|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Детето и грицкањето на нокти
4.10.2010 21:13:37   
mama26
neznam dali pocnuva od prste vo usta ili od nekakov stres,no ima decinja koi pocnuvaat da grickaat noktite za potoa da im stane vo navika...dali imate vakov problem i kako ste go resile?

< Поракaта ја уредил Julie -- 4.10.2010 22:15:17 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Детето и грицкањето на нокти
5.10.2010 8:23:33   
anedespo
Уште не сум го решила. го мачкам со едно средство од аптека што горчи (екстракт од кактус). Ама после неможе ништо да фати со рацете. Се што фати горчи

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Детето и грицкањето на нокти
8.10.2010 13:51:26   
majka 79
i moeto pogolemo dete gricka nokti, a za toa sum jas vinovna bidejki vide od mene. decata toa sto gledaat toa pravat. duri se osvestiv jas , vozot zamina. jas prestanav da grizam so pomis na manikir, bidejki koga mi se dolgi i zacvrsteni ne gi grizam. so deteto probav so gorcliviot lak no mi e grev bidejki se sto ke fati se mu gorci, pa toa kako alternativa otpaga. sega razgovarame deka ne treba da grizi tuku treba samo so noktarce da gi secime i na dobar pat sme. na nekolku dena go proveruvam i ako nekoe nokte e potporasnato vednas go secime za da ne go izgrize...pa ke vidime dali ke uspeeme

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Детето и грицкањето на нокти
12.11.2010 0:02:32   
suzeto
lele nie ne gi grizeme... no nok so nokt kopa i gi krse noktinata i kozickata od strana e ostetuva...lom e vo prstinata

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Детето и грицкањето на нокти
11.6.2013 19:47:23   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

Дали и вие се соочувате со овој проблем на вашите најмили?? како се соочувате??
Јас веќе неколку месеци се расправам со ова и не знам која е причината што детето грицка нокти??или е само навика??како да го одвикнам??



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Детето и грицкањето на нокти
11.6.2013 20:01:01   
Slagjana
И ќерка ми почна да ги гризи ноктите. И јас ги гризев како мала, ама не толку мала како неа (3 год). Не знам како да ја одвикнам. И јас уште не сум доодвикната user posted image .

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Детето и грицкањето на нокти
11.6.2013 20:15:21   
deluxe
i jas go imam ovoj problem -so meneuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Детето и грицкањето на нокти
12.6.2013 14:23:57   
eleonorastrumica
И мојот еве неколку дена си ги грицка ноктите,не знам и јас што да направам пискам му ги вадам после некое време пак е исто

