|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алкохол-средство за опуштање за правење деца-...
6.9.2010 7:56:50   
Idna mamica
Дали го користите алкохолот како средство за опуштање за правење деца?
Дали мислите дека од алкохолот произлегува нешто позитивно?


< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.9.2010 8:04:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 9:44:07   
mama26
kako ne.za ova naprimer kamen se napravivme i dvajcata.se salam.sekako ne alkohol za pravenje deca.nitu apcinja kako lekilium ili diazepamuser posted image .sto se odnesuva do mene isto e.sekako toa ide niz krvta ne e nesto nadvoresno pa i vlijae na plodot.znaci ne. ako se pravi dete svesno treba da e.a za opustanje treba da sme romanticni...samo toa faliuser posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 11:52:34   
vezilka RR
Их, нема романтика кога си во циклус на потпомогнато забременување. Тогаш се ти е броено, толку денови пиеш апови, па толку денови чекаш да пукне фоликулот и после имаш тре дена да правиш дете, и така месец за месец кој знае колку време..Каде е тука романтиката? Да ви кажам искрено лани кога ние бевме во тој процес првите месеци се обидувавме да внесеме малку романтика..ама после се помина во чиста механика. Замислете денес нешто не ви е денот, уморни сте, болни сте или нешто било што, а свеки ви виси цел ден на глава и ви упаѓа у соба на секои 5 минути, а тој ви е денот за правење дете..и ај да видам кој може тука да внесе романтика..нема шанси! Во такви случаи една чаша вино и те како може да придонесе за опуштање..

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 12:34:40   
arh_diz
Jas ne sum po alhoholot mada mi imaat kazano mnogu prijatelki deka speale na ovoj nacin da zabremenat togas se najveke opusteni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 13:01:16   
majka 79
1-2 casi crveno vino....bas e romanticno.
alkoholot moze da opusti i seksot e podobar so nekoja caska vince, bas da ne mislis dali ke fati ili ne.
spored mene ako ne e preterano, nemoze da steti.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 14:58:57   
Тања РР
Jaс сега пак ќе бидам баба Рога user posted image
Проверив дали некој се занимавал со оваа проблематика од научен аспект и гледај чудо: има неколку такви студииuser posted image .
Од она што можев да прочитам, заклучокот е дека пиењето алкохол за време на зачнувањето го зголемува ризикот од спонтан абортус. При тоа абортусот може да се случи многу рано (т.н. биохемиска бременост) односно плодот воопшто да не успее да се вгнезди во матката или пак малку покасно.
При тоа интересен ми се виде фактот дека ризикот е исто голем без оглед дали ќе се напиете една или 9 чаши алкохол. Значително поголем е  ризикот кај тие што пиеле над 10 чаши.
Друго што прочитав е дека нема разлика дали пие само мажот или пијат и двајцата.

Сега, студиите се изведувани на мал број примероци и затоа резултатите не мора да бидат релевантни. Одлуката дали ќе пиете е само ваша.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 15:12:32   
Idna mamica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Jaс сега пак ќе бидам баба Рога user posted image
Проверив дали некој се занимавал со оваа проблематика од научен аспект и гледај чудо: има неколку такви студииuser posted image .
Од она што можев да прочитам, заклучокот е дека пиењето алкохол за време на зачнувањето го зголемува ризикот од спонтан абортус. При тоа абортусот може да се случи многу рано (т.н. биохемиска бременост) односно плодот воопшто да не успее да се вгнезди во матката или пак малку покасно.
При тоа интересен ми се виде фактот дека ризикот е исто голем без оглед дали ќе се напиете една или 9 чаши алкохол. Значително поголем е  ризикот кај тие што пиеле над 10 чаши.
Друго што прочитав е дека нема разлика дали пие само мажот или пијат и двајцата.

Сега, студиите се изведувани на мал број примероци и затоа резултатите не мора да бидат релевантни. Одлуката дали ќе пиете е само ваша.



