|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   доење на јавно место
7.7.2009 13:05:26   
mami
јас не гледам ништо лошо во ова, тоа си е сосема нормална работа...многу пати додека лука беше мал си излегувавме низ град и ако му се цица си наоѓавме некоја позатскриена клупа и ке си го надоев убаво и си продолжувавме со прошетката. но има девојки, мајки на кои им е срам па прошетките ги ограничуваат на онолку колку ке им дозволи бебето пред да побара пак да јаде...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: доење на јавно место
7.7.2009 13:28:48   
big_mama817
toa e sosema prirodna rabota i smetam deka ne treba da se ogranicuvat na pr. prosetki vo priroda samo poradi doeweto  user posted image  

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: доење на јавно место
8.7.2009 3:04:33   
bambi
Da i jas sum za doenje na javno mesto, ama mnogu ljubopitni oci se vpereni vo vas, i stanuva neprijatno. Kako na primer Jana koga cica i ako nesto i go odzeme vnimanieto, pusta dojka i jas kako za slikanje, maz mi me zafrkava , ke te slikaat za Zgrapci go denot. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: доење на јавно место
8.7.2009 7:04:46   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

maz mi me zafrkava , ke te slikaat za Zgrapci go denot. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Бамби, кај нас какви се луѓето, може и тоа да се случи.По ова прашање, култура уште немаме. Од искуство зборувам.Инаку, дефинитивно сум за, тоа е толку обична и нормална работа, ама ајде де...


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: доење на јавно место
8.7.2009 8:48:44   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image абе Бамби ме изнасмеа, а така е, не еднаш ми се случило со Лука низ град...мене сепак другарките ми беа најсмешни, значи се врти тој на страна, јас стојам го чекам а овие- Абе па земи јаде море, ке ти затвори млекарата после ке немаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: доење на јавно место
17.7.2009 14:19:34   
bumbarce
јас исто така се сложувам и не се оптеретувам со доењето на јавни места Симона има 6 месеци и немаме никаков ред за доење живците ми ги кине уште од почеток само цица ништо друго нејќе ни сок ни вода ни чај и цица на секој саат пола саат зависи некојпат не дека е гладна туку дека е жедна повеќе и истото ми се случува ќе излеземе и тааа  збеснува и морам да ја дојам еднаш со една другарка цел ден низ трговски она збесна и влегов во манго ги замолив тие девојките да влезам во една сооблекувална тие и столче ми дадоаuser posted image user posted image user posted image и така се снајдов иначе таму нема каде ,,,а вака по клупички ич не се замарам мн пати гледат се вртат ама тоа е,,,



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: доење на јавно место
17.7.2009 15:37:36   
milijana
Ne sum za doenje na javni mesta i ne mi izgleda deka e prirodna rabota, pa ne moze da se stavi vo kultura ili kulturno ziveenje, no ..vie kako ste si odlucile vase si e.I da vidam majka koja doi na javno mesto ne bi komentirala ili zjapala, no za mene pristojno e ako na dojkata ima krpce taa ista majka koja doi.Ne bi sakala da me napadnete za ova moe mislenje, se nadevam ne povrediv nikogo, nitu potceniv,..ednostavno jas ne poddrzuvam doenje na javno mesto. Pozzz

