|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.1.2012 16:46:47   
Ljubovce
Mamici,postoi li nekoj drug lek za podobrovanje na krvna slika kaj bebce (moeto e 3 meseci) a da ne e ferum lek,ili legofer?mnogu loso mi gi podnesuva i dvata sigupi.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
21.3.2012 9:40:56   
Fiao
Nie imame 3meseci i pedijatarot ni rece da proverime krvna slika. Dali nekoj od vas znae kade e najubavo za volku malo bebe da otideme da mu izvadime krv, bidejki nekako ne mi se nosi po ambulantive ima mnogu nastinati, bolni lugje, pa da ne ja napravime golemata... user posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
21.3.2012 10:34:10   
Ljubovce
Jas direktno vo avicena go nosam,ima i poseben sprat za deca,i nikogas ne sum cekala podolgo od 5 min. mozes i na privatno a moze i so uput od maticen dr.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
21.3.2012 10:39:00   
kikicka
Јас прв пат и правев на 2 месеца и тоа во Систина крвна слика целосна плус ,крвна група и проверив која е.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Nie imame 3meseci i pedijatarot ni rece da proverime krvna slika. Dali nekoj od vas znae kade e najubavo za volku malo bebe da otideme da mu izvadime krv, bidejki nekako ne mi se nosi po ambulantive ima mnogu nastinati, bolni lugje, pa da ne ja napravime golemata... user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
21.3.2012 10:42:29   
Ljubovce
E da isto i vo remedika pravevme nekolku pati na pocetok i prednosta e sto rezultatite gi dobivas za 5 min,a vo avicena cekas po mail da ti gi pistat. ako odite bezuput na privatno isto se plaka na dvete mesta.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 14:54:53   
Natasa981
nie za prvpat napravivme krvna slika sega pred edna nedela, zasto trebase vakcina da primi..imame 5 meseci, i zemaa krv vo poliklinikava, rezultatite bea gotovi za 5 minutki bukvalno,ama ne mi se bendisa nacinot na vadenje krv, onaka klasicen so golemka igla i direktno vo prsteto,pa stiskaa za da potece krv i polnea epruveta..bebevo se utepa od placenje,veruvam deka ja bolese mnogu! Dali i vo Sistina e taka za bebinja mislam ili vadat krv so vakuum spric,moze li nekoj da me informira..?

< Поракaта ја уредил Natasa981 -- 22.3.2012 14:55:32 >


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 15:06:22   
blue_blue
Не е така. Само во државни поликлиники земаат вака крв на деца. Страшно е, мојава ќерка толку имаше уплав од тоа како и земаа крв во алобраторијата во Ѓорче Петров да детево нејќеше ни до врата да дојде, а еднаш од толку страв ми се измочка во скут и толку ја грчеше раката да не можеше да и потече крв. После тој настан почнав да ја носам или во авицена или во адриа лаб. Таму им земаат крв со едно како боцка, детето не ни гледа дека е игла, стварно ич не боли и не им го гребат прстето од епруветата, туку само стискаат да капне крв. Од кога одиме во приватни лаборатории ќерка ми ниту плаче, ниту има трауми од земање крв, најнормално си седи да и земат. Е сега кошта, милам некои 350 денари крвна слика со ЦРП, а во Ѓорче беше 50 денари со плав картон, ама немам намера веќе да ја ставам на такви трауми за едно земање крв.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 15:15:52   
Natasa981
blue_blue fala ti na odgovorot! I pretpostavuvav deka e taka..Uste mi e slikata -kosmar pred oci kako mu zemaa krv na bebevo..Za prv pat otkako e rodena mi idese i jas da placam so nea;mozda i zaplakav, tolku zalno bese sto nemozev da disam,nema veke tamu krv vadenje ,ke ja nosam po privatni labaratorii..Pa i mene koga mi vadat krv gi molam sestrite so malecka insulinska igla da vadat a ne pa za bebe..konjsko igliste

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 15:16:43   
AnnaMolly RR
Јас откако ја открив Авицена, се таму за крв го носам. Последен пат за обична крвна слика ни зедоа 170 денари, резултати веднаш. Иглите не се гледа дека се игли, како што кажа блу_блу. Персоналот ги занимава децата и многу се внимателни, па честопати и балончиња им даваат на децата. Не ти се исплати за крв/брисеви веќе државно да одиш.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 15:43:36   
Beatris
Јас и правам кај матичниот во Неуромедика, резултати за 5 мин, мала боцка исто како во Авицена, А уопште не плаче, плаќам 80 ден.