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Детето и грицкањето на нокти
24.6.2013 8:00:01   
myhappiness
I nie go imame ovoj problem, samo sto gorcliviot pak ne pomaga mogu i so nego gi gricka.
Momentalno sme samo na zboruvanje - koga ima - koga nema efekt.
Nekogas se zaboravi i otisle noktite...A kakvi mu se.Toa samo se gleda ne se opisuva.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Детето и грицкањето на нокти
24.6.2013 9:11:00   
Felly RR
И кај нас се случуваше истово еден период. Нокти и немав исечено неколку месеци - од што цело време ги грицкаше.user posted image Не знам ни јас како се одвикна, едноставно престана.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Детето и грицкањето на нокти
24.6.2013 15:09:47   
Yummy Mammy
I jas nikako ne mozam da se resam od grickanjevo nokti, t.e. strasnoto kaj kerka mi e sto ona ne gi gricka, tuku gi kopa... si gleda tv na pr, ke se zanese i nesvesno ja gledam si gi kopa noktite. Prvo pocnavme so zborenje normalno, opomenuvanje sekoj pat koga ke ja vidam, ama reakcijata e nesvesna i vo momentot koga ke i kazam se povlekuva, za posle 2 sekundi pak nesvesno da pocne. Potoa i rekov deka ne smee da se lakira ako ima takvi nokti. I toa traese mnogu kratok period. Od vcera i rekov deka e kazneta, ovoj pat kaznata i e najuzasnoto nesto za nea: nema nosenje suknji i fustani vo gradinka edna nedela, dodeka ne i gi pregledam pak noktite user posted image Sabajle se otkorna od placenja zasto e vo bermudi, ama ne i popustiv. Ne znam u sto ke ja oblecam utre posto imame edni edinstveni bermudi, i se samo suknji i fustani, ama moram da i pokazam deka sum seriozna.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Детето и грицкањето на нокти
24.6.2013 15:31:32   
Bethany
Јами Мами, немам лично искуство, ама овака твојот совет ми се чини многу ефективен. Мислам дека сте на добар пат.
Кога е веќе поголема и разбира, казните како ова се супер работа.
Ај баш пиши како поминавте. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Детето и грицкањето на нокти
7.12.2013 20:49:46   
Felly RR
М едно време многу гу грицкаше ноктите, што и ги немав јас исечено може со месеци. Не знам како престана, па мака мачевме со сечењето нокти.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Детето и грицкањето на нокти
7.12.2013 20:55:01   
Mihaela 2010
leleee i nie nemame maka so grickanje na nokti ama zatoa secenjeto ni e kosmar...place li place ne mi dava nikako da i gi isecam,se trga mi mrda i ednas po greska malku sum ja potfatila i sega se plasiuser posted image user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Детето и грицкањето на нокти
7.12.2013 23:55:49   
Annet
grickavme ama edne mesec odprilika.moravme da zememe krv ,i i rekov sega ako gi grickas ke te bucnat za krv .Od toa najveke se plasi,so da pravam,morav nekako da ja odvratam.I i zemaa krv od toj den ne gricka:)))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Детето и грицкањето на нокти
27.2.2014 0:53:24   
Defne90 RR
И ние како помали поголемото си ги грицкаше ноктите.Секогаш кога и да земев ноктарица за да му ги сечам ќе видев дека всушност нема што да отсечам затоа што тој ги изгрицкал.Сега за среќе веќе не ги грицка а таа навика си му помина самата од себе.Едноставно престана да ги грицка и толку.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Детето и грицкањето на нокти
27.2.2014 10:05:58   
Yummy Mammy
Si se citam sto sum pisuvala lani letoto, i eve da vi kazam deka se odviknavme od kopaeto nokti. Najefikasen metod bese zabrana za lakiranje nokti i nosenje suknji vo gradinka. user posted image

Sega problem imame so pomalata kerka, ona gi kopa noktite na nozete koga ke legne pod jorganot, i corapcia da i obleam, skrisno gi vadi i si prodolzuva. Kaj nea se uste ne pakat zabranive posto uste e mala. Ama zatoa se odvikna od cicae na palceto so edno gelce od apteka, na Aura, 100tina den e, od kaktus. Lele luge kolku e grozno. Znaci jas koga probav samo malku, tri dena ne mozev da jadam. Kerka mi koga go proba sirota dobi nagoni za povrakanje. Ama ete se isplasi "da ne i se naljuti prsteto pak" i veke ne go stavi vo usta. Ova stikcevo go preporacuvam na site sto imaat problem so grickanjje nokti, vi garantiram deka nema da im tekne uste ednas da stavat prst vo usta. (Stavajte im neprimetno vo son, za da mislat dekka prstiata se naljutile) btw, preparatov ne e ljut tuku gorcliv, nema steta

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Детето и грицкањето на нокти
2.11.2014 22:59:32   
Defne90 RR
И еве не нас повторно со старата навика.Пред некое време го приметивме дека поголемиот повторно почнал да ги грицка ноктите.И постојано му зборуваме со татко му дека тоа е многу лоша навика и дека не е ни културно ни убаво да се грицкаат нокти,ама тој само ќе рече добро и повторно старата песна.не знам како да го одвикнеме од тоа а навистина се нервирам знаејќи колку бактерии собира додека го прави тоа.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Детето и грицкањето на нокти
1.12.2014 1:08:25   
caciana
Epa togas kupuvajte Grozoda ili lak za nokti koj sto go ima vo parfimeriite. Jas grickav nokti i si kupiv edno lakce okolu 50 den bese...i mn gorci ..i konecno gi porasnav noktite user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?