|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Царски рез
20.3.2009 7:58:57   
Еца
Во денешно време секоја петта жена се породува со царски.Дали тоа знаци дека породувањето во поново време стана покомплицирано или царскиот рез стана полесен начин на породување и за докторите за родилките?
Кое е вашето мислење за ова?

< Поракaта ја уредил Elena -- 20.3.2009 7:59:15 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Царски рез
20.3.2009 8:03:19   
Еца
Еве го моето искуство за царскиот рез.Беше непланиран и хитен бидејќи плодот го надносив 10 дена,а не се отворив ни со специјален гел,ниту со неколку провокации.Плодовата вода веќе беше заматена и докторите мораа да ме породат со царски.Понекогаш баш ми е криво што не се породив по природен пат и не го осетив тоа чувство кога ке и го стават штотуку роденото бебе на градите на мајкатаuser posted image Велат незаменливо и неповторливо,леле се топам и сега додека писувамuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 20.3.2009 8:04:12 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Царски рез
20.5.2009 23:16:24   
mami
Јас го поддржувам царскиот рез само доколку е навистина потребен...Инаку се породив сосема природно, без никакви анестезии иако му вриштев- буквално- на докторот да ми стави една а неговиот одговор беше- за 5 минути да ти ставам анестезија, ајде доста таму сега ке поминеuser posted image и навистина, во тие моменти само мислев колку сакам тоа бебе да излезе и кога го видов и допрев за прв пат се исчезна и болката и стравот и дојдоа само солзи..не ми се веруваше дека е тука, дека е готово веќе се

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Царски рез
17.6.2009 9:42:13   
Палешка РР
Пред операција

ПСИХОФИЗИЧКА ПОДГОТОВКА
За добра кондиција се важни позитивните емоции и добрата физичка состојба. Последните неколку недели би требало што повеќе да се движите на свеж воздух, водејќи сметка да не се преморите. Слушајте убава и релаксирачка музика, дружете се со луге што не Ве оптеретуваат и чие друштво ви одговара. Консултирајте се со ароматерапеут и оспробајте масла кои ќе Ве опуштат.

РАЗМИСЛЕТЕ ЗА ТИПОТ НА АНЕСТЕЗИЈА
Епидуралната анестезија е најпогодниот облик на анестезија бидејки нема сериозни негативни пследици на плодот, додека општата анестезија може да предизвика наркотична депресија кај новороденчето. Денес операциите се повеќе се изведуваат со епидурална анестезија, а се поретко со општа. Општата анетезија може да предизвика проблем со дишењето како кај бебето така и кај мајката. За да не дојде до тоа, се препорачува неколку дена пред раѓањето мајката да го испира носот и грлото со раствор од пола лажичка сол и една чаша топла вода.

ИЗБОР НА ПОРОДИЛИШТЕ
Одлучете се за породилиште во кое ќе имате доверба во стручноста за Вас и Вашето дете. Денес во сите наши породилшта се води грижа за условите и третманот на родилките и малото, и во сите е спроведена Baby friendly програмата по која детето од првиот момент е во собата на мајката. Близината и честиот контакт со бебето помагаат да се лачат хормоните кои помагаат во подобрувањето на состојбата после раѓањето. Ако сметате дека не можете во прв момент да се справите со бебето можете да ги замолите медицинските сестри да го земат бебето додека се одморите. После операција По операцијата некои мајки може да добијат грозница и да чувствуваат дека нозете им се ладни. Затоа не е лошо да си понесете чорапи и да ги облечете по операцијата. За воспоставување рамнотежа на течностите во организмот и правилна работа на цревата, ден-два по операцијата не се препорачува цврста храна, а треба да се пијат бистри сокови, негазирана минерална вода и чаеви. Треба да се знае дека непосредно пред операцијата во бешиката ќе Ви стават катетер. Постапката не е болна и трае неколку секунди. Се појавува кратка нелагодност, а по вадење на катерерот пецкање во мочните канали и бешиката. Испирање со чај од камилица ке ги намали непријатностите, а чај или сок од брусница ке ги спречи инфекциите. Воспоставувае на работата на цревата по операцијата е клучен момент во рехабилитацијата. При поволни услови цревата почнуваат да работат нормлно три дена по операцијата, а до тогаш гасовите се нормална појава. Важно е да се придржувате до пропишаната дијета. Дозволени се пилешки супи, крушки, пасирани јаболка со малку шекер. Ако царскиот рез е правен со епидурална анестезија, нема да чувствувате болки во наредните 12 часа и ке добиете аналгетик подоцна. При раѓање со целосна анестезија аналгетик би требало да добиете по будењето.

