|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Брусница
8.7.2010 22:30:25   
Maca25
Брусница за здравје

Во последно време брусницата предизвика вистински бум, ја препорачуваат нутриционситите, алтернативната медицина и лекарите.

За некого можеби е премногу кисела бидејќи содржи многу витамин Ц, но нутриционситички гледано брусницата е вистинска ризница на заштитни состојки кои му помагаат на здравјето. Покрај класичните витамини, минерали и хранливи влакна, во брусницата се наоѓаат и бројни биофлавониди кои имаат силно антиоксидантно делување и го намалуваат ризикот од карцином,  посебно на дојката и дебелото црево.

Антиоксидантите, освен тоа помагаат и во превенција од болестите на крвните садови. Истражувањето на американскиот Национален институт за здравје покажува дека три чаши сок од брусница дневно го зголемува нивото на антиоксиданси за повеќе од 120 проценти. На тој начин се крева нивото на добриот холестерол (HDL) во крвта и се смалува ризикот од срцеви заболувања за цели 40 проценти.

Киселината која се ноаѓа во брусницата е природен антибиотик, а и се препишуваат и антибактериски и антифугални својства. Антоцианинот и проантоцианинот од брусницата ги обновуваат клетките кои се одговорни за видот. Исто така, истражувањата покажуваат дека брусницата го спречува пропаѓањето на забите и настанувањето на кариес. Таа делува и на намалување на глукозата во крвта, што пак е корисно за дијабетичарите.

Научниците открија зошто некои состојки од брусницата се толку многу силни против бактериите кои предизвикуваат бројни инфекции на уринарниот трак. Имено, флавоноидите од брусницата имаат посебно силно антибактериско дејство токму во овој дел од телото. Најчестата и најнезгодна бактерија за уринарниот трак е E. Coli која се лепи по должината на уринарниот трак. Но сокот од брусницата на некој посебен начин го спречува лепењето на опасните бактерии на клетките од уринарниот трак, па така урината многу лесно ги исфрла од телото. За да се спречи уринарна инфекција доволно е едена чаша сок или чај од брусница дневно. Истражувањата исто така покажаа дека брусницата ја уништува и Helicobacter pylori, која е одговорна за проблемите со варењето, а може да предизвика и чир на желудникот.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 8.7.2010 22:31:42 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Брусница
8.7.2010 22:38:57   
Maca25
Сега прочитав дека:

- сокот од брусница ги блокира цравните вируси
- сокот од брусница штити од кариес
- соковите од брусница го намалуваат ризикот од некој тип на карцином (на дојка и дебело црево)
- брусницата го спречува растот на клетките на ракот, како и неговото шрење во телото
- свежите, смрзнатите или сушените брузници се природен антибиотик кој ги уништува штетните бактерии и габички во телото
- брусницата го намалува шеќерот во крвта
- брусницата го подобрува видот


мене искрено многу ми е убав чајот од брусница, и а осетам некое пецкање додека мокрам, одма чај од брусница и се е средено.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Брусница
8.7.2010 23:12:27   
elle
да додадам дека чајот од брусница се препорачува и за доилките user posted image
пиев по една чаша дневно, свеки ми кажа дека повеќе од една чаша било штетноuser posted image - но не верувам дека е така


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Брусница
8.7.2010 23:13:07   
Snowhite RR
Јас во текот на целата бременост пиев чај од брусница, го пиев во големи количини наместо вода, др ми го препорачуваше, затоа што за разлика од другите течности, кои се исфрлаат преку мокрачата, едниствено чајот од брусница ја задржува течноста и со тоа го одржува потребното количество на плодова вода, нешто во таа смисла ми објаснуваше гинекологот, во секој случај одличен чај, чиј вкус мене ми беше многу добар, додека на некои не им се допаѓа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Брусница
8.7.2010 23:15:24   
Maca25
мене ми е преубав. јас инаку не пијам чаевни, ниту кога сум настината, ама откако си ја пронајдов брусницата мислам дека можам да ја пијам наместо вода. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Брусница
8.7.2010 23:32:49   
Тања РР
Јас пак чајот не го пијам ама си имам Брусницин капсули (концентрирана брусница) за кога ќе почне да ме пецка при мокрење.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Брусница
8.7.2010 23:40:04   
Viktori
мм го пиеше кога исфрлаше песок од бубрезите. Тој не можеше да го поднесе увиниот чај, ама чајот од брусница бил супер замена!

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Брусница
9.7.2010 9:46:59   
arh_diz
Na mene ne mi se dopaga cajot od brusnica. Imam probano nekolku pati nemozam da go pijam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Брусница
10.7.2010 22:04:19   
Maca25
Комбинација на мед со ореви, лешници, брусница или цимет претставува високо енергетски производ, кој наутро може да се конзумира како природен стимулатор, како додаток во овошни салати, јогурт, житарици или само како десерт.


