|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
29.10.2010 10:13:58   
arh_diz
Nie denes bevme da izvadime krv  ( pred vakcina) no  ne mozese  da izvadi mnogu placese go stegase raceto.Vo Ponedelnik povtornouser posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
29.10.2010 10:48:45   
***Lide***
nie bevme vo vtornikot da ispitame krvna slika i voopsto ne se rasplaka
JUNAK E MOJOT SIN user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
29.10.2010 16:39:51   
Snowhite RR
Ние денеска бевме на систематски и проверивме крвна слика, хемоглобинот му е 122user posted image user posted image Цел мес пиевме легофер, пред тоа беше 106, така да сега ќе видиме со матичната дали ќе продолжиме со сирупот, иако докторката рече дека тој се пиел по правило 3-6 месеци, за да се наполнат и резервите

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
1.8.2011 23:18:48   
Felly RR
Ај ако некоја мајка знае да ми каже, дали за вакцината на 18 месеци, се прави крвна слика.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
2.8.2011 23:47:53   
anedespo
Ne mora, samo treab deteto da e zdravo i da nema temperatura i normalno da ne pie sirup. Toleriraat mrsuli.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
7.8.2011 1:48:26   
Frogy
И на керка ми и направивме крвна слика на 3 и пол месеци,супер и е,хемоглобинот 127,добивме пофалби user posted image
п.с Плачеше кога ја боцнаа во прстето,ама после тоа мирно си седеше додека ја полнеа епруветката user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
7.8.2011 15:03:22   
arh_diz
Na 1 godina pravevme krvna slika hemoglobinot mu e nizok 119 , i vo mokracata ima soli mnogu malku pie voda max 50 grama dnevno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Frogy)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
7.8.2011 15:10:58   
mila mama
Nie uste ne sme proverile krvna slika user posted image
Tuka ne proveruvaat rutinski i ne znam do koja vozrast e taka...


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.12.2011 10:19:22   
jana81
pred nekolku dena proverivme krvna slika se bese dobro samo hemoglobinot bese nizok 9.9 Dr. rece ne e strasno jas da vnimavam poveke na ishranata da jadam cveklo, spanak itn. ama neznam kolku moze toa da ima kaj bebeto.
inace sme 4 meseci i samo na cicanje

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.12.2011 10:42:32   
TeaM
Krvna slika napravivme na 3 meseci i se beshe ok...

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.12.2011 11:35:48   
Andriance
I nie napravivme krvna slika pred vakcina sega na polni 3 meseci...Smokovska rece ona taka preporacuva cisto da mu ja vidi sostojbata na bebe pred bockanje.,.saka da e spremno..i toa se pokaza kako poln pogodok...ja primivme DiTePer i sega za sega nema reakcija a ja primivme pred dva dena..super pominavme...inace pravevme vo Avicena..ne se plakja ( so upat i plavo kartonce) rezultati se za 1 minuta..baska nemora da gi nosis kaj doktorka ako taa ima mail..kje i gi ispratat...user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance -- 23.12.2011 11:39:43 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.12.2011 15:17:13   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: soncko 2007

Zdravo na site na forumov.Jazapocnav ovaa tema zasto vidov deka nema nisto za vrednostite na krvta kaj novorodencinja i kaj doencinja.Nokeska bevme na klinika za grcevite zasto 4 saati bez nikakov prestan Alesandra placese.Znaeme deka se gecevi ama sekog se plasis da ne i nesto drugo,a pogotovo koga placenjeto ne prestanuva bukvalno.Doktorkata ja pregleda rece deka e se dobro ama aj vika da napravime i edna krvna slika cisto za da bideme mirni deka se e vo red.Ama koga ja vide rece deka hemoglobinot i e 9.7g/dl i e mnogu nizok za doece na ovaa vozrast-46 dena sme golemi inace .Mi izgledase nekako cudna zasto i ona bese mnogu rezrvirana koga ja prasav dali e toa mnogu i kolku mnogu anemicna.Samo mi rece deka treba da se povtori k.slika obavezno deneska.Sakav ako ima nekoj drug so vakov problem ili ste imale da mi kazete kako ste go nadminale????Dali treba nesto da pie za zelezotoili jas reba da ja smenam ishranata.Ve molam piset_e.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
23.12.2011 17:07:13   
soncko 2007
Vi blagodaram na site sto mi odgovorivte.Bevme denes kaj maticnata i me tesese deka i ne e mnogu anemicna. Rece da i davam Ferum lek sirupce i nekoi kapki BEBEVIT, kontrola po eden mesec. Neznam kako ke izdrzam cel mesec.
Uste ednas vi blagodaram na site srcki steuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.12.2011 20:47:46   
Ljubovce
I nie imame nizok hgb pa eve ni dadoa ferum lek i vit c,mu davam sekoj den po 2 ml e samo ako moze nekoj da mi kaze dali treba po cel vit c od 50 ml ili treba na pola,ne ja razbrav dr ubavo a sega e vikend i n emozam da ja dobijam.inaku sme 2 meseca...
pozdravce