ДОЕЊЕ И ЦАРСКИ РЕЗ
Организмот на жената се припрема за доење веднаш од самиот почеток на бременоста. Под дејствоо на хормоните во млечните жлезди се излачува млеко, така да бебето може да почне да цица веднаш по рагањето. Мегутоа, царскиот рез може да ја успори лактацијата. Сепак на повеќето жени млекото им надоага по 3-4 дена. Во меѓувреме редовно измолзувајте се да не дојде до инфекција –мастит.
Првите неколку дена ке Ви биде добредојдена помош при доењето. Најважно е да ја одберете вистинската положба за бебето да не врши притисок на раната. Доколку имате поголем проблем, консултирајте ја патронажната сестра и лекар.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Царски рез
19.6.2009 14:56:13   
mami
знаете што ме изнервира? кога беше Тијана Дапчевиќ бремена и ја прашаа во едно интервју како ке се пораѓа и одговори- па со царски, не за џабе го измислиле, затоа и се вика царски, за да не се мачам...
гго поддржувам царскиот само доколку е навистина оправдан, ама за вакви шмизли да се фалат после дека родиле дете???здрава, права, ништо не и е, ама да не се мачи ке си оди царски- па зошто останала трудна ако нејке да се мачи?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:18:10   
haley
Еве јас сум баш од тие што одат на царски по избор, значи програмиран.  Мене ми е хорор да замислам породување и сите тие работи кои одат уз тоа. Хоррррор. Не можам едноставно да го прифатам тоа , отсекогаш имав аверзија .  Имав голема среќа да имам гинеколог акушер кој ти ја прифаќа желбата иако и он се трудеше да ме убеди дека природен не е воопшто страшно , епидурали и тие работи..

мами, денеска технологијата има толку напреднато па царскиот е опција која може да оди по избор а не само ради сериозни медицински причини. Има некаде статистика дека 90% од жените гинеколози одбираат царски не им паѓа напамет да одат и раѓаат со саати со шиење.. . Ама ај тоа друга работа е..

мислам дека имаш погрешно сфаќање за породувањето . Зарем некоја останува трудна затоа што сака да се мачи? или пак има убаво нешто во мачењето?? Реалноста е таква да ако се мачиш и ги поминеш тие некои гњаважи и маки си релативизираш, имаш бебе и МОРАШ да заборавиш на непријатностите.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:22:08   
Еца
Потпишувам Халеуuser posted image user posted image user posted image Но еве јас сум по втор пат бремена и покрак тоа што знам дека би можеле да се појават компликации, јас ќе се обидам по природен пат.Едноставно бев љубоморна на сите тие коментари околу тоа како бебето по породувањето им е ставено на гради и тоа чувство е незаменливоuser posted image И кажи ми одиш со царски, но со епидурална или целосна анестезија? Поздрав и драго ми е што го подели ова со нас.Мене лично многу ми значиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:26:18   
mis.
Па да ви кажам искрено онаа што мајката породилка го доживеува при вагинално породување со ништо не може да се спореди.Какво е тоа чуство кога ќе го видиш тоа мало човече како излегува од тебе.Тоа е нешто незаборавно.Нешто што ти овозможува да заборавиш на болката.Тоа чуство породилка со царски рез никогаш нема да го почуствува,за жал.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:28:10   
Еца
Леле Мис немој вака, ако се случи да морам пак царски многу ќе се разочарам, сакам да даде Господ овој пат да биде поинакуuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:30:34   
mis.
Немој елена со такви мисли па се ќе биде во ред.Не земај се на срце.Знам вие трудниците сте почуствителни но каде е твојот оптимизам вагинално и точка нема друга опцијаuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:48:40   
haley
аууу Елена , фалааа :)) ете ме разбра те разбрав.. А таман мислев ќотек некој ќе добијам зошто имам читано на Рода мислења од тие таму и уплав ме фати. Ептен се со секташки сфаќања. ;)

