|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   одбира што да носи
17.11.2009 14:43:05   
big_mama817
леле луѓе незнам какви се вашите деца но син ми секое утро сам одбира што ќе носи а не тоа што јас сум му одбрала какви сте вие по ова прашање

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: одбира што да носи
17.11.2009 14:46:51   
mother 29
мојот уште не одбира,ама кога ке рече не тоа(дали на палто или блуза),оди па облечи му хихихихи.го облекувам понекогаш и со плачки!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: одбира што да носи
18.11.2009 8:20:14   
Палешка РР
user posted image  user posted image  user posted image

Син ми одбира по бутици. Јас само одам по него и плаќам.

user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: одбира што да носи
18.11.2009 8:32:05   
profesorica
 уште не сме стигнале до таа лекцијаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: одбира што да носи
18.11.2009 8:49:18   
Iva
Михајло знае понекогаш сам да си одбере што да носи. Ако треба да се излегува некаде си оди до шкафчето и сам си зима блуза и фармерки.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: одбира што да носи
18.11.2009 9:28:20   
niki
Не секогаш, но има моменти кога ќе види некое девојче и сака исто да биде облечена, а немаме такво парче гардероба. Или ќе види дека јас ќе носам патики, а неа сум и ставила кондури и плачење, сака исто. Има некои парчиња облека кои одбива да ги носи и тогаш се плачки ако јас запињам, а некогаш попуштам. Најтешко ми е кога нешто сака, а незнае што, па бира, бира и на крај толку ќе се одолговечи облекувањето и тогаш ми пали заканата ако не облече тоа што и предлагам дека нема да одиме таму кај што сме тргнале.
Во продавница уште не сме стигнале да бира сама облека, но почнува да си изразува желби за играчки па веројатно и за облека ќе почне наскоро.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: одбира што да носи
9.8.2011 23:06:51   
Felly RR
Има 19 месеци, и пред некој ден ја облекувам, и блузичето го облековме, ама панталонки не сакаше да облекува. И ја оставив така, ајде за по дома, нека шета по гаќи, е арно ама таа ги виде чевлите, и побара да и ги облечам, и си шеташе така, по гаќи ама важно со чевлиuser posted image user posted image user posted image И си велам, кога ќе потпорасне ова дете, како ќе му облечам нешто по мое???  user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: одбира што да носи
9.8.2011 23:26:44   
Џесика
Среќа син ми не бира, ама затоа баба му по битолска шема да може и ќе го нашминкаuser posted image све замерки за облеката, викам ќути дур не бира, после кај ќе ми е крајотuser posted image
Ама затоа постарата внука бираше боја на облеката да и одговара на сладоледот што планира да го купи кога ќе излезе да шета user posted image


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: одбира што да носи
10.8.2011 12:16:33   
Maca25
И Нина сама си бира што ќе облече и тоа секогаш обратно од годишното време. Пред некој ден запна да носи блузичка со долги ракави на тоа топлото, а во зима па фаќа од тие со кратки. Сама бира чорапи, кондури (дури не можем ни да и купам кондури што на неа не и се свиѓаат). 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: одбира што да носи
7.6.2012 9:36:16   
Felly RR
Веќе почна и за во градинка или за излегување да одбира сама што да носи. Ама јас не и попуштам ако нешто мислам дека не е соодветно. Пред некој ден ја гледам си отворила во нејзиното шкафче, и сите алишта ги измешала - си барала нешто да облечи. А ако види на ТВ некое фестивалче, и обично девојчињата со фустанчиња нели,user posted image обавезно мора и таа фустанче да облечи, и застанува пред ТВ да игра и да пее.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: одбира што да носи
24.6.2012 11:42:36   
mila mama
Не секогаш, ама одвреме навреме одбира што да носи. Ако и донесам некое боди и блузиче знае да каже не и да оди сама да си избере. Добро е што во шкафот имаме само алишта актуелни за ова време, па не може да погреши да земе нешто несоодветно user posted image
А и какво ни е времево стабилно - студено со максимум температури до 20 степени нема ни да има период за мешање на гардеробата летна со зимска...Така што нека си бира до утреuser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: одбира што да носи
24.6.2012 16:11:34   
kikicka
user posted image
Ова ми беше мнг смешно,пред некој ден почна и Л. Ја оставив кај мајками и јас и реков да и облече едно фустанче,без оди пошто е жешко надвор,ама мајка ми сакала друго да иоблече демек во тоа мнг гола ке била. Како ја облечила во друго таа отишла на огледалото и си ја тегнела маичката и цикала,земала фустанчето ина мајка миво раце демек тоа да го облече.
Утредента јас одам ,ја зимам и ја облекувам во истото што го носела вечерта,мене исто ми прави не сака во исто па ја однесов до плакарот и викам ајде бирај што сакаш,и изваде друго фустанче и го облеков и правец на огледалото ,се огледува и ако е ОК ,ке почне да си се смешка нешто.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: одбира што да носи
24.6.2012 16:53:35   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Среќа син ми не бира, ама затоа баба му по битолска шема да може и ќе го нашминкаuser posted image све замерки за облеката,