(Одговор на членот soncko 2007)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.12.2011 21:09:03   
parel
Ljubovce, moeto bebe sega 7 meseci, a ova za koga ti pisuvam bese 1,5 meseci. Imase bronhopneumonija i vo kozle ni dadoa terapija. 1 nedela po terapijata ne bea zadovlni i sakaa da me zadrzat tamu. jas ne se soglasiv i pobarav 2 mislenje od dr.sajkovski. nakraj toj ne izleci. krvnata slika bese mnogu slaba. dr. sajkovski ni dade acerola od 50 mg. togas go doev moeto bebe a acerolata ja drobev so 2 lazici i mu ja davav so malku voda i lazicka. Bidejki seto ova se slucuvase letoska, bevme i na planina podolg period i vozduhot ni go kaci hemoglobinot. posle 2 nedeli bese znacitelno kacen i dr sajkovski bese prijatno iznenaden. rece da prodolzime samo so acerola i bedejki krvta brzo se podobruvase ne ni dade zelezo. otidovme po 2 nedeli pak na planina. bidejki jas go doev moet bebe do kaj 3 meseci, a posle poradi nedovlno mleko pcnav so vestacko, mi preporacaa aptamili bidejki bil najbogat so vitamini. i toa si pridonese za krvnata slika. sega ni e pak pod granica no mnogu podobro od kolku sto bese. acerolata ja stavam sega veke sok, same rabletka se rastvora i davam bebivit i hrana bogata so zelezo. sega ke pocna so kindervital (moze od 6 meseci) namesto bebivit.Taka da acerolata e mnogu poefektivna od obicen vitamin c. Se nadevam barem malku ti pomognav. pozd

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.12.2011 21:42:18   
anedespo
Acerolata e vid na ovosje sto lici na visna , raste vo Juzna Amerika i e najbogato so vitamin C od bilo koe ovosje ili zelencuk. Znaci sporedbata deka e podobra od vitamin c, ne znam kolku drzi. Dodeka za vitamin C, mislam deka ne e steta i 50mg, bidejki visokot od vitamin C sekogas go isfrlame preku mokracata i nema nikogas da se predozirame.

(Одговор на членот parel)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
24.12.2011 23:49:12   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

I nie imame nizok hgb pa eve ni dadoa ferum lek i vit c,mu davam sekoj den po 2 ml e samo ako moze nekoj da mi kaze dali treba po cel vit c od 50 ml ili treba na pola,ne ja razbrav dr ubavo a sega e vikend i n emozam da ja dobijam.inaku sme 2 meseca...
pozdravce

Ljubovce, ja mu go davav celo rastvoreno vo malku cajce..ova od Smokovska kazano user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
25.12.2011 10:20:18   
Ljubovce
Fala Andriance,bas i od Smokovska mi treba,tamu go nosam i jas samo sto od milion informacii i zaboraviv kako mi kaza dali treba cel vit c ili pola i vo kolku cajce treba.
Fala mnoguuuu.......user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
26.12.2011 11:39:22   
jana81
ljubovce kolku e kaj vas hemoglobinot posto vi dale terapija, kaj nas e 9.9 ama ne ni dadoa nisto kao malku e nizok ne e strasno..

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
26.12.2011 11:49:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Fala Andriance,bas i od Smokovska mi treba,tamu go nosam i jas samo sto od milion informacii i zaboraviv kako mi kaza dali treba cel vit c ili pola i vo kolku cajce treba.
Fala mnoguuuu.......user posted image


mene mi rece da go rastvoram vo najmnogu 50 ml..ama mozes i vo pomalku...vo remedika mi rekoa moze i 20ml..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
26.12.2011 11:49:46   
arh_diz
Nizok hemoglobin moze da prenesete i vie majkite sto gi doite bebinjata , dokolu vasiot hemoglobin e nizok.Prvo sredete go vasiot a so toa ke se sredi i na bebeto.
Sin mi imase nizok hemoglobin nisto ne piese so hrana go sredivme

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2011 10:00:17   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Nizok hemoglobin moze da prenesete i vie majkite sto gi doite bebinjata , dokolu vasiot hemoglobin e nizok.Prvo sredete go vasiot a so toa ke se sredi i na bebeto.
Sin mi imase nizok hemoglobin nisto ne piese so hrana go sredivme



arh_diz RR kako go sredivte so hrana, bebeto go hranese ili preku hrana sto ti ja konzumirase, kaj mene bebeto e samo na doenje, pa zatoa prasuvam
ako se raboti za mojata ishrana te molam pisi na sto poveke da obratam vnimanie
fala pozz

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2011 10:05:33   
arh_diz
Dokolku e na doenje samo jadi ti poveke telesko meso , cveklo , pij sok od cveklo jabolko i morkov ima recept pisano tuka na RR vo temata Slabokrvnost

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
20.1.2012 11:33:00   
SkCura77
Ние правиме крвна слика обавезно пред секое вакцинирање. И секојпат ми коментираат дека крвта му е добра, а кога ќе споредам резултати секојпат е различно. user posted image Еднаш лимфоцити многу покачени, еднаш хемоглобинот паднат, еднаш лимфоцитите нормални, а секогаш го вакцинираат. Белки знаат што прават, јас гледам дека резултатите никако не се во нормалните вредности. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
20.1.2012 12:26:54   
Ljubovce
Jas denes go nosev na pregled mu napraviv i krvna slika i dr ni rece da ne go nosam na vakcina.ke polnime 3 meseci i dr vika so ovaa krvna slika ne ve pustam na vakcina,prvo da se opravi pa naredniot mesec ke ja primame. hemoglobinot mu e 9.9 ni dade legofer,dodusa ona ni rece za ferum lek ama minatiot pat koga piese meseto mnogu go bolese od nego,zatoa zemav legofer pa ke vidime sega.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?