.2014 20:22:31   
Kvisko
Suzeto за лапароскопија/јистероскопија ти треба болнички упат од кај матичниот гинеколог тоа би требало тој/таа да знае што да напише. За да отвориш историја прво треба да се јавиш на ГАК за да те стават на програма (обично се јавуваш на прв ден од циклус) или претходно да се договориш директно со лекарот за да ти каже дали треба да примаш некаква терапија како на пример контрацепција (јасмин, микрогинон) тој циклус или претходниот. Кога ќе се јавиш за да се договориш тогаш ќе ти кажат кога да ја отвориш историјата. Обично за тоа треба да оди рано сабајле со упатот гладна и има процедура. Сабајлето ти вадат крв за анализи па потоа ти кажуваат кога да дојдеѓ повторно за со резултатите да одиш да се видиш со анестизиолог. Значи за отварање историја треба лично да одиш со среден упат и здравствена книшка плус електронска книшка (или плави картони).

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Лапараскопија
8.6.2014 21:47:49   
suzeto
znaci uste tri pati do operacija treba da odam

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Лапараскопија
12.6.2014 17:07:27   
Dusanka
Denes mi se javija da mi kazat deka utre sum na laparaskopija. Malce cudno mi dojde deka treba naredna nedela da dobijam, a znam se pravi do 11 den od ciklus, ama sestrata mi vika doktorot znae i sega utre treba da odam. Mi se javija vo 13.30 taka da sto pobrzo denes da napravam.
Pa mi tekna deka utre e petok, valjda nema cel vikend da me drzat vo bolnica.
Da ve prasam tie sto ste veke operirani, samo edna vecer ve drzea vo bolnica?

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Лапараскопија
12.6.2014 22:57:24   
Kvisko
Suzeto не треба уште три пати. Еден ден цел го губиш кога отвараш историја, другото може по телефон.

Душанка со среќа и со лесно. Еден ден ќе те држат и потоа ќе те пуштат. Најверојатно ќе преспиеш и ќе те пуштам од ургентно одделени долу на приземје нема да те качат на оддел. искрено на одделение им се подобри условите има тоалет во секоја соба долу е заеднички ама па една вечер не е проблем.

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Лапараскопија
12.6.2014 23:34:08   
Melanija RR
Зарем не се лежи веќе на 2ри односно мислам дека е сега се на 3ти?А каде е тоа ургентно?Десно кај лабараторијата од лева страна?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Лапараскопија
15.6.2014 13:01:07   
Dusanka
Devojki ve molam ako imate broj od dr. Trajkovski da mi dadete, vo petokot me operiraa seuste sum vo Gak a doktorot vcera cel den i cela vecer bese dezuren, sabajle me zaboravil ne dojde si otisol i drug doktor koga me vide mi vika bez dozvola od dr. trajkovski ne me pustaat, sestrava ne saka da dade broj.ve molam koj ima da mi prati poraka vi blagodaram!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Лапараскопија
15.6.2014 14:07:30   
Dusanka
devojki samo sto pisav ovde dojde dr. Trajkovski i me pusti, sestrite me izvadija od pamet, mi vikaat sigirno te zaboravil narednite denovi koga ke dojde ke te pusti. A imase uste dve devojcinja vo petokot so mene sto gi operirase i gi pusti naredniot den, jas poveke krvarev i me ostavi da sedam podolgo. Doktorot e super, jas ostanav 2 veceri, imase mn guzva vo petokot pa poslem operacija me stavija vo urgentno no poslem se oslobodi na 2ri sprat i tamu me prefrlija. Na 2ri sprat e super, site sestri i bolnicarki sto se pogodija mn bea fini, e sega deka vikend fati imase samo po edna sestra i bolnicarka ama ok bese. Vo petok treba da odam za koncite. Ne mi dade nikakvi lekarstva, mi kaza da se fatime za rabota po 10 dena.

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Лапараскопија
15.6.2014 14:41:48   
kapina
Dusanka ti go pisav brojot vo pp

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Лапараскопија
16.6.2014 22:26:53   
suzeto
kako samo eden den te drzat vo bolnica mene prviot pat koga me operiraa me drzea poveke....a sto treba za otvorajne istorija ,,,,dokumenti od pregledi i dr.ili samo licni podatocijas prviot pat koga se operirav se dogovoriv prespav tamu i sabajleto me operiraa ......

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Лапараскопија
16.6.2014 22:28:58   
suzeto
a i mnogu mlad bil dr.se iznenadiv ocekuvav postar neznam sega sum isplasena neznam kolku e iskusen.ne e laparaskopija za kanali nego imam mnogu cisti i na jajnici i na creva stomak......

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Лапараскопија
17.6.2014 11:40:23   
Kvisko
Suzeto не се секирај за тоа што е млад докторот. Многу е искусен. Секој ден е во сала со лапароскопии и хистероскопии. За тоа ич немај гајле.

И јас преспав само една вечер на Клиника после лапаро/хистероскопијата на која ми беше правен и ovarian drilling заради цисти на јајниците. Так ареши мојата докторка. Утредента дојде да ме види Трајковски и да ме пушти дома бидејќи Трајанова не беше во Скопје дента. Мислам дека колку се лежи во болниа одлучува лекарот врз основа на она што се парвело во сала. Стандарно е еден ден после лапароскопија а за хистероскопија се оди дома истиот ден. Тоа е затоа што нема многу сечење и нема многу крв па не треба долго опоравување.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Лапараскопија
17.6.2014 14:26:30   
Dusanka
Suzeto voopsto da ne te plasi toa sto e mlad doktorot, bas za laparaskopija i histeroskopija epten mu e rutina stanato. Mene koga me operirase vo istiot den i drugi 2 devojcinja pravese, niv naredniot den gi pusti doma, no jas poveke krvarev, me pravese od cisti na dvata jajnika i po 2 veceri me pusti. Jas sum epten zadovolna od doktorot, mnogu e grizliv i se ubavo objasnuva.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Лапараскопија
17.6.2014 16:15:39   
suzeto
fala vi devojki za utehata

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Лапараскопија
22.6.2014 21:11:26   
pozitive
http://www.youtube.com/watch?v=y-AZURlkVog&list=UUxKK6Qu8NB6_FBu2d8EXNKg&feature=share&index=21


_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Лапараскопија
16.7.2014 22:07:07   
Dusanka
eve nekoi novosti za 3D laparaskopiska tehnologija

КЛИК

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 17.7.2014 11:47:26 >

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?