|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Седење
13.10.2009 14:13:30   
mis.
Моите деца со 5 месеци веќе сакаа да седат.Како некое непишано правило е дека на 6 месеци веќе можеме да ги ставаме бебињата во седечка положба?Како беше кај вас?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Седење
13.10.2009 14:16:05   
profesorica
Дамјан уште на 4 месеци сакаше да седи.

Мислам дека тоа правило седење од 6 месеци повеќе важи за девојчињата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Седење
13.10.2009 14:16:18   
mis.
Мене ортопедот ми рече дека уште од раѓање можам да го ставам малку подисправено на 45 степени и тоа се смета за нормално.Во положба на седење сами никако не треба да го ставаме се додека сам не појави желба за тоа(никако потпрен со перници0.Така беше и кај моите деца.Веќе на 5 месеци си ја подигаа главата за да седнат.на отприлика 7-8 месеци тие седеа самостојно што всушност и се нарекува седење.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Седење
13.10.2009 14:20:27   
profesorica
Да и мене ортопедот ме советуваше потпирање на перници-Никако но Дамјан сам се исправаше и ако го држиш во скут обавезно беше во седечка положба.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Седење
13.10.2009 14:30:36   
STRUMFETA
Istiot problem go imame i nie.Denes polnime 5 meseci a  veke da se kaze sedi.Ne bukvalno, ama vo race nema sansa legnat, ti go stavas na krevet da leze ono  se podiga...Znam deka toa od 6 meseci smee da sedi ,ama mnogu mi e glupavo ona, pr.denes polnime 6 meseci,i ajde moze da sedime, a vcera ne.Pa nemavme tocno 6.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Седење
13.10.2009 15:37:01   
mami
Кога ке почне сам да се напрега за да седи- седнете го- тоа ми рече ортопедот и ние му дадовме комплетна слобода кога сака сам да си седне, подоцна да се исправи и сл...Не се водам по приказната од 5 мес ова смее од6 она..па не се сите деца исти и не е  развојот кај секое ист

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Седење
13.10.2009 15:59:31   
mamamace
Здраво, јас сум нова на сајтов и прв пат Ви пишувам, па за почеток поздрав до сите членови. Во врска со темава за седнувањето мислам дека се е индивидуално, секое бебе е различно, некое побрзо напредува а некое не. Конкретно кај мене Филип почна да седи уште пред да наполни 6 месеци, сега има 6,5 месеци ама уште не може да се дигне и сам да седне, морам јас да му помогнам а по одредено време губи рамнотежа и паѓа. Мислам дека е тоа нормално а со тек на време ќе се научи и сам.

_____________________________

Поздрав!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Седење
13.10.2009 19:01:39   
niki
Секое бебе е различна приказна, но и секое бебе на возраст од 4, 5 или 6 месеци сака да е исправено и да гледа што се случува околу него, што не значи и дека е способно да седи. Не треба да се чека до 6 месеци за да се стави  детето да седне туку треба да му се дозволи да се развива по сопствениот ритам и да стане способно самото да седне и да седи, да одржува рамнотежа, а не да се потпира со перници. Има деца кои ни на 6, ни на 7, па дури ни на 8 месеци не се способни да седат сами и никако нетреба да се форсираат само затоа што навршиле веќе 6 месеци.
Оваа граница како и се друго што е поврзано со развојот на бебињата е само ориентациона и никој не треба за неа строго да се држи. Сите деца во еден момент почнале да седат, неважно е дали било на 5, 6 или 7 месеци, важно е тоа сами да го постигнат.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mamamace)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Седење
13.10.2009 19:08:32   
mis.
Целосно се согласувам со тебе ники.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Седење
13.10.2009 23:22:23   
rosi
Kako i poveketo bebinja i mojot Nikola saka da sedi ,za 7 dena polni 5 m a veke od cetvrtiot mesec saka da sedi,se vrti na stomak i se  podiga koga e vo lezecka polozba. A mene malku mi e strav bidejki tezok e malku ,veke ima devet kila i nesto.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Седење
14.10.2009 15:05:05   
mother 29
на мене ортопедот др.И.Стефановска,ми даде најдобар совет....детето ке си покаже...значи не се замарајте од толку  месеци треба да седи,од толку ова-она

