|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
10.10.2011 10:37:29   
Felly RR
Браво за твоето малечко, Михаела 2010.user posted image user posted image user posted image
Ајде, сега чекаме и тука да ни го пишеш вашето искуство!


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
14.10.2011 12:28:37   
Pepelaska *
Моето срце научи да се гушка, а јас се топам од среќа, се буди сабајле и подава рачиња да ме гушне а и ако му речеш ајде гушни ја мама/баба/дедо/тато/ било кој се гушка и гали сонце малоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
9.11.2011 22:09:15   
AnnaMolly RR
Да го пофалам дека ги знае сите животни од сликовницата!
Мамун, маце, авав, езе (еже), ија (магаре), буба, був, иба (риба), сонот (слонот), авот (лавот), пие (пиле), коко (кокошка), џафа (жирафа), жече (желче), му, бе (крава и овца, нелиuser posted image ), ако (зајко), џаба (жаба)... Паметно детенце на мама!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
10.11.2011 18:57:17   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Моето срце научи да се гушка, а јас се топам од среќа, се буди сабајле и подава рачиња да ме гушне а и ако му речеш ајде гушни ја мама/баба/дедо/тато/ било кој се гушка и гали сонце малоuser posted image



И ние исто! Кажи колку е слатко! Најслатко! user posted image Ние дури и и викаме да не баци и бацува со звук, од убаво поубаво user posted image Најмили се!user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.11.2011 8:42:59   
Felly RR
Јас да ја пофалам Матеа, во последно време кога и се мочка, почна сама да си го зема нокширчето, се соблекува и си седнува сама, дури и ако пробам да и помогнам одма вика „немој, немој“. Ептен стана самостојнаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.11.2011 9:18:49   
AnnaMolly RR
Да го пофалам Филип дека почна да си поврзува и по 2-3 зборови и си формира реченици!
Пред некој ден кога го зедов од градинка ме гушна и рече Моја мама Нина. Друго - Нема тато, аботи. (тато на работа бил демек), Мама, пие меко. (да пие млеко) и други вакви кованици :)


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.11.2011 10:28:47   
Slagjana
Браво за Матеа и Филип. Ние на 1 година и 9 месеци само 2-3 зборчиња знаеме. Одвај чекам реченици.user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.11.2011 10:35:47   
AnnaMolly RR
Филип има година и 6 месеци, а почна да кажува многу зборчиња пред да наполни годинка. Малку подоцна прооде, ама па затоа меле како навиен. Името никако да си го каже, ама презимето го научи. Како се презиваш? Домби! 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
29.11.2011 8:26:27   
AnnaMolly RR
Научивме и да броиме до три. Ендо, де, ти! Не знам од каде го научил тоа, сигурно од градинка.
Мечињата ги броеше ендо, де, ти!



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
7.1.2012 0:37:56   
AnnaMolly RR
Го научи и името да си го кажува. Вика Пииф user posted image

Морам да го пофалам дека секој ден ме изненадува, ми кажува нови зборови, почна и со цели реченици. Најинтересен е кога ја пее Едно маче, мало маче. Вака пее : Ено мате, мало мате, там да му е, не се мие, види гупте мупте, бега, крие.
Да преведам: Едно маче, мало маче, срам да му е, не се мие, штом ќе види глувче мувче, веднаш бега и се крие.
Буквално цела песна ја пее од почеток до крај, а никако да го уловам да го снимам. Штом види телефон или апарат накај него, престанува со се што прави.
Ја пее и Никола Никола, ама само првите зборови: Никоа, Никоа, тутува. (Никола, Никола, нешто чудно ми се случува). Јас му пеам: Топчето ми... Тој: падна. Јас: Калинка го... Тој:грабна. Јас: дај ми го... Тој:Таинке. Јас: не ти го... Тој: давам... И така се до крај, секој 3-4 збор тој го пее.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
7.1.2012 7:45:07   
Felly RR
Никола, Никола изгледа им е хит на сите. И Матеа кога ќе и речеме  - ај запеј некоја песничка, одма таа ја почнува.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
7.1.2012 12:47:31   
Natuska85
Еве и јас  да си го мофалам моево user posted image . Научи да подава рачиња кога сака да го земам,а подолго ако не сме се виделе(на работа кога сум)кога ќе се вратам,ќе почне да ме лиже по вратот ,лицето од радост и ме стиска со рачињата за главата,како гушкање.Јас ќе си летнам од среќаuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
7.1.2012 23:05:24   
Luci
Внук ми Лука братчето негово Филип го викаше Тиви user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Го научи и името да си го кажува. Вика Пииф user posted image




_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
8.1.2012 9:55:28   
arh_diz
Gi naucivme site delovi od teloto, i samo kazuva user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
8.1.2012 20:34:53   
Yummy Mammy
Sofi znae na kompjuter da napise SOFI, MAMA, TATO. Znae sto e enter (nov red), delete (brisam se) i space (prazno mesto). Sega samo bara "da i dadam lifce za da pisuva" (demek Word da i otvoram) user posted image
(vo dekemvri napolni 3 god)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
8.1.2012 20:48:54   
Luci
Браво за сите РР-чињаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Јас да си го пофалам 11 месечното синче дека си седи неколку дена кај баба и дедо на гости и ужива, не плаче по насuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 12:21:39   
AnnaMolly RR
Морам да го пофалам Филип дека пред некој ден успешно сам изеде цела чинија бисквити и млеко и релативно малку се извалка! Така од никаде си ја зеде лажичката и правилно ја фати во рака, си ја наполни и си ја стави во уста. И почна да вика „Јас сам јадам“. Тоа е воедно и првата точна реченица што ја кажа!
user posted image user posted image user posted image