со мислење сум дека треба да се прекине тоа табу во врска со царски и да постои повеќе толеранција . Јас еве имам пријателки кои за царски не сакаат да чујат , страв им било, а имам и една пријателка голема паничарка за раѓање и на 36г реши да раѓа ДОМА со некоја метода специјална за дишење и тие работи. И роди и второ баш така и презадоволна е.

Но има и жени кои ментално не можат да ја поднесат таа идеја со раѓањето и неизвесноста, дали ќе трае 2саати или 12саати па дали бебето ќе се симне надолу со многу мака или  не... ехее

Јас воопшто немам потреба од тоа да ми го стават бебушот и тоа чувство, бебето е неколку секунди со тебе ионака нема што да му правиш а тебе те чека можеби шиење и др. гњаважи а и голем умор.
Знам дека еве сега, во 8ми месец сум, и да ме фатат контракции и да започне да речеме процесот , дека кога ќе отидам во клиника ќе биде прво пробување на прир. раѓање и ќе немам избор и ќе биде што ќе биде нема бегаање...  тогаш и јас исто после целата гњаважа ќе припаѓам од убавината кога бебето се родило и сум го видела , оти што па друго ти останува да правиш ?? ;)   мораш да уживаш во фактот што го гледаш бебушот и тоа да ти е најважно и да ич не му мислиш на пропратните непријатности кои те чекаат или само што се десиле.

Во меѓувреме јас ќе се молам да не ми се деси предвремено раѓање и дека фино убаво ќе отидам на закажан царски кој нема врска со оние царски направени итно (откога веќе плодовата вода се мати и други  ризици за бебето па мораат да брзаат).



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Царски рез
3.7.2009 0:58:26   
Еца
user posted image user posted image user posted image Ајде мила штом ти ќе бидеш среќна и ние ќе сме среќни, па што е битно како ќе се породиме, битно се да помине како треба, во најдобар ред, најбитно мајката и детето да се чувствуваат добро и да се живи и здрави, па се друго и не е важно, нели?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Царски рез
3.7.2009 8:13:23   
mami
мами, денеска технологијата има толку напреднато па царскиот е опција која може да оди по избор а не само ради сериозни медицински причини. Има некаде статистика дека 90% од жените гинеколози одбираат царски не им паѓа напамет да одат и раѓаат со саати со шиење.. . Ама ај тоа друга работа е..

мислам дека имаш погрешно сфаќање за породувањето . Зарем некоја останува трудна затоа што сака да се мачи? или пак има убаво нешто во мачењето?? Реалноста е таква да ако се мачиш и ги поминеш тие некои гњаважи и маки си релативизираш, имаш бебе и МОРАШ да заборавиш на непријатностите.