ако се мести тоа да седи значи..спремно е да се седи

(Одговор на членот rosi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Седење
14.10.2009 17:52:31   
vib11
Нашиот ортопед ни рече се што може, смее... И моето ангелче сака да седи, а најмогу се радува кога ја водам да оди, се прави важна..user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Седење
15.10.2009 10:30:49   
big_mama817
ние покасно почнавме да седиме на 7 месеци бевме така подебелки user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот vib11)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Седење
19.10.2009 13:08:15   
STRUMFETA
pred nekoj den go odnesovna ortoped,pa vaka mi rece:Se e vo red,nema problem,dubak-nikako,vezbi -zadolitelno,vigantol 3 kapki,a sedenje tamu negde 7-mi mesec.
Ma nema sansi da izdrzi do togas.Filip uste sega sedi,sekoe dete samo si pokazuva koga e spremno,i ne e dobro samo da go forsirame.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Седење
19.10.2009 14:49:14   
niki
Кога јас мојата ја водев на ортопед, од лежечка положба ја фаќаа за рачињата и  оставаа сама да  влече за да седне. Кога ќе се дигнеше дланките и ги ставаа на стапалата и ја оставаа сама додека може да се одржува да седи и по неколку секунди таа ќе се навалеше на некоја страна и ќе си легнеше. Ова истото го практикував и дома. Никогаш не сум  ја седнувала јас ниту сум ја потпирала, едноставно така се извежба во седењето и кога си зајакна доволно си седнуваше сама. А сакаше да седи уште на 4 и пол пет месеци, но вистински успеа на 6 и пол-7.
Мој совет е од некаде 4 месеци да ги оставате да лежат на под, на некоја подлога од која нема опасност да паднат, а ќе можат да се превртуваат и тркалаат и така да си ги зајакнат мускулите и сами ќе си научат и да седат и да ползат, и да одат.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Седење
22.2.2010 14:09:35   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Ako ima vakva tema slobodno moze da se prefrvi, i odnapred se izvinuvam.
Dokolku ja nema eve jas ke pocnam.
Me isteresira koga i kako pocnaa da sedat vasite bebenca? Sum citala deka bebinjata pocnuvaat so sednuvanje okolu sestiot mesec.No sto znaci toa, deka do sestiot mesec treba voopsto da ne gi sednuvame, i koga ke napolni 6 meseci, odma da go cucneme i da go potprime bebeto so pernici za da ne se prevrti? Ili pak moze da pocne so sedenje koga toa samoto ke pocne da bara da sedi.
Ova so sedenjeto ic ne mi e jasno, i mi treba vasa pomos. Eva nema ni polni 4 meseci, a ne mozam da vi opisam sto pravi. Nema sansi da lezi nitu da bide vo polusedecka polozba koga e budna. Postojano se tegli kon napred i saka da sedne, pa duri e i nervozna i place ako ne i pomogneme malku za da sedne ubavo ispravena. E koga ke sedne, sleduva nasmevka.user posted image Starive mi vikaat ne ja stavaj da sedi, rano e, mala e, treba da sedi od sesti mesec.A ova zverevo i koga go drzime vo race se tegle na napred i ni se obesuva na rakata, i izgleda kako da sedi vo vozduh. Nemam poim sto da pravam.

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

И мене ми викаа дека до 6 месеци не се седнувало, но незнам тоцно на која емисија слишнав дека може да го седнуваш, но по малку не да претераш. Твоето бебече има 4 месеци и само уште неможе да седи, дека уште не е доволно развиено. Јас филип кога  имаше 4ипо месеци го држев во полуседечка позиција(повеќе седнато). А кога наполни 6 месеци поцнав и сам без држенје но сега еве има 7 месеци и уште не е стабилен, само се превртува. Но сепак секое дете си е различно.
И филип исто така се фрлаше нанапред кога го држевме. user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas Monika na 5 meseci ja staviv vo polusedecka pozicija od 45 stepeni da se navikne a na 6 meseci od 90 stepeni ubavo da sedne no prvo po 10 15 min a posle sam barase pa edese podolgo pa koga i zdosadi ke si legnese pa pak barase da sene i taka dodeka ne pocna sama da sednuva a toa e sluci vo 7 mesec bez da ja potpiram i pridrzavam.


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Седење
22.2.2010 14:19:12   
Adrijana
Ne saka ni vo polusedecka, si ja frla glavata na napred i se tegle i stenka, i obavezno place ako ne ja ispravis,da ja izalis. Kako i da ja stavam nema sansi glavata da i e potprena pozadi( osven koga spie).

_____________________________



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Седење
23.2.2010 17:36:31   
viksa
Петар е 4,5 месеци и прави обиди за седење. Кога го држиме во раце веднаш си зазема седечка (или полуседечка) позиција. Исто така се крева самиот од релаксатор. Но она што го забележувам е дека не може сеуште да се врти од грб на стомак. 