Инаку докторот ми кажал дека доколку се гребе прстот со епруветата а не се остава да капе, резултатите може да бидат за нијанса неточни

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 16:27:22   
kikicka
Е за ова незнаев со гребењево а и не се сеќавам далит ака имаат гребено. Имам забележано дека Л е како мене од десното раче нема мнг крв кога и вадат и ја боцкаат на левата и од таа вадат повеќе,Јас бев така додека бев трудна од десна за жива глава немав крв а од лева колку сакашuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
22.3.2012 16:31:42   
Beatris
Неточни во смисла ако пример леукоцитите се на горна граница, неточен резултат зголемен за 1-2 веќе значи посериозна состојба.

Тоа и се деси на пријателка која со бебенцето одеше натака навака за крвна слика, леукоцитите високи, они извадени од памет, го пратив кај мојов доктор ги смира, ја повторија крвната слика и немаше место за паника, истиот ден беше, различен резултат. Им рекол дека заради гребењето на прстето user posted image  Не знам која е логиката во тоа ама стварно испадна така во случајов

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.3.2012 10:18:01   
vanessa30
Na David mu napravija krvna slika vednas stom se rodi vo Remedika i ottogas nemame napraveno, a sega imame polni 5 meseci. Neznam, ja pravite krvnata slika onaka za da proverite ili poradi nekoja pricina. Bidejki nas pedijatarot ne ni kaza da pravime krvna slikauser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.3.2012 10:20:35   
Beatris
ваннеса ние правевме на 0, 3, 6, 9 месеци, и така и планирам да биде понатака, чисто за проверка. Инаку секогаш темпирав да биде пред некоја вакцина, за да однесам и таму крвна слика дека детето е здраво

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.3.2012 11:11:50   
bombica
Исто како и Беатрис на 0,3,6 и сега за 1 нед, на 9 месеци.Додуша јас не сум го носела специјално за крвна слика туку кога не викаат за систематски му вадат и крв.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.3.2012 12:06:06   
vanessa30
Nas do sega nikoj ne ne viknal na sistematski i ni rekol da napravime krvna slika, nego jas go nosam na sekoj 2 meseci za proverka na tezina,dolzina... na moja inicijativa.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.3.2012 13:12:41   
Beatris
Ванесса и нас не не викаат на систематски user posted image  Јас си одам кај матичниот секој 1ви во месецот за контрола. На секои три месеци знаеме дека треба крвна слика, он самиот не потсетува ако заборавиме и ја правиме на лице место за 5 мин. Тоа е така мислам до 1 годинка, за понатаму незнам.

Не дека не може да помине и без тоа, ама мене ми е битно да знам каква и е крвната слика за да знам дали и со што да ја појачам исхраната

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.3.2012 18:59:25   
Ikana
Ние на клиника 3 во едно направивме, и ич не ми се носеше поради инфекции баш, ама морав, па кога веќе бевме таму и земаа и крвна слика да и направат. Крвта, освен малку ниско што и беше железото, е ок. Па сега и давам Ферумлек сирупче.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.3.2012 20:18:54   
Ikana
Референтни вредности за крвна слика за деца помали од 1 година

Leukociti: 6,0-17,5
Eritrociti: 3,6-5,2
Hemoglobin: 105-135
Hematokrit: 0,34-0,44
MCV: 70-86
MCH: 23-31
MCHC: 280-320
Trombociti: 360-670