Тања    J user posted image   U

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 15:30:37   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Их, нема романтика кога си во циклус на потпомогнато забременување. Тогаш се ти е броено, толку денови пиеш апови, па толку денови чекаш да пукне фоликулот и после имаш тре дена да правиш дете, и така месец за месец кој знае колку време..Каде е тука романтиката? Да ви кажам искрено лани кога ние бевме во тој процес првите месеци се обидувавме да внесеме малку романтика..ама после се помина во чиста механика. Замислете денес нешто не ви е денот, уморни сте, болни сте или нешто било што, а свеки ви виси цел ден на глава и ви упаѓа у соба на секои 5 минути, а тој ви е денот за правење дете..и ај да видам кој може тука да внесе романтика..нема шанси! Во такви случаи една чаша вино и те како може да придонесе за опуштање..
vezilke tesko ti e.vo ovakva situacija kako sto ja kaza.ama probaj vitamin b6 podobro nego alkohol.toa ne e stetno i plus pridonesuva smiruvanje na nervniot sistem.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 16:18:15   
vezilka RR
Ех, мама26 мене Б6 ми беше во редовната терапија заедно со сите други апови, али негово дејство за смирување воопшто не го чувствував..Муабетот ми беше дека опуштање и романтика во такви услови нема теотија да има! Кој прошол низ тоа знае! И пак ќе кажам, фала богу што заврши тој период оти за мене беше многу стресен..Иначе не викам јас дека треба да се пијанчиме или нешто слично, употребата на алкохол некого го опушта, некого го прави агресивен..не е тоа решението!! Иначе сум на мислење дека од 1 чаша алкохол не може ништо да ти се случи..

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 16:45:42   
Палешка РР
Чаша црвено вино докажано го подобрува здравјето, циркулацијата и работата на срцето.
Јас сум тотален антиалкохоличар, но не гледам ништо лошо во тоа да се испие нпр по една водка user posted image , па и сексот ќе биде подобар user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 16:54:32   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Чаша црвено вино докажано го подобрува здравјето, циркулацијата и работата на срцето.

se slozuvam. nie ne zborime za sex inaku ako gledame samo za sex togas imam i poveke ispieno.ama od moe iskustvo za moeto dete koga go pravevme bevme trezni i dvajcata.bi mi izgledalo na nezrela i detska rabota da sme bile pijani i ups dete napraivme a ne trebase user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 17:04:33   
Viktori
јас секс сум немала со назнака - за правење деца-, не сум бркала овулација. Така да ништо чудно некое дете да се "направило" под дејство на водка/џин-тоник.

И да сме на јасно, секој екстрем е забегување, а дали мислиме ние дека правиме најправилно е сосема друг муабет...

< Поракaта ја уредил виктори -- 6.9.2010 17:05:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
6.9.2010 22:52:35   
Natasa981
i jas sum totalen pobornik protiv alkoholot,zamislete nikogas ne sum se opijanila.. Ama 95% od lugevo sto gi znam i sto zabremenile toa bilo spontano,posle nekoja zurka,kafana,svadba ,veridba ,zabava itn so edna-dve poveke ispieni caski:)znaci sosem opusteno! jas imam problem da se opustam,zasto se mi e vlezeno vo rutina i mehanika taka da seriozno razmisluvam da napravam ubava vecera i so maz mi da zalieme so po caska vino...mislam nema nisto loso vo toa.Ne mislam na nacukuvanje sekoja vecer ili pijancenje ,tuku cisto onaka malku da se opustis. user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
8.9.2010 7:41:38   
Acina
одам јас по вино додека свекор ми направи домашно user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алкохол-средство за опуштање за правење д...
12.10.2010 15:32:10   
iviv
Nekogas i nekoj sediv dokolku ti kaze normalno doktor e podobro da se ipie otkoklu da otakacis so psihata i da imas mehanicki seks koj ke bide sveden samo bebe i bebe i bebe :) spored mene bolje spreciti nego leciti
A za Alkoholot vo umerena granica i za opustanje apsolutno DA!!!!!!!
Pa sto im fali na tie sto ete napravile dete posle disko zurka zabava i sl nisto samo bile poopusteni i se desilo toa sto trebalo da se desi ......se rodilo zivo i zdravo bebe :)

Pa i ne e tolu fino da bideme samo seriozni vo zivotot mislam deka treba nekogas da uzivame pak ke naglasam vo umera granica devojki :)))))) ahhahahahah


Pozdravceeeeeeeeeeeeee

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?