Епа Мартин ми е ептен битолчанецuser posted image user posted image Најмачна работа од се ми е да го облечам, т.е. да му погодам што сака да носи. Затоа во последно време го носам пред плакарот и сам си бира...А допрва што ме чека леле мајкоuser posted image user posted image Ах тие битолски манириuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: одбира што да носи
24.6.2012 18:01:45   
Felly RR
Матеа ми е во последно време многу интересна - ај некако се договараме што да носи, ама потоа застанува пред огледало и : Леле шуба сум(на прилепски = Леле, што сум убава.). Леле, многу сум уба.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: одбира што да носи
25.6.2012 21:04:14   
Maca25
Ние дома почнавме стварно да имаме проблеми со облекување. Не знам дали води инат или стварно сака нешто да облече, ама облекување за надвор ни е со плачење . не знам кога и дали ќе престане ова. И тоа проблем прави само со мене. Мм кога ја спрема наутро за во градинка не прави толку проблеми. Сака секој ден во едно исто да биде облечена - зелени пантолони, зелена маичка и зелени кондури - како гуштер некој.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: одбира што да носи
24.9.2012 14:35:05   
vezilka RR
Никола сега за сега не бира што ќе му облечам, ама затоа бира чорапи. Не знам што е финтава со чорапите ама често знае да каже не тие, дуги дај..така едно 2-3 пати ќе ме врати дур не му ги погодам по ќеиф. Их, што би дала да знам што му е финтата user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 11:58:37   
miana
Јас си го имам овој проблем во последно време ..Го нарекувам проблем од причина што керками не сака да носи ништо што ке види дека некоја нејзина другарка го има... Еве утрово и облекувам едни нови хеланки штоп ги доби за роденден а таа почнува да плаче - не ги сакала зошто Ива од градинка имала исти такви..Истто ми го прави за топлинките дома,за венлето на костата ,за друг пар хеланки и за некое блужичер..Јас морам по поовина час да објаснувам дека немо да фрлам алишта заради тоа што некое друго дете имало исти такви и ја уведувам дека другарките ја имитираат неа ,дека она ги има прва и дека нејзините се поубави за да птифати да ги носи..И така ке се убедиме се до наредното облекување на истите хеланки ( пак морам јово на ново да ја убедувам да ги облече ) еве утре веке ке ме тера други да и облечам...Е затоа мене ова мие сериозен проблем.Што и е финтата незнам user posted image Треба да шијам алишта специјално за неа - да биде уникат user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 12:21:58   
Maca25
Миана, јас никогаш не би го убедувала моето дете дека другарките ја имитираат и дека она е уникатна. Да, можеби е, ни не мора од 3-4 години да се ствара зависти и љубомора кај децата поради облеката. Јас знаеш што би направила, би ја облекувала секој ден во исто, во нешто што другарка и го нема, нели да не се буни и после неколку дена ќе и здосади едно исто да носи и сама ќе си побара нова облека. И икрено, ќе земеш и ќе и објасниш дека тие алишта ги имате и дека тоа што го има дома, тоа треба да го носи. И после разгалени биле децата - ние тоа ги размазуваме премногу.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 12:28:11   
miana
Јас знам што сакаш да кажеш,те разбирам аа на никаков начин неможам да и објаснам и да ја натерам да ги носи.. Пклаче ,рика..На неа нема да и здосадат алиштата и 10 дена да ги носи... Јас на пример знам едни тренерки да и ги исперам и исушам во машина и одма да ги облече пак и не се буни.Само не сака да ги носи зошто некое друго дете веке ги има и пробав на секаков начин..Дека други работи нема да носи,дека само тие и се,дека јас нема да фрлам облека а таа ми вика - па земи да ми нацрташ нешто на нив да бидат поинакви... Незнам навистина како да постапам.И јас знам дека ако се рќчнат на оваа тема мојава ке рече - моите се поубави,јас ги имам прва,другата ке возврати и ете ти расправија..Морам некако да ја натерам да ги облече зошно навистина немам намера да фрлам нови алишта.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 12:37:49   
arh_diz
miana jas mislam poveke e problem vo nas vozrasnite a ne vo decata. Nemoze dete od 4-5 godini samo sa upotrebuva takvi zborovi dokolku ne gi slusnalo od nekoj vozrasen. Jas da sum na tvoe mesto ke i kazam deka i taa e kako sute drugi deca ne se razlikuva nisto od niv. I deka oblekata ne go pravi covekot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 12:44:00   
Maca25
миана, ако продолжиш да ја убедуваш дека нејзините се поубави, први купени, дека она е уникатна, никој нема како нејзините алишта - е со ова само проблем за понатаму ќе си направиш. сега на 5 години она вака ти диригира, а што ќе биде за понатаму? ќе ја носиш секој викенд во шопинг во италија, само за да се разликува од другарките? убаво пишала архдиз, ќе и кажеш дека тоа што го има во плакар, тоа ќе го носи и готово. кога ќе и биде мало, ќе купите ново.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 13:01:43   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