Segmentirani: 25,0-60,0
Limfociti: 25,0-50,0
Monociti: 1,0-6,0
Eozinofili: 1,5-5,0
Bazofili: 0,0-1,0

Извор: Завод за лабораториска дијагностика Конзилиум, Белград (Преземено од српската рингераја)


< Поракaта ја уредил Ikana -- 24.3.2012 20:19:36 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.3.2012 23:09:36   
Andriance
Jas od sam pocetok A go nosam sekoj 15-ti na kontrola...a krvna slika pravime pred sekoja vakcina,..cisto da vidime dali e vo red i spremen za istata..Avicena se zakon ( veruvam i adrialab)...odis i za pomalku od 5 min imas gotova krvna slika koja btw nemora da ja nosis kaj doktor zasto mozat ( ako ima) da mu ja pratat na mail...rabotat so plavi kartoni..znachi ako imate upat kej si platite isto,..A ne mi zaplakal do sega..a i site dobivaat balonce ( kolku samo ova gi zalazuva ) site se nasmeni..imas i kade na raat ako treba da presleces dete, imaat duri ii cekalna so igroteka

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
12.5.2012 3:03:42   
Леон
Охх тоа боцкање, ние си имаме траума.
Прв пат на 20 и некој ден во државна на Неонталогија и бидејки имаше повеке работи за испитување, да не му влечи од прстето ко бајаги за поедноставно, од веничка од главчето му земаа.
Сестрата ни рече да излезиме од соба, бебушот спиеше и за да му рипне вента изгледа го будела да плаче
КОга влегуваме внатре сестрата ми рече стваи ја раката на памукчето , ја ствама леле кога гргна тоа крв мислам цела река потече јас пребледев, мм само ми рече излези надвор и го зеде малиот. user posted image
Му се направи и хематонче не подолната веничка дали два пати го ѕупкала не знам, али месец и пол му стоешеuser posted image
Од тогаш имам траума и на вакцина, ако треба мм не оди на работа ама сама не одам , аи плашлива сум .
Не можам да го гледам како ми плаче, а не можам да направам ништо..
Ахх морам да бидам малце похрабра мама...user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
12.5.2012 9:13:18   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Леон РР

Охх тоа боцкање, ние си имаме траума.
Прв пат на 20 и некој ден во државна на Неонталогија и бидејки имаше повеке работи за испитување, да не му влечи од прстето ко бајаги за поедноставно, од веничка од главчето му земаа.
Сестрата ни рече да излезиме од соба, бебушот спиеше и за да му рипне вента изгледа го будела да плаче
КОга влегуваме внатре сестрата ми рече стваи ја раката на памукчето , ја ствама леле кога гргна тоа крв мислам цела река потече јас пребледев, мм само ми рече излези надвор и го зеде малиот. user posted image
Му се направи и хематонче не подолната веничка дали два пати го ѕупкала не знам, али месец и пол му стоешеuser posted image
Од тогаш имам траума и на вакцина, ако треба мм не оди на работа ама сама не одам , аи плашлива сум .
Не можам да го гледам како ми плаче, а не можам да направам ништо..
Ахх морам да бидам малце похрабра мама...user posted image

leon da ti objasnam vaka strucno za da znaes ( laborant sum ) na bebe do 1 god ne e vozmozno da se zima krv od race zatoa se zima od glavickata bdejk samo tamu mozat da se napipaat veni, kaj site bebinja se pravi taka pa i vo bolnica po poduvanje se zema od glavickata, drugo vo glavickata ima i veni i arterii nemozat da se se raspoznaat dali e vena ili arterija no koga ke se bocne vednas se poznava od arterijata tece pod mlaz krv i dosta po obilno otolku od vena i najcesto se javuva hematomce na glavickata no moze i da se spreci ako so pamukceto se pritiska pojako vo interval od 5 min. i za da se zeme krv od glavckata mora da plakaat za da nabreknat venit.
inaku od prst se zima krv ( kaj bebinja i kaj vozrasni ) samo za krvna slika ( eritociti, leukociti, hemoglobin i trombociti) i glikemija, a od vena za ostanatite analizi.

