|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
31.5.2010 0:45:28   
soncicko
mamicki kakov sirok povoj pa toa e skros zastareno...na zapad toa voopsto ne se praktikuva samo kaj nas deka kasnime so medicinata zatoa neinformirani doktori toa seuste se preporacuva,ako bese taka kako sto vikaat bez sirok povoj krivi ke mu bile nozete na deteto i sl togas cela evropa treba da e so krivi noze ihihhihihi....
inaku i jas go nosam sin mi kaj vidoevski i sum prezadovolna ubavo ubjanuva se so fakti i so primeri

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Ортопед
31.5.2010 9:20:06   
strelec 1982
Na sinot vrz pampersot mu stavav Fani gaki i gi nosese cetiri meseci koga otidovme na ortoped rece deka nema vise potreba da gi nosi super deka mu se kolkcinjata.Inaku koga se porodiv koga ne pustaa od bolnicata ni rekoa ili fani gaki ili edna sevdska i edna tetra.Mislam deka fani gakite se super gi ima po aptekite.Inaku treba da se stva sirok poviv za bebinjata sp[osed mene za maskite do 4 meseci a za zenskite do 5 za kolkcinjata.

(Одговор на членот soncicko)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Ортопед
31.5.2010 10:17:39   
Палешка РР
Незнам дали воопшто да ја носам на ортопед. Во Прилеп 80% од децата ги ставаат во каиши, требало-не требалоuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Ортопед
31.5.2010 11:27:05   
Snowhite RR
Ние бевме пред 2 недели, супер е, но да продолжиме со широк повој до 6 месециuser posted image , исто и со Д3 капки и преку летово, малку ми беше чудно го препрашав, зашто мислев дека преку лето се прави пауза со д3, исто така ми рече кога е топло да го слекувам голо т.е.по боди на прерамки и да го изнесувам надвор на сонце десетина минути

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Ортопед
31.5.2010 11:33:23   
nadica
исто и со Д3 капки и преку летово


и ние исто примавме д3 лани летото ама мислам дека тоа е затоа што не е преодено user posted image ако не се лажам или и мојот др заборавил да ни каже user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Ортопед
31.5.2010 11:38:32   
BILE.F
Nadica, сакав да те прашам ако знаеш кој е тој приватен ортопед во Кавадарци?
user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Ортопед
9.6.2010 12:49:56   
biljana_ppp
sinceto go odnesovme na ortoped na 2ipol meseca i toa vo radovis kaj Vlatko Bojadziev koj ni go preporaca pedijatarot.go vide na eho i kaza deka desnoto kolkce mu bilo vo zastoj malce i ni dade specijlni gaki koi ic ne mi se dopagaat deteto e kako zaba vo nozete a i sega kako sto e zesko go potat a treba da gi nosi non stop do 12 avgustuser posted image .go poznava li nekoj ovoj dr  neka kaze pls?

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Ортопед
9.6.2010 13:21:39   
Тања РР
Билјана јас прв пат слушам за овој др во Радовиш. Кој педијатар ве упати таму? Зар во Струмица нема ниту еден добар ортопед. Јас да ти кажам право, ја носев мојата ќерка на ортопед од Филип втори ама не сум којзнае колку задоволна па планирам сега овие денови да ја однесам кај др. Костадинов во државната болница. Ако на гакичките  единствена функција им е да ги држат ножињата раздвоени а го потат детето, ставај му широк повој од две тетри и шветска место нив. Сепак ако се некои посебни ортопедски гакички најдобро би било да бидете упорни.

< Поракaта ја уредил Тања -- 9.6.2010 13:22:47 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Ортопед
9.6.2010 14:00:09   
zaklina
mu stavav na sin mi sirok povoj do 40 dena posle sfativ deka i so pampers i bez nego isto mu se rasireni nozinjata i prestanav da stavam.na 2.5 mes go nosev na ortoped i rece deka e dobar da prodolzam da mu stavam po 2 peleni do 5 mes i da odime pak na kontrola.sekako deka nema da stavam na ovie zestini sirok povoj i plus smetam deka samo vo mk se pravi taka.koristime pampers original i mislam deka ne e potrebno da stavam plus peleni

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Ортопед
9.6.2010 23:49:18   
Snowhite RR
Јас еве над памперсот од денеска почнав да му ставам фани гаќички (ми ги даде на заем една другарка) и многу се практични, ем му ги држат нозете широко, ем не му жежи, ем многу лесно се облекуваат за разлика од тетрите. мене ортпедот ми рече до 6 месеци да му ставам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Ортопед
16.6.2010 11:37:37   
biljana_ppp
a kade gi ima tie fani gakicki kade da gi najdam?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Ортопед
16.6.2010 12:29:47   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

a kade gi ima tie fani gakicki kade da gi najdam?