немам јас погрешно сфаќање, добро, можеби малку погрешно се изразив, ама породување со царски, без никаква потреба мене ми е малку претерано и снобовски..извинете што не се согласувам со вас, ама мое мислење е дека ако веќе се е во ред со мајката, има одлични услови да роди нормално и таа оди на царски- ми е без врска...сепак тоа е мое мислење..еднаш родив нормално, без анестезии и чуда и следните 4 ке ги родам така- само здравје да дојде до тоа..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Царски рез
3.7.2009 14:12:36   
Anushka
so "sudni" maki sednav da vi pisam devojki, zosto ne sum za "nikade". Nitu veke mozam da spijanm, nitu da jadam, nitu da se setam, nitu da sedam. Se cuvstvuvam kako zelka od Galapagos, prevrtena na grb...
Mene veke mi zakazaa carski rez (zasto taka mora, po tret pat) za idnata sedmica. Haley, se soglasuvam so tebe deka barem navidum carskiot e pomala "gnjavaza", ama site go zaboravame faktot deka toa e sepak KOMPLETNA operacija. A taa si nosi sekakvi rizici. Sakam da kazam, trae 2 casa, te secat, ti gi vadat crevata na tacna, za da dojdat do bebeto, pa posle se' sijat i crevata gi vrakaat nazad (ama, normalno ne kako sto bilo, tuku otprilika). Posle kozata ti ja zasivaat so okolu 16 konci. Koga ke se svestis, ke se osekas kako Tom od Tom&Dzeri koga ke go presecat so laser. Teloto na edna, nozete na druga strana... a da ne vi kazuvam deka na vtoriot carcki mi presekoa besika, pa sedev so kateter ko' idiot 3 dena. Sega, blagodarejki na toa, site toaleti vo Makedonija i posiroko gi znam. Koleska koja se porodi so carski pomina poloso - po greska na bebenceto mu go zasekle i gazeto....
Sepak, priznavam, se cuvstvuvas "povlasteno" - nema bolki barem pred toa, nema sienje dole, nema tolkavi neizvesnosti. Plus, so pomos na spinalnata anestezija sega i bebeto go gledas vednas.
Treba da se proba prirodno, pa ako ne ide, togas...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Царски рез
3.7.2009 14:21:52   
mami
Миличка, па тука си ни билаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ајде нема да спијам и за твоето бебенце како за ова на Наташа и ке ти звонам на секои 5 минутиuser posted image user posted image user posted image се ке биде во ред

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Царски рез
3.7.2009 14:29:19   
mis.
Анушка па ајде и кај тебе значи ќе јадеме мекици.И молимте немој со црни мисли.Тоа што било поминало и нокогаш повеќе да не се сличи.Мајко па замисли ти за една недела бебето ќе си го имаш во рацеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Што мекици ќе изедиме изгледа диетата слабо ќе оди.user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Царски рез
3.7.2009 14:34:16   
mami
мис каква диета...види го списокот на крајни термини- сите се тука некаде во размак од една неделаuser posted image user posted image user posted image user posted image има да стаам некое килце а?леле фала ви многу што мислите на менеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Царски рез
10.7.2009 10:04:20   
srnicka
Eve edna storija za carskiot rez