(Одговор на членот bumbarce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: доење на јавно место
19.7.2009 9:54:27   
niki
Izvini Milijana, ama ne si bila majka za zal, pa neznaes, ama navistina neznaes i zatoa mislils ko sto mislis, inaku bi go delela mislenjeto so nas koi sme doele na javno mesto bezbroj pati.
Koga ke go odneses bebce od 2-3 meseci na vakcina, a moras, i koga ke ti recat deka mora da go nacicas zosto vo narednite tri casa nesmee da cica, a znaes deka koga ke ogladni nemoze sekunda da ceka i  place neutesno, a kamoli da ceka nekolku casa, ke si ja izvadis cickata najprirodno na megdan da ja vidat site i ke si go nadois i ic oko nema da ti trepne, ni krpce ni perde, ni diskrecija i site kameri na BBC i CNN neka te snimaat, bas ke ti bide gajle i duri i ubavo ke si se cuvstvuvas dodeka go gledas i slusas kako ubavo mljacka i zatvorilo ocinja i se nasladuva do besvest. Moze ti zvucam sega ko nekoj neviden egzibicionista, ama eve neka kazat drugite majki dali ne sum vo pravo......
Edno ke ti kazam, daj boze da si docekas edno bepce pa da si go dois i da vidis kako ke se promenat site raboti za koi si se kolnela deka nema da gi pravis i tolku kategoricno si gi odbivala i ke gi pravis i uste ke uzivas vo seto toa. Ko sto jas neznam kako e da se boris so godini so sterilitet taka ti neznaes kolku majcinstvoto moze da promeni edna zena, ti posakuvam sto poskoro da doznaes.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: доење на јавно место
19.7.2009 11:23:29   
Палешка РР
Ники е во право. Ни мене не би ми било срам да дојам на јавно место.
Со Марио немав успех со доењето, многу се трудев и многу тешко поднесов што не го доев. Се надевам дека сега нема да ми се случи истото.
Едно сум сигурна, дека мајката е во состојба да направи СЕ за нејзините деца. Доењето на јавно место е донекаде нормална и природна работа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: доење на јавно место
1.10.2009 10:17:19   
mis.
Јас ги доев и двете деца и никогаш не помислував на срам или да ми биде незгодно да ги подојам моите деца на јавно место ако мислам дека треба да се нахранат.Тоа е толку природна работа што не гледам ништо чудно.И се чудам на луѓето што со чудење гледаат кон мајката што на јавно место го храни своето бебе како мислиш кој знае што лошо направила.Па тоа е мајка природа такви не направила.Цицачи.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: доење на јавно место
1.10.2009 10:20:45   
profesorica
Јас го доев Дамјан и на плажа и секаде каде што ќе посакаше, воопшто не ми било срам или непријатно.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: доење на јавно место
1.10.2009 10:22:29   
ostoun
Doenjeto e najnormalna eabota , pa i na javno mesto.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: доење на јавно место
1.10.2009 10:24:48   
mami
Воопшто не се замарав дали некој ме гледа или зјапа или му е неугодно...моето дете треба да јаде и јас му го овозможувам тоа...а и тие што зјапаат и коментират биле бебиња некогаш па нека си ги прашаат мајките дали трчале дома под јорган за да дојат и никој да не ги види?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: доење на јавно место
1.10.2009 10:36:21   
BEBICA
Jas Monika sum ja doela na javno mesto i ne se sramamporadi toa sto toa e sosema prirodna rabota.Podobro da ja podojam nego da mi place poradi komentarite na nekoi luge.
Ja sbev ednas svedok kako edna majka bebeto i placese zajde nejke da se smiri gladno a ona i bilo stram, da go doi pred tolku luge a bevme na lekar.jas i prijod i i predloziv eve i jas ke ja dojam monika i ona da go doi nejzinoto i taka se oslobodi i bebceto se smiri.
ednostavno treba malku da se podigne svesta kaj nas na povisoko nivo koga e vo prasanje doenjeto na javni mesta a ne da te gledaat lugeto ko da pravis pogzna sto za toa e kriva drzavata koja treba da pokrene kampanja za doenjeto ili bar da ja slavi svetskata nedela na doenjeto koja e na 2 avgust.no od toa sme mnoooooogu daleku.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: доење на јавно место
30.10.2009 6:35:55   
sunchips
Postojat  marami za prekrivanje, ne sum vo MK i ne znam dali gi ima tamu vo prodazba, ama sekako moze i da se sosie

http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=10877978

http://www.blisstree.com/breastfeeding123/free-pattern-to-sew-your-own-nursing-cover/


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 14:32:58   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Dali vi se slucilo da bebeto vi bara da cica koga ste nadvor na prosetka? Kako se spravuvate togas so doenjeto? Mene cesto mi se slucuva vo kola da ja dojam:-) Mislite deka e sramota da sednete na nekoja klupa i da go doite?
P.S. Se izvinuvam za latinicniot font, vi pisuvam od mobilen bidejki sme nadvor:-)

