|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нарушување на растот кај децата
29.1.2010 9:24:43   
ripce
ПРИЧИНИ ЗА НИЗОК РАСТ

Конгенитални нарушувања на растот
- Мали резерви на раст (наследна ниска адултна висина) и бавното темпо на раст (растот е нарушен во текот на подолг период отколку нормално) се заеднички независни, наследни фактори, резултирајќи со низок раст во детството. Поголема група деца со проблеми во растот ги имаат и двата фактора (тие се „двојно минус” варијанти).
- Малата резерва на раст се карактеризира со раст кој има конзистентен Д/В скор. Скелетната возраст е нормална. Во диференцијалната дијагноза треба да се земе предвид остеохондродисплазија (седечката висина е поголема од нормалната), хромозомски абнормалности, пренатални нарушувања и синдроми со низок раст (Russel-Silver и Noonan синдроми). Бавното темпо на раст е поврзано со намалување на Д/В во текот на првата година од животот.
- Цистична фиброза е поврзана со респираторни проблеми и стеатореа и може да води до тешко одложување на растот во текот на првата година од животот.
- Кај деца со нарушувања во растот во текот на првата година треба да се земат предвид метаболните и невродегенеративните заболувања, посебно оние што се поврзани со одложувања во развојот.
- Постојат скелетни заболувања (дисплазии), повеќето наследни. Сите тие ја
намалуваат адултната висина за 40-50cm. Најчеста остеохондродисплазија е
ахондроплазија (автозомно доминантна).
- Најчести хромозомски абнормалности во фенотипските жени, вклучувајќи го Turner-ов синдромот (45,X и неговите кариотипски варијанти како што се 45,X/46,XY).
- Пренаталните нарушувања на растот може да бидат предизвикани од инфекции, плацентарна дисфункција или злоупотреба на алкохол, наркотици или други лекови од страна на мајката.

Стекнати нарушувања на растот
- Кај хипотиреоидизмот Д/В се поместува надолу, а релативната тежина Т/Д симултано оди нагоре. Скелетната возраст е одложена дури и во релација со детската висина.
- Хипергликокортикоидизам (најчесто несакан ефект предизвикан од лекови) е поврзан со зголемување на Т/Д и намалување на Д/В. Ретардацијата на Д/В не е толку изразена како кај хипотиреоидизмот.
- Психосоцијалните нарушувања (емотивната депривација) може да резултира со значителна ретардација во растот, најверојатно, поради намалена секреција на хормонот за раст.
- Се поврзани со нарушување на растот, резултирајќи со кратки екстремитети.
- Дијагнозата на цистична фиброза и дефицит на хормонот за раст треба да е поставена од соодветни специјалисти-педијатри.
- Степенот на дефицит на хормонот за раст варира од среден до тотален.
- Преваленцата на дефицит на хормонот за раст е 1:4.000 деца на училишна возраст.
- Повеќето случаи се идиопатски или дефицитот е поврзан со пренатална или
перинатална повреда. Други причини вклучуваат радиотерапија на хипоталамусната регија, краниофарингеом или друг тумор.
- Родилната должина е обично нормална, иако дефицит на хормонот за раст е конгенитален. Подоцна, Д/В покажува прогресивен пад.
- Под двегодишна возраст, еден од четири пациенти имаат симптоми на хипогликемија. Кај постарите деца ваквите симптоми се ретки.
- Типични карактеристики се голема глава, тенок поткожен слој на масно ткиво, посебно во посебно во абдоменот и релативно поголема телесна тежина во однос на нормалната.

< Поракaта ја уредил ripce -- 29.1.2010 9:28:20 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нарушување на растот кај децата
3.2.2010 8:32:27   
mother 29
bas vcera citav za ova..i go preporacuvaat jabolkoviot ocet,sekoe sabajle po edna supena lazica rastvorena vo nekoja tecnost.
se kacuvalo vo visina 5-6 sm za eden mesec!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нарушување на растот кај децата
3.2.2010 11:11:07   
ripce
Соматотропин (STH) или хормон за раст

Соматотропинот (STH) или хормонот за раст (GH) е карактеристичен хормон со општо дејствување. Се продуцира од аденохипофизата и делува на најголемиот дел од телесните ткива, во кои стимулира синтеза на белковини, неопходни за растење. Дејството на соматотропинот е особено изразено во периодот на детството и адолесценцијата до околу 24 годишна возраст, во кој период се одвива интензивното растење на коските.Соматотропниот хормон исто така дејствува и врз вкупниот метаболизам (на метаболизмот на протеините, јагленохидратите и мастите).

При хипофункција (намалена функција) на хипофизата, доаѓа до намалено лачење на хормонот за растење. Тоа е и причина за појава на џуџест раст кај децата.

При хиперфункција (зголемена функција) на хипофизата доаѓа до зголемено лачење на хормонот за растење. Кај децата тоа доведува до појава на хипофизарен гигантизам, а кај возрасните до појава на акромегалија.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нарушување на растот кај децата
4.2.2010 10:27:35   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

bas vcera citav za ova..i go preporacuvaat jabolkoviot ocet,sekoe sabajle po edna supena lazica rastvorena vo nekoja tecnost.
se kacuvalo vo visina 5-6 sm za eden mesec!



од која возраст???




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 0:32:53   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: silve29

Pozdrav do site Ringeraja majki i takovciuser posted image

Ne znam dali e ova soodvetno mesto za mojata prikazna, no navistina bi sakala da ja spodelam so site vas. Pred se zatoa sto bi sakala da gi ohrabram site onie koi mozebi vo tekot na svojata bremenost se soocile so vakov problem, a potoa, i zatoa sto se nadevam deka nekoj od vas koj imal vakvo iskustvo ili ednostavno znae nesto poveke bi mi dal dopolnitelen sovet za toa kako da se grizam za svoeto bebe.

A moeto bebe, iako se uste ne e rodeno e navistina prekrasno i posebno. Mojata malecka Ana, ke bide navistina malecka user posted image . Vo 21 nedela od bremenosta doktorite otkrija deka moeto bebe ima ahondroplazija, odnosno dzudzest rast.Ana ke se rodi so kratki dolni i gorni ekstremiteti i verojatno nema da porasne poveke od 140 sm. Prvite reakcii od nekoi moi bliski, no i od nekoi medicinski lica bea porazuvacki. Mi velea: "Mlada si, ke imas uste deca, ne se izmacuvaj da rodis takvo dete". No jas im velev: "vie barate da go ubijam moeto bebe samo zatoa sto fizicki nema da se vklopuva vo vasata slika za ubavina". Zarem ne se ragame site razlicni? Zarem ne se site deca eden prekrasen dar? Zarem site nie ne zboruvame deka ne e vazna nadvoresnata, tuku vnatresnata ubavina? Zarem ne e sega izraz na licemerie toa sto odbivame da prifatime edna malecka ubavica, samo zatoa sto ke bide malecka?
Moeto dete, mozebi, ke bide fizicki malo, no mozebi ke ima golemoooo srce. Na mojata Ana jas ke i ja dadam seta ljubov na ovoj svet, zza da raste so soznanieto deka e sakana. Ke se potrudam da nema troska ogorcenost ili cuvstvo na otfrlenost vo nejzinoto srce. Da go saka svetot, koj mozebi i navistina nema da ja prifaka takva kakva sto e i ke ja gleda so poinakvi oci.
Ne znam kolku ahodroplazijata kako dijagnoza e poznata kaj nas. Citav dosta na internet, no ako nekoj ima sovet poveke navistina ke mi znaci. Sakam da se podgotvam za site predizvici so koi ke se soocime.
Vi posakuvam dobra nok na site Ringerajkovciuser posted image



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 14:25:56   
kremco
Ti si znaci vistinska majka! Ova e dosta osetlivo prasanje nemam pojma kako bi postapila!
Sekoja cest!!
I da tvoeto dete ne e edinstveno so takov rast!nemoj da se opteretuvas so toa!! Bas skoro imam videno kaj nas edna farmacevtka taka so dzudzest rast!
Ma samo neka e zdravo!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 15:13:07   
vesnakaja
Odgovor do Natuska85 RR:
Jas sum majka na devojce so ahondroplasija. Mene ne mi ni kazaa deka deteto e so nizok rast dodeka bev bremena.Toa go doznavme koga se rodi. Na pocetokot seto toa go doziveavme kako sok i izgledase mnogu nepoznato i na nekoj nacin strasno bidejki prv pat se sretnavme so taa sostojba. Eden prijatel koj e doktor mnogu ubavo ni kaza i na nekoj nacin ne utesi. Ni kaza: Ima race, ima noze, dise, cuka srceto, gi ima site delovi od teloto, zdravo e?...Nisto drugo ne e vazno. Otkako ni objasnija sto vsusnost znaci ahondroplasijata, koi se karakteristikite mnogu ni olesna. Osven rastot deteto nema da ima nikakvi drugi problemi, ke si ima normalna inteligencija samo sto motorickite sposobnosti podocna ke gi sovlada od obicno. Ke treba sekako da mu pruzite malku pogolema griza i da ne zaboravite da prasuvate za se sto ne vi e jasno. Mnogu e vazno da ima dobri doktori opst i ortoped koi ke ja sledat sostojbata redovno i nema da imate nikakov problem. Da prasuvate da vi gi kazat site specificnosti na sostojbata so cel da bidete kolku tolku podgotveni. A inaku sekoe dete se razviva samo za sebe, site deca se razlicni i ne mora da znaci deka ke imate nekakov pogolem zdravstven problem. Kerka mi sega ke polni dve godini dosega sme nemale nekoj pogolem zdravstven problem i veruvajte taa e zlatno dete. Sekako treba da vnimavate na onie vlijanija na koi ovie deca se pocuvstvitelni, no ne se sekirajte sakajte si go deteto i pruzete mu ja vasata najgolema ljubov i toa ke bide najsreknoto dete na cel svet. I slobodno objasnuvajte im na lugeto za ahondroplasijata malku luge znaat sto e toa. Nie toa go pravime so site nasi prijateli i site koi gi interesira a im e neprijatno da prasaat. Pozdrav do vas, ako nesto drugo ve interesira slobodno prasajte

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 17:06:49   
Beatris
веснакаја добредојде на рр! Одговорот што си го напишала е всушност за силве29. Натушка RR е модератор кој само го преместил постот во соодветната тема.

Секоја почит за вас! Не се сомневам дека ќе израснете вистински ангели!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vesnakaja)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 17:29:26   
Ikana
Со хормони за раст ако се примат на време може да се влијае на растот на детето. Треба да се распрашате на Детска клиника, оддел за ендокринологија.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 19:19:18   
silve29
Vesnakaja, ti blagodaram mnogu sto pisa i navistina ti se voshituvam na hrabrosta i na pozitivniot stav. I jas isto taka od se ona sto go citav, znaev i im zboruvav na lugeto deka osven maliot rast, moeto devojce ke bide sosema normalno. Eve ti sega mi go potvrduvas toa i toa navistina mi znaci. Nekoi od majkite tuka pisale deka postojat odredeni hormoni za rast. Dali vie i davavte ili i davate na kerkickata? Voopsto ne mi smeta mojata Ana da bide navistina malecka, voopsto ne go gledam toa kako problem, no bi sakala da znam se sto moze da napravam za nea.
Pozdrav do tebe i tvojata malecka ubavica.

(Одговор на членот vesnakaja)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2012 19:27:02   
Ikana
Обратете се на Детска клиника, оддел за ендокринологија, на 2-ри спрат. Хормони за раст се предмет на одобрување од страна на повеќечлена комисија.

(Одговор на членот silve29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нарушување на растот кај децата
17.10.2012 8:46:18   
vesnakaja
Mnogu mi e milo sto mozam da pomognam, dosega se nemam sretnato so roditeli koi imaat ili ke imaat dete so ahondroplasija taka sto mnogu mi e milo sto mozam so nekogo da go spodelam moeto iskustvo i sekako da pomognam so informacii. Do 4-5 godini nisto ne se prevzema. Se ostava deteto da si raste i da si se razviva. Posle 4 godini postoi moznost za koristenje na hormoni za rast no jas kolku sto znam kaj decata so ahondroplasija nema nekoj efekt. Ortopedite i endokrinolozite malku se sudiraat so mislenjata okolu hormonot za rast taka sto seuste e rano da razmisluvame za toa a i taka ni preporacaa:Ne se zamarajte so nisto i ne razmisluvajte za nisto dodeka deteto ne napolni 4 godini. Potoa ke odlucuvame sto ke se prevzema. Ubavo e da se informirate, samo moj sovet e da ne citate premnogu zatoa sto ke navlezete mnogu dlaboko vo dijagnozata i samo ke se isplasite a toa vsusnost ne mora da znaci deka ke se sluci bas na vaseto dete.Ova vi go kazuvam od moe iskustvo zasto koga pocnav da citam se i sesto stvarno se isplasiv i doktorkata samo mi kaza da ne se sekiram i da si uzivam so deteto. Ima 190 vidovi na namalen rast na deteto pa mozete da si zamislite kolku se toa razlicni sostojbi. Samo mozam da vi kazam ne se sekirajte, uzivajte vo bremenosta, uzivajte vo deteto koga ke se rodi i ne razmisluvajte za nisto. Se ke si dojde vo svoe vreme i site informacii ke si gi doznaete koga ke bide vreme. Nie si odime redovno na kontroli na detska klinika na vtori sprat na endokrinologija i redovno odime na ortoped, si imame prekrasni doktorki i navistina ne se sekirame za nisto. Ednostavno uzivame!!!Golem pozdrav do vas

(Одговор на членот silve29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нарушување на растот кај децата
20.10.2012 15:43:59   
silve29
Vi blagodaram na site sto pisavte. Na Pepelaska za linkot so koj me upati na ovoj forum, na Natushka za toa sto go preprati moeto pismo, a najmnogu na Vesnakaja so koja ke mozam da spodeluvam iskustva i so kojasto zaedno ke mu se raduvame na rastenjeto na nasite ubavici.
Vesnakaja, navistina si vo pravo. Treba da uzivam, pa i uzivam vo bremenosta, a veruvaj imam navistina prekrasna bremenost bez nikakvi pogolemi problemi.Imam uste dva meseca do poroduvanjeto i veke sum nestrpliva da si go gushnam bebushot user posted image
Vesnakaja, se nadevam ke ostaneme vo kontakt, oti sigurno ke treba i za Ana da odam redovno na pregledi kaj endokrinolog i ortoped, pa se nadevam deka ke mi gi preporacas doktorite kaj sto odis ti user posted image

(Одговор на членот vesnakaja)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нарушување на растот кај децата
28.10.2012 8:25:43   
vesnakaja
Mnogu mi e milo sto mozev da pomognam nekomu. Sekako deka ke ostaneme vo kontakt.
Golem pozdrav od mene i od mojata kerka Kalina koja denes polni dve godini.


Порака од модератор: email адреса избришана. веснакаја и силве29 проверете си приватна порака.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 28.10.2012 10:07:27 >

(Одговор на членот silve29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2013 17:47:36   
vickyy
Дали дете од 4 години со 11кг и не повеќе од 87-90цм се смета за дете со нарушен на раст?

< Поракaта ја уредил vickyy -- 16.10.2013 17:55:53 >

(Одговор на членот vesnakaja)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нарушување на растот кај децата
16.10.2013 21:14:33   
Bethany
vickyy, лично мислам дека за твоето прашање треба да се обратиш до некое стручно лице, кое ќе може најдобро да ја утврди состојбата кај детето. Првин кај матичен за тој да те упати понатаму, за сите прашања и недоумици да можеш да му поставиш на некој стручен.
Секое добро.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vickyy)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нарушување на растот кај децата
17.10.2013 0:41:57   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vickyy

Дали дете од 4 години со 11кг и не повеќе од 87-90цм се смета за дете со нарушен на раст?


Па растот сепак зависи и од тоа какви сте вие по раст со сопругот. Ако и вие сте мали луѓе не може да очекуваш детето да биде многу големо нели. Моето на пример е 13 кг а има 3 и пол години, на две години имаше 12 кг, што значи само еден кг во година и пол. Во висина додуша не сум сигурна колку е најверојатно околу 95 см.
Јас мислам се додека е детето здраво нема потреба од грижа, мене барем ми е побитно да е здрав, прав, отколку се друго, сепак ако си загрижена обрати си кај стручен доктор

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vickyy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нарушување на растот кај децата
18.10.2013 10:42:22   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vickyy

Дали дете од 4 години со 11кг и не повеќе од 87-90цм се смета за дете со нарушен на раст?

Jas pred godina bev premnogu zagrizena na ovaa tema,ma sto li ne citav i barav na internet bas okolu zastot kaj decata,bidejki kerka mi malku zaostanuvase od svoite vrsnici i mozam da kazam deka mi bese bolna tema...no ke kazam deka se toa mi bese nametnato od babite i dedivcite kako nie sitno ne jade,malecko i izgleda me iskopleksiraa,se do momentot koga presekov i rekov STOP na komentarite,bidejki detevo mi e zdravo dete so super krvna slika,dva pati godisno e bolno i nema potreba od griza,a i jas i mm ne sme genetski so sreden nekoj rast...
Moeto dete mnogu rano pocna da zbori,premnogu da zbori,mozam na prsti da nabrojam gresni zborcinja,a za recenici da ne vi kazuvam..premnogu se razvivase vo toj pogled epa normalno e da zaostanuva od edno a da napreduva vo drugo...
Zaostanuva mozebi nekoi 5 -6 sm od svoite vrsnici a za kilaza ne se zamaram bidejki i ne ni sakam da e debelo dete
vickyy ako sakas da ti e mirna glava razgovaraj so strucno lice,od tabelite i grafikonite sto gi imam gledano za devojce 4 god bi trebalo da e za kilaza od 13 kako dolna granica do 20 ipol kg,a za visina od 94-108
Inaku nie sme na dolnata granica i ne se grizam voopsto,pa site deca ne se za da se stavat pod ist kalap neli

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vickyy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нарушување на растот кај децата
19.10.2013 18:36:31   
vickyy
Фала ви на сите за одговорите user posted image
Не е за мое дете туку за една пријателка која веке има закажано за испитувања на детска клиника-ендокринолигија,да се надеваме дека е се во ред со девојчето,и дека нема д аима потреба од хормонска терапија или нешто слично.
Ке ве информирам за секој случај...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нарушување на растот кај децата
1.3.2014 12:55:41   
vickyy
Женски да ви кажам дека стигнаа резултатите од испитувањата,девојчето ке треба да прима хормон за раст,незнам точно која е референтната вредност на хормонот за раст,кај неа е 7,8 што значи низок е user posted image
Знае ли некој дали ако не го прими хормонот би можело да остане со џуџест раст или ке биде нормално ама ниско(незнам да ли ме разбравте).

(Одговор на членот vickyy)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?