Царскиот рез го зголемува ризикот од генетски промени


Шведските научници ја откриле можната врска помеѓу раѓањето со планиран царски рез и зголемениот ризик за оболување од дијабетес, рак, астма и слични болести. Студијата спроведена на Каролинска институтот покажала дека кај децата родени со планиран царски рез биле забележани промени на ДНК во белите крвни зрнца, што се поврзува со зголеменото ниво на стрес. Породувањето со царски рез во моментот е најчестата хируршка интервенција помеѓу жените во репродуктивното доба, а истата се зголемува секоја година, па така може да се очекува дека заболувањето од наведените болести во иднина исто така би можело да доживее раст.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Царски рез
16.7.2009 15:48:27   
Еца
И сега што да правам јас после сите овие работи кои ги прочитав, а денес ми кажаа дека дефинитно ќе морам пак царски, поради можни компликацииuser posted image user posted image user posted image и треба да решам кога сакам, кој ден да го родам.И не да ми се скрши филмот, туку не знамuser posted image ништо од прирпдното породување, и присуството на маж ми, и уште еднаш доказ дека ништо не излегува онака како што си планира човекuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Царски рез
16.7.2009 15:58:50   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image не се нервирај, неможеш ништо против тоа, ако така ти рекле тоа е...баш ми е жал, знам колку се радуваше на природно породувањеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Царски рез
16.7.2009 16:02:46   
srnicka
Sorry Elena, sega gledam deka bas i ne bilo humano od moja strana sto ja staviv statijata na forumov. Mnogu mi e krivo sega, ama toa ne treba da te plasi ili sega da mislis na toa. Tamu pisuva deka toa e povrzano so stresot, taka ti opusti se i znaes deka koga se mora mora se. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , samo napred, edvaj cekam da ni kazes koga ke izleze toa maloto covecence vo tebe.
Inaku ako me prasuvas mene, kako sto pominuva vreme i mi se blizi terminot, sakam carski da se porodam. pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Царски рез
16.7.2009 16:08:11   
Еца
Баш ви фала, но мислев дека ќе ја имам таа привилегија да го видам моето бебенце веднаш по породување.Еднаш родив царски, знам како е, ама сега тоа е. Како и да е, ке дознаете кога ќе се решам за терминот, ако не излезе пак нешто непредвидено, како и се што е поврзано со менеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Царски рез
16.7.2009 17:08:09   
haley
Elena ич не му ја мисли на тоа дури биди пресреќна оти некои трауми нема да доживееш :)..
Баш денес, отидов на базен со група трудници и правење нешто муабет нели , леле какви хорори ќе чуеш.. како нешто најнормално некои си кажуваат дека после пороѓајот не можеш асолно да седиш имаш болки и однапред и одназад , ни во веце па гњаважи триста.. 
сега постоеле некои јастучиња и за тоа збореа.. 
а едната ми вика Каков царски? па тоа е рана со конци со све , размисли! сакав да и кажам, а рана во пределот на гениталиите со конци не е страшно а? ама баталив.. не друго, гинеколозите ги плашат така жениве и глупо е да се полемизира.
Ваму каде јас ќе одам прават и царски со кој имаш некаква полуанестезија, значи будна си а ставаат една завеса нели да не можеш да видиш и бебето кога е надвор ти го ставаат исто на гради ..  и можеш да бираш дали сакаш таков царски или со полна анестезија (додуше и анестезиологот се консултира за ова)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Царски рез
16.7.2009 17:14:15   
mis.
Елена немој да се оптеретуваш со тоачШто гинекологот вика дека е подобро царски тогаш сметај го како најпосакувано нешто бидејчи тоа е сигурно единствен начин за доаќање на дете здраво и право на овој свет а тоа е најважно нели?Ќе имаш време и да си го гушкаш и галиш.ж битно е да зе роди здраво,право и ти да поминеш најдобро што можеш.Со среќаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Царски рез
16.7.2009 17:19:54   
Nikolina
Elence nemoj te molzam sega da mi sepolnis so negativni misli pa otkako sum na forumot da ne se navredat ostanatite iakone te poznavam ama ti nekako mi vlevase pozitivna energija i mislm deka si prekrasna licnost so ogromni razbiranja i siroki svakanja zatoa mila znaes deka celo ova vreme ti a i site drugi sme za toa se da bidi vo najdobar red so bebeto i toa da ni e zivo i zdravo veruvaj nisto ama bas nisto dali ti si isplanirala ili ne dali sakase mazot ti da bidi prisuten ili pa da ti go stavat na grada te molam nemoj da me svatis pogresno ama ne si vo pravo sega treba samo psihici da se podgotvuvas normalno da razmislis za toa koga ke se porodis,i da ne slusaa sekavi izvini SRNICKA ne se odnesuva na tvojata statija gluposti,znam deka ke me razberis znaes deka jas imav isto taka carski i bez razlika kako bese ponatamu sega mi e najbitno samo toa da bidi vo red i nisto ne planiram ili ne si zamisluvam ostavam kako Gospod saka taka da bidi.Pozdrvceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?