miana jas mislam poveke e problem vo nas vozrasnite a ne vo decata. Nemoze dete od 4-5 godini samo sa upotrebuva takvi zborovi dokolku ne gi slusnalo od nekoj vozrasen. Jas da sum na tvoe mesto ke i kazam deka i taa e kako sute drugi deca ne se razlikuva nisto od niv. I deka oblekata ne go pravi covekot

Arh'diz pogresno me razbra..Kerkami ne kaza dekae unikat ,jas vi pisuvam deka saka da bide unikat ili pak ja prezira taa drugarka i ne saka da ima alista kako sto ima taa..nemozam da svatam..Seto ova sto go vikate go rpimenuvam ,no mi place i znam deka kogake ja ostavam vo gradinka ke prodolzi da place a voopsto ne mi e prijatno d aja nosam razligavena vo gradinka ..Znam i deka muabetot ke go prodolzi so drugarkite deka sum i gi oblekala helakite sto taa ne gi sakala i deka "Iva" ima takvi i zatoa ne saka ona da nosi. Uff ke me poludi..Znam deka ne smeam taka da ja ubeduvam ama pa si mislam deka na toj nacin ke ja utesam da prestane da odbira od gorespomnatata pricina.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 13:38:03   
Kokiceto
Pozdrav mamicki,

citajki go postov na Miana jas pak dojdov do drug zaklucok. Mislam deka malata na Miana e intelegentno detence sto saka da ostavi svoj pecat vrz okolinata. Toa moze da se vidi od recenicata- nacrtaj mi nesto za da e porazlicno od drugite. Toa voopsto ne e za osuda-naprotiv toa e za sekoja pofalba bidejki tokmu vo takvite deca lezat golemi potencijali !!!

Miana, iskreno bi te sovetuvala sekogas koga si vo moznost oblekata da i ja docrtuvash, da zashiesh nesto, ednostavno da ja pravish poinakva.

P.S. So postov ne sakav da navredam nikogo-samo si go kazav svoeto mislenje...



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 13:42:44   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kokiceto

Pozdrav mamicki,

citajki go postov na Miana jas pak dojdov do drug zaklucok. Mislam deka malata na Miana e intelegentno detence sto saka da ostavi svoj pecat vrz okolinata. Toa moze da se vidi od recenicata- nacrtaj mi nesto za da e porazlicno od drugite. Toa voopsto ne e za osuda-naprotiv toa e za sekoja pofalba bidejki tokmu vo takvite deca lezat golemi potencijali !!!

Miana, iskreno bi te sovetuvala sekogas koga si vo moznost oblekata da i ja docrtuvash, da zashiesh nesto, ednostavno da ja pravish poinakva.

P.S. So postov ne sakav da navredam nikogo-samo si go kazav svoeto mislenje...

Кокичето user posted image

Ме претрка со коментаров- баш сакав и јас да го предложам истото - да проба Миана да додава по некој детал на облеката, па така ќе си имаат и занимација, и ќе развиваат креативност, и ќе имаат уникатни парчиња.



(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: одбира што да носи
17.1.2013 13:45:10   
AnnaMolly RR
Не дека којзнае колку пребира што ќе носи, ама ако и во тоа е метнат на татко му, тешко мене :)
Сега за сега има една омилена блуза со количка што свети кога ќе се допре и таа ја обожава. Инаку не му текнало да рече Не сакам ова да го носам :) Мислам дека женските се повеќе комплицирани во тој поглед.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?