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Седење
23.2.2010 18:04:12   
mom
Bidejki so prvoto dete si imavme problem so kolkcinjata i sme bile kaj nekolku ortopedi, site isto kazaa deka koga e stabilno togas samo ke saka da sedi. Ama ako se podiga koga lezi i ako vo skutot se vitka kako da sedi, toa ne znaci deka e spremno da go sednes. Ako e spremno da sedi toa znaci deka sedi samostojno bez da go potpirate na pernici. Vtorovo bebe ima 5 meseci, fala bogu e so super kolkcinja,a od tri ipol meseci podiga glava koga lezi duri da ti e zal da ja ostavis da lezi, vo skut mi sedi, ama za da ja sednam na krevet ima vreme. Utre sum na ortoped pa pak ke si prasam, dali da gi trgnam pelenite i ke prasam za sedenjeto povtorno,

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Седење
23.2.2010 18:10:56   
mis.
Кога бебето ја потига главата може да се стави во положба во која телото ќе биде подигнато,подисправено на околу 45 степени но никако целосно исправено во седечка положба и потпрено со перници.Кога тој сам ќе биде спремен сам да се подигне ќе го направи тој чекор но тоа треба да го прави самостојно без ничија помош.Бидете уверени дека бебето ќе си го покаже тоа и ќе ви даде знак кога е спремен на седење(самостојно без потпирачи)

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Седење
23.2.2010 18:19:38   
mom
Ne brzajte da go sednuvate bebusot, bidejki na nas mamickite ni e najbitno da imaat malite zdravi kolkcinja. Ne veruvam deka nekoe e spremno da sedi pred 6 meseci, pa i na 6 e prasanje dali e spremno. Samoto ke vi pokaze.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Седење
8.3.2010 10:38:29   
Cacko
za ovaa tema mislam deka Elena moja e prikazna za sebe.Ja sednuvame (ako sakate krstete go potpiranje)pod agol od 45 stepeni uste od kaj 2 meseci posto Elena ne sakase da lezi nego od sto e radoznalo samo da glea so se desavauser posted image .A za toa od 6 meseci se sednuvalo kaj nas ne bese primenlivo posto od 5 meseci sedi sama bez potpiranje,e sea so treba da i pravamuser posted image da ja legnam,da i objasnam deka nema 6 meseci za da seiuser posted image user posted image user posted image taka da eve deneska si e super i so kolkcinja i so sve,duri ortopedot ni rece deka detevo mi e cudo i se ponasa ko za 1 godina

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Седење
8.3.2010 10:41:06   
mami
Цацко па тоа е супер..Јас си се водам по она што ми го кажа Видоевски- Детето не прави ништо што мисли дека не може..ако самото тоа смета дека е доволно јако за да седнува тоа и ке пробува, ако не, оставете го за кога ке се почувствува сигурно.
А Еленка машала си е напредна, па убаво ти реков дека се спрема за проодување, ти мислиш се зезам

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Седење
8.3.2010 10:43:39   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

za ovaa tema mislam deka Elena moja e prikazna za sebe.Ja sednuvame (ako sakate krstete go potpiranje)pod agol od 45 stepeni uste od kaj 2 meseci posto Elena ne sakase da lezi nego od sto e radoznalo samo da glea so se desavauser posted image .A za toa od 6 meseci se sednuvalo kaj nas ne bese primenlivo posto od 5 meseci sedi sama bez potpiranje,e sea so treba da i pravamuser posted image da ja legnam,da i objasnam deka nema 6 meseci za da seiuser posted image user posted image user posted image taka da eve deneska si e super i so kolkcinja i so sve,duri ortopedot ni rece deka detevo mi e cudo i se ponasa ko za 1 godina


Lele ista prikazna sme, za da ja legnam treba da ja vrzamuser posted image , a bas vo petokot ja vodev na ortoped i on mi rece ne ja sednuvaj mnogu, pocekaj barem 5 meseci da napolni, e aj pocekaj, ja ke cekam ama ona nejkeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Седење
11.3.2010 11:16:59   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Мамички, не можев да најдам ваква тема, па ако ја има нека ја префрли администраторот. Сакав да ве прашам на колку месеци почнавте да го седнувате вашето дете?

ИЗВОРНА ПОРАКА: fantom

Eve eden tatica ke se obide prv da kaze
Nie bevme pred 5-6 dena na kontrola na ortoped a inaku imam bliznacinja po 4 i pol meseci.Doktorot rece deka veke mozeme poleka po 5-10 min da gi usednuvame bez preteruvanje.Se nadevam deka za mesec dva ke mozeme slobodno da gi usednuvame..Dobro bi bilo i drugi iskusta da slusneme..


(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?