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Dali vi se slucilo da bebeto vi bara da cica koga ste nadvor na prosetka? Kako se spravuvate togas so doenjeto? Mene cesto mi se slucuva vo kola da ja dojam:-) Mislite deka e sramota da sednete na nekoja klupa i da go doite?
P.S. Se izvinuvam za latinicniot font, vi pisuvam od mobilen bidejki sme nadvor:-)


Ne e sramota Leonida.Mi se slucilo da ja dojam na javno mesto, park vo cekalna za kaj doktor sto da se pravi.
jas nemozam samo da se iznacudam posto sum bila prisutna koga nekoi majki od pusi stram bebeto im vristi znaci zajduva gladno a taa sram i e da go doi i koga me vide mene ete ja i ona sedna samo i rekov ako ti e neprijatno radi gradata samo stavi pelena preku na ramoto da paga nadole i nikomu nisto i vide nevide  zenata sedna do mene i doese i malata se smiri dusice kako zalno placese.e togas dobiv i aplauz ne od zenite tuku od tatkovcite.


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly_13215

leonida jas sekade go doev prasaj vo prodavnicive vo garderoba ako ti e neprijatno taka da uzivaj setaj i imame vo ramstor katce za doenje ako sakas tamu idi ima i za preoblekuvanje

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

охооо колку пати сум доела на јавно место. па тоа е природно а колку сакаат нека гледаат од страна.подобро детето да биде нахрането отколку јас да се устручавам од срам а тоа да плаче

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

nikogas nema sansi da go dojam na javno mesto za takov slucaj bi si zela lazacka cucla ili mleko vo sise....pa nema da sum dva dena izlezena...pozz ova e moe mislenje...

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

nikogas nema sansi da go dojam na javno mesto za takov slucaj bi si zela lazacka cucla ili mleko vo sise....pa nema da sum dva dena izlezena...pozz ova e moe mislenje...



Dobro lukas ti imas pravo na svoe mislenje.No ima edna rabota na primer sto ako lazarata nepomaga ili cekas red da dojdes kaj doktorkata edno 2h ke go ostavis gladno.A mleko da za onie so se na AD ili se dohranuvaat.a da se izmolzuvam ko ludaca i da go stavam vo sise toa veke ne e sterilno.
A pri toa imam cicka da i ponudam.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Iskreno jas nemam sram vo odnos na ova prasanje. Samo me imteresirase kako i vie se spravuvate vo takvi situacii. I mene mi se slucilo da dojam vo cekalna i vo kafic koj ne bese poln so lugje. Eve sega moze ke dojam na klupa pokraj vardar

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Iskreno jas nemam sram vo odnos na ova prasanje. Samo me imteresirase kako i vie se spravuvate vo takvi situacii. I mene mi se slucilo da dojam vo cekalna i vo kafic koj ne bese poln so lugje. Eve sega moze ke dojam na klupa pokraj vardar



Leonida
na cist vazudh
na sonce super.



ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Ako toa e kulturno zasto da ne. Jas si imav pelenka pa ke se potpokriev i si doev i nadvor. Toa e priroda. Moze malku na strana ama zasto da ne

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Mojata ne prifakja cucla i zosto da i dadam adaptirano mleko pokraj mleko sto go imam? Toa spored mene e mnogu priroden proces koj ne e ni najmalku sramen. Samo nasiot makedonski mentalitet cesto pati e pricina za sram

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

BEBICA.... naglasiv deka toa e sepak moe milslenje ne se voznemiruvaj...i so maksamce nema da cekam 2 casa negde ako treba da cekam tolku mnogu ke prezakazam za drug den ete ednostavno nemozam ni da se zamislam da dojam na javno mesto...ili ke zamolam nekogo da vlezam pred nego...ako veke tolku mnogu se rasplace bebeto...da nemozam da go smiram...pozz


(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 14:34:20   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

И јас Ива ја доев каде што ќе стигнев.

Ако седевме во ресторан, греота е ние да јадеме, а таа да биде гладна. Бидејќи беше лето, кафичите беа надвор полни, а внатре празни, па ќе си ја нацицав внатре. Или ако шетавме, си седнував на некое место понастрана.

