|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2009 12:45:41   
pacuvce
Aman Eca,zar nema poinakov nacin???Kolku mi padna zal,se stavam na tvoe mesto...Kako e sega Mila,kuklata mala?Backi od mene!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2009 12:50:55   
tati
user posted image zal mi e...se prisetiv i jas  koga nas ni vadea krv od glavceto...potresno , zivot mi se skrati najmalku za 5 godini



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2009 13:10:05   
mami
user posted image user posted image user posted image аууу не би можела тоа да го издржам..леле па од главче...душичка мала..се надевам брзо ке заборавиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот tati)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
15.1.2010 12:32:15   
Medo
Душиче мало...

Ајде поминало тоа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
15.1.2010 12:34:53   
mother 29
Ecke kako se rezultatite?

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
15.1.2010 15:53:15   
Adrijana
Na Eva vo ponedelnikot bevme ( na polni 2 meseci i dve nedeli) i i zemaa krv od prsteto, i se si e superuser posted image
Eli kako ti e malata???

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
15.1.2010 15:57:48   
Еца
чекајте кај нас знаете како одат работите, резултатите не се готови, инаку имавме искуство од Мартина па знам дека ке бидат готови за два до три месеци. Катастрофаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 18:36:13   
elle
na polni tri meseci koga otidovme za vakcina i zemaa krv. Hemoglobinot i e slab 94 iako dobro napreduva. I prepisaa legofer ama ne mozam da sedam mirna dajte nekoj sovetuser posted image user posted image user posted image
i jas bev anemicna vo tekot na bremenosta ima li nekakva vrska toa????

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 18:40:41   
mami
Елле колкаво беше твоето? Јас на Лука му давам од оној сокот со цвекло, морков и јаболко и има резултати. Си пие секој ден по едно мало шишенце и немаме гајле

И внимавај со Легоферот на Лука му створи запек


< Поракaта ја уредил mami -- 16.2.2010 18:42:12 >

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 18:41:45   
elle
3 meseci e samo cica ne i davam sokoviuser posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 18:43:27   
mami
Незнам што да ти кажам..пробај со легоферот само пази, ако и створи запек кажи и на матичната за да и препише нешто друго

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 18:44:29   
elle
fala mami
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
16.2.2010 22:16:19   
bebi
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Елле колкаво беше твоето? Јас на Лука му давам од оној сокот со цвекло, морков и јаболко и има резултати. Си пие секој ден по едно мало шишенце и немаме гајле

И внимавај со Легоферот на Лука му створи запек




Мами, кажи ми за сокот од цвекло и дали му даваш секој ден и по колку, затоа што и ние сме малку анемични, па морам да појачам со исхраната. Инаку од сируп пиеме фероглобин....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 9:14:08   
mis.
Беби еве кликни тука имаме тема слабокрвност каде можеш да го најдеш рецептот на сокот од цвекло,морков и јаболко

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 14:00:27   
Весна
Истово прашање и` го поставив на матичната на Јана, а одговорот беше дека пред три месеци не се зема крв на бебиња. Зошто? Затоа што се` уште им била измешана со на мајката, па според тоа резултатите не би биле валидни.
Туку, ме интересира во кој случај/зошто им се зема крв од главчето? За каква анализа е потребно токму од главчето?user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 19:40:42   
Тања РР
На мојата Јана додека беше во инкубатор крв и земаа на неколку дена затоа што имаше сепса. Потоа стана анемична па примаше трансфузија од еритроцити, и кога не пуштија од ГАК ни препорачаа да ја следиме крвната слика и да пиеме легофер.
Првиот пат кога и земаа крв откако ја донесовме дома резултатите беа во подобрување, но сега пред некој ден пак (на мое барање, на кое педијатарот се двоумеше) правевме анализа и се покажа дека и паднал хемоглобинотuser posted image .
Легоферот воопшто не го сакаше, секое давање беше права тортура и за неа и за мене, по неколкуминутна борба и плачење успеваше целиот да го исплука. Сега го заменив со Ферум Лек, има попријатен вкус и се администрира поретко па се надевам дека ќе биде добро.
Инаку бидејќи таа сеуште не пие ништо друго освен млеко сокот од цвекло, морков и лимон го пијам јас.user posted image
Денес забележав малку црвена дамка во столицата на детето, мислам дека е од цвеклото но сепак не сум сосем мирна. Имате ли вие некакво слично искуство со бојата на столицата??

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 19:44:35   
ripce
Ние пиеме сок од цвекло, моркови и јаболка и нормално после пиењето столицата му е целата обоена темно црвено, а ако пие само сок од морков е портокалова.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 19:59:43   
mami
додека беше помал да, имаше голема врска што ке изеде и бојата на столицата, сега веќе не. Се е една голема кафена дамка која ужасно мирисаuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 20:04:22   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

додека беше помал да, имаше голема врска што ке изеде и бојата на столицата, сега веќе не. Се е една голема кафена дамка која ужасно мирисаuser posted image



user posted image user posted image user posted image Леле мами ама си ме насмеала!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 20:04:56   
mami
Па стварно па така еuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 20:31:52   
mom
Znaete li od kolku se normalni vrednostite na hemoglobin za bebe? Na moeto na 4 meseci hemoglobinot mu bese 118. Pedijatarot mi kaza da pijam ferulek preventivno za bebeto dodeka cica iako krvnata slika mi e dobra. Pa do koga da pijam zelezo, jas prvoto go doev 1 ipol godina. Tolku da pijam? Kakvo e vaseto iskustvo posto site lekari razlicno kazuvaat?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 20:34:21   
mami
Мом еве овде има Бебица поставено супер толкување на резултатите, погледни и спореди

КЛИК

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 21:02:46   
mom
Fala ama ne znam dali se istite vrednosti za bebe i vozrasni, ovie se za vozrasni. Sepak fala

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
17.2.2010 21:04:41   
mami
Јас ја прашував матичната и таа преку овие вредности му ја гледаше крвната слика на Лука, така да би требало да се исти

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
4.3.2010 10:25:34   
Весна
Денеска на Јана првпат и` земаа крв од прстето. Резултатите од 13:30 до 18:30 часот. Попладнево сме и на педијатар па, ако се` е во ред, утре на вакцинација за ХиБ :( о, божеее!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?