Мене ми рекоа во Зегин, ама ги немаше моментално (одамна немал никој побрано и не ги носеле, инаку биле околу 300 ден), може во другите градови ќе ги најдете во Зегин аптеките или во други аптеки прашај

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Ортопед
6.7.2010 13:43:27   
vesna1
Jas imam loso iskustvo so dr. Temelkovski. Marta se rodi vo Remedika i koga ne pustija od bolnica ni rekoa sve vo red konrola na dva meseca. Na dva meseca pak bevme vo Remedika i dr. Ivanka ni rece prodolzete so edna pelena do 4 meseca i posle ke ja oslobodime malata. Na 4 meseca otidov kaj Temelkovski i me izvadi od pamet. Levoto kukce teska displazija da nosi gakicki 42 dena, kako mozela Ivanka taka da ve pusti. Ja maltretirav Marta 42 dena i na 4 meseci pak otidovme na kontrola kaj Temelkovski.  Togas ja gledase i ni vika mnogu e podobro ama jas sega bi ja stavil uste 42 dena vo kaisi. I jas se iznervirav pocnav da placam i rekov ke pobaram uste edno mislenje.
Se javiv kaj Vidoevski i ne primi bez problem naredniot den, ja gledase na eho i ni rece neznam kolegata sto gleda nepravilno tuka. Alfa aglite se pogolemi od 60 stepeni, B-neznam kolku, sve e vo red. Nema potreba od nisto. Sega bevme na kontrola na 8 meseci ima jadra super i se kolkcinjata.
Sakam da kazam kolku doktori tolku razlicni mislenja. Sebesi si vikam sto ako gresi Vidoevski ama zarem dr. Ivanka od Remedika ke ni kazese deka sve e ok ako ne e. Neznam zosto Temelkovki taka ni napravi.
Imam drugarka vo Francija bebinjata ni se razlika 9 dena. Tamu voopsto ne gi ni gledaat na eho, pedijatarot gi pregleduva i ako smeta deka ne evo red gi praka na orotped. Isto zborev i so mojata starosvatica taa e vo Amerika isto mi rece deka niedno bebe tamu ne noselo sirok povoj. Pa odete sega donesete tocen zaklucok user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Ортопед
17.7.2010 22:48:33   
Тања РР
Сношти ја носевме Јана на ортопед и рече дека колкчињата се во ред и дека нема потреба од широк повој повеќе (јас и го извадив уште кога почнаа горештините).
Рече дека се познава дека сум ја вежбала доброuser posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Ортопед
17.7.2010 23:08:50   
Martins mom
user posted image user posted image user posted image за Јана...значи се куртуливте од пелеништатаuser posted image  

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Ортопед
6.8.2010 21:25:53   
BILE.F
Поискусни мамички барам совет и искуство:
Димитар има 3месеци и ортопедод ни рече дека е супер се развива, бевме на 2месеци, и ни рече контрола на 5месеци!
Широк повој само навечер, и Д3 капки по 3!
Е мене ме интересира, кога почнавте да го седнувате бебушот и не ми е јасно како со широк повој ќе успева да се врти, а да седнува е невозможно!?user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Ортопед
6.8.2010 22:04:37   
Тања РР
Биле за седнување детето само ќе си покаже. Ќе почне да си ја поткрева главата и телото за седечка позиција. Нас ортопедот не советуваше да не ја форсираме за седење, кога ќе и дојде време тогаш и еве ја од вчера почна да прави напори да седнува.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Ортопед
6.8.2010 22:13:32   
Mihaela 2010
Bile.F..kerkami ima 3 ipol meseci,no bidejki se vodam kako prerano porodena,od bolnica iskocivme so 2700kg.Mi rekoa so edna tetra i svedska pelena,no tolku bese maltretiranje za nea posto mala bese,pa ne i stavav sekogas.Posle mi preporacaa edni gakicki,mnogu prakticni isto kako pampers,pa pedijatarot mi rece samo navecer da i stavam.Na prv pregled na ortoped rece deka e dobra i kontrola za 10 nedeli.Sega bidejki e toplo izbegavam da i stavam,a i ne i e dobro spienjeto,posto ja dojam(neli vo legnata polozba) pa so niv nikako da najdeme soodvetna polozba.Edna moja prijatelka isto ima kerka mi rece deka voopsto ne  i stavala,taka da vise neznam ni jas sto da pravam,ama od vreme na vreme i stavam.A za masko duri mislam ne treba da nosat dolg period,valjda prviot mesec samo..

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Ортопед
7.8.2010 0:32:41   
Snowhite RR
Јас му ставав од тие гаќички, Фани се викаат и многу бев задоволна, инаку Биле за седнување е рано, мене еве на 6 месеци кога го однесов ми рече дека можам да го седнувам, иако тој уште од 4м ја креваше главата за седење, но јас не го форсирам, колку може толку, инаку кога ќе ти рече дека може да седи, нема да има потреба од широк повој

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Ортопед
8.8.2010 22:12:22   
suzeto
jas imam sin i mu stavav fani do 6 meseci mislam porano im stavale i na maski i na zenski ...a vo nekoi drzavi voopsto ne go primenuvaat ova

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Ортопед
15.8.2010 0:10:54   
Iv14
nie gi izvadivme pelenite na nepolni 3meseci (ortopedot ni rece deka ne ni trebaat). Sega bevme na kontrola na 5,5 meseci i kolkovite i bea super, so formirani jadra.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Ортопед
15.8.2010 11:55:38   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Сношти ја носевме Јана на ортопед и рече дека колкчињата се во ред и дека нема потреба од широк повој повеќе (јас и го извадив уште кога почнаа горештините).
Рече дека се познава дека сум ја вежбала доброuser posted image



А како ја вежбаше Тања? Нас ортопедот не ни кажа никакви вежби. И друго што прашува Биле.Ф  - (Е мене ме интересира, кога почнавте да го седнувате бебушот и не ми е јасно како со широк повој ќе успева да се врти, а да седнува е невозможно!?) Нас на 6 мес ни рече може да ја седнуваме, а кога го прашав за широкиот повој, ми рече може да намалиш една пелена, а уште да го носи до следната контрола- на 9 месеци. (А инаку се беше во ред со колковите) И јас тоа се мислам сега да седнува а завиткано со пелени, па какоuser posted image user posted image user posted image Нели е многу па за широк повој до 9 месеци?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Ортопед
15.8.2010 12:06:03   
Snowhite RR
Е зошто до 9 месеци не разбирам, да го мачиш бебето со пелени, обично за женските знам до 7 м најкасно. Кај кој д-р одиш Фели? Ако можеш да најдеш од тие фани гаќичките се многу закон, лесни се за употреба и не му сметаат на бебето, а и тебе ќе ти се олесни нема да периш и да пеглаш тетри.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Ортопед
15.8.2010 12:13:22   
Felly RR
Кај Јованоски одиме Snowhite, и јас не знам зошто до 9 кога во ред и се колковите ни рече, и сега некогаш и ги вадам пелените, па некогаш ќе и ставам, не знам што да правам, а многу и е поубаво без пелени (нормално), послободна е.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Ортопед
15.8.2010 12:25:21   
vanessa p
Isto i jas kerka mi ja nosam kaj Vidoevski a i kako doktor se soglasuvam deka nema potreba od sirok povoj toa e se zastarena metoda,samiot pampers e sirok povoj ako ne ste primetile dragi mamicki koga go povivate vaseto bebence.So sirokiot povoj samo go maltretirate so dopolnitelni peleni a na ova toplo vreme user posted image user posted image  strasno pozdrav do site mamicki i uzivajte so vasite bebinja

(Одговор на членот soncicko)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?