Се разбира, ако немаше ситуација да ја дојам на страна, си го правев тоа пред сите...и баш не приметив некој да зјапа во мене, никој не ме ни приметуваше.

Така да мајки, дојте ги децата кога им се јаде, и не си ускратувајте шетање зашто ви е срам да ги доите на јавни места.

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Ma ne se voznemiriv  bas sum raspolozena denes tuku dadov logicen odgovor posto sum se nasla na takvo mesto i vo takva situacija ne samo jas tuku i drugi majki.Samo nema preku red ovde koga i drugi bebinja cekaat.Nema sansi.Toa ti e.No dobro izborot e se razbira tvoj.

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Mojata ne prifakja cucla i zosto da i dadam adaptirano mleko pokraj mleko sto go imam? Toa spored mene e mnogu priroden proces koj ne e ni najmalku sramen. Samo nasiot makedonski mentalitet cesto pati e pricina za sram


Potpisuvam.Ni mojava nejkese niti cucla lazara niti sise.
Sekoe dete si e za sebe no koga se raboti za doenjeto sepak toa e priroden proces a i zatoa treba i vo MK da se slavi Svetskata nedela na doenjeto koja ke ja digne svesta kaj narodot na povisoko nivo.



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 14:36:35   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

milo mi e sto si raspolozena ...no ete jas sum za doenjeto,no na javno mesto ne ne ne...ete kako sto veli eden clen podaleku ne mi otidol mentalitetot...hahahhaha....pozz

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 15:20:21   
nadica
и јас сум доела на јавно место и не гледам причина зошто да го нервирам детето кога може да му дадам да цица

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 15:27:53   
matushka
Lele jas ic ne se ogranicuvav vo vrska so doenjeto.. Go imam doena na plaza, vo park, pa duri i vo kafic pokraj obala.. sekako disktretno i svtena da ne moze nikoj da me vidi.. Izgleda isto kako bebeto da spie a ne da cica

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 16:16:52   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

milo mi e sto si raspolozena ...no ete jas sum za doenjeto,no na javno mesto ne ne ne...ete kako sto veli eden clen podaleku ne mi otidol mentalitetot...hahahhaha....pozz



lukas кога напишав за македонскиот менталитет мислев баш на македонскиот менталитет, а не на твојот став. Со тоа сакав да кажам какви се реакциите на другите луѓе кога некоја жена дои, а тоа нема баш никаква врска со тоа што ти не би доела на јавно место.
Извини ако така си го разбрала мојот пост, немав таква намераuser posted image
Поздрав и до тебе.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 16:20:04   
Палешка РР
Досега не сум била во таква ситуација, мислам дека би доела, незнамuser posted image
Инаку дома се вртам настрана кога е син ми во собата, а ако имаме гости, одам во друга соба.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 16:23:50   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Инаку дома се вртам настрана кога е син ми во собата,




E toa sakav da te prasam Paleska,so ogled deka imas vozrasen sin ( i jas isto taka) kako go imas reseno toa

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 16:34:04   
ripce
Јас си го доев во другата соба, не сакав ама баш никој да ме гледа... само јас и детето, кога ќе завршиме ќе излеземе од соба... Еднаш се погоди да треба да го дојам на јавно место (бевме на еден ден во Дојран) и не можев да го дојам на плажам, мислев дека сите гледаат во мене. И му дадов каша, па после кога заминавме го надоив. А инаку не сум против доење на јавно место, ама јас не сум го доела на јавно место.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: доење на јавно место
19.3.2010 16:42:58   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol


E toa sakav da te prasam Paleska,so ogled deka imas vozrasen sin ( i jas isto taka) kako go imas reseno toa


Син ми го врти погледот, кога ќе влезе в соба, се срами и тој. Сега Миа е поголема, се нацицува и потоа најмалку два саати не бара, инаку имаше денови кога цицаше и заспиваше..и нон-стоп беше гладна, а јас полу-гола. Марио тропаше пред да влезе и мноооооооооооогу ми беше глупаво!
Нема решение ананикол, единствено да се вртиш настрана.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali poset_uvate solarium?
Jana9

Dali poset_uvate solarium?

Da (0%)

Ne (88%)

Ponekogas (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!