_____________________________



(Одговор на членот Леон)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
27.1.2014 10:13:13   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

dali nekoj imal slicno iskustvo i ako moze da me posovetuva otkako moeto bebce koe ima 4 meseci pocna da pie surup lagofer i kapki baby vital za podobruvanje na krvnata slika prestana da pie ad mleko se so zorle edvaj po 60 ml na 3h neznam zosto e vaka prethodno piese 130/150 ml inaku si jade po edno peceno ispasirano jabolko na den sto mozam da napravam za da mu go zgolemam apetitot? inaku tezi 5 i 900g kolku ml treba dnevno da pie mleko?

Мене нешто друго ми боде очи. Колку му е лоша крвна слика на бебе од 4 месеци за да пие железни препарати? Мој совет ти е да не му даваш ништо за подобрување на крвната слика затоа е што е сосем нормално да му е таква каква што му е. Детето е сеуште само на млеко, после 6 месеци кога ќе почнете да јадете цврста храна ќе можеш да почнеш со подобрување на природен начин доколку има потреба од тоа, а верувај ми нема да има.

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

dali nekoj imal slicno iskustvo i ako moze da me posovetuva otkako moeto bebce koe ima 4 meseci pocna da pie surup lagofer i kapki baby vital za podobruvanje na krvnata slika prestana da pie ad mleko se so zorle edvaj po 60 ml na 3h neznam zosto e vaka prethodno piese 130/150 ml inaku si jade po edno peceno ispasirano jabolko na den sto mozam da napravam za da mu go zgolemam apetitot? inaku tezi 5 i 900g kolku ml treba dnevno da pie mleko?

Мене нешто друго ми боде очи. Колку му е лоша крвна слика на бебе од 4 месеци за да пие железни препарати? Мој совет ти е да не му даваш ништо за подобрување на крвната слика затоа е што е сосем нормално да му е таква каква што му е. Детето е сеуште само на млеко, после 6 месеци кога ќе почнете да јадете цврста храна ќе можеш да почнеш со подобрување на природен начин доколку има потреба од тоа, а верувај ми нема да има.



Јас би се надоврзала на постот од Еленак,во врска со загриженоста за крвната слика.Нашата педијатарка,ми објаснуваше дека крвната слика,т.е железото до 6тиот месец оди во надолна линија,се намалуваат вредностите.Значи не е ништо алармантно,напротив е нормално.После 6ти месец ќе ја следите ситуацијатаuser posted image Се извинувам офтопик сум,но во контекст на прашањето на Лекокрилаuser posted image



_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
25.2.2014 17:51:16   
Melanija RR
На М му вадеа крв од вена па неуспешно па од рацето над прстите на 5 месеци за к.слика и други испитувања.Тој плачеше и јас плачев.
Се плашев да небиде од глава зошто сакав да бидам со него.
Меѓу другото доби дијагноза анемија,ни дадоа Легофен и Витамин Ц.
Ова се резултатите ама вака како кратенки не ги знам
WBC 5.7
RBC 4.13
HGB 9.3
HCT 31.1
MCV 75.3
MCH 22.5
MCHC 29.9
PLT 23

LYMPH 73.4
RDW-CV 12.6

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
25.2.2014 22:25:26   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


Ова се резултатите ама вака како кратенки не ги знам

WBC 5.7 - леукоцити
RBC 4.13 - еритроцити
HGB 9.3 - хемоглобин
HCT 31.1
MCV 75.3
MCH 22.5
MCHC 29.9
PLT 23

LYMPH 73.4
RDW-CV 12.6

Мене тие ми се битни па само тие ги знам, и прво тоа гледам на крвна слика, дали леукоцитите се во нормала, ако се покачени има значи бактериска инфекција, и хемоглобинот го гледам колку е. Пред некој ден и ние правевме крвна слика, Хемоглобинот и е 135. И се друго беше во нормала.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?