|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
14.10.2013 22:48:55   
LilaM
Здраво девојки.Нова сум на форумов.Сакам да прашам дали некој има да сподели искуство од Д-р Зоран Јовановски од Ремедика? Не знам кој да го изберам Ефремовски,Василевски или Јовановски, сите од Ремедика.Благодарам за помошта.Поздравче за сите вас

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Лапараскопија
16.10.2013 15:30:17   
Melanija RR
LilaM добре дојде на Рингераја user posted image

Јас немам никакво искуство со никој доктор од РЕмедика па неможам да ти помогнам со совет.Ако има некоја рингерајка сигурно ќе ти пише.

Ако си решена за Ремедика поразговарај со еден од нив и види како ќе те советува за интервенцијата, ако не ти се допадне оди и кај другиот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LilaM)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Лапараскопија
19.10.2013 20:28:31   
sirena2
pozdrav do site se vkluciv posle dolgo vreme i samo da vi kazam posle laparaskopija ostanav bremena po 3 meseci a doktorite mi veleja deka treba da odam na vestacko ama kaj e gospot ne e nikoj inaku imav endometrioza na desen jajniki sega imam bebce 1 god i 2 meseci pozdrav i ne gubete nadezuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Лапараскопија
19.10.2013 21:15:13   
snowbool
I jas se prijavuvam kako pacient na koj mu e praveno histeroskopija, laparoskopija i istovremeno mi e secen septum na matka 4-5 mm.Ova ne bese voopsto strasno zasto drugiot den si doma. Posle eden mesec pak imav i miomektomija i od site tie raboti mi rekoa deka sleduva hsg pa ivf. Ama jas nekako se somnevav deka treba ivf zasto prethodno imav eden spontan i taka samo sto pocnav dokumenti da podgotvuvame za fzo za ivf jas ostanav spontano bremena ...Kaj e Gospod nikoj ne kako sto ima i primeri pogore sto pisale taka da ne se plasete.......i imajte pogolema vera ...

(Одговор на членот sirena2)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Лапараскопија
20.10.2013 9:56:49   
LoveableMe RR
Snowbool добредојде, ти благодариме што ги сподели со нас убавите вести и не бодриш останатите за успех. Кога забремени? пред колку месеци? Твојот пост ќе го копирам во постот Сакаме две црти, за да можат и дуригте членки да ја слушнат твојата приказна. Поззuser posted image user posted image

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Лапараскопија
29.1.2014 23:12:29   
Orchidea
Девојки и јас имам позитивно искуство на оваа тема.. Имав ендометриоза на јајник, после година ипол неуспешни обиди за бебе, направив лапаро и хистеро во Ремедика кај Д-р Димитров, супер поминав, и само еден месец после операцијата, останав бремена.. Ништо не е страшно, воопшто не се двоумете да ја направите..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Лапараскопија
17.2.2014 13:40:12   
lusy
Здраво на сите...Откако ХСГ ми покажа дека има непроодност на левата туба, а десната дека е во ред правев хистероскопија/лапароскопија пред 4 дена кај др. Трајковски.
Резултатот е дека има непроодност на двете туби. Многу сум разочарана и депресивна, бидејќи се надевав дека се ќе биде во ред. Би сакала да ве прашам што би ме советувале, дали веднаш да се оди на ин витро со оглед на фактот дека не може да дојде до природно забременување и каде да го направам тоа? Фала многу

(Одговор на членот Orchidea)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Лапараскопија
17.2.2014 14:22:59   
Melanija RR
lusy дали крајниот резултат и на отпусната листа е целосно непроодни канали?Дали др. Трајковски ти кажал дека се целосно непроодни или?
Јас правев кај него и се установи дека и двете се со проширувања и стеснувања,по 8 месеци природно забременив.
Затоа те прашувам поконкретно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Лапараскопија
17.2.2014 16:32:41   
kapina
Lusi jas bi te sovetuvala ako se moze prirodno probaj nekoe vreme I ako e mislil doktorot oti samo IVF ti e resenie ke ti e dadel preporaka na mene na vtorata inseminacija odma mi dade preporaka za IVF poslusaj go doktorot sto ke ti kaze ivf ne e ednostaven proces znaci tuka se prima jaka hormonska terapija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Лапараскопија
18.2.2014 18:25:52   
lusy
Da, i na otpusnata lista pisuva neproodnost na dvete tubi, ne pisuva stesnuvanja/prosiruvanja, nemam takvo nesto. I jas bi da pocekam uste nekoj mesec pred da pocnam so in vitro, mnogu mi e strav od hormonalna terapija, ama sto da se pravi ako toa e edinstvenoto resenie. Jas citav deka so vakva dijagnoza samo in vitro, ne treba ni inseminacii da pravam, direktno in vitro. Pa sakav da znam sto me ocekuva

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Лапараскопија
18.2.2014 18:31:36   
Melanija RR
Штом се непроодни тогаш ИФВ ,нема потреба од инсеминации.Хормонална терапија мора немој да те плаши ,важно е само user posted image и живо и здраво user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Лапараскопија
18.2.2014 20:13:03   
kapina
Lucy sovetuvaj se so doktorot onnajdobro go znae tvojot slucaj. kaj nas on odma na vtorata inseminacija on dade preporaka na otpusnoto pismo bese napisal oti treba IVF samo icsi ni e resenie so takov spermogram I kaj mene ima problem desnata strana mi e so slepuvanja od operacijata od slepo crevo leviot jajnik ne funkcionira voopsto plus I sum so namalena funkcija na stitnata zlezda

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Лапараскопија
18.2.2014 20:16:23   
Tajci_pp
Iusi mila istiot slucaj sum i jas kako tebe imav tri spontani abortusi pa sledese HSG koe pokaza eden prooden eden neprooden kanal pa potoa sleduvase histero i laparo pri koja dr.Trajkovski konstatirase deka i dvata se neproodni i sekako preporaka za IVF isto i nie nemozevme da se pomirime so toj fakt no imaj verba vo doktorot veruvaj mi deka ne gresi zatoa sto jas po nekoe vreme isto taka se obiduvav da ostanam prirodno no napraviv mnogu los cekor ostanav vinmatericno bremena i edvaj spasiv ziva glava sakam da ti kazam cim na laparo se neproodni kanalite znaci postoi nekoj problem so niv. Bevme na IVf no za zal bese neuspesno pa se nadevame deka slednoto ke bide uspesno pozz.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Лапараскопија
19.2.2014 0:13:00   
lusy
јас никогаш не сум забременила, веднаш почнав со сите испитувања и сите резултати се во ред (хормони, овулации, фоликули имам колку сакаш, маж ми супер му се резултатите од спермограмот), но ете непроодност.Како дошло до тоа не знам, ниту сум имала некогаш инфекција, ниту операција, апче во живот не сум се напила, ниту сум се разболела. Во отпусното писмо како препорака е да продолжам овој месец со контрацепција и за 1-3 месеци да се јавам на контрола, па ваљда тогаш др. Трајковски ќе ми каже што, како. Као се надева на чудо, вика може ќе забремениш природно, имав вика јас 3 случаи што после лапароскопијата забремениле иако тубите им биле непроодни. Е сега како е возможно јас не знам, чудно ми е, и нелогично. Ќе почекам до март-април, а во меѓувреме ќе ги средуваме документите за ин витро. Па здравје Боже ќе почнеме со терапија.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Лапараскопија
21.2.2014 12:27:32   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

ХСГ правев лани, хистероскопија во 2011. Лани на ХСГ едниот јајцевод ми беше непрооден и го отпушија ама уште тогаш ми кажаа дека може пак да се затвори после ХСГ. Целито проблем е што јас само на тој јаник овулирам последниве неколку месеци што можеби не е најдобра комбинација. исто така ако с еправи лапаро може да се стимулираат јајниците (ovarian drilling) бидејќи јас и на терапија за стимулација слабо реагирам.
Тоа е тоа. Јас уште кога ми правеа хистеро прашав зошто не двете одеднаш тогаш ми рекоа си останала еднаш бремена затоа нема потреба. Е сега испаѓа дека можеби требало. Сега пак ќе одам на лапароскопија и хистероскопија за да се види пак што е работата (и цервиксот ми е прилично затворен). Не сум веќе паметна како лабораториско глувче се чувствувам.


Со ХСГ не се ,,отпушува,, каналот ,туку со самата постапка се пушта мастило и уште нешто па ако има помали неправилности ги отстранува но не стануваат проодни ако се затворени.
Тоа е можно делумно со лапараскопија.
Убаво си кажала се прават и двете не двапати под анестезија.Прави ги и двете нема да згрешиш.
Незнам како тоа се стимулира јајникот.Пиши нешто повеќе ако знаеш.
Знаеш дека по овие интервенции шансите многу се зголемуваат.
Во однос на тоа дека баш на таа страна овулираш тоа е променливо.Јас со кломифен имав фоликул 5 пати на лева страна,непроодниот канал..Но секој месец е различен.Друго гинекологот ми имаше кажано дека другиот јајник може да ја преземе улогата иако е на другата страна фоликулот.Незнам повеќе да објаснам но и тоа се случувало.
А за стимулација може да се додаде и инекции Гонал.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Лапараскопија
21.2.2014 13:05:32   
Kvisko
Мене како што ми кажаа на ХСГ имало мало запушување кое пушти течност дури откако неколкупати го зголемија притисокот на течноста. И затоа после тоа може повторно да се врати во истата состојба. Не сум стручњак така ми кажаа и така ми пишува и на извештајот (дека јацеводот по зголемување на притисок пропуштил течност) и така и се гледа на снимките. Ова со јајцеводот е моја теорија зашто веќе не знам што се случува немам рационално објаснување.
За оваа стимулација на јајникот и јас не знам многу освен дека се употребува струја за правење неколку мали дупчиња во јајниците кај жени со ПЦОС.Се применува кај оние што слабо реагираат на кломифенски тест (односо стимулација со клломифен) и имаат инсулинска резитенција и вишок машки хормони (јас само ова немам). Не значи дека ќе биде 100% успешна ама ги зголемува шансите потоа да успее стимулација. обично потоа се оди со стимулација со Гонали. Ќе пишам повеќе штом ќе прочепкам по нет.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Лапараскопија
25.3.2014 12:23:48   
Kvisko
Јас само да пријавам дека чекам термин на лапаро/хистероскопијата. Почнав со микрогинон и сега чекам да ми се јават за термин. Веројатно ќе биде неделава или наредната.
Матичната ми потврди дека ovarian drilling може да помогне многу во мојот случај па сега сум и посмирена околу сето тоа.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Лапараскопија
26.3.2014 13:16:10   
@bebe
devojki i jas mozebi ne veruvav mnogu vo ovie intervencii gi napraviv samo zatoa sto mi gi barase fondot za ivf no koga gi napraviv dvete naednas i jas ostanav prirodno bremena posle 8 meseci, na niv se pokaza se uredno no so mali stesnuvanja i prosiruvanja na dvete tubi, no d-r trajkovski rece deka toa ne e nisto, neplodnosta mi traese celi 6 godini ama sepak mislam deka mi pomognaa laparaskopija i histeroskoipija iako bea dijagnosticki sepak nesto ke procepkaat, ke gi razmrdat oraganite i ke se dobie rezultat na user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Лапараскопија
26.3.2014 13:57:58   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe
koga gi napraviv dvete naednas i jas ostanav prirodno bremena posle 8 meseci, na niv se pokaza se uredno no so mali stesnuvanja i prosiruvanja na dvete tubi, no d-r trajkovski rece deka toa ne e nisto,

mi pomognaa laparaskopija i histeroskoipija iako bea dijagnosticki sepak nesto ke procepkaat, ke gi razmrdat oraganite i ke se dobie rezultat na user posted image

Ова беше потполно исто и кај мене и кај ист доктор и исто после 8 месеци природно user posted image

Се надевам ова ќе ве мотивира user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Лапараскопија
28.3.2014 15:39:24   
lusy
Значи Трајковски е чудо од доктор, што прави, како прави не знам, но од ова што го читам сте забремениле после. user posted image
Јас правев ХСГ на 14.1, па лапаро/хистеро на 14.2, првата менструација ми беше многу чудна кафева боја, а еве сега вторава добив завчера кафеави 2-3 капки, вчера ништо и денес пак кафеав исцедок како 1 ден. Сакам да ве прашам дали и вам после лапаро/хистеро ви беше ваква менструацијата, многу чудно ова... Ве молам некој совет, а утре одам да проверам хормони.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Лапараскопија
30.3.2014 0:53:02   
Dusanka
Dragi devojki veke podolgo vreme go pratam forumot i eve za prv pat pisuvam. Imam cokolodni cisti na dvata jajnika i mi e preporacano da napravam Laparaskopija. Samo sega se dvoumam kaj koj doktor, na klinika ne gi poznavam, a mojot ginekolog mi preporaca da se operiram vo Re medika kaj dr. Gligor Dimitrov. No bi sakala vie da mi kazete dokolku imate iskustvo koj doktor mi go preporacuvate na klinika?? Vi blagodaram

(Одговор на членот lusy)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Лапараскопија
18.4.2014 22:10:13   
suzeto
i jas sakam da prasam za dr.na klinika imalo i nekoj stojkovski i nekoja sto bila nacalnik zaedno rabotale ako bil edniot zafaten primer na operacija odela taa ....i za nekoj trajkovski...bil dobar ama slusnav baral 500 evra kolku e tocno neznam????????????

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Лапараскопија
18.4.2014 23:13:17   
kapina
Ne e tocno toa za doktor trajkovski deka bara mito barem na mene mi nema pobarano nisto a dvete inseminacii mi gi pravese on I mi napisa preporaka za IVF mnogu sum zadovolna od nego kako doktor

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Лапараскопија
19.4.2014 14:15:13   
Tajci_pp
Ako doktorov baral pari mene ke trebase 1500 evra da mi pobara tri pati me operirase ama takvi se lugeto samo da zboruvaat oti covekot ima premnogu pacienti i oti kaj nego se ceka so meseci za intervencija i odma pari bara .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Лапараскопија
19.4.2014 15:12:42   
Melanija RR
suzeto ти пишав ПП, и јас сум задоволна од др.Трајковски, тогаш 2012 не беше толку гужва и ми се погоди да сам ми рече може овој месец.Никакви барања немаше и многу е отворен,ми рече следниве 6 месеци после незнам,и јас за 8 месеци забременив.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?