|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Подновување на името
27.1.2010 22:20:48   
ripce
јас околу темава сум толку револтирана и гневна... така да не знам колку и вреди да пишувам... Ме интересира вашето мислење, искуства? Знаете нели на што мислам? Подновување на името на свекор, свекрва и што ти знам кој друг!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:22:24   
Tanja K.
Jas ne vo celost ja razbiram ovaa tema???????user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:23:29   
ripce
Детето да биде крстено по свекор, секрва или некој друг член на семејството!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:23:42   
caci20
Ripce mislis dali decata treba da se krstat spored iminjata na svekor, svekrva itn?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:27:28   
Tanja K.
Mojot stav e NIKAKO.Ili ako si lit i gneven na nekoj od niv,nesakajki lutinata ke ja isturis na deteto ni krivo ni dolzno.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Nitu pak sum imeto da go dava kumot.Jas sum se macela,a drug da kaze ime.Za mene toa ne e fer.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:29:38   
ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Ripce mislis dali decata treba da se krstat spored iminjata na svekor, svekrva itn?


Да на тоа мислам!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:31:47   
pacuvce
Кај нас,иако мм е единец,воопшто немаше сугестии за тоа како да се викаат децата...Одлучивме јас и мм...Иако во Гостивар (од каде сум родум и каде живее мојата поширока фамилија)непишано правило е децата да се крштеваат по баби и дедовци,иако тие имаат метузалемски имиња,па затоа ниту едно од децата сега не ги викаат со вистинските имиња,туку им измислуваат скратеници...I am against that!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:32:51   
BEBICA
Jas ripce te razbrav dali bi go stavile imeto na svekorot/svekrvata na vaseto dete ako ne se lazam.
Brat mi go nosi imeto na dedomi posto bese pocinat a inaku mm i ime i prezime od dedomu nosi i toa dodeka bese ziv dedomu mnogu glupo e.
Mislam deka i svekrva mi se lutela zosto pokraj ziv covek da mu se stavi na novorodeno dete i ime i prezime isto toa za nejze bilo glupo no svekor mi zapnal i taka bilo.I do den denes se luti i protivi na toa.I jas mislam deka ne treba da se pravi kopija od nesto sto postoi.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:33:07   
melody
Nema sansi za ova.Koga ke pomislam kakvo ime ima svekrva mi pa i svekorot ufffff nema sansi.
Imeto t.e. iminjata na kerka mi(ima dve)gi izbravme jas i maz mi uste koga ne bevme zemeniuser posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:35:19   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Nitu pak sum imeto da go dava kumot.Jas sum se macela,a drug da kaze ime.Za mene toa ne e fer.



Е ова јас не го свакам...мислам секоја чест на традиција...ама друг да ми дава име за мое дете не...никако.
А иначе за темата да си кажам мислење...мене лично не ми смета, посебно ао иам убаво име, не би стаила по секоја цена ама па и нема да праам драма од тоа нормално ако ми се свига името ко шо реков.Еве на пример, името Анастасија од секогаш си го сакам...мајка ми сакала така да се викам е ама кумата си кажала Елена...и лута сум за тоа мн.И си реков ако иам керка здравје ке ја крстам така...е за ова не попуштам богами.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:35:19   
mother 29
nie nemavme nikakvi sugestii,a i da imamve isto bi mu doslo...user posted image .
nikavka druga opcija osven mojata i na mm mi ne doaga vo obzir..pa ako treba oci vadam za ova heheh

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:37:11   
ripce
Очекував дека вакви ќе бидат одговорите на темава, сосема нормална реакција, ама има за жал некои кои не го делат вашето мислењеuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:38:53   
bablgam
Ne sum Za posto za se treba da se odi napred a ne da se vracame nazad....Nie sami si go dadovme imeto na naseto zlatouser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:39:04   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Очекував дека вакви ќе бидат одговорите на темава, сосема нормална реакција, ама има за жал некои кои не го делат вашето мислењеuser posted image

pa normalno......razlicni mislenja...

a kako bese kaj tebe?!mm ti sakase da mu go podnovi imeto na tatka si?!se nategavte ili?
zasto si gnevna?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:42:00   
Medo
Јас и мм си одлучивме за името на ќека ни. Мислам дека така и треба да биде.


(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:45:11   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Очекував дека вакви ќе бидат одговорите на темава, сосема нормална реакција, ама има за жал некои кои не го делат вашето мислењеuser posted image

pa normalno......razlicni mislenja...

a kako bese kaj tebe?!mm ti sakase da mu go podnovi imeto na tatka si?!se nategavte ili?
zasto si gnevna?


Си бевме договорени јас и мм, се додека не дојде моментот на породување, и не се замешаа неговите, името да било така или никако... мислам дека со нешто го има условено, па одеднаш мм промени мислење... тоа никогаш нема да му го простам!!!
А за што се однесува до син ми... како и да се вика името не ги менува моите чувства и мојот однос кон него!!!

< Поракaта ја уредил ripce -- 27.1.2010 22:47:25 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:51:05   
Enika
Последниот збор секогаш ке го имаме јас и мм...а тоа дека има различни мислења тоа е нормално не сме сите исти.А имињата се тие, не значат вракање назад во минатото.Мн имиња од овие новите а мене не ми се свигаат воопшто.И не би била пошто потом модерна да ги стаам а да не ми се свигаат.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:53:35   
Annabel
Во фамилијата на мм (која има единствено презиме) и татко му, и братучед му и внук му од брат имаат исто име. Немаше шанси нашите деца да носат имиња на родителите, од старт си знаевме. А и не им се убави имињата....user posted image .

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:55:45   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

А за што се однесува до син ми... како и да се вика името не ги менува моите чувства и мојот однос кон него!!!


нормално user posted image

во основа сум против тоа по секоја цена да се стави име по баба или дедо, но ако името е убаво, зошто да не? не мора секогаш да има негативни чувства или реакции околу тоа, особено ако заеднички се согласат двајцата родители...
и нормално дека името на ќерка ми си го одбрав јас, на мм ептен му се допадна, така што немавме проблем околу тоа

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:56:47   
Anushka
Пред да се роди првиот син, свекор ми почина. Синот го доби неговото име. Пред да се роди вториот син, тактко ми почина. Како него ми се вика вториот син. Пред да останам бремена со ќерка ми, мајка ми почина. Ќерката има име во нејзина чест. Моите деца се среќни што, меѓу другото, од своите претци си ги наследиле и имињата. За нив, тоа се најубавите имиња... Велат, тие живеат низ нив.
Мене не ми значи внуката да ми го носи името. Ама, нема да имам ниту нешто против.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Подновување на името
27.1.2010 22:57:58   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Последниот збор секогаш ке го имаме јас и мм...а тоа дека има различни мислења тоа е нормално не сме сите исти.А имињата се тие, не значат вракање назад во минатото.Мн имиња од овие новите а мене не ми се свигаат воопшто.И не би била пошто потом модерна да ги стаам а да не ми се свигаат.


се согласувам
by the way, Елена е многу убаво име user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:00:02   
Enika
Фала мила. Името не велам дека не е убаво...ама ја сум повеке обожавател на поретки имиња, ова Елена е пречесто имеuser posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:00:41   
ananikol
Nemam nisto protiv a pogotovo ako ostavaat dobro nasledstvouser posted image user posted image user posted image ,ne navistina nemam nisto protiv samo da se salam nekoi iminja da ne se prastari pa da ne mozis da si go viknis deteto pa da moras da izmisluvas nekoi kratenki.Iako najubavo e ko so veli mm..dovolno e eden so takvo ime vo familijatauser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:04:57   
jovanka
sekoe dete si ima svoja karma taka da mislam treba imeto roditelite da mu go dadat kako sto i samite si go zamisluvaat svoeto dete so toa ime sto mu go odbrale.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:09:13   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

sekoe dete si ima svoja karma taka da mislam treba imeto roditelite da mu go dadat kako sto i samite si go zamisluvaat svoeto dete so toa ime sto mu go odbrale.


да, јас на пр. си замислував дека ќе имам син со црна виткана коса, темни очи, бел тен, неверојатно палав како мене и мм и ќе се викаше Ведран (да зрачи со ведрина од палавштините)...а една другарка (воопшто не и' се допаѓаше тоа име) ми викаше: Ведран??? подобро Среќко крсти го user posted image

а имам русокоса (палава) ќерка, мислиш дека е Helga from Sweden user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?