|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мали манипулатори
15.5.2012 21:01:05   
Snowhite RR
Дали и како вашите деца манипулираат со вас?
Михаил како помал, еден период имаше навика кога го заспивав и в раце ако заспиваше и само ми велеше, таму, таму, каде и да го однесев се за него беше таму и веќе не знаев што да правам и му викав е нема веќе таму, ајде ќе спијаме и кога ќе видеше дека не го шетам повеќе и ќе ми речеше Вода, а кога ќе појдевме, ќе туревме, не сакаше да пие, всушност финтата му беше само да го однесам таму.
А и сега често мануипулира на овој начин
Не ми текнуваат во моментов други негови манипулации, а често ги правиuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мали манипулатори
16.5.2012 11:29:24   
vezilka RR
Никола мислам дека се уште не научил да манипулира, тој кога сака нешто се треска од земја. Единствено ога ќе види дека сум му се налутила нешто, и тогаш прво почнува да се треска од земја, и кога ќе види дека е на игнор, доаѓа да се гали. А пошто ептен не е по галењето и бацувањето му успева да не купи со тоа.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мали манипулатори
17.5.2012 15:20:46   
Martins mom
Како и повеќето деца, така и моето игра на картата плачење...не, не е плачење, туку рикање, врескање, викање колку го држат гласните жици. Треба да си многу рилекс човек за да можеш да издржиш и да го ставиш на игнор. Јас успевам да се справам да не ме манипулира, ама на сите околу мене тешко, обично ги вози ко што сака.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мали манипулатори
18.5.2012 21:45:11   
AnnaMolly RR
Јас ќе ја цитирам Мартинс мам. Не манипулира со плачење, да не речам корнење. Луѓе, за една стотинка успева да заплаче и тоа рони крокодилски солзи, бе! И плаче, плаче, плаче, плаче, плаче, плаче... Најчесто не го добива тоа што го сака, ама морам да признаам дека и јас во последно време честопати попуштам и му дозволувам се, само за да не плаче. Знам дека така правам уште полошо, ама тоа е. Не сакам во тие 4-5 часа што се гледаме дневно да плаче, сакам да си биде расположен.
Значи, имам мал манипулатор и тоа многу вешт, а таков стана благодарение на мене user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мали манипулатори
21.5.2012 22:36:25   
Felly RR
И М исто како и другите деца, сака да манипулира со плачење, ама исто кога нешто и зборувам, а не сака така да направи, се прави како да не слуша: Ааааааа? Шо мамо, шо кажуваш? Или, си игра со песок и ме прашува:
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Е добро де, тури го тука.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мали манипулатори
6.6.2012 8:22:13   
Snowhite RR
Еве сношти како ме манипулираше, си легнавме со мм, сите ламби изгаснати, а тој уште не легнува се вози со количето, Ајде Михаил легнувај, уште малку ми вика, ајде викам и го зедов, и сега не знаеше што да измисли за да слези од кревет и ми вика Имам мрсули, салфетка да земиме, па ајде станавме зедовме, дува носот, ни мрсули ни ништо немашеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мали манипулатори
6.6.2012 8:55:32   
Felly RR
Охооооо колку пати, или има мрсулчиња, или и се мочка или вода и се пие. И се тоа само за да стане од креветче.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 13:06:32   
arh_diz
Vo posledeno vreme primetuam kako sin mi , se pocesto saka da manipulira so mene.Ako mu se pie voda mi vika mamo daj mi voda me boli noga, ili koga ke napravi belja nekoja doaga i mi vika te sakam gusni meuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 14:15:27   
rina13
Театар по дома ни стана секојдневие, глумење лудило кога нешто не и е по ќеиф, а моментот кога ќе биде прекорена од некој трча го гушка и бакнува, што е најстрашно пали кај сите тој потег и се почесто го употребува. Секако нели спремна е на секакви будалаштини само да не спие.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 14:27:57   
temjanuska75
Како ме манупилира неможам да се изначудам. Само ако го скарам нешто ја наведува главата и спремен е да заплаче,
или легнува на земја со лицето надоле и плаче додека не биде по негово. Се нервирам и покрај тоа што докторката ми објасни дека ова е најизразено и најнормално однесување на деца од 2 до 3 години. Во ова време им е најизразено егото и бруно реагираат кога ќе им биде повредено. а изгледа е ептен често оваuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 16:28:08   
Snowhite RR
Најмногу не манипулира кога треба да спие навечер, се нешто му се пија вода, му се мочка, па нешто да земиме, да го исклучиме компјутерот или ТВ, па очината да ги избришиме и што уште не ќе измисли. Порано не му дозволував и полошо беше зашто плачеше се додека не му се исполни желбата и сега барем ќе го направиме тоа што сака и одма в кревет

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 16:31:12   
dostickage
I V edno vreme mn manipulirase za spienje. Po 10 pati kje mi recese mi se mocka. Znae deka kolku i da ne mu veruvam pak kje stanam zasto e svesen deka kosa mi se kreva od mocanje vo alista user posted image
Srekja zaboravi na toa .

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 17:27:31   
niki
ne bi bilo interesno ako nema manipuliranje
najinteresno mi e koga ke i kazam pa ti samo nekoj izgovor iznaogas da ne go napravis toa sto se bara
i togas ke mi se nasmee i demek neeeeeeeeeeeeeeee ama stvarno mi se pie voda i ke se kikoti

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 17:39:23   
Палешка РР
Миа кога не сака да спие почнува да вели - Миа е гадна, Миа е гадна - демек гладна била, колку да станиме. А врска нема знам, ама секогаш наседнувам на истата финта.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 18:47:55   
Ikana
М моја почнува да кенка и пошто стварно не можам да ја оставам така ја земам во раце и ако не седам до неа, седнувам. Знам дека ме мота и дека не треба така, ама ајде....ќе се научиме полека :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 20:36:36   
blond
Ако нешто не е по ќеф легнува на земја и се лути. Го оставам да си се излути до крај, не го прекинувам во лутењето. Е ме нервира кога ќе почне да плаче на сет глас. На пример кога чегнуваме да спиеме, му давам да се напие сокче, водичка па легнуваме. И само што ќе легнеме бара сокче, а знам дека не е жеден, само бара време плус за да не спие. Се трудам да не наседнувам ама понекогаш намерно попуштам за да нема викање и плачење.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 22:29:26   
niki
nesto od vecerva
mi bara krem na lepce
i velam ne e zdravo toa da se jade
a taa mamo a dali ti si nesrekna koga jas sum nesrekna?
jas da nesrekna sum
pak taa, togas daj mi krem za da bides srekna

suptilna manipulacijauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мали манипулатори
11.3.2013 22:46:34   
vezilka RR
Eve edna suptilna i od Nikola. Detevo moe e zavisnik od pukanki. I obicno koga pravam pukanki dur sum u kujna na noga si pravam i kafe. I toj mi vika sakam pupanki ama posto bese veke kasno jas mu vikam ne moze sega ke spieme. I toj po edna minuta mi vika, mamo, a ti sakas kafe? Eh vikam koga na dve vaka se obiduva da me kupi sto ke praime ponataka..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мали манипулатори
12.3.2013 0:41:22   
Pepelaska *
Толку мали а толку им работат мозочињата.Мартин ако побара јадење некое безвезно ако му речам не е убаво тоа и му дадам друго и ми вика ау не можам сега ме заболе грлото/забчето и слично.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мали манипулатори
12.3.2013 15:06:58   
Mihaela 2010
sum primetila koga saka nesto abe se umilkuva,se gali ke dojde ke me bacuva ke me guska...ednas taka ne i dozvoluvav da napravi nekoja rabota abe smeni ponasanje,od loso na dobro eeeh vikam macko edna...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мали манипулатори
12.3.2013 15:11:15   
Мими
Мислам дека сите деца знаат да манипулираат нарочито со нас родителите зашто мора да признаеме ние сме тие сто неможеме да одолееме на тие мили фацички кои се трудат да не убедат за да добијат нешто.Дозволувам синко да манипулира со мене за работи што се допустливи ама за некои работи си стојам на ставот кога неможе неможе и мој е последниот збор

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мали манипулатори
31.5.2013 17:12:12   
Felly RR
Детево почна со нашите финти. Кога не сака да јаде често ја користиме финтата „Ајде, нели докторката рече да јадеш супа, за да не настинуваш“. А пред некој ден беа со мм на лекар, и после ми вели „Мамо, докторката рече да носам твои чевли и твој фустан“user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мали манипулатори
12.6.2013 14:27:34   
eleonorastrumica
Ауууу не да е манипулатор,ама секогаш се нема нерви ама ај некако ќе помине,има моменти кога збеснува за ништо нешто вришти пишти и тоа пиштење,пробувам да му одвртам внимание ама за џабе,после некое време пак му текнува и пак иста песна

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мали манипулатори
12.6.2013 14:36:18   
sandriana RR
Од мали се навистина манипулатори - кај нас сега се паѓа во несвест за чоколадо, и 100000 глупости ќе нааправи, ќе се одере од плачење, трескање, ставање глупости во уста, само за да добие чоколадо. Некогаш успева, некогаш не - зависи кого се обидува да изманипулираuser posted image

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мали манипулатори
12.6.2013 14:41:27   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Детево почна со нашите финти. Кога не сака да јаде често ја користиме финтата „Ајде, нели докторката рече да јадеш супа, за да не настинуваш“. А пред некој ден беа со мм на лекар, и после ми вели „Мамо, докторката рече да носам твои чевли и твој фустан“user posted image



Царица Милица е М user posted image user posted image user posted image

Сестра ми и дава на внука ми да јаде цреши и таа дека малку болна и вика не можам, ме боли грлото. И за пет минути заборава што рекла и им се фрлана квиките. Абе нели те боли грло, и вика сестра ми, а таа, абе ми помина.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?