А јас и мм како горди родители мислам дека ќе пукневме од среќа!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 12:35:49   
Beatris
user posted image Браво за Филипчо, паметно лепотанче тоа. Да му пуштам една жеМска на обука кај него може ли? user posted image user posted image user posted image

Да си ја пофалам јас и мојава шмизличка, кога ќе ја прашаш колку ме сакаш крева раце високо за да покаже, плеска со рацете за браво (особено кога ќе искрка се и кога ќе ја пофалам), да не речам сама си ракоплеска, user posted image  обавезно бара влажно марамче после јадење па прво брише раце а после и послужавникот од столчето за хранење, брише и вика какааа какаааа (кака ни е за прљаво) user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 12:43:29   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

user posted image Браво за Филипчо, паметно лепотанче тоа. Да му пуштам една жеМска на обука кај него може ли? user posted image user posted image user posted image

Да си ја пофалам јас и мојава шмизличка, кога ќе ја прашаш колку ме сакаш крева раце високо за да покаже, плеска со рацете за браво (особено кога ќе искрка се и кога ќе ја пофалам), да не речам сама си ракоплеска, user posted image  обавезно бара влажно марамче после јадење па прво брише раце а после и послужавникот од столчето за хранење, брише и вика какааа какаааа (кака ни е за прљаво) user posted image user posted image user posted image


А, бе, чиста Дана! Браво, така треба. Домаќински расположена од мали нозе user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 12:59:40   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

user posted image Браво за Филипчо, паметно лепотанче тоа. Да му пуштам една жеМска на обука кај него може ли? user posted image user posted image user posted image

Да си ја пофалам јас и мојава шмизличка, кога ќе ја прашаш колку ме сакаш крева раце високо за да покаже, плеска со рацете за браво (особено кога ќе искрка се и кога ќе ја пофалам), да не речам сама си ракоплеска, user posted image  обавезно бара влажно марамче после јадење па прво брише раце а после и послужавникот од столчето за хранење, брише и вика какааа какаааа (кака ни е за прљаво) user posted image user posted image user posted image


Bravo i za dvajcatauser posted image user posted image user posted image pametni si se nasite ringerajcinjauser posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 13:01:03   
Luci
Вчера М.го седнав во скут со раширени ноџиња према мене и му ги ставив рацете на моето илице и му пеев о мамо мамо јас тебе те сакам, јас тебе те галам, о мамо мамо и така пак од почеток и како пеам така му ги ставам рацете на моето лице за да ме гали. И после едно 10-тина минути пак почнав му пеам о мамо мамо јас тебе те сакам и тој самиот зема да ме гали со рачињата по лицетоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
3.4.2012 13:17:48   
Mihaela 2010
Proslata nedela sedime doma,i mm zema da i crta na tablata,a jas si sedam na trosedot i ja posmatram..I edno vreme gledam stana i napravi eden krug okolu tablata ,otide da ja zeme slikovnicata so crvenkapa,vikam sto i stana sega odednas da stane a gledase vnimatelno sto crta tatko i..ja zema i otide do tablata,kaj sto bese crtezot ja stavi t.e ja doblizi do crtezot i vika:Vidi isto e,lele onemena ostanav.MM nacrtal edno devojce a ona otide da ja sporedi demek tatko i ja nacrtal crvenkapa...boze vikam kaj i tekna takvo nesto..

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
4.5.2012 14:58:57   
penelopa
Да го пофалам мојот убавец а и татко му во рок од неколку дена се научи да јаде сам со лажица- многу е смешен со лажицата само ја пика во уста дури и кога е празна. Мада уште не знае да брцне во тањирчето ама и тоа ќе се научимеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
4.5.2012 22:24:52   
Beatris
Прееска ја земав Ања во детска да пегламе, и она си оди лево десно, ми растура алишта, а јас свртена со грб накај неа пеглам, и едно време ја гледам качена на кревет (знае да се симнува ама не знаеше да се качува) user posted image И викам - Како се качи ти таму, и оп ете ти ја се врти со газот се симнува, па ја крева ногата на кревет, офка туфка, успеа некако газот да го крене и се качи user posted image И вика ЕТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
18.6.2012 14:16:41   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko


Jas da vi se ispofalam, denes moite kerkicki 10 i 5 zaedno so uste 3 drugarcinja resija da si gi zarabotat prvite pari :)))! Denes pred Tineksot vo centar resile da prodavaat limunada. I marketinshki se potkovale....Na sanka se staveni limonadata i cashite i napravija plakati so natpis Ladna Ledena Slatka Medena za samo 20 den. Vcera kupija limoni seker cashki cevki....Mnogu mi se interesni..... Znaci koj e za ladna domashna limonada neka poveli pred Tineks vo gradski dzid vo centar, za 20 den cashka :))))



ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

ммбуцко user posted image за умките твои, така треба уште од мали да се амбицираат и да имаат желба за независностuser posted image Ќе му кажам на мм он работи таму ( ова кај работнички е така?) нека оди да им направи промет на младите дамиuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Bravo mmbucko,mnogu mi e milo koga ke vidam takvi decinja koi se trudat da napravat nesto,namesto da pravat gluposti....od mali noze se trudat da zarabotat,lele srcinja,pa kako da ne im ja probas limonadatauser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?