Мали манипулатори (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Snowhite RR -> Мали манипулатори (15.5.2012 21:01:05)

Дали и како вашите деца манипулираат со вас?
Михаил како помал, еден период имаше навика кога го заспивав и в раце ако заспиваше и само ми велеше, таму, таму, каде и да го однесев се за него беше таму и веќе не знаев што да правам и му викав е нема веќе таму, ајде ќе спијаме и кога ќе видеше дека не го шетам повеќе и ќе ми речеше Вода, а кога ќе појдевме, ќе туревме, не сакаше да пие, всушност финтата му беше само да го однесам таму.
А и сега често мануипулира на овој начин
Не ми текнуваат во моментов други негови манипулации, а често ги прави[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Мали манипулатори (16.5.2012 11:29:24)

Никола мислам дека се уште не научил да манипулира, тој кога сака нешто се треска од земја. Единствено ога ќе види дека сум му се налутила нешто, и тогаш прво почнува да се треска од земја, и кога ќе види дека е на игнор, доаѓа да се гали. А пошто ептен не е по галењето и бацувањето му успева да не купи со тоа.




Martins mom -> RE: Мали манипулатори (17.5.2012 15:20:46)

Како и повеќето деца, така и моето игра на картата плачење...не, не е плачење, туку рикање, врескање, викање колку го држат гласните жици. Треба да си многу рилекс човек за да можеш да издржиш и да го ставиш на игнор. Јас успевам да се справам да не ме манипулира, ама на сите околу мене тешко, обично ги вози ко што сака.




AnnaMolly RR -> RE: Мали манипулатори (18.5.2012 21:45:11)

Јас ќе ја цитирам Мартинс мам. Не манипулира со плачење, да не речам корнење. Луѓе, за една стотинка успева да заплаче и тоа рони крокодилски солзи, бе! И плаче, плаче, плаче, плаче, плаче, плаче... Најчесто не го добива тоа што го сака, ама морам да признаам дека и јас во последно време честопати попуштам и му дозволувам се, само за да не плаче. Знам дека така правам уште полошо, ама тоа е. Не сакам во тие 4-5 часа што се гледаме дневно да плаче, сакам да си биде расположен.
Значи, имам мал манипулатор и тоа многу вешт, а таков стана благодарение на мене [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Felly RR -> RE: Мали манипулатори (21.5.2012 22:36:25)

И М исто како и другите деца, сака да манипулира со плачење, ама исто кога нешто и зборувам, а не сака така да направи, се прави како да не слуша: Ааааааа? Шо мамо, шо кажуваш? Или, си игра со песок и ме прашува:
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Во кофичето.
Ова мамо, каде турам? - Е добро де, тури го тука.




Snowhite RR -> RE: Мали манипулатори (6.6.2012 8:22:13)

Еве сношти како ме манипулираше, си легнавме со мм, сите ламби изгаснати, а тој уште не легнува се вози со количето, Ајде Михаил легнувај, уште малку ми вика, ајде викам и го зедов, и сега не знаеше што да измисли за да слези од кревет и ми вика Имам мрсули, салфетка да земиме, па ајде станавме зедовме, дува носот, ни мрсули ни ништо немаше[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Мали манипулатори (6.6.2012 8:55:32)

Охооооо колку пати, или има мрсулчиња, или и се мочка или вода и се пие. И се тоа само за да стане од креветче.[sm=smiley36.gif]




arh_diz -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 13:06:32)

Vo posledeno vreme primetuam kako sin mi , se pocesto saka da manipulira so mene.Ako mu se pie voda mi vika mamo daj mi voda me boli noga, ili koga ke napravi belja nekoja doaga i mi vika te sakam gusni me[sm=smiley36.gif]




rina13 -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 14:15:27)

Театар по дома ни стана секојдневие, глумење лудило кога нешто не и е по ќеиф, а моментот кога ќе биде прекорена од некој трча го гушка и бакнува, што е најстрашно пали кај сите тој потег и се почесто го употребува. Секако нели спремна е на секакви будалаштини само да не спие.




temjanuska75 -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 14:27:57)

Како ме манупилира неможам да се изначудам. Само ако го скарам нешто ја наведува главата и спремен е да заплаче,
или легнува на земја со лицето надоле и плаче додека не биде по негово. Се нервирам и покрај тоа што докторката ми објасни дека ова е најизразено и најнормално однесување на деца од 2 до 3 години. Во ова време им е најизразено егото и бруно реагираат кога ќе им биде повредено. а изгледа е ептен често ова[sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 16:28:08)

Најмногу не манипулира кога треба да спие навечер, се нешто му се пија вода, му се мочка, па нешто да земиме, да го исклучиме компјутерот или ТВ, па очината да ги избришиме и што уште не ќе измисли. Порано не му дозволував и полошо беше зашто плачеше се додека не му се исполни желбата и сега барем ќе го направиме тоа што сака и одма в кревет




dostickage -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 16:31:12)

I V edno vreme mn manipulirase za spienje. Po 10 pati kje mi recese mi se mocka. Znae deka kolku i da ne mu veruvam pak kje stanam zasto e svesen deka kosa mi se kreva od mocanje vo alista [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Srekja zaboravi na toa .




niki -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 17:27:31)

ne bi bilo interesno ako nema manipuliranje
najinteresno mi e koga ke i kazam pa ti samo nekoj izgovor iznaogas da ne go napravis toa sto se bara
i togas ke mi se nasmee i demek neeeeeeeeeeeeeeee ama stvarno mi se pie voda i ke se kikoti




Палешка РР -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 17:39:23)

Миа кога не сака да спие почнува да вели - Миа е гадна, Миа е гадна - демек гладна била, колку да станиме. А врска нема знам, ама секогаш наседнувам на истата финта.




Ikana -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 18:47:55)

М моја почнува да кенка и пошто стварно не можам да ја оставам така ја земам во раце и ако не седам до неа, седнувам. Знам дека ме мота и дека не треба така, ама ајде....ќе се научиме полека :)




blond -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 20:36:36)

Ако нешто не е по ќеф легнува на земја и се лути. Го оставам да си се излути до крај, не го прекинувам во лутењето. Е ме нервира кога ќе почне да плаче на сет глас. На пример кога чегнуваме да спиеме, му давам да се напие сокче, водичка па легнуваме. И само што ќе легнеме бара сокче, а знам дека не е жеден, само бара време плус за да не спие. Се трудам да не наседнувам ама понекогаш намерно попуштам за да нема викање и плачење.




niki -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 22:29:26)

nesto od vecerva
mi bara krem na lepce
i velam ne e zdravo toa da se jade
a taa mamo a dali ti si nesrekna koga jas sum nesrekna?
jas da nesrekna sum
pak taa, togas daj mi krem za da bides srekna

suptilna manipulacija[sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Мали манипулатори (11.3.2013 22:46:34)

Eve edna suptilna i od Nikola. Detevo moe e zavisnik od pukanki. I obicno koga pravam pukanki dur sum u kujna na noga si pravam i kafe. I toj mi vika sakam pupanki ama posto bese veke kasno jas mu vikam ne moze sega ke spieme. I toj po edna minuta mi vika, mamo, a ti sakas kafe? Eh vikam koga na dve vaka se obiduva da me kupi sto ke praime ponataka..




Pepelaska * -> RE: Мали манипулатори (12.3.2013 0:41:22)

Толку мали а толку им работат мозочињата.Мартин ако побара јадење некое безвезно ако му речам не е убаво тоа и му дадам друго и ми вика ау не можам сега ме заболе грлото/забчето и слично.




Mihaela 2010 -> RE: Мали манипулатори (12.3.2013 15:06:58)

sum primetila koga saka nesto abe se umilkuva,se gali ke dojde ke me bacuva ke me guska...ednas taka ne i dozvoluvav da napravi nekoja rabota abe smeni ponasanje,od loso na dobro eeeh vikam macko edna...




Мими -> RE: Мали манипулатори (12.3.2013 15:11:15)

Мислам дека сите деца знаат да манипулираат нарочито со нас родителите зашто мора да признаеме ние сме тие сто неможеме да одолееме на тие мили фацички кои се трудат да не убедат за да добијат нешто.Дозволувам синко да манипулира со мене за работи што се допустливи ама за некои работи си стојам на ставот кога неможе неможе и мој е последниот збор




Felly RR -> RE: Мали манипулатори (31.5.2013 17:12:12)

Детево почна со нашите финти. Кога не сака да јаде често ја користиме финтата „Ајде, нели докторката рече да јадеш супа, за да не настинуваш“. А пред некој ден беа со мм на лекар, и после ми вели „Мамо, докторката рече да носам твои чевли и твој фустан“[sm=jezicek.gif]




eleonorastrumica -> RE: Мали манипулатори (12.6.2013 14:27:34)

Ауууу не да е манипулатор,ама секогаш се нема нерви ама ај некако ќе помине,има моменти кога збеснува за ништо нешто вришти пишти и тоа пиштење,пробувам да му одвртам внимание ама за џабе,после некое време пак му текнува и пак иста песна




sandriana RR -> RE: Мали манипулатори (12.6.2013 14:36:18)

Од мали се навистина манипулатори - кај нас сега се паѓа во несвест за чоколадо, и 100000 глупости ќе нааправи, ќе се одере од плачење, трескање, ставање глупости во уста, само за да добие чоколадо. Некогаш успева, некогаш не - зависи кого се обидува да изманипулира[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Мали манипулатори (12.6.2013 14:41:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Детево почна со нашите финти. Кога не сака да јаде често ја користиме финтата „Ајде, нели докторката рече да јадеш супа, за да не настинуваш“. А пред некој ден беа со мм на лекар, и после ми вели „Мамо, докторката рече да носам твои чевли и твој фустан“[sm=jezicek.gif]



Царица Милица е М [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

Сестра ми и дава на внука ми да јаде цреши и таа дека малку болна и вика не можам, ме боли грлото. И за пет минути заборава што рекла и им се фрлана квиките. Абе нели те боли грло, и вика сестра ми, а таа, абе ми помина.




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>