Мед со брусница Овој производ претставува природен антибиотик кој помага во лекување на е.colli bacteri во уринарните патишта и helicobacteri (причина за чир во желудникот). Претставува моќен антиоксиданс кој помага во спречување на кардиоваскуларни заболувања и одредени типови на рак. Истовремено има дејство и на подобрување на видот. Препорака е да се користи 3 пати дневно по едно лажиче.
user posted image



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Брусница
10.7.2010 22:08:33   
Maca25
Со брусница до ново лице

Потребни состојќи
-  1 шоља свежи брусници
-  1 шоља црвени или црни зрнца грозје без семки
-  2 лажици сок од лимон
-  1 пакетче желатин без вкус
-  Мал сад и миксер

Приготвување
Измешајте и измиксирајте ги состојките со средна брзина 20 секунди или додека не се направи кашаста текстура.
Смесата потоа ставете ја во садот, покритеја со нешто и ставете ја во замрзнувач 45 минути за да се згусне.
ја од фрижидер и оставете ја 10 мин на собна температура.

Смесата намачкајте ја на цело претходно измиено лице избегнувајќи го делот околу очите.

Оставете ја да стои 15 минути и измијте ја со топла вода.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 10.7.2010 22:10:39 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Брусница
27.11.2010 15:38:28   
Maca25
Се мислам дали да и дадам на Нина свежа брусница?!? Или да и дадам чај од брусница? Да не е мала или нема врска тоа?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Брусница
27.5.2011 11:21:32   
Maca25
Минатата недела осетив некое пецкање при мокрење и си отидов на пазар и си купив свежа брусница и секој ден по малку си јадев. Веќе немам никакво пецкање. Инаку 100 гр. купив и 7 дена јадев секој ден од тоа. Дури и Нина си јадеше и и се допадна. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Брусница
27.5.2011 11:34:45   
Gorde J
Ima li sveza brusnica kaj vas vo Sk kaj nas vo Negotino nema bas sakam da kupam?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Брусница
27.5.2011 11:51:56   
Yummy Mammy
Jas na Sofi i davam sveza brusnica, na pocetokot ja obozavase i si ja grickase namesto drugi nezdravi gricki, no izgleda se prejade i sega nejke da ja vidi user posted image

Gorde J - ima sveza brusnica vo Sk, se prodava po pazarite i vo nekoi diskonti, ako bas ne mozes da najdes a imas nekoj sto doaga vo Sk, ke ti posocam edno mesto na Partizanska kaj sto ja prodavaat, vo blizina na Univerzalna sala (ustvari ne se prodava bas sveza tuku susena, ama toa go vikame sveza, neli user posted image )

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Брусница
27.5.2011 11:55:50   
Olivia
Jas ja kupuvam dehidriranata brusnica,za sveza ne sum sretnala tuka kaj nas i mislam deka nema , ja kupuvam refuz od pazar ili pak na vitalija vo 100 gramsko pakuvanje ama ne mi se isplati taka bidejki sekojdnevno ja konsumiram, dosega ne se sekavam za infekcija na mocnite patista i meur nitu pak na nekoja druga infekcija, cajot od brusnica go pijam samo ne filter kesicki bidejki vo niv se ima a samo brusnica nema, samo 20% no vo toj na vitalija ima nad 60% i e prekrasen i aromata e neodoliva, nonstop ja maltretiram majka mi da ja konsumira poradi i vidot i slabata funkcija na bubrezite i za pofalba sekogas custvuva promeni , edno golemo bravo za ovaa ovoska sto se najde na nasiot pazar!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Брусница
27.5.2011 12:40:56   
Gorde J
Yummy Mammy mnogu ti blagodaram ima i kaj nas susena jas pomisliv nedehidrirana znaes kako ribizla i nekoe drugo ovosje

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Брусница
27.5.2011 12:46:24   
Maca25
јас си купив на пазар, 100 гр. = 50 денари.
Од време на време си купувам и чај, на виталија. Тоа е уствари единствениот чај што го пијам.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Брусница
27.5.2011 13:55:48   
mamamoni
јас ја купив од Тинекс 600ден/кг.а и на пазар ја видов денеска 500ден. и на Софија почнав да и давам оваа недела во овошните кашички, само малку ја обарувам, незнам дали може и така да и ја давам, да не се губат некои својства ако е обарена

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Брусница
27.5.2011 17:22:08   
mosa
Јас пак чајот не го пијам ама си имам Брусницин капсули (концентрирана брусница) за кога ќе почне да ме пецка при мокрење.
Draga Tanja aj te molam kazi mi kade gi kupuvas ie kapsuli i kolku pari se .I jas imam nekoja bakterijaodnosno bas minatata nedela bev na gin i mi rece imam nekoj problem so besikata pa mi preporaca da pijam caj od brusnica obavezno.pozz aj te molam pisi.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Брусница
27.5.2011 22:32:39   
Pepelaska *
Ги има во сите подобро снабдени аптеки мислам дека беа околу 600 денари , а инаку и јас понекогаш си пијам чај од брусница ама дефинитивно оној на виталиа со 60 % брусница е најубав, а на user posted image сеуште не сум му дала ама читам тука давате па може и